M.° 20. 'dag 11 Maart 1865 WOENSDAG EN ZATURDAG. Bestureneo A dministratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1—6 regels af 1 behalve hetzegelregt. VERSC HIJNT: ABONNEM E NTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending derAdvertentiëndaagstevoren, voorlOure'smorg. 62 73% 96%, Nationale AM i l i t i e. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Gelet op art. 150 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) noodigende lotelingen, die verlangen bij de zee-mülitie te dienen uit, om zich tot dat einde vdér 1 April e. k. bij hen ter Secretarie dezer gemeenteaan te melden. Eu opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de courant geplaatst. Tèerikzee den 2 Maart 1865. De Burgemeester B. C. OAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de Jaarlijksche Paarden- of half vasten marletals van ouds op Donderdag den 23 dezer maandalhier zal gehouden wordenen dat de standplaats voor Kramen zal zijn op het plein bij te tweede houten brug. Zierikzee den 8 Maart 1865. De Burgemeester B. C. OAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, roepen bij deze op al diegenen die genegen zijn mede te dingen naar de open gevallen bediening van Sluiswachter aan de Molsluis alhier om zich binnen veertien dagen na heden daartoe aan te melden bij den heer Gemeente-Bouwmeester. Zierikzee, den 8 Maart 1865. De Burgemeester B. C. GAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Er wordt in de residentie algemeen ver zekerd dat de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van H. M. de kóningin- moeder zal plaats hebben, vrijdag'den 17 Maart a. s.en wel in den koninklijken grafkelder te Delft. - In het hoofdkiesdistrict Dokkum is tot lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal verkozende heer rnr. Philippus van Blom met 950 van de 1622 stemmen. Men meldt uit Middelburg van 5 dezer. Door de schippers van het thans opgeheven beurtveer tusschen deze stad en Amsterdam is dezer dagen aan den minister van binnen landsche zaken'concessie aangevraagd tot het in de vaart brengen eener schroefstoomboot tusschen deze beide steden en tusschenliggende plaatsen tot vervoer van personen. Men schrijft uit Nieuwediep van 6 dezer. Hier liggen thans in deze haven twee sche pen die door hunne buitengewone grootheid en sierlijkheid van bouw de bewondering van iederen kenner trekken. Het is de Isisin de afgeloopeti week en de Andrew Jackson, gisteren hier binnengekomenhet eerste is ruim 200 en het laatste 225 voet lang. De Isis heeft, naar men verzekert, 1800 ton en de Andrew Jackson 2400 ton lading in bestaande meerendeels in koffij en suiker voor Amsterdamsche rekeningbeide moeten hier lossenomdat de sluizen voor schepen van deze afmeting niet zijn ingerigt. Het zijn de grootste schepen die hier nog immer'zijn binnengevallen. Als een voorbeeld van buitengewoon voor- deelige vischvangst wordt berigt dat hier een hoeker is binnengekomen die in twee schooten behalve de hijlbct 800 kabel- jaanwen ving. De postdirecteur te Arnhem heeft vol gens verschillende dagbladen door zich te verdrinken een einde aan zijn leven gemaakt. Uit Staphorstmeldt men van 6 dezer. Het eerste gezelschap landverhuizers in dit jaar zal omstreeks half Maart van hier en in vereeniging met vijf gezinnen uit Dalfsen de reis naar Noord-Amerika aannemen. Verbetering van bestaan is het hoofddoel. LI. woensdag had te Winterswijk een treurig ongeluk plaats. De vrouw van den landbouwer op Lohuis in Huppel bezig zijnde aan de heek eenig waschgoed op te spoelen vieldenkelijk door eene flaauwte overvallen in het water, met liet ongelukkig gevolg dat zij eenigen tijd daarna door eenige menscheir, toegeschoten op het ge schreeuw van haar zevenjarig kindje leven loos werd opgehaald. De persoon van J. v. d. L. aannemer van diepwerk woonachtig niet verre van Delft nabij Sion is in de vorige week des avonds naar huis gaande in eene sloot gevallen en verdronken. Het schijnt dat misbruik van sterken drank de oorzaak van dit ongeluk is. De burgemeester van Maarsseu en Maarseveen heeft berigtdat onlangs zekere Joannes Quirinus Rawel Duljé, zich noemende Doeljéonderscheidene opligterijen in die gemeente heeft gepleegd door het aanbieden van aandeelen in dë nalatenschap van twee personen Bastiaan en Hendrik Rietveld genaamddie in Oost-Indie een groot ver mogen zouden hebben nagelaten voor welke dusgenoemde erfportien door genoemden Duljé het bedrag van 1 pet. a, contant wordt ge vorderd ten einde daarmede de tot verkrij ging der erfenis te maken kosten te dekken. Bij het ontvangen van die gelden worden de namen van de nieuwe mede-erfgenamen door meergemelden persoon in een folio uitgaafboek ingeschreven met bijvoeging van het bedrag waarvoor zij in de erfenis zullen deelen. Ge noemde Duljé, die reeds in 1863 voor de arrondissements-regtbank te Utrecht, wegens soortgelijke handelingen téregt stond doch toen, bij gebrek aan bewijs, werd vrijge sproken wordt geacht een doorslepen en ge vaarlijk opligter te zijn. Hij is naar gissing ruim 60 jaren oud, circa 1,8 el lang, heeft een kaal hoofd holle oogen dikken neus en mondgeen baard spreekt zeer luid is gekleed in een zwart jasje van glimmende stof en draagt een pet. In December jl vervoegde zich zeker persoon met twee getuigen bij den heer burgemeester te 's Hertogenbosch, om een getuigschrift van goed en zedelijk gedrag ten einde als milicien-plaatsvervanger te kunnen optreden. De burgemeester voldeed aan zijn verlangen en de persoon werd als zoodanig met dat getuigschriftin dienst aangenomen. Later bleek het dat hij door de regtbank te 's Hage wegens diefstal tot 3 jaren gevangenisstrafwas veroordeeldtenge volge waarvan hij op last van den minister van oorlog'en op grond van art. 18 der wet van 1864 'zonder paspoort, uit de dienst werd ontslagen. Tegen den gewezen plaats vervanger en zijne twee getuigen is nu eene vervolging ingesteld tegen den eersten wegens het gebruik maken van een valsch certificaat en de twee laatsten wegens het afleggen van eene getuigenis niet met de waarheid overeenkomendestrafbaar volgens art. 162 strafregt jto. art. 49 der wet op de nationale militie van 1820. Nu is de vraag hebben alle bepalingen der wet van 1817 en 1820 op de nationale militie hare kracht verloren door de wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) Met belangstelling zien wij de beslissing hiervan te geraoet te meer omdat bij do wet van 1861 van de buiten werking stelling en vervanging der vorige wetten geene uitdrukkelijke melding wordt gemaakt. In het nabij de grenzen van Overijssel liggende Gildehaus is dingsdag II. liet volgende ongeluk gebeurd. Terwijl drie steenhouwers bezig waren eene klip los te werken geraakte het gevaarte onverwacht los. In zijn val bedolf het als het ware een der arbeiders die dan ook den volgenden dag aan de ver schrikkelijke kneuzingen overleden is. De twee andere arbeiders zijn wel minder gevaar lijk maar toch o<>k zwaar verwond. In Japan zijn een paar lieden onthoofd, die, volgens beweren der Japanscbe regering erkenden te zijn de moordenaars van majoor Baldwin en luitenant Bird. Vrij algemeen beschouwt men deze lieden als gedwongen of vrijwillige martelaars twee hoofden kosten minder dan een verbrande stad en een enorme schadevergoeding. Maar in schijn is vol doening gegeven aan de reclames van den vertegenwoordiger van Engeland. En de schijn beheerscht de wereld met inbegrip van Japan en Nederland. Uit Riouw wordt berigt dat in het Siaksche onrustige teekenen zich opdoen. Men vreest dat wanneer de regering hare houding van langmo'edigheid niet in fermiteit verandert er wel later eens aanleiding zou kunnen ontstaan om over te gaaa tot eene expeditie. Den 6 dezer is de schoener Canton op reis van Swatow naar Singapore en aan boord hebbende ongeveer 550 Chinesche koeliesbij Pedra Branca door het stooten op een klip totaal vergaan één Europesche matroos die te Riouw is aangekomen na 36 uren op een. plank te hebben rondgedre ven en een Chinesche kok schijnen de eenige geredden te zijn hij dit vreeselijk ongeluk. In DU 1TSC LIL AND. den afgeloopen nachtzoo meldt men uit Maagdenburg wierp zich een jon geling op den spoorweg op het ongenhlik dat een trein voorbijsnelde. Hij werd oogen- blikkelyk gedood. Uit Augustenburg wordt den 27 Febr. het volgende geroeid „Hee ls twee malen hadden zich kleine sledevaarten van Denen en Deensgezinden naar het hotel alhier begeven waar zij soupeerden dansten het Deensche Volkslied „de dappere Landsoldaat" zongen en daarna ODgeliiudurd huiswaarts keerden. Toen liet echter bekend werd dat den 17 dezer eene groots sledevaart zou gehouden worden, tot deelneming waaraan, van het platte land en uit Sonderburg, alle Deenschgezinden Christenen en Israëlieten uitgenoodigd waren vereenigden zicli da meeste inwoners alhier om insgelijks hunne kleuren te tuonen en was derhalve, toen de uit tusschen de twintig en dertig sleden bestaande trein, met roode en witte dek- kleeden sjerpen enz. getooid aankwam nagenoeg geheel Augustenburg met de Slees- wijk-flolsteinsche vlaggen versierd. Dat het later in den avond tot vechtpartijen tusschen het gezelschap en eenige in de nevenvertrekkeu zittende personen en Pruissische soldaten kwam is niet te verwonderen. De in gruoter aantal binnendringende soldaten ruimden nu door de burgers bijgestaanda balzaal op onzachte wijze en herhaalden dit ten tweeden maletoen het geheele gezelschap zich op nieuw verzameld had. Eenige weinig bedui dende verwondingen grepen daarbij plaats en ook eenige dames ontvingen in het gedrang kneuzingen. Nu liet de baljuw militairen aanrukken met wier hulp het lokaal van burgers en Pruissische soldaten geruimd en aan de balgasten beduid werd huiswaarts te keerenhetwelk dan ook met alle kalmte, onder escorte van gendarmes en militairen geschiedde." Dit voorval moge op zich zelf weinig belangrijk zijn het levert toch het bewijs van voortdurende gisting der gemoe deren op. Als een zeldzaam voorbeeld van beogen leeftijd, wordt uit Stommeln nabij Keulen gemelddat voor een paar dagen aldaar de oudste persoon in de Rijnprovincieu na eene korte ongesteldheid is gestorven namelijk Sarah Cobn eene Israëlitische weduwe, die den ouderdom had bereikt van 101 jaren en 10 maanden, FRANKRIJ K. Onlangs stierf te Parijs een oud man die voor korten tijd nog der. kost won met het wasschen der borden in eene restauratie. Hij laat een vermogen na van 250,000 fres. in staatspapieren en 150,000 fi'cs. aan spoorweg obligation. Een kruideniers jongen en twee savoyaards zijn zijne eenige erfgenamen zij ontvangen ieder omtrent 135,000 frc.-. Om hun geluk feestelijk te vierenzouden zij een maaltijd houden. Zij vervoegden zich daartoe bij een restaurateur en deden zich eens regt te goed, terwijl zij, de man elf stuivers ver teerden Een zekere Corneille een zeventigjarig grijsaard werd dezer dagen te Parijs vermist. Daar hij zeer stil leefde, had men eerst zijne verdwijning niet opgemerktmaar toen men eenmaal begon hem te zoekenduurde het zeer lang eer men hem op het spoor kwam. Eindelijk vond men zijn lijk in een kamertje op de vijfde verdieping van een zijner huizen want Corneille bezat zeven huizen die hij heette te verhuren maar die allen leêg stonden, omdat hij den huurprijs uit schraapzucht

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1