W.° 19. Woensdag 8 Maart WOENSDAG ENZATURDAG. BesturenenAdministratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen lliiitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregl. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-P RIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25, Inzending der Adverlentiëndaagstevorenvoor 10 nre'smorg Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeebrengen ter kennis van de ingezetenen dat het holier der belasting op de Honden in deze gemeente voor het loopend dienstjaar, op heden door hen voorloopig is vastgesteld en gedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zat liggen ingevolge de wet. Zierikzee den 1 Maart 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERIN'S. Burgemeester en Wethouders van 7Ae- rikzee herinneren de ingezetenen dat volgens de vvet van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) alle schuldvorderingen ten laste van den Staat over bet afgeloopen dienstjaar 1864 vóór of uiterlijk op den 30 Junij eerst komende bij de betrokkene administration collegiën autoriteiten of ambtenaren door wie de bevelen tot het doen van werken leveranciën als anderzins gegeven zijn moeten worden ingediend. Dat de bij die wet gestelde termijn van verjaring ook, volgens art. 125 der provin ciale en art. 228 der gemeentewet op de vorderingen ten laste van de provincie en van de gemeente toepasselijk is, weshalve de belanghebbende ingezetenen worden aange maand om den uiteriijken termijn niet af te wachten maar hunne rekeningen en verdere bewijsstukken wegens schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie of de Gemeente, over het dienstjaar 1864 ter plaatse waar het behoortten spoedigste in te dienen. V.Urikzee, den 1 Maart 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Rationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Gelet op art. 150 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) rioodigende lotelingen, die verlangen bij de zee-millitie te dienen,uit, om zich tot dat einde vóór 1 April e. k. bij hen ter Secretarie dezer gemeenteaan te melden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd en in de courant geplaatst. Zierikzee den 2 Maart 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee den 6 Maart 1865. Volgens bekendmaking van den heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland zal de voor deze piovincie benoemde commissie tot het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huis-onderwijs bijeenkomen, op Woens dag den 19 April 1865, en volgende dagen in het lokaal der voormalige rekenkamer in de Abdij te Middelburg en zullen de dagen en uren, waarop de verschillende adspiranten zullen moeten verschijnen hun later door de heeren districts-schoolopzieners worden opgegeven. De belanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 5 April e. k. behooren aan te me1 den bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten s lands komendevoornemens zijn zich te vestigenmet opgaaf van de aktedie zij verlangen en met overlegging van één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte alsmede van de akten van bekwaamheid of van algemeene toelating welke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. Ziertkzee 7 Maart Z. M. heeft op vei zoek eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van lid van het collegie van regenten over het huis van arrest alhieraan den lieer J. Gordon Spandaw en zijn tot leden van dat collegie benoemd de heeren jhr. A. O. van den Santheuvel ingenieur van den waterstaat en J. K. Boeije ontvanger der registratie domeinen enz. Men meldt uit Nieuwe-Diep van 3 dezer. Heden morgen is, ten gevolge van het buijige weder gepaard met sterken N. W. wind even buiten het gateene Urker vischschuit omgeslagen en zijn 4 man daarby omgeko men. Twee der opvarenden laten weduwen en weezen achter. Eene andere vischschuit werd^masteloos binnengesl eept. - Men meldt uit 'sGravenhage van 4 dezer. Z. L). H. de Groothertog van S aksen- Weimar-Eisenach schoonbroeder des Konings, is gisteren avond ten 8 ure met gevolg in deze residentie aangekomen. Aan het station werd Z. D. H. ontvangen door Z. M. den Koning en Z. K. H. Prins Hendrik. Ook Z. D. H. heeft zijn intrek genomen in 's Ko nings paleis. Gisteren avond ten tien ure is het lijk van H. M. de Koningin weduwe naar HD. kapel overgebragt. Men leest in liet Dagblad van Zuid- Holland en 's Gravenliage „Gisteren (donderdag) moet de altijd zco treurigemaar toch weder zoo noodzakelijke plegtigheid zijn verrïgt der voorlezing in den kring der hooge familie van den uitersten wil der ontslapen vorstin. „Dezen morgen heeft zich de heer ambte naar van den burgerlijken stand in deze residentie naar het paleis begeven ten einde de wettelijke aangifte van het overlijden van H. M. de koningin-moeder te ontvangen en in de registers in te schrijven. „Wat de plaats betreft waar het stof der betreurde vorstin zal worden ter ruste gelegd valt nog niets met zekerheid te ver melden. Volgens een hier algemeen verspreid gerucht, zou de plegtige ter aarde bestelling te Amsterdamin de Grieksche kapel geschieden omdat er aan het begraven in het familiegraf te Delft bezwaren met de voorschriften der Grieksche kerk in verband zonden verbonden zijn. Tevens wil men weten dat de ontslapen vorstin zou beschre ven hebben dat zij naar liaar begeeren het liefst zou worden ter aarde besteld te Delft doch dat voor bet geval dat daartegen onoverkomelijke godsdienstige bezwaren be stonden zij alsdan in de Grieksche kapel te Amsterdam zou wenschen te rusten." „Ook is omtrent den dag der plegtige ter aarde bestelling nog niets met zekerheid bekend. Met gerucht wil ecliter alweder dat daartoe zou bestemd worden den 17 Maart die droevig onvergetelijke dag waarop de edele gemaal der thans ontslapen vorstin aan Nederland_ ontviel." „Nog wordt ons medegedeeld dat liet stof der vorstin heden avond aan zijne laatste woning zal worden toeverrouwden dat de lijkkist vervaardigd wordt door de lib. P. Mouton en Zoon hier ter stede en het looden inkleedsel door den lieer W. B. Slotboom mede alhier. Dezer dagen is te Ede in de buurt schap Geidersch Veenendaal het volgende treurige voorval geschied. I)e weduwe Wassink verliet des namiddags hare woningmet achterlating van haar 2jarig dochtertje welk kind zij op een houten stoof gezet had waarin zich vuur bevond De moeder later terugkeerende vond haar kind bijna geheel verbrand zoodat het slechts weinige oogen- blikken meer leefde. Zondag avond gaf een jongeling te Zwolle aan een ander een stuktjo gomelastiek waarvan een derde zonder toestemming van een der beide zich de helft wilde toeëigenen. Hij sneed tot dat einde liet stuktje gomelastiek door, en wilde het door hem voor zich zelv. 11 bestemde gedeelte tot zich nemen toen de jongeling door wien het gegeven was zich daar tegen verzette. Hierover werd de derde jongeling zoo kwaad dat hij met het door hem gebruikte mes aan den gever van het gomelastiek eene steek toebragt waarop deze zich naar zijne woning begeven wilde, maar na eenige schreden gegaan te zijn magteloos op straat nederviel. Door eenige menschen opgenomen en naar de woning zijner ouders gebragt zijnde, lag hij daar alvorens geheel weder bij kennis te zijn wel 2 4 3 uren in zwijm. I)e hem toegebragte wonde had zijn jas vest overhemdje Engelsch hemd borstrok en hemd doorgesneden en was .afgestuit op eene zijner ribben. Naar verzekert wordt moet een geneesheer verklaard hebben dat de wonde slechts eenige strepen van het hart af toegebragt is. -- Verleden week had te Utrecht een zeldzaam voorval plaats, dat zeker allezins de vermelding waardig is. De stukrijder der veldartillerie F. G. Münching aldaar in garnizoen vond het Buurtkerkhof passèrende een bankbillet van f 200. Verbaasd over deze onverwachte vondstzag hij eenige schreden verder een man die angstig rond keek en iets scheen te zoeken. Hij nadert dezen en vraagt hem of hij iets mistWaarop hij ten antwroord kreeg dat deze het papier van waarde verloren had. Na behoorlijke informatie naar het cijfer en het nommer dat goed uitkwam gaf hij den beangstigde stuk en rust terugen weigerde zelfs op diens verzoek eenig geld daarvoor aan te nemen integendeel bood bij den verschrikten verliezer nog zeer soldaticoos een borrel voor den schrik _aan Men verneemtdat zijne superieurenover deze ferme daad hoogst tevreden hem daarvoor loffelijk zullen ver melden. Mogen zich vele overwinnaars bij de in dezen winter gehouden wedstrijden op schaatsen nog verheugen in de door hen behaalde belooningeu te Groningen heeft op dezen regel eene uitzondering plan's g'diad. De directeur der ijsvereeniging aldaar had namelijk eene hardrijderij doen houden van jongens beneden 16 jaren. 260 mededingers hadden zich aangegeven om den uirgeloofden prijs of premien. Trots den zwaren kamp strijd en de behaalde zege werd van wege genoemde directie door de politie de be haalde prijs, zijnde eene zilveren tabaksdoos met inscriptie den overwinnaar afgevorderd als gezondigd hebbende tegen art. 1 van het programma zijnde een jaar ouder dan den vastgestelden leeftijd. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden dat de landbouwer Abr. Goossen te Retran- chement dezer dagen een zevenjarigen dek hengst voor eene som van twaalf honderd veertig gulden verkocht heeft. Als een bewijsboe hoog bij de nijpende koude en het gebrek aan werk te Zwolle de nood was gestegen deelt men van daar mede dat een talrijk gezin bij' gemis aan beter voedsel zich in de vorige week heeft vergast op een paar gebraden ratten. In eene herberg in Belg ie kreeg een vader met zijn zoon twist over een bedrag- van vijf centimes. Die werd al beweer doordien zij beiden middelerwijl veel sterken drank gebruikten en liet einde daarvan was dat de vader zijn zoon om het leven bragt. Jl. Dingsdag is te Emmikhoven over leden zekere Anneke dochter van Pieter van Sitteren en Anneke Leening gedoopt, t-» Almkerk op 1 Januarij 1762 en alzoo oud 103 jaren en 2 maanden. In de maand Augustus 11. was deze vrouw nog met liet plukken van vlas bezig. Haar geheel e leven was zij zeer gezond en sterk. In de laatste maanden bezocht zij nog hare kennissen in de naburige plaatsen te voet. DU 1 TSC II L A N D. Te Weenen heeft een kapper zich om liet leven gebragt door middel van een gas kraan welke hij openzette en waarover hij met zijn mond ging liggen. Volgens de Volkszeitung heeft de keur vorst van Hessen die gewoon is alles naar zijn wil te dwingen eindelijk zijn man gevonden. De bekende Ullmann had namelijk den schouwburg voor zijn concert gebuurd. Zoo als ,.,van zelfs sprak," eischte de intendant voor den keurvorst vrijen toegang in de hofloge. 't Lijkt er niet naar," zeide de onwrikbare j impresairio; „als Z. K. II. mijn schouwburg wil bezoeken dan moet hij betalen.",.Ja, maar dan moet de verlichting ten minste' vergoed worden."„Dat is uwe zaak; worden de lampen niet aangestoken dan zingen mijne artisten in bet duister dat kunnen zij nok." De intendant maakte zijn lieer en gebieder sidderend met de „vreeselijke brutaliteit" van den vreemdeling bekend. De vorst lachte ecliter en zeide lakoniek „Hij is een lompe vlegel. Bevalt mij. Ik zal betalen I" En zoo geschiedde bet. Serenissimes paste zijn gel .1 en liet bovendien in de zaal een helderder licht branden dan tot dusverre in de lagere scholen te Hessen schijnt. FRANKRIJ K. Parijs 2 Maart. De geruchtendezer dagen te Turijn verspreidbetreffende Frank- rijks inlijvingsoogmerken met betrekking tot

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1