T N.° 17. Woensdag 1 Maart WOENSDAG EN ZATURDAG. BranMoiiwing. - RestureneuAdministratiën PUBLICATIE. I Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV E RTENT IE N. Gewone' 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1behalve hetzegelregt. VERS C HUNT: ABONNEME N T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdvertentiëndaagstevoren, voor lOure'smorg Nationale AM i li tie. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee. Lettende op het bepaalde bij art. 9 van het Koninklijk besluit van 17 December 1861 Staatsblad no. 127.) Roepen de ingezetenen die verlangen als Vrijwilligers bij de Militie op te treden op om zich tot dat einde op Vrijdag den 3 Maart e. k.des ooormiddags van 10 12 ureter secretarie op het Raadhuis aan te meldenonder kennisgeving dat om ais Vrijwilliger te worden toe gelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezetenvoorts ligchamelijk voor de dienst geschikt ten minste 1.56 el lang op den 1 Jannarij jl. zijn 20ste jaar ingetreden zijn en zijn 35ste niet volbragt hebben tot op bet tijdstip der optreding aan zijne verplig- tingen ten aanzien van de Militiezoover die te vervullen waren voldaan en ëen goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat het bezit dier vereischten met uitzondering van de ligchameiijke geschiktheid en aan de ge vorderde lengte wordt bewezendoor een getuigschrift van den Burgemeester welk getuigschrift op Zaturdag den 4 Maart e. k. des voormiddags vaii 1012 ure, ter Ge meente Secretarie aan de daartoe geregtigden zal worden uitgegeven terwijl hij die bij de Zeemagt, bij het leger hier te Lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezit tingen beeft gediend moet overleggen behalve een bewijs van ontslageen getuigschrift van den bevelhebberonder wien hij laaste- lijk heeft gediend, inhoudende: dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Iederdie bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ontvangen kan tot dat zijn 40ste jaar volbragt is, als Vrij williger hij de Militte worden toegelaten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 25 Februarij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op Maandag den 6 Maart e. k. en vol gende dagen, eene algemeens branrl- schoutving door de Directie der brand- kweer in de woningen der ingezetenen van deze gemeente zal worden gehouden over eenkomstig do bepalingen der verordening afgekondigd den 6 December 1855. Zierikzeeden 25 Februarij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken bekend dat het aanvullings kohier der belasting op de honden in deze gemeentedienstjaar 1864 op den 22 dezer maanddoor den Raad vastgesteld nog gedurende acht dagen ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen ingevolge de wet. Zierikzee den 25 Februarij 1865. De Burgemeester B. C. caü. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee 27 Febr. Het rhetorisch ge zelschap E. N. Z. K. gaf heden ten voordeele der armen van alle gezindten eene soirée déclamatoire et musicale met medewerking van een muzijkgezelschap onder directie van den heer C. Êisnereerelid van E. N. Z. IC. De ten gehoore gebragte stukken bestonden in: De Duivel in SalamaukaHuibert en Klaartje, Dood bedaard, De Mijnwerker, het Patent, de Visschersvrouw7.66, Zóó en de dramatische legende De profecy der Starren. Elke afdeeling werd door eene schoone ouverture geopend en eenige voor dragten werden met orchest-instrumentatie begeleid. Het publiek betoonde zijne belang stelling door eene zeer talrijke opkomst on zijn bijval door een gedurig applaudissement. Die bijval mogt ook welverdiend heeten daar de nitvoering van studie en talent getuigde en zulks te meer, nu men deze even als in vorige jaren tot heil der armen wilde aan wenden. De zuivere opbrengst bedroeg on geveer ƒ200. Zierikzee, 28 Februarij. Bij koninklijk besluit is benoemd tot betaalmeester alhier de heer J. IC. Boeijebewaarder der hypo theken van het kadaster en der scheepsbe- wijzen en ontvanger der registratie en do meinen alhiermet vergunning om die beide betrekkingen gelijktijdig waar te nemen. Men meldt uit Nieuwe Diep van 22 dezer. Blijkens een bij den controleur alhier ingekomen telegram is het recherche-vaartuig no. 1 visiteur Backerverlaten geworden en de bemanning door twee Lemster visschers met levensgevaar te Takkozijl, hi Friesland aangebragt. Reeds in liet begin der maand was het vaartuig op eene kruistogt van Enk huizen naar de Friesche kust door deii fei len storm op 2 voet water tusschen het ijs geraakt en schijnt door den orkaan van za- turdag op zondag voor zijn ankers te zijn weggeslagen. Men ziet met verlangen na dere berigten te gemoet. Het bovenstaande levert wel het bewijs, met hoe vele gevaren de ambtenaren bij de recherche te water dikwijls voor de behartiging van 's Rijks be langen hebben te kampen want dezelfde visiteur heeft, naar men verneemt', ook in Januarij gedurende drie dagen met zijne be manning in het grootste levensgevaar verkeerd. Men meldt uit Rotterdam van 24 dezer. Heden avond zijn bier floor de policie aan gehouden twee jongelieden van verschil lende kunne die des namiddags van Am sterdam waren vertrokken. De aanhouding geschiedde op verzoek van den vader vanjhet meisje zonder wiens vergunning de verlief de jongelieden dit reisje hadden ondernomen; en het zeer prozaïsche einde van hunne ro maneske onderneming is geweest dat zij naar het bureau van politie in de Paauwensteeg werden overgebragt. Woensdag 11. deed de regtbank te Am sterdam uitspraak in de zaak van A. A. de Bruyn en J. S. Weyland beide dienaren van policie te Amsterdam. Het betrof een ge lukkig zeldzaam voorkomend feitonwettige aanhouding en gevangenhouding De Bruyn woonde met zekeren IC. op eene bovenwoning deze laatste bad veel last van het gezin van de Bruyn en besloot eindelijk de huur óp te zeggen dewijl hij zoo als bij zich uitdrukte niet langer in een zoo schooierigen boel wilde wonen dit gaf aan leiding tot twist tusschen hem en de Bruyn welke hem aangreep en naar het policie- bureau wilde brengen. IC. wist echter uit zijne handen en met behulp zijner vrouw naar boven te geraken. Eenige oogenblikken later echter kwam de Bruyn thans verge zeld van zijn confrater Weyland, den trap opzij dedenzonder een enkel woord te spreken K. de handboeijen aan en nood zaakten hemdie in het portaal voor zijn eigen kamerdeur stond, mede te gaan naar het policie-bureau werwaarts zij hem bloots hoofds en geboeid overbragten. Aldaar werd hij in een vertrek opgesloten en tot 10 */2 uur in bewaring gehouden. Bij zijn ontslag verzocht hij den inspecteur G. proces-verbaal van deze mishandeling op te maken doch dit werd geweigerd zoodat hij eene schrifte lijke aanklagt aan het openbaar ministerie moest inzenden. Nadat er eene instructie in deze zaak had plaats gehadwerd de zaak in de vorige week voor de regtbank behandeld. De regtbank oordeelde dat de feiten waren bewezen dat er geen redenen aan wezig waren om IC. te arresteren en uit zijn eigen woning naar het policie-bureau te brengen dat er van den beweerden ligten graad van dronkenschap zooals de inspecteur het wilde doen voorkomen niet het minste was gebleken dat beide beklaagden met boos opzet hadden gehandeld en het duidelijk was gebleken dat de eerste beklaagde zoo danig had gehandeld omdat hij wrok tegen K. had dat de tweede als dienaar van po licie zelfstandig had moeten handelen daar er geen reden bestond IC. die vrijwillig wilde medegaan de boeijen aan te doen en daardoor ook zijn boos opzet was bewezen op alle welke gronden de regtbank beiden veroordeelde den eersten tot een jaarden tweeden tot 6 maanden eenzame opsluiting ieder in eene geldboete van 10 ontzetting van de regten bij art. 42 C. P. omschreven en onbevoegd-verklaring tot het waarnemen eener openbare bediening. Bij besluit van den 19 Febr. no. 1 heeft het Zr. Ms. behaagdaan de korvet met stoomvermogen Medusa eene zijden en aan de schroefstoomschepen het Metalen Kruis en Djambi en raderstoomschip Amsterdam eene gewone vlag te schenkenmet vermel ding aan de eene zijde der witte baan van het woord Simonosekien aau de andere zijde dier baan voor het eerste schip de beide dagteekeningen en voor de drie overige de dagteekening waarop door hen is deel genomen aan de gevechten in de Straat van dien naamen zulks als eene blijvende her van gevangeuis- innering aan dat roemrijk wapenfeit Van die vlag zal alleen bij feestelijke gelegenheden worden gebruik gemaakten zal zij moeten gevoerd worden aan den groo- ten top. (Staatscour.) De minister van financiën heeft ter kennis gebragt dat deels door de justitie deels door de ambtenaren hij de belastingen ip den omloop zijn aangehouden valsche 50centsstukken zoo met de beehltenis van koning Willem II met de jaartallen 1847 en 1841 en met de beeldtenis van koning Willem 111 en liet jaartal 1891. Deze stuk ken zijn gegoten in vormen vervaard igd naar echte eenigzins afgesleten 50centsstnkken zij zijn in middellijn kleiner en ook ligter dan echte de letters zijn dikker en als het ware gevloeid; het veld of de vlakke gedeel ten dier stukken zijn mat en niet zoo glad als die der eclite stukken de rand is minder diep ingegroefd en bij sommige stukken zijn de ingroeven niet loodregt op de beide platte vlakken van het stuk. Weder heeft zich het geval voorgedaan, dat een rijks veldwachter,, zich Lepten de grenzen zijner bevoegdheid heeft begeven. G. F. on bezoldigd rijksveldwachter te Oldemarkt beeft bij gelegenheid dat hij geroepen was bij een publieken verkoop tegenwoordig te zijn om rust en vrede te houden zich vergrepen aan zeker persoonwaarop bij door de rechtbank te Zwolle is veroordeeld tot eene boete f 25, of bij onvermogen tot t straf van zeven dagen. Omtrent het den 13 dezer voorgevallene op de spoorwegbrug te Zutplien zegt de Arn- hemsche Courant uit eene officiëele bron liet volgende te vernemen Wanneer de draai brug digt iswordt zij door middel eener excentriek aan ten der einden van aansluiting even opgewipt en vervolgens neergelaten opdat de rails daardoor des te juister aan elkander zouden sluiten. Dit was op 13 Febr. ook geschied toen de trein zich van het sta tion in beweging zou zetten doch een Duitsch arbeiderLang genaamd merkte aan den brugwachter op dat het draaiende gedeelte iets liooger lag dan liet vaste stuk der brug de rails lagen wel juist tegen elkander aan doch de eene was mogelijk een halve duim hooger dan de andere. De brugwachter nu meenende dat er gevaar bestaan zou bij liet overrijden, maakte noodteekenen met zijne armen op te stelten de trein stopte en men vond dat het ongerief veroorzaakt was door een stukje ijs dat zich tusschen de riggeis der brug bevond waardoor het draaijenda gedeelte niet juist in hetzelfde vlak met de vaste spanning kwam te liggen. Was de trein doorgereden dan zou er waarschijnlijk geen gevaar voor derailleren bestaan hebben daar het stuk ijs wel door de zwaarte van den trein verbrijzeld en dus alles in orde gekomen zon zijn." De zaak schijnt zich dus vrij een voudig te hebben toegedragen. De regtbank te Zwolle heeft de zaak tegen den heer J G. van Rijn, vroeger pre dikant aldaarthans zonder bekend beroep en verblijf, wegens het onderhouden van eert- bijzit in de door hem en zijne echtgenoote bewoonde woningen te Zwolle naar de cor- recticnnele teregtzitting verwezen. De regtbank te Deventer heeft het raadslid der gemeente Bathmen J. H. K. die den burgemeester het woord "schurk,, had toegevoegd vrijgesproken daar dit in eene openbare vergadering van den raad ge schied is en het als eene uiting zijner mea ning beschouwd wordt.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1