51.° 12 Zaturilag II Februarij. ■H 1865 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturenen A dministratiën Publicatie. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 121', cents cle regeh GeboorteHuwelijks- en Deodberigten van 1 6 regels af 1 behalve hel zegetregl. VERS CHIJ.NT ABONNEMENT S-l' RIJ S. Per drie maanden 2,00. Franco per post j 2,25 Inzending der Advertenliëndaagstevoren, voor ICure'smorg Loliug voor de Rationale militie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Titerikzee. Gelet op art. 28 en volgende der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzeeop het gemeente-huis Maandag den 13 Februarij e. k. te beginner, des voormiddags ten elf uur dat gedurende vijf dagen te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaatsgehad, tegen de wijze waarop zij is geschied bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lotelingen of door hun vader of v.oogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengtwelk verzoekschrift bij den Bur gemeester moet worden overgebragt tegen bewijs van ontvang dat op Woensdag den 15 Februarij 1865 des voormiddags van 10 tot 12 uur in het gemeente-huis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegeus broeder- dienst of op. grond van te zijn eenige wettige zoonbedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aan spraak maken op gemelden tijd in het ge meente-huis zullen moeten verschijnenver gezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen terwijl op brosuer- dienst reclamerende zij zullen moeten mede brengen de bewijzen van geboorte van henzelve en van de nog in leven zijnde broeders benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierikzee den 8 Februarij 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. GAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Men meldt uit Nieuwe Diep 5 dezer. Aan boord van het schip Cornelia Adolfine, kapitein de Roever, gisteren van Batavia hier binnen gekomen, bevindt zich een Ko- ningbeereen geschenk voor den zoölogi- schen tuin te Amsterdam. Opmerkelijk is het hoe de 1ste stuurman met dat dier kan omgaan; hij haalt het ongemuilbande dier uit de ijzeren kooidanst daarmede steekt zijne hand in den muil en doet meer andere toerenwaarbij de toeschouwer, niet altijd op zijn gemak is. Z. M. heeft bewilliging verleend tot wijziging der acte van oprigting der naam- looze vennootschap Rijn-en Waal-stoomboot- hjlaatschappijj te Nijrqeg.en. LI. vrijdag tegen de middag vertrok zekere Steins 'mjet eep antjer persoon naar het aan den IJssel gelegene Wilsum, ten einde voor zijn meester een vischljooper, en palingroo- ker te Zwolle van daar een partij visch te halen. Daar er veel stroom waswerden Steins en zijn makker zoo vermoeid van het roeijen dat zijop eenigen afstand van het Katerveer gekomen besloten het schuitje vast te leggen en stadwaarts te gaanten einde van daar hulp te verkrijgen. Inmiddels was de avond gevallen en dewijl men de manden visch en het schuitje niet onbewaakt kon la ten bleef Steins daarbij. Hij schijnt uit het schuitje gegaan te zijn ten einde door loo.pen op den IJsseldijk zich warm te houden maar is niettemin door de felle koude bevangen. Toen zijn makker met een ander terugkwam, vond men Steins zie'togende aan den IJssel dijk liggen en terwijl men hem naar het veer huis vervoerdegaf hij den geest. Voor eenige dagen zijn voor de Kruis en Wilhelmuspoldersonder Ilontenisse, verschillende luiken merkels en andere stuk ken van een blijkbaar verongelukt schip aan gespoeld, dat met koolteer of harpuis schijnt geladen te zijn geweest. Vermoedelijk is zulks afkomstig van het tjalkschip Maria, dat den 22 januarij op de VN'ester-Schelde door den Engelschen schooner Sophia Fran cis overzeild en onmiddelijk gezonken is- Uit Rotterdam meldt men van 7 dezer- Heden morgen even voor het vertrek van de stoomboot Cologne naar Londen had daar een indrukwekkend tooneel plaats. Eene wel gekleede vrouw met 2 kinderen vroeg aan het bureau of niet een man en eene vrouw die zij beschreefplaats hadden ge nomen. Op het toestemmend antwoord begaf zij zich op de stoomboot en herkende daar haar echtgenoot die het plan scheen te hebben met de hem vergezellende vrouw naar Londen over te steken en zijne echtgenoot met 6 kinderen achter te laten. Het tooneel na de herkenning kan men zich voorstellen. De kapitein begaan met de vrouwverzocht de policiedie twee passagiers van boord te verwijderen waaraan werd voldaan en onder een hoerah der aanwezigen werd hunne bagage naar het pohcie-bureau gebragt in afwachting van nadere beschikking. LI. maandag middag begaf zich het 14- jarig zoontje van Willem Evenaar, straatma ker te Kampenop het ijs om schaatsen te rijden. Daar hij niet terug kwam zocht men den geheelen nacht en daarop volgenden dag naar hem. Eindelijk is zijn lijk in eene kolk bij de stoommachine van Broeken en Maten nabij de stad gevonden. Het provinciaal geregtshof te Arnhem heeft den 6 dezer uitspraak gedaan in He zaak van Hermpje van Beek beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Het hof heeft verstaan dat wel is waar was bewezen dat het kind der beschuldigde had geleefd en hoogst waarschijnlijk door stikking was ge storven, doch dat geen bewijs ten processe voor handen was, dat de beschuldigde haar kind moed willig zou hebben om het leven gebragtmaar Wel dat. zij ten deze hoogst onyoorzigtig ach teloos te werk gegaan zijndezoo doende onwilig de oorzaak van den dood haars kinds was geworden, en haar vrijsprekende van de misdaad van kindermoordhaar wegens on- willigen manslag veroordeeld tot correctionele gevangenisstraf van een jaar en geldboete van f 50. Op 16 Februarij e k. zal voor het provinciaal geregtshof in Gelderland behandeld worden de zaak van M. N. Verschueren wonende te Tilburgbeschuldigd van het gewelddadig om het leven brengen van een kind waarvan hare nicht C. van Luxemburg op 27 April 1864 was bevallen. Gelijk men zich herinnertheeft deze C. van Luxemburg aanvankelijk wegens hetzelfde feit te regt gestaan voor het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant doch is zij door dat hof vrijgesproken ten gevolge van de verklaring der thans beschuldigde dat niet hare nicht maar zij zelve het kind had om het leven gebragtop grond waarvan teg"n haar eene vervolging is ingesteld en zij door gemeld hof tot de straffe des doods is veroordeeld. Dat arrest is echter bij arrest van den Hoogen Raad van 10 Januarij 1865 vernietigd, met verwijzing der zaak naar dit hof, om op de bestaande akte yan beschuldiging op nieuw te worden berigt en afgedaan. Naar men verneemtzal voor de beschuldigde als ver dediger optreden mr. Elias. Aangaande het redden der bemanning van de stoomboot Askalon door het Ned. schip Almonde, deelt de Shipping and Mer cantile Gazette het volgende mede „De Askalon ondervond den 14 Januarij een hevïgen storm waarin het schip lek werd en alles van dek sloeg, en zooveel water in de machinekamer kwamdat de vuren uit doofden. „De equipage stelde alles in het werk om het schip drijvende te houden maar reeds den volgenden dag was er 10 voet water in het ruim. Op dat oogenbhk kwam de Neder- landsche bark Almonde, kapt. H. G. Surie van Batavia naar Schiedam bestemd in het gezigten toen men van dat schip den hag- chelijken toestand der Askalon ontdekte hield men er naar toe en het gelukte om de equipage (37 manX en 1 pasagier ven het zinkende schip te redden. „Het is opmerkelijk dat de Almonde in denzelfden storm, die men in zijn vuile woede ondervonden had mede lek was gesprongen en dat het schip zou gezonken zijn, wanneer niet de bemanning der Askalon de uitgeputte equipage van de Almonde aan de pompen, die gestadig aan den gang moesten gehouden wordenhad kunnen vervangen. „De Almonde vervolgde, nadat de stoom boot verlaten washare reis zette dingsdag 31 japuarij kapt Hoare en den passagier bij Folkestone aan wal terwijl het andere volk ter assistentie aan boord bleef" DUITSCHLAND. Een der achtenswaardigste hoogleeraren ip de letterkunde te Berlijn heeft een aanval gekregen van verstandsverbijstering van geheel bijzonderen aard. Hij verbeeldt zich namelijk dat de aai.teekeningen welke hij gedurende velen jaren heelt- bijeenverzameld omtrent het even van Julius Caesar hem ontvreemd en toegezonden zijn aan keizer Napoleon. Hij zegt met een koortsverwekkend ongeduld de verschijning van dat werk af te wachten om alsdan zijn wettig eigendom terug te eischen. Hij beweert voorts dat een Fransch hoedenmaker bij wien hij gehuisvest was hem zijn handschrift heeft ontstolen. De ongelukkige hoogleeraar is door deze onver anderlijke gedachte zoodanig verdoofd dat hij niet meer in staat is zijne lessen te geven en ook genoodzaakt is afstand te doen van zijn leerstoel. Zijne vrienden hebben alle pogingen in het werk gesteld om deze bui tensporige gedachten bij hem weg te netnen doch tot dus verre alles te vergeefs. FRANK RIJ K. De uitbarsting van de Etna duurt geregeld voort. De lavastroomen hebben tot dusverre geene ernstige schade veroor zaakt. Te Limoges is dezer dagen in een der gasthuizen overleden een 70jarige persoon Jean Guimhord geheeten. Bij de conscriptie was hij als te klein afgekeurd In 1813 was hij te Magnac-Laval gehuwd met Marie Lissac. Deze stierf in 1835 in het gasthuis Guimbord huwde in 1842 ten tweede male met eene weduwe die ook reeds sedert lang is overleden daarna leefde hij als landlooper, en werd deswege herhaaldelijk veroordeeld. Zijne indentiteit heeft hij telkens door eene acte van bekendheid bewezen dat is zeven getuigen hadden voor den vrederegter ver klaard dat hij werkelijk Jean Guimbord was. Na zijn dood ontdekte men echter dat Jean Guimbord eene vrouw was. Men zou aan de waarheid der geschiedenis twijfelen indien zij niet door officiële stukken werd bevestigd. De reden welke den overleden persoon aldus deden handelen zijn een geheim. -Te Versailles is dezer dagen eene dame overledenmw. de Saint-Quentin die le Saint-Dizier departement Haute-Marne dun 22 October 1758 geboren was en dus den ouderdom van 106 jaren en drie maanden bereikt heeft. Het Journal des Péhats wijdt haar een artikel, waarin vele belangrijke bijzonderheden vermeld worden. Tot op den ouderdom van 104 jaren was zij in het volle bezit van al hare vermogens. Zij ging dage lijks uit, legde veel bezoeken af, ontving wederkeerig hare vrienden zeer gaarne bij zich en het gezelschap kon haar niet te leven dig zijn. Dikwijls wekte zij zelve tot vrolijk heid op plaatste zich aan de piano speelde dansmuziek of zong liederen uit haren goeden tijd. Vooral wanneer haar personen voorge steld werden die hare kennis wense.hten te makenliet zij ze gaarne komen. Zij was uitmuntend opgevoed wist daardoor over alles meê te spreken en haar conversatietoon en conservatietakt waren bewonderenswaardig. Zij was geestiggevat en bleef nooit een snedig antwoord schuldig. Haren lOOsten verjaardag wilde zij godsdienstig gevierd hebben Bij die gelegenheid werd zij in de kerk begeleid door haren zoon een tachtig jarigen grijsaarddoor den last der jaren gebogen. Bij herhaling voegde zij hem toe „loop dan toch zoo krom niet men zal u voor een oud man honden." Zij was twee malen gehuwd geweest en had haren eersten man onder het schrikbewind uit de gevange nis weten te redden. Zij sloot haar eerste huwelijk op 21jarigen leeftijd was 45 jaar toen zij haren man verloor bleef 9 jaren weduwe, en hertrouwde 54 jaar oud zijnde met den graaf St. Quentin die 13 jaren

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1