V jsr.° 11 A 1 Woensdag 8 Februarij WOENSDAG EN ZATURDAG. r Bestureneu A dministratièn Publicatie. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlapdsclie Tijdingen 1 ^-"-9 PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone IZ'1, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 16 regels a/1 behalve hetzegelregt. VERSCHIJNT: I IS 0 ;V N E M E N T S-I' RIJ S Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending derAdverlintiëndaagstevoren, voor 1 V ure'inwin I.oting: voor de Rationale Militie* Burgemeester en Wethouders der Ge meente 'Zier ik zee. Gelet op art. 28 en volgende der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat de loting der in liet vorige jaar voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzeeop het gemeente-huis Maandag den 13 Februarij e. k. te beginnen des voormiddags ten elf uur dat gedurende vijf dagen Ie rekenen van den dag waarop de loting heeft plaatsgehad, tegen de wijze waarop zij is geschied bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lotelingen of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengtwelk verzoekschrift bij den Bur gemeester moet worden overgebragt tegen bewijs van ontvang dat op Woensdag den 15 Februarij 1865 des voormiddags van 10 tot 12 uur in het gemeente-huis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn eenige wettige zoonbedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aan spraak maken op gemelden tijd in het ge meente-huis zullen moeten verschijnenver gezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen terwijl op broeder- dienst reclamerende zij zullen moeten mede brengen de bewijzen van geboorte van henzelve en van de nog in leven zijnde broeders benevens bet paspoort of ander "bewijs van ontslagof een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. 7jierilczee den 1 Februarij 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris 3. P. N. ERMERINS. De Gedeputeerde Staten van Zeeland Gezien art. 732de lid van de wet egelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Staten-Generaal van 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37). Noodigen de inwoners der provincie uit zoo zij in de grondbelastingde personele -be lasting of het palentrcgl op de kohieren tot de loopende dienst behoorende elders zijn aan geslagen daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslag-biljetten of uit treksels uit de kohierenen eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in rijks-op centen afzonderlijk wordt betaald,) vóór of uiter lijk op 1 April aanstaande aan hen te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene gemeenten van dit gewest worden afgekon digd en aangeplakt. Middelburg den 27 Januarij 1865. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN Voorzitter. S. van der SW ALME Grif ter. Zierikzee 2 Februarij. Op heden werd aan de Hoogeschoo! te Leijden tot doctor in de beide regten bevorderd de heer J. Bolil J. Gz. van alhier na openbare verdediging van zijn academisch proefschrift Een tweetal vragen van Nederlandse!] regt." In de gemeente 's Heer Arendskerke leverde dezer dagen eene bijzonderheid op die met regt zeldzaam mag heeten. Eene arme vrouw van 77 jarenzekere A. P., wed. P. F.sedert 20 jaren door de hervormde diaconie bedeeld, maar nooit liooger dan met 1.50 per week, bragt aan de diakonie een geschenk van 60 en gaf bovendien nog f 54 voor de herstelling der woning, waarin de diaconie haar huisvesting verschaft. Zij had gedurende de jaren waarin zij bedeeld werd, die som van f 114 op de door haar ontvan gen bedeeling bespaard. Dezer dagen deed zich aan het Slikkerveer, gemeente Ridderkerk, het tref fend geval voor dat een jeugdig dienst meisje van slechts 16 jaar zich door ophan ging van het leven wilde berooven. Hoewel nog levende toen het ontdekt werdis zij echter aan de gevolgen na weinige uren overleden. De persoon van D. Bernard landbouwer te Langeveen gemeente Tubbergen ver dacht van zich aldaar op den 2-lsten Januarij 11. te hebben schuldig gemaakt aan moed- willigen manslag en uit dien hoofde in hech tenis genomen is den 28sten daaraanvolgende weder op vrije voeten gesteld naardien de regtbank geene termen heeft gevonden om het door den regter-commissaris tegen hem uitgevaardigde bevel van voorloopige aan houding te bekrachtigen. De jenever-rampen van Nederland gedurende 1864 maandelijks door „de Volks vriend" medegedeeld, een klein staaltje slechts van de werkelijkheid geven 45 gevallen van gevangenneming en verooj-deeüng12 van moord en manslag48 van verwonding en mishandelingvoorts 56 zelfmoorden. De opgaven uit Utrecht en Leijden ont vangen vermelden r.og aan veroordeelingen voor het kantongeregt wegens openbare dron- derschap te Leijden 235 te Utrecht 232 personen. Het openbaar ministerie bij de arron' dissements-regtbank te Zwolle heeft woensdag jl. eonclussie genomen in de procedures tus- schen den heer Pruimers en mevr. de wed. Pruimersvan Dedetn wederzijds gevoerd over de vraag, wie van beide partijen gereg- tigd is het minderjarig kind Margaretha Daniëlla Pruimers tot zich te nemen. Het openbaar ministerie beeft geconcludeerd tot ontzegging der vordering van mevr. de wed. Pruimers en tot toewijzing van den eisch van den heer Pruimers. Op den 15 dezer zal de regtbank in deze zaak vonnis wijzen. Volgens eene dezer dagen in de Staats- Courant gedane oproeping is er weder gelegenheid om jonge lieden tusschen de 16 en 20 jaren oud op de daarin gestelde voorwaarden te plaatsen als kweekelingen op 's rijks kweekschool voor militaire genees kundigen te Utrechtter opleiding tot offi cier van gezondheid voor de dienst hier te lande en voor die in Oost- en West-Indië. Aan de kweekelingen voor eerstgenoemde dienst wordt naar gelang der gemaakte vorderingen en bestaande vacaturen', eene jaarlijksche toelage verleend van f 200 en van f 300 terwijl aan de kweekelingen voor de Oost- en West-Indië bestemd zijnde dadelijk bij hunne plaatsing en gedurende hunnen geheelen studietijd eene jaarlijksche toelage van f 600 wordt verleend Voor verdere bijzonderheden ten deze wordt men naar bedoelde oproeping in de Staats-Courant verwezen. Men schrijft uit Nieuwediep van 3 dezer. De sterken drank heeft weder een off-r ge- eiseht. Te Koegras een paar uren buiten deze gemeente werd de zoogenaamde ver huisdag van een knecht een zeer oppassend jongeling gevierd met het dapper drinken van brandewijn en anijs. Daardoor in be schonken toestand geraakt, had men hem hij de kagchel op een kussen te slapen gelegd. Toen men hem later wilde wekken was hij een lijk. -- De arrondissements-regtbank te Mid delburg, heeft den 3 dezer A. de Puijt plattelands-heelmeester te IJzendijke schul dig verklaard aan openbare schennis der eerbaarheid. Op grond der artt 330 en 52 vao liet wetboek var. strafregt227 jo. 207 van het wetboek van strafvordering en art. 1 der wet van 22 April 1864 (Staatsblad no. 22) heeft zij hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en eene geldboete van f 8, alsmede in kosten; de boete bij niet-betaling te vervangen door drie dagen gevangenisstraf en de kosten zoo noodig te verhalen bij lijfsdwang. Men meldt uit Leeuwarden van 3 dezer. Betreffende de schuldigen aan den diefstal in het tuchthuis is nog niets uitgelekt. Dage lijks hebben er langdurige verhooren en ondervragingen aan dat gesticht plaats door den officier van justitie en den regter-com missaris bij de arrondissements-r.'gtbank Bij een iii het gebouw ingesteld onderzoek heeft men eene som van f 200 in zilveren munt speciën op een der zolders verborgen gevon den. liet geheimzinnige dat over de geheeie zaak ligt verspreid is door deze ontdekking niet verminderd. Den 1 dezer had voor het provinciaal geregtshof te Arnhem de behandeling plaats "der zaak tegen Hernipje van Beek beschul digd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd Na afloop van het geluigenverlioor heeft tie advo caat-generaal de schuld der beschuldigde als voldoende regtens bewezen aannemende hare veroordeeling gerequ:reerd tot tucht huisstraf voor den tijd van twaalf achtereen volgende jaren. De verdediger der beschul digde mr. Ketjen trachtte aan te toonen dat dit niet wettig en overtuigend was bewezen dat het kind waarvan de beschul digde was bevallen na de geboorte had geleefd dat zoo men dit al moest aannemen echter niet was bewezen dat het kind door stikking ten gevolge van uiterlijk geweld was gestorven en in geen geval was gebleken dat die dood een gevolg zoude zijn van nalatigheid of onvoorzigtigheid en nog veel minder van boos opzet der beschuldigde en concludeerde op die gronden tot hare vrijspraak. Na re- en dupliek bepaalde het hof de uit spraak in deze zaak op maandag aanst. Op den 31 Januarij werd te Heerenveen de zaak behandeld van den brigadier-rijks veldwachter Schutstal te Oldeberkoop be schuldigd van willekeurige inbreuk op de persoonlijke vrijheid. Onderscheidene getui gen werden in deze zaak gehoord. Na afloop van het onderzoek heeft het openbaar mini sterie bij monde van den substituut-officier zijne afkeuring 'over het gepleegde feit te kennen gegeven maar niettemin onulat hier wel aan eene onwettigedoch geenzins aan eene willekeurige ter kwader trouw onder nomen en uitgevoerde arrestatie kon gedacht worden de vrijspraak van den beklaagde gerequireerd. Het vreemde dezer eonclussie tot vrijspraak in eene zaak door het openbaar ministerie zelf aangebragtlichtte hij too met de verklaring dat hij even ais de officier bij deze regtbank tegen de vervolging negens willekeurige en ter kwader trouw uitgevoerde arrestatie gestemd was doch dat de zaak voor den correctionelen regter was aangebragt ten verzoeke van den procureur-generaal in de provincie die het vermoedelijk achtte dat over het al of niet bestaan van kwade trouw door den regter eene beslissing werd genomen. Hierna bekwam de advocaat mr. J. Meinesz Az als verdediger van den beklaagde het woord. Hij trachtte hoofd zakelijk te betoogen: 1. dat er geene onwet tige handeling was gepleegd omdat er was ontdekking op beeter daad en de brigadier den gearresteerde verdacht hield en omdat zelfs in politie-overtredingen eene voorloopige aanhouding wettig is en 2 datal was de aanhouding onwettigin allen gevalle do brigadier ter goeder trouw heeft gehand'Id, en dat er dus geene veroordeeling kon vol gen. Mr. A. F. Jongstra voor de civiele partij optredende gaf in het voorbijgaan zijne bevreemding te kennen dat het openbaar ministerie in deze zaak tot vrijspraak heeft geconcludeerd. Hij wees er met nadruk op, dat wanneer dergelijke arrestatien ongestraft kunnen plaats vinden in Nederland de vrij heid van elk burger in gevaar is en vor derde voor de beleedigde partij oene schade loosstelling van f 100 met aanplakking van bet vonnis waarbij de veroordeeling wordt uitgesproken. Li. zaturdag heeft de regtbank de briga dier-rijksveldwachter Schutstal schuldig ver klaard en onder het aannemen van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot gevan genisstraf voor den tijd van éóne maand en betaling eener schadevergoeding van f 12,50 aan den onwettig gearresteerde. De veroor deelde is onmiddelijk van dit vonnis gekomen in hooger beroep. FR ANK RIJ K. Eene der Parijsche regtbanken heeft dezer dagen eene vrouw uit de volksklasse genaamd la femme Manvoij, die naar hare eigene bekentenis haren man vermoord had, vrijgesproken. De man was een woesteling die haar in zijne dronkenschap vaak mishap-

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1