W.° 10. Zatiirdag 4 Februarij. 1865 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturenep Administration Publicatie. Binnenlandsche Tijdingen en PRIJS DER AD V E R T E N TIE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorter, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f '1 behalve helzegelregt. liOtlng voor de Nationale M llitle. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Tbierikzee. Gelet op art. 28 en volgende der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Tiierilczee, op het gemeente-huis Maandag den 13 Februarij e. k.te beginnen des voormiddags ten elf uur dat gedurende vijf dagen te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaatsgehad, tegen de wijze waarop zij is geschied bij gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lotelingen 0f door hnn vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeid papier, onderteekend door hem die ze inbrengtwelk verzoekschrift bij den Bur gemeester moet worden overgebragt tegen bewijs van ontvang dat op Woensdag den 17 Februarij 1865 des voormiddags van 10 tot 12 uur in het gemeente-huis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn eenige wettige zoonbedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet; dat zij die op zoodanige vrijstelling aan spraak maken op gemelden tijd in het ge meente-huis zullen moeten verschijnenver gezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerdeijarige ingezetenen terwijl op broeder- dienst reclamerende zij zullen moeten mede brengen de bewijzen van geboorte van henzelve en van de nog in leven zijnde broeders benevens het paspoort of ander bewijs van ontslagof een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens qf wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierikzee den 1 Februarij 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. e. CAU. De Secretarie J. P. N. ERMERINS. Dezer dagen had te Ten Post het volgende ongeval plaats. Een geacht land bouwer met name P. Steenhuis ging op gemelden avond naar zijne woning doch bij ongeluk geraakte hij naar het schijntbij de til aan den rijksweg in het water. Zijn hondjedat bij hem was zijnen meester in VERSCHIJNT. ABONNE Dl E N T S-l' I'. IJ S. Per drie maanden f2,00. Franco fier post j 2,25 Inzending der Advertrntiëndaagslevoren, voor J nre'shiunj het water ziende vallen en hem er niet wederom uit ziende komenkwam des avonds met groot gejank te huis waarop men op weg ging, om den vermiste te zoeken, maar te vergeefs. Den anderen morgen zagen twee personen eene pet in het diep drijven waarop men daar aan 't zoeken ging en het lijk ook spoedig vond. - Dit Zwolle meldt men van 30 Jan. De alhier gedetineerde goud- en zilversmid uit A vereest,, beschuldigd van het vervaar digen van valsche Pfuissische munt heeft zijne misdaad aan den reg,ter-commissaris be leden na een verhoor van ruim 3 uren te hebben ondergaan. Hij is tot de erkentenis gekomenzulks alleen uit armoede voor zijn gezin te hebben gedaan. jw Uit Wijk aan Zeq meldt men van 2.9 Jan. Heden werden een paar dozijn konijnen- delvérs uit het naburige Zandvoort handge meen met de vereenigde jagiopzieners en rijks-veldwachtzoo zelfs dat ons klein dorpje het tooneel werd van een Moedigen strijd. Ofschoon er geen bepaald op het slagveld is gebleven zijn van beide partijen eenigen meer of minder ernstig gekwetst. Met veel moeite gelukte het aan de vereenigde magt 5 der belhamels gevangen te nemen en naar Beverwijk te transporteren. Van Weesp wordt gemeld dat II. maandag middag drie kinderen van den be waarder v.an hét .fort t/iftermeergenaamd Balvers zijnde twee jongentjes van 9 en 8 jaren en een meisje van 6 jaren tg jtamen van eene boodschap terugkeerende de onvoor- zigtigheid hadden zich op het ijs van de vestinggracht van het fort te wagen en nog wel in de nabijheid van een molenvliet. Naauwelijks beypnden zij zich op het ijs ,of zij zakten er door; het jongentje vari 8jaar, die het achterste was en lief digst bij den walhad het geluk zich zelve fe redden. Op het hulpgeschrei kwam de moeder nog naauwelijks vier weken bevallen aanloopen doch zakte hij hare poging om de kinderen te redden mede door het ijs. Hetzelfde lot trof Jacob van Nesdie mede pogingen tot redding aanwendde deze kwam echter weder behouden aan wal. Nu werd door den sluiswachter Oliviermet behulp van andere toegesnelde personen met veel moeite een schuitje in het ijs gebragt waarmede men eindelijk het geluk had de moeder en het oudste zoontje te redden. Het lief aanvallig meisje echter was helaas reeds verdronken driekwart uur hadden de ongelukkigen in dezen akeligen toestand verkeerd. De vader was ter kerk, en kwam eerst terug nadat het ongeluk was gebeurd. Den 31 Januarij zijn te Amsterdam vier knapen op den Buitensingel bij de Raam- barriére door het ijs gezaktdoch door den kommandeur van het stads-waterkantoor W. Hermans er spoedig uitgehaald. Een der knapen echterdie geneeskundige behande ling behoefde is onder die behandeling gestorven. LI. zondag had te Groningen een treurig ongeluk plaats. Een knaapje van bijna 5 jaren van den molenaar .1. Scholten aan het Zuiderdiep speelde voor zijne woning met een zoogenaamd slingersleedje toen hij niet pm het djep denkendesteeds doorliep en plotseling met zijn sleedje van den hoogen diepswal daarin viel, Dadelijk werd alles gedaan om den kleine te reddendoch vruchteloos. Ruim een uur daarna werd het lijkje uit het water opgehaald. De droefheid der ouders over het verlies van dat vlugge aanvallige en schrandere knaapje kan men zich gemakkelijk voorstellen. Men meldt nit Oudpwater van 31 Jan. Gisteren werd alhier ter aarde besteld het lijk van Johannes Zomerveldóp 76jarigen ouderdom overleden. Hij had met het leger van 'Napoleon I de veldtogten naar Spanje en Rusland medegemaakt werd bij de laatste krijgsgevangen gemaakten behoorde tot de weinige gelukkigen die na veel ondervonden rampspoed hun vaderland weder moglen zien. Als vrijwilliger (met handgeld) uitge trokken tijdens de Belgische revolutiewas hij ook drager van het Metalen Kruis. Dien ten gevolge werd hij door de alhier aanwezige kruisridders 23 in getal niet slechts ten grave geleid maar ook ten grave gedragenhetwelkdaar hij in behoeftige omstandigheden geleefd had en overleden was een bijzonder gunstigen en plegtigen indruk gaf daar onder de kruisridders zich personen bevonden zoowel uit den gegoeden als uit den geringen standhet deed het harte goed te zien dat zij zich niet schaam den hunnen ouden f hoewel armen wapen broeder de laatste eer te helpen bewijzen. Dat telegrammen ligtel.ijk tot vergissin gen aanleiding kunnen geven blijkt uit liet volgende Eene Duitsche zangeres was uitgenoodigd om in eene stad in ons vaderland te zingen waar de pokken (BJattern) hadden geheerscht. Vóór zij toestemmend antwoordde telegrapbeqrde zij „Sind die Blattern noch da?" (Heerschen de pokken er nog?) De heeren commissarissen van het concertaan muziek-bladen denkende, lelegrapheerde terug „Sie sind nich da aher bringen :Sie sie gefalj.igst niitt." (Zij zijn er i.iet maar wees zoo goed ze mede te brengen..) Een treffend ongeluk heeft de gemoe deren van Kaapstads in wonersbijzonder der .Nederlanders onder hen gevoelig aan gedaan. Den 18 Dec. verspreidde zich het gerucht door de staddat mej. P. O.eene der dames-passagiers van het voor ruim twee weken alhiervan Rotterdam gearriveerde Nederlandsche schoonerschip Kaapstad Packet den avond te voren in de bergen dezer stad verdwaald geraakten waarschijnlijk tot een noodlottig uiteinde gekomen was. Later op den dag bleek dit gerucht maar al te waar te zijn. Uitgelokt door het verheven natuur schoon van de bergkloof tusschen Leeuwen kop en Tafelberg hadden eenige der passa giers van genoemden bodem de heeren IC. VV, ep S>de beide zusters O. uitgenoodigd om gezamenlijk dat heerlijk schouwspel te genieten. De wandeling werd ondernomen in den namiddag van den 16 toen men den weg koos over Groenepunt en na aldaar eenige oogenblikken te hebber, uitgerust bergopwaarts gingom vóór het vallen van den avond langs den ICloqfweg stadwaarts af te dalen. Omtrent ten 7 ure bereikte men het Rondhuis de gewone pleisterplaats voor wandelaars. Slechts koFt had men daar ver toefd of het werd tijd geacht de wandeling voort te zetten- Jufvrouw P. O. was de eerste die opstond en haren geleider den heer IC.verzocht niet langer te wachten denkende dat de anderen omniddelijk zouden volgen wat ook weinige minuten later ge schiedde. Maar ten eenenmale onbekend met de verschillende bijpaden die naar di-n hoofd weg voeren sloeg het wandelende paar den verkeerden weg in en raakte in de duistere bosschen verdwaald schoon op zoo geringen afstand dat het de andere leden van het gezelschap hoorde spreken en hun kon toe roepen. Dit werd echter van geenerlei zijde hoog opgenomen. De laatstgekomen drie niets meer vernemendezetten den togt (]Qor voort denkende dat de beide anderen al,| Vl,ag vooruit waren en keerden langs denzelfdene];:en weg over Groenepunt naar de stad waar van' men ten 11 ure in den avond aankwam, en. veei niet weinig verbaasd was dat het tweetal nog'. en niet was aangekomen. Maar nog gevoelde iraa]c- men niet veel ongerustheid vertrouwende,. u;t_ dat zij in het hotel Rondhuis de opkomst der maan (half elf ure) hadden afgewacht. Ge-nveen heel anders echter was de vreeselijke waar-.r;jks_ hëid. Ten 6 ure des morgens kwam de lieer ]je_ K. in de stad en verhaalde het volgendeI Na korten tijd met mej. O. naar het regte„etu;_ pad te hebben rondgezocht, riep deze uit :af)00p „Hier is de weg 1" vatte de hand van haren rmni- geleider, deed eenige stappen voorwaarts fgc;er enstortte onder den uitroep „o God !"ejt te in den diepen afgrond neder. Op zijn angstig t geroep geen antwoord bekomendenocli uit s aan de dieptewaar de ongelukkige verdwenen ,iu]er_ was noch van de zijde waar zijne togtge- zeiten waren of waar menschen wonen alleen (rje en onbekenddurfde hij geen enkelen stap |u"s;e voor- of achterwaarts doen maar zocht n()aar kruipende naar een boom aan welks voet hij den schrikkelijksten nacht zijns levens ^c;er doorbragt. Ten 3 ure de3 morgens zocht hij den weg naar het Rondhuis klopte daar aanmaar ongelukkiggelijk later bleek aan de verkeerde deur en kreeg geen gehoor. Hij vervolgde daarop den weg naar de stad Zijne vrienden lieten oogenblikkelijk een rij tuig inspannen vonden weldra de noodlottige plaats en zagen daarin den afgrond van 60 voet dieptehet zielloos overschotdat met groote moeite naar boven en vervolgens naar de [stad gebragt werd. Zondag namiddag werd bet lijk ter aarde besteld en een lange rei vriendenzoowel Kapenaars als landge- nooten der overledeneen onder hen de consul-generaal der Nederlanden volgden het grafwaartsterwijl de weleerw. heer Gobileeraar bij de Evang. Luth gemeente eene treffende rede bij hare laatste rustplaats uitsprak. De Java Times deelt het volgendo voorval mede Eenige heeren waren op een togtje in de nabijheid van mr. Cornells ver dwaald geraakt in de bosschen en werden terwijl zij een uitweg zochten door de kreten van een menschelijk wezen naar een ander gedeelte van het woud getrokken. Op de plaats van waar het geluid kwam aange komen vonden zij eene inlandsche vrouw bijna geheel naakt en als een geraamte uitge teerd door middel van een ijzeren ketting aan hare enkels vastgemaaktaan den grond geketend. Zoodra zij uit het bosch kwamen gaven zij aan de policie kennis die het arme schepsel ging losmaken. Bij onderzoek bleek dat de ongelukkige vrouwdie vroeger vele eigendommen had aldus behandeld was door haar man en broeder dat zij drie jaren lang in dien toestand had verkeerd gedurende welken tijd haar sober maal geregeld door haar ontmenschten echtgenoot gebragt werd, die een klein bamboezen hut voor zijn slagt offer had gemaakt. Yijftieu personen zijn in hechtenis genomen als in deze afschuwelijke handeling betrokken. zaak bragt al in litle wade werd iaat 1 den oofd- nvet- was ad Ier indut >pige is de i do Lid, vol- viele zijne baar leeft op, traft vrij- vor- ade- van ordt iga- ver- acii- ran- en 2,50 oor- men Yolgens berigten uit Coronie hebben 14 geëmaneipeerden in den nacht van 17 op 18 Dec. zich van de met suiker beladen schoener Charlotte meester gemaakt (terwijl de gezagvoerder zich aan wal bevond) en de wijk genomen naar Britsch Gniana. De koloniale schoener Saramacca ismet eene afdeeling militairen aan boordhen nagevold. Met dit vaartuig is de kapitein van de Char» ieeft sse rare bad, 'ing ian-

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1