wr.° Xaturdng 28 Januarij. 1865 WOENSDAG E It! ZATURD AG. Rinnenlandsche Tijdingen Ruitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV ERTENTIE N. Gewone 12'', cents tie regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van I6 regels af 1 behalve hetzegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden 2,00. Franco per post 2,25. /mending derAdverlenliëndaagstevoren, voor 1 ('ure' smorn Niet officieel gedeelte.) Openbare Itaaitsvergaderlug gehoudrii te Zirrihzer den 25 Januarij I860. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Ernrerins Afwezig de heeren mr. van Dongen en Moolenburgh. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt gelezen eene missive van mr. van Dongen kennisgevende dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen en zijn ontslag verzoekt als ambtenaar van den bur gerlijken stand Op voorstel des voorzitters wordt hem dit ontslag eervol verleend met dankbetuiging voor de vele diensten als zoo danig bewezen, en overgegaan tot de be noeming van een ambtenaar van den burger lijken stand en als zoodanig benoemd mr. J. Moolenburgh aan wien daarvan zal wor den kennisgegeven. Aan de heeren M. C. de Crane Moll Kamminga en mej. Aalburg geb. Ochtman wordt op hun verzoek remissie van hoofde- lijken omslag verleend. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van Gedeputeerde Staten geleidende de goedgekeurde verordening en het tarief voor het beurtveer op Amsterdam welke tot gelijk einde aan Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam is verzonden. Een verzoekschrift van A. Gerritse om tot beurtschipper in dat veer te worden be noemd wordt bij de andere gecolligeerd en de beschikking aangehouden tot de goed keuring der verordening en van het tarief van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land verkregen is. Wordt medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen dat de gemeente begrooting voor 1865 door heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd is terug ontvangen. Idem dat de heer F. J. van Oppen de benoeming tot regent van het burger weeshuis aanneemt. Wordt medegedeeld een brief van J. F. Strooband verzoekende ontheffing van den hoofdelijken omslag voor zijn schoonvader Ango De Voorzitter geeft te kennen dat aangezien dit verzoek op ongezegeld papier is gedaan daarop geen beschikking kan genomen wordenen al ware het op zegel geschreven ook dan niet voor beschikking vatbaar zou zijnomdat het door den be langhebbende (Ango) zelve moet worden gedaan. Wordt medegedeeld het proces verbaal der opname van de Ontvangerskas en voor ken nisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt namens Burgemeester en Wethouders mededen uitslag der beste ding van de havengeul welke over het algemeen niet gunstig is uitgevallen en stelt voor alleen het tweede perceel aan den min sten inschrijver J. van Dijke voor f 680 te gunnen bij wijze van proefneming waartoe na eenige discussie wordt besloten wordende tevens goedgekeurd de bij de voorwaarden vermelde premie van f 12.50 bijaldien het werk voor 15 April e. k. wordt opgeleverd. Wordt medegedeeld dat gedurende 1864 aan zelkasch is afgeleverd voor eene som van 17,115.30 en aan schoraarde voor 345,68 hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen. Idem dat de onkosten laste de gemeente bij den brand op 2 dezer bedragen f 167.92 en bovendien f 40 voor premie aan de 2 spuiten die het eerst water hebben gege ven ingevolge de verordening en stelt voor autorisatie te verleenen tot uitkeering dier gelden en dientengevolge op de begroo ting 1865 van onvoorziene uitgaven op hoofd stuk 6 artikel 3 af- en over te schrijven de som van f 297 waartoe wordt besloten behoudens voor zooveel noodigde goed keuring van Gedeputeerde Staten. Idem dat de vermoedelijke schade aan de beschoeijingen ten gevolge van den hoogen vloed bedraagt 117, waarin de aannemer zijn aandeel draagt bij het contract bepaald. Voor notificatie. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen dienst 1864, alles uit den post van O. U. waartoe bij de begroo ting door Gedeputeerde Staten casu quo magtiging is verleend. ldein tot het sluiten eener onderhandsche overeenkomst betrekkelijk het ruimen van secreetputten gedurende 1 jaar waarop inge volge de bepalingen der gemeente-wet de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal worden gevraagd. Tot leden der commissie van onderzoek der reclames, die tegen het suppletoir kohier der honden belasting zouden kunnen ingebragt worden worden gekozen de heeren jhr. de Jongevan der Vliet en Mulock Houwer. De rekening der Kamer van Koophandel over 1864wordt gesteld in handen der heeren mr. Fokkermr. de Crane en jhr. van den Santheuvel ten fine van onderzoek en rapport. Wordt gelezen eene missive van de Kamer van Koophandel houdende mededeeling dat tot haren voorzitter is benoemd de heer H. A. van Ilsselsteijn Jr., tot onder-voorzitter jhr. J. L. de Jonge en tot secretaris J. C. Pilaar, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Bij monde van mr. Fokker wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebragt op de rekening der bouwvallen strekkende tot goedkeuring. Aldus besloten. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Uit Nieuwe Diep meldt men van 22 dezer. Het Deensche gepantserde oorlog-ramschip Starkoddergezagvoerder J. Muller, dezer dagen hier ter reede gekomen om provisie en steenkolen in te nemen is 117 vrijdag weder naar Bordeaux vertrokken alwaar het door eene associatie is aangekocht. Met is een monster vaartuigdat door eene machine van 600 paardenkracht gedreven 12 mijlen moet loopenhet voert drie stuk ken geschut waarmede men projectielen van 300 pond werpt verder heeft het een ram van 23 voet lengteen het wordt voortge stuwd door twee schroeven. Van den Helder berigt men aan het U. D. dat op het Nederlandsch barkschip Bellatrixden 19 dezer uit Oost-Indië aldaar aangekomenaan een matroos eene vreemd geld was ijver van den com- waarde van f 300 aan ontvreemd. Door den missaris van politie werden daar nergens de munten te vinden waren twee matrozen in arrest genomen die men verdacht van den diefstal. Deze kwamen teil laatste tot bekentenis en vond men de 24 Engelsche gouden stukken tusschen de zolen van de schoenen van een der matrozen ingenaaid. De beide matrozen waren vreemdelingen te Batavia voor de reis aangemonsterd. Lil. zaiurdag avond viel zekere C. II. oud 50 jaren, stoker op de stoomboot Feije- noord en Rotterdam woonachtig aan de Kipstraat door de gladheid der straten uitglijdende aan den hoek der Kaasmarkt en Kipstraatzoodanig met het voorhoofd tegen den rand der verhoogde voetstraat dat ongeveer het geheele voorhoofd tot op het been daardoor werd afgestroopt en hem letterlijk als een masker voor de oogen hing terwijl ook zijn neus aanzienlijk was ver wond. Door eenige burgers in het policie- bureau aan de Melkstraat gebragtis hem aldaar door den heer dr. van Vollenhoven heelkundige hnlp verleend waarna hij naar zijne woning is overgebragt. Hij bevindt zich echter vrij wel. - De officier van justitie te Alkmaar berigt dat in de gemeente Helder zijn ont vangen twee 50 centsstukken voerende de beeldtenis van koning Willem II met het jaartal 1848 welke geldstukken bij onder zoek van het Muntco.'legie zijn gebleken te bestaan uit zilver koper zink en tin en te zijn gegoten in een vorm vervaardigd naar een echt 50 centsstuk. Deze stukken zijn diensvolgens verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijks muntspecie. De gruwzame zaakbetreffende den moord op den oud-pastoor Leusheeft den 23 dezer een onderwerp van behandeling bij den hoogen raad der Nederlanden kamer van strafzaken uitgemaakt eene zaak die gelijk de advocaat der requiranten in den aanvang zijner pleitrede te kennen gaf, alom in den lande regtmatigen afkeer heeft verwekt. Hendrikus Lehman c. s. die ter dier zake, bij arrest van het provinciaal geregtshef in Gelderland van 1 December 11. zijn schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis door meer dan dén persoon voorzien van wapenen en voorts door middel van binnen- en buit-nbraak opgevolgd door inoedwi'Iigen manslag zijn gelijk men zich herinneren zal deswege veroordeeld tot de straffe des doods. Nadat omtrent deze zaak door den raadsheer lluguenin het rapport was uitgebragt heeft de advocaat jhr. mr. M. \V. C. de Jonge voor de requirantenbij pleidooi verschil lende middelen van ca-satie voorgedragen en toegelicht. Het openbaar ministerie zal heden over 8 dagen, den 30 dezer, in deze zaak conclusie nemen. Uit Baardwijk meldt men van 21 dezer. Heden namiddag arriveerden alhier de regter- commissaris belast met de instructie der strafzaken de officier en de griffier uit de regtbank te 's Hertogenbosch met twee heeren medicinne doctoren ten einde een geregtelijk onderzoek in te stellen naar het gerucht: „dat de jeugdige hulponderwijzer der open bare school alhier een kind zoodanig zou hebben geslagen dat het binnen twee dagen gezond en dood was." Of nu de dood de oorzaak van de mishandeling is geweest blijft in het onzekeremaar zeker is het <jat de hulponderwijzer door den kantonreg- ter van Waalwijk voorloopig is aangehouden. Het lijk van het kind is opgedolven en door de heeren doctoren geneeskundig onderzocht terwijl verder niets van de zaak bekend is. Men meldt uit Vlaardingen van 21 dezer. Heden is hier binnengekomen stuurman C. Schouten die sedert verleden jaar ter haring visscherij is uitgezeildmaar door stormweer ge- durigis teruggedreven zoodat hij genoodzaakt was, ten gevolge van gebrek aan proviand, te Lerwick binnen te loopen. Ook is binnen gekomen stuurman P. van den Bergmet verlies van twee man die den 6 dezer met eene stortzee zijn weggeslagen en van wie later niets meer vernomen is. Men meldt uit Leiden van 24 dezer. Gisteren avond had in de Mirakelsterg alhier een treurig voorval plaats Eene 68jarige vrouw Cornelia de Zwijger genaamd die alleen woonde had het ongeluk in hare woning met een test met vuur gevuld van de trappen te vallen en daarbij een harer beenen te breken. Het vuur deelde zich aan hare kleederen mede en daar zij zich niet konde verroeren was zij spoedig met brand wonden overdekt. Op haar angstgeschrei kwam hare aan de overzijde woonachtige dochter in huis en vond haar in eenen deer- niswaardigen toestand. Reeds heden nacht is zij aan de gevolgen overleden. Bij vonnis der arrondissements regtbank te Middelburg van den 10 November jl werd Mozes Hakker vleeschhouwer te Vlissingen schuldig veiklaard aan afbreking der gods dienstoefening op den 17 September te voren door het verwekken van beroering of wanorde in het kerkgebouw der afgescheidene Israëli- dische gemeente in de Beursstraat aldaar en wel door het uiten der woorden tegen den persoon die het gebed reeds had aange vangen „Wie schoftheeft jou daar neêr- gezet Jij hoort daar niet I" Hij werd mits dien door de regtbank veroordeeld tot eene geldboete van f 10 en eene gevangenisstraf van zes dagen alsmede in de kosten boete en kosten zoo noodig te verhalen bij lijfs dwang. Den 15 dezer werd de zaak in hooger beroep behandeld voor het provinciaal ge- regtshof in Zeeland hetwelk den 23 uitspraak deed. Zich vereenigende met het^ vonnis der regtbank voor wat betreft het bewezene der feiten hunne qualificatie en de opgelegde straf, heeft het hof 't appel te niet gedaan en het vonnis der regtbank bevestigd met bepaling dat de daarbij opgelegde straf onver anderd zal worden toegepastmet verdere veroordeeling van den appellant in de kosten van het hooger beroepzoo noodig te ver halen bij lijfsdwang. Naar men verneemt zal de veroordeelde zich van dit arrest in cassatie voorzien. DUITSCHLAND. Te Weenen heerscht geene geringe ontsteltenis over den diefstal van een bundel papieren geene depêches maar losse bladen van verscheidene concepten van onvolledige depêches, die in het diplomatieke archief be waard waren en tot eene reeks nota's be- hooren tusschen de kabinetten van Weenen en Berlijn gewisseld. Eerst geloofde men dat het berigt betreffende dezen diefstal uit Berlijn was gekomen en hier aan een list van den heer von Bismarck te denken viel maar weldra kreeg men het bewijs dat dit geenszins het geval was. Toen werd besloten eene

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1