Woensdag 23 Januari) WOENSDAGENZATURDAG. 1863 W.° Bestureneu A dministratiën AANBESTEDING. Publicatie. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het zegelregl. VERSCHIJNT. ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending derAdverlenlïèndaagstevorenvoor 1 Vure'smorg' 5,25 - 3,00 - 8,00 - 0,00 - 6,50 - 0,00 - 00,00 - 15,00 - 0,00 CJ» o Ct» Ru Op Zaturdag den 28sten Januarij 1865» des voormiddags ten 9 urezal onder nadere goedkeuring door den Commissaris des Iionings in de provincie Zeeland of, bij zijne afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaatin het 11de district, aan liet lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het verbeteren en tot 1 Mei lg66 onderbonden der gewone aarde- bram. rjjs- en steengloojjing- werken aan de zeedijken der Calamiteuae polders van Zee land, en zulks in 33 perceelen van aanbesteding1. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbodvoor ieder perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburgen is voorts op franco aanvragetegen betaling der kosten te bekomen bij den boekhandelaar M. Nij- hoff Raamstraatno. 49 te 's Gravenhage en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Zullende van den den tot den 4den dag vóór de besteding met uitzondering van den Zondag, de noodige aanwijzing in loco worden gedaanen voorts nadere inlichtin gen te bekomen zijn aan het bureau van den Hoofdingenieur van den waterstaat Brunings te Middelburg voor do werken in het algemeen alsmede bij de .dienstdoende ingenieurs te Middelburg te Goeste Zierikzeete Sluis en te Neuzen voor de werken tot elks arron dissement behoorende. De gegadigden worden verzocht overeen komstig de voorwaarden volledige biljetten in te leveren aanduidende de namen en voor namen (voluit) het beroep en de woon plaatsen van hen en van hunne borgen het nummer van het perceelen de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte billetten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. AUEK. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Ge- meente Zierikzee. r Gelet op art. 26 der wet van den 19 Angus, stus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat het register van de in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen be nevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijst voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederleggen van den 23 Januarij tot den 31 Januarij e. k. dat tegen register en lijst binnen den tijd der nederlegging bezwaren kunnen worden ingebragt bij den Commissaris des Iionings in de provinciedoor middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier onder teekend door hem die ze inbrengt; welk verzoekschrift zal moeten worden overge- bragt bij den burgemeester tegen bewijs van ontvang. Jjierikzee den 23 Januarij 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAÜ. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendom men van deze gemeente dienstjaar 1865 den 19 dezer maand door den heer Com missaris des Iionings in deze provincie executoir verklaardop heden na afkondi- ginggesteld wordt in handen van den heer ontvanger der directe belastingen alhier, ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 23 Januarij 1865. B. C. CAU. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Zierikzeebrengt bij deze ter alge- meene kennis dat van af heden gedurende eene maand in hare gewor.e vergaderkamer in het telegraafgebouw ter inzage ligt Statistiek van den handel en de scheep vaart van het koningrijk der Nederlanden November 1864. Zierikzee, den 24 Jannarij 1865. De Kamer voornoemd H. A. vanIJSSELSTEIJN Jr., Voorzitter. J. C. PILAAR Secretaris. De algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk heeft dezer dagen uitge vaardigd om in werking te treden 1 Febr. a. s. de bij besluit der algemeene synode ten vorigen jare finaal gearresteerde uitbrei ding van art. 21 van het reglement op het godsdienstonderwijs de nieuwe bepalingen in het reglement op de vacaturen betreffende het vrijwillig afstand doen door predikanten van hunne bedieningen het verleenen van ongevraagd ontslag aan predikanten laatst genoemde ter vervanging van het daarop be staande reglement alsmede de wijziging van art. 38 van het reglement voor kerkelijk op- zigt en tuchteen en ander nadat de provinciale kerkbesturen enz. zich daarmede hadden vereenigd. Deze stukken worden in de Kerkelijke Courant medegedeeld. In liet kerkgebouw der Hervormde ge meente te Wolfaartsdijk had 11. Woensdag avond een ongeluk plaatshetwelk eenige oogenblikken vroegervan. zeer noodlottige gevolgen had kunnen zijn. Na het eindigen van de godsdienstoefening terwijl men bezig was de lichten uit té blusschen viel een der fraaije lichtkroonen plotseling naar be neden vernielende een gedeelte der vrouwen zitplaatsen terwijl ook die kroon zelve door den val aanmerkelijk is beschadigd geworden. In den nacht van donderdag jl. bad te Gouda een droevig ongeluk plaats. De luite nant Hermani van het 4de reg. infanterie aldaar in garnizoen na den afloop van een bal in de sociëteit de Reünie huiswaarts keerende had het ongeluk in de haven te vallen envóór dat er hulp kon geboden worden te verdrinken. De diepe duisternis die tijdens liet ongeluk in de stad heerschte schijnt oorzaak dezer jammerlijke gebeurtenis te zijn. Jl. vrijdag namiddag is een muilezel voor een rijtuig gespannen op den Goud- schenweg te Rotterdam door het breken van den buikriem op hol gegaan en tegen de Goudsche brug gereden zoodat de koetsier uit het rijtuig viel en de ezel alleen de Goud- schewagenstraat in draafde en aldaar tegen een meubelwagen op de straat viel en abtoen werd gegrepenhebbende nog een 12jarig meisje in deszelfs val medegesieept zonder dat zij zich ernstig bezeerde. De muilezel en zijn voerman zijn beide kreupel naar huis gegaan. Uit 's Hertogenbosch meldt men van 20 dezer. Het misdrijf in de gemeente Grave, door den eenen broeder op den anderen ge pleegd heeft niet de gevolgen gehad die men aanvankelijk vreesde. In plaats van den ver wachten onvermijdelijken dood is de ver wonde thans bijna geheel hersteld zelfs tegen alle verwachting aanbehoeft hij het huis niet meer Ie houdeD. Uit dien hoofde wordt nn gekwalificeerd „verwonding" en is de dader verwezen naar de correctionele kamer der regtbank alhier. Uit Curasao schrijft men aan het U. D. van den 18 December „Even als in Europa waar de beschaving de te scherp afgeteekende lijnen afschaaft hebben ook hier verschillende invloeden zich op den toestand der Israëlieten die gelijk men weet, vrij talrijk zijn doen gevoelen. Er is namelijk eene scheuring onder hen ontstaan. In eene kleine geïsoleerde maat schappij komen menschen van verschillende godsdienstige gezindheden nog meer in aan raking met elkanderdan in groote plaatsen, Daarenboven in de koloniën hebben de Joden welke blanken zijn meer omgang met blan ken die te Curaqao bijna uitsluitend Prote stanten zijndan met negers en kleurlingen die aldaar Roomsch zijn. Ongemerkt hebben de Joden nu iets van de denkwijze hunner medeburgers overgenomen en waren aldus voorbereid voor eene hervorming. Hierbij kwam, dat eenige jongelieden van de Israë litische gemeente inboorlingen van Curasao, op de hoogescholen buitenlands gestudeerd hebben en aldaar met de moderne ideëu over de theologie bekend geraakt zijn en hier hunne ideën aan hunne jonge geloofsgenooten hebben medegedeeld. Er is dus eene partij ontstaan die alle rabbijnsche overleveringen de talmud en de mischna verwerpt. De voorstanders van deze partij houden alleen voor heilig de boeken des ouden testaments zij wenden wel is waar voor, Mozes te willen volgen doch er zijn vele punten waarin zij van hem afwijken. Zij behouden de besnijdenisen eten hetgeen trefo is als schilpad en varkens vleesch. De sabbat wordt niet meer bij hen heilig gehouden zij rooken op dien dag en wonen publieke ver makelijkheden bij. „Zij hebben nu ten laatste eene nieuwe gemeente gesticht welke* een afzonderlijk maar voorloopig gebouw voor hare godsdien stige bijeenkomsten heeftgisteren is liet orgel in deze tijdelijke synagoge ingewijd. Deze plegtigheid was zeer stichtelijk. Het koor der mannen werd afgewisseld door dat der vrouwen en daarop door het gezamenlijke zingen. De vrouwen zijn niet meer afzon derlijk van de mannen zoo als in de oude synagoge waar de vrouwen achter de traliën zaten. „De rabbijn der oude synagoge die de invoering van een orgel een schandaal noemde, doch thans vreest dat door deze invoering van het orgel de afval nog grooter zou wordenheeft nu zelf een orgel ontboden dat inen hier dagelijks verwacht, flij heeft nog eene andere concessie gedaan namelijk hij heeft zijne toestemming gegevendat de grond waarop eene synagoge heeft gestaan welke afgebroken istoen men de tegen woordige beter gelegene synagoge bouwde verkocht koude worden. De Joden be schouwden het anders als eene heiligschennis zulk een grond te verkoopen." (Rott. Cour.) DU IT SCHL AND. Naar luid van berigten te Triest ont vangen verwacht men weldra een nieuwen vulcaan te zien ontstaan nabij kaap Gargano in de nabijheid van San Nicandro. Dat ge deelte van het gebergte dat zich nabij kaap Gargano langs de Adriatische zee uitstrekt, is derwijze door het onderaardsche vuur ver hit dat de in zee uitstroomende beken met laauw water zijn gevuld. Uit Salszburg ïneldt men dat binnen eenige dagen aldaar iemand voor liet geregts- hof teregt zal staan beschuldigd van ver giftiging zijner vrouw en twee volwassene dochters. De beklaagde Johann Obermuller geheeten, is een zeer gegoed man. Men weet tot heden niet welke de drijfveeren zijn geweest die hem tot deze vreeselijke daad hebben gebragt. Van een onderwijzer in Zwaben uit de 16de eeuw wordt gezegd dat hij gedurende zijne 50 jarige ambtsbediening had uitgedeeld 3,392,894 slagen Stooten oorvegen enz. Onder zijn schoolbewind moesten 777 knapen op erwten 613 op een driehoekig blok knielen, 50,000 den ezel dragen en 1707 de roede in de hoogte houden. Buitenge wone straffen Werden niet opgeteekend. Te Iglan in Moravie zou den 9 dezer een doodvonnis worden uitgevoerd. De ver oordeelde was een booswicht die zich aan moord gevolgd door diefstalhad schuldig gemaakt. Dé bevolking heeft daar echter zulk een afkeer van de doodstraf, dat er niemand was te vinden die het schavot wilde helpen opslaan. Even vruchteloos deed men moeite om eene plaats te erlangen waar dit kon worden opgerigt. Sedert 1840 had er geen ter doodbrenging aldaar plaats gehad en het stuk gronddat daarvoor toen ge bruikt was had men verkocht. Een paar dagen geleden wandelde eene jonge dame over de Stock-im-Eisenplein in deze hoofdstad die ten gevolge van het drukke verkeer daar ter plaatse tusschen twee voertuigen geraakte. Zij zou waar schijnlijk ernstig gekwetst zijn geworden indien niet een goed gekleed jong heer ijlings ter harer hulpe ware gesneld. Toen zij aan het gevaar was ontkomen bleek het dat zij hare tasch had verlorenwelke ner gens te vinden was. Ook haar redder had

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1