N.° 5. Woensdag 18 Januarij. 1863 WGENSDAGENZATURDAG. Besturenen A dministratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen mum PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 12'', cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetxegelregt. VERSCH IJ NT: ABONNE ME N TS-P RIJ s. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 Inzending derAdvertentiëndaagstevoren, voor 1 Oure'smorg Burgemeester en Wethoddeks van Zie- rikzeemaken bekend dat door ben 1 het aanvullingskohier der belasting op de honden in deze gemeente, dienstjaar 1864 is op gemaakt en van heden after lezing voor een ieder op de gemeente-secretarie is neder- gelegdgedurende veertien dageninge volge de wet. Zierikxee den 13 Januarij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Zierikzeë 16 Januarij. Naar men ver neemt is de calamiteuse polder Moggershil alsnu formeel vrijverklaard. Men meldt uit Rotterdam van 14 dezer. Een vreeselijk ongeluk had heden nabij deze stad plaats. Heden avond ten kwartier over zes ure kwam eene boot met werkvolk van de fabriek te Fijenoord naar deze stad over varen en stootte op een in de Maas nabij de brug over den Rhijnspoorwegstaand stuk van eenen paal zoogenaamde due d'alve waardoor het vaartuig zijn evenwigt verloor en de opvarenden misschien dour de ver warring allen in de Maas stortten. Elf personen zijn geted de overige hebben den dood in de rivier gevonden. Hoeveel er ver dronken zijn weet men nog met geene zeker heid aangezien men nog niet juist weet hoeveel personen er in de boot waren doch men zegt minstens 4 sommigen 7. De paal, waarop het vaartuig heeft gestooten was met den ijsgang afgesneden en het over geblevene stuk stond even onder water zoodat men hetzelve niet kon zien. Men meldt uit Hoorn van 12 dezer. Sedert wij van het ijs in zee bevrijd zijn wordt hier veel visch en vooral bot gevan gen. Zelden hebben wij die ook zoo groot gezien als die dezer dagen is gevangen. Men schrijft uit Raalte van 11 dezer. In den nacht van gisteren heeft de brigadier rijksveldwachter Tiechon met twee andere rijksveldwachters blijk gegeven van groote activiteit. Uitgelokt door de menigvuldige diefstallen welke in den laatsten tijd plaats hadden hadden zij de noodige maatregelen genomen om de schuldigen te betrappen. Dit is hun gelukt. Zij ontdekten twee per sonen komende van het Nijverdalen zagen hen inbreken en stelen bij den landbouwer Sluisman. Toen de dieven met den buit zich wilden verwijderenwerden zij onver wachts aangegrepenen moesten zichna krachtig verzetin hechtenis doen nemen. In het dorp Rockanje nabij Brielle heeft een zeer opmerkenswaardig voorval plaats gehad. Een meisje aldaardoor den arme besteed, verliet op donderdag namiddag 29 Decemberuit vrees voor straf het huis en nam de wijk naar een naburig bosch. Dien zelfden avond en de twee volgende dagen zocht men te vergeefs, toen men zondag 1 dezer het meisje nog levend vond liggen tegen eene doornenheining in eene weide nabij het bosch. Het was den gemeente-veldwachter gelukt het meisje na lang zoeken te vinden. Op zijne vraag: wat doet gij hier zeide zij: geef mij wat drinken en op de vraag hoe lang zij daar had gelegen antwoorde zij sedert gisterenwant het is immers vrijdag. Ge noemde veldwachter nam het meisje dat niet kon staan of gaan naar zijne woning en door veel zorg mogt het hem gelukken het geheel tot bewustzijn terug te brengen. Het heeft dus drie dagen en drie nachten in de laatste strenge vorst zonder voedsel of drinken door- gebragt. Dezer dagen heeft te Gouda een droe vig ongeluk plaats gehad. Een knecht op den oliemolen van den heer Merts aldaar ge raakte bij het overleggen van een riem tus- schen de machine waardoor hij letterlijk ge heel verbrijzeld werd. Te Terschelling zijn den 11 dezer twee lijken aangespoeldbij een beeft men eene brieventasch met papieren gevonden van kapt. Rousseau, van het verongelukte Fransche goeletschip Euphemie van Nantes benevens 2 zilveren horologien en 7 gouden 20francs- stukken. -Men meldt uit Groningen van 12 dezer. De vlasbouw neemt sedert een paar jaren in het Noordelijk gedeelte onzer provincie ver bazend toe. Ook te Stedum vindt thans de behoeftige man daarin zijn brood. Nog maar weinige jaren geleden was er niemand zelfs de behoeftige man niet, die bij wintertijd aan het vlas wilde werken. Die tegenzin of dat vooroordeel is thans opgehouden zoodat reeds vele honderde bundels vlas daar dezen winter bewerkt zijn bij gebrek aan koopers is de voorraad echter nog niet opgeruimd. Te Winsum is sedert een paar dagen eene braakmachine geplaatst die eerstdaags zal beginnen te werken; met belangstelling wordt dit door velen te gemoet gezien. In de afgeloopen week wilde iemand te Zwolle in eene postbus een brief bezorgen maar bemerkte tot zijne verwondering dat die niet naar beneden gleedmaar op het tot dat einde aanwezig zijnde hellend vlak, dat waarschijnlijk door het mistige weder wat vochtig was bleef liggen. Bij herhaalde poging om zijnen brief naar beneden te doen glijden ontdekte hij een anderen briefdie ook was blijven liggen. Hij nam er dien uit, las het adres roteerde dat veegde ver volgens de plank waarover de brieven glijden moeten droog afen wierp daarna den ge vonden brief en den zijnen zoo als hij zich door het gehoor overtuigde in de postbus. Dit geval dat betrekkelijk weinig beteekenend is deelen wij onzen lezers mede om daar er in den tegenwoordige!! tijd nog al eens geklaagd wordt over het te loor gaan van brieveneene kleine bijdrage te leveren wat daartoe al aanleiding geven kan. Zoo die brief in verkeerde handen gekomen was hoe zoude het spoor ontdekt zijn en wie zou van verduistering verdacht zijn geworden Den 14 dezer is voor het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland onder voor zitterschap van mr. J. A. Philipse voortgezet de behandeling der zaak tegen eene dienst bode en een voormalig ambtenaar bij het mininisterie van justitie beschuldigd van diefstal door meer dan één persoon in eene bewoonde huizing en medepligtigheid daar aan door het des bewust heelen van het gestolene. De heeren mrs. Gregory en Kramer hebben ambtshalve in het breede de beschuldiging bestreden de qualificatie weder- legd en de door het openbaar ministerie aangevoerde feiten weersproken. Zij beweer den dat de beide beschuldigden moesten worden vrijgesproken of van alle regtsver- volging ontslagen hetzij omdat de gepleegde daden niet strafbaar zonden zijn hetzij omdat de schuld niet op afdoende en wettige bewijzen steunde. Mogt het hof er anders over oordeelen dan betoogde laatstgeinelde verdediger dat hier alleen veroordeeling tot eenvoudigen diefstal kon plaats vinden. Advo caat-generaal Terpstra heeft de beide verde digers breedvoerig beantwoord ue beschuldi ging volgehouden de qualificatie verdedigd en de feiten nader uiteen gezet. Het is daaruit gebleken dat behalve de twee effec ten die de 2de beschuldigde te 's Hage had verkochter nog een derde effect was ont vreemd dat door dien beschuldigde te Rot terdam is verkochten waarvan de dochter van de bestolene geen kennis scheen te dra gen. Voorts toonde advocaat-generaal aan dat op het gedrag van de 1ste beschuldigde hoe jeugdig dan ook, blijkens de afgelegde getuigenissen veel viel af te dingen. De verdedigers hebben daarop gedupliceerd en uit de rede van den 2den pleiter is gebleken dat de wettige vrouw van den 2den beschul digde zoo vergevens gezind isdatindien het hof hem mogt vrij spreken de man met meer zorg dan in den laatsten tijd voor zijn huisgezin kan werkzaam blijven. De voor zitter heeft, hierop het onderzoek over deze zaak geslotenen de uitspraak bepaald op zaturdag 21 dezer des morgens ten 10 ure. Uit Brussel meldt men van 13 dezer. Men zegt dat er tusschen de Nederlanden en België op diplomatisch terrein een vrij ernstig conflict is ontstaan, waarin welligt ook andere mogendheden betrokken zullen worden Het betreft de werken die de Nederlandsche regering laat ondernemen om de beide takken van de Schelde waardoor Walcheren en Zuid-Beveland van het vasteland gescheiden zijn, door een kanaal te vervangen ten gevolge waarvan de Schelde eene van hare mondingen zou verliezen. De scheepvaart op de rivier zou daardoor ernstig worden bedreigd en de Belgische regering moet dan ook herhaaldelijk in den Haag tegen dit werk hebben geprotesteerd. De heer Rogier moet thans deze zaak ernstig hebben aange vat en hoopt nu te eer zijn doel te bereiken nu België zich volstrekt niet op genade of ongenade aan Nederland behoeft over te geven daar het aan dit rijk nog eene jaar- lijksche uitkeering doet van f 400,000 voor het onderhond der bevaarbare takken van de Schelde. Het lijdt ook geen twijfel of de zeevarende mogendheden, die bij den afkoop van den Scheldetol zijn betrokkenzullen mogt dit noodig zijn Belgie met nadruk ondersteunen om de bevaarbaarheid van die belangrijke rivierzoo veel in haar vermo gen is in stand te houden. DUITSCHLAND. In Duitschland wordt thans de pro spectus verspreid eener nog al eigenaardige onderneming. Deugdzame lieden veront waardigd over de onzedelijkheid der hazard- elen hebben besloten den I 'uitschee grond te zuiveren van speelhuizen. Het genees middel dat zij daarvoor meenen gevonden te hebben is nog al origineel. De oprig- ters willen volgens het stellen van de homeopa thische leer, waarbij gelijken door gelijken worden genezen het spel dooden door op nieuw de toevlugt te nemen tot liet spel. Deze philantropen willen tot dat einde een kapitaal bijeengebragt zien van 105,000 ff., waarmede zij al de Duitsche banken zullen doen springen. De inschrijvingslijst draagt nu reeds zeer bekende namen uit de Ber- lijnsche handelswereld. Zij hebben een stelsel dat natuurlijk niet kan falen mits het zonder hartstogt in practijk wordt gebragt. Zij zeg gen dat niemand in staat is met eigen geld zonder hartstogt te spelen daarom willen zij spelen met het geld van anderen. Men zegt toch reeds lang zaken doen dat is handelen met geld van anderen." Het gemeenschap pelijk kapitaal wordt verdeeld in 3000 actiën ieder van 350 fl en het wettig domicilie der maatschappij is te Wiesbaden. Voorts wordt voorgesteld dat, indien de maatschappij voordeelen afwerpt deze zullen worden ver deeld tusschen verschillende inrigtingen van weldadigheiden het zedelijke van het doel zal volgens de oprigters de onzedelijkheid der middelen wegnemen. Uit Warschau is den 6 Januarij ander maal een transport van om staatkundige oorzaken in hechtenis genomenen ongeveer 100 personen sterk naar Siberië vervoerd. Een groot aantal daarvan was in ketenen geklonken. Niet de zuster zooals eerst gezegd was. maar de moeder van den heer von Lasocki is van schrik wegens de depor tatie van haren zoon plotseling gestorven. Zij was eene eigene zuster van graaf Walewsky, voormalig staats-minister te Parijs. Lasocki stierf te Czembew een armelijk vlek in het gouvernement Pensa. Uit Venetie berigt men dat dezer dagen twee personen wegens hoog verraad zijn vervolgd. Een hunner de Benedictis gehee- ten is een Italiaansch onderdaan die gelijk overtuigend was gebleken en hij zelf had bekend uit Turyn naar Venetie was gekomen om eene revolutie tot stand te brengen met medehulp van hot revolutionaire comité te Venetie gevestigd, welke poging echter ten eenenmale mislukte. Hij is veroordeeld tot 8 jaren zware kerkerstraf. De andere be schuldigde in deze zaak is de bekende volks dichter Fusinato die uit gebrek aan bewijs is vrijgesproken. FR ANK RIJ K. Paeijts, 12 Januarij. Gisteren heeft er op de Tuilerien een groot bal plaats gehad. Er waren 3000 personen aanwezig. Hunne Majesteiten hebben al de zalen doorgewandeld, begeleid door hunne familie en de leden van het corps diplomatiqueen van al de offi cieren van hun huis. Den 20 dezer heeft op het stadhuis de aanbesteding met gesloten biljetten van het aanleggen der algemeene veemarkt plaats die de slagterijen voor de voeding der hoofd stad van het benoodigd vee voorzien moet. De plannen tot uitvoering die binnen twee jaren na den dag der aanbesteding afgeloopen moet wezen zijn door den architect-directeur der stedelijke werkenden heer Victor Bactard goedgekeurd. De markt, met de daartoe behoorende gebouwenzal eene oppervlakte van 38,000 ellen op het vrij gevallen groot terrein ten noorden van la petitie Villette heslaan en het volgende bevatten eene bergplaats voor 600 runderen afzonderlijke

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1