Woensdag 11 Januarij. N.° 3. 1865 WOENSDAG EN ZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVËRTENTIEN. Gewone 12'', cents de regel. Geboorte-, Huwelijkt- en Doodberigtèh van 16 regels af 1 behalve hetzegelregl. VERS C HIJNT. A B O N N E M E N T S-P II IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco fier post f 2,25 Inzending derAdverlentiëndaagstevorenvoor 1 Vure'smorg- Voor de arrondissements-regtbank te Amsterdam werd II. zaturdag eene zaak behan deld die als bewijs kan gelden hoe onvoorzigtig en onverantwoordelijk gehandeld wordt, door bij het vinden van voorwerpen niet onmiddelijk de bevoegde autoriteiten daarvan kennis te geven. Een welgesteld landbouwer uit de Haar lemmermeervond in een koffijhuiste Amsterdam onder een stoel liggen eene portefeuillewelke hij bij zich stakwaarna hij zich onmiddelijk met nog eenige personen per as naar zijne wo ning begaf, zonder zijne reisgenooten iets van de zaak mede te deelen. Te huis gekomen zag hij dat de portefeuille in eigendom toebe hoorde aan den zwager van zijn neef, welke laatste den volgenden dag bij hem moest komen en wien hij ook verzocht de portefeuille aan den eigenaar ter hand te stellen na reeds in den loop van dien morgen aan zijn reisgenoot van den vorigen dag het feit te hebben medegedeeld. De neef echter wachtte met de kennisgeving aan den eigenaar tot den daarop volgenden dag; doch toen was het te laat, daar de justitie reeds van het gebeurde had kennis genomen. Het gevolg van dat alles was dat de vinder gearre steerd werden wegens diefstal in een logement of herberg te regt stond. Het openbaar mini sterie hield de schuld van den aangeklaagde vol, op grond dat de latere restitutie bet mis dadige karakter van het feit niet opheft, en requireerde tot eene eenzame opsluiting voor den tijd van eene maand. Na het aanhooren der uitvoerige pleitrede in deze gehouden sprak de regtbank echter den aangeklaagde vrij van het hem ten laste gelegde. Uit Amsterdam méldt menDe hevige storm uit het Noord-Westen welke II. Vrijdag avond en in den nacht van Zaturdag heeft gewoedheeft het water in het IJ tot eene buitengewone hoogte opgedreven. Verscheidene steigers o. a. die aan de Nieuwe Stads- Herbergstonden heden morgen ten deele onder water. Een gedeelte van den steiger der Rijn- en IJsselstoomboot-maatschappij is met de dikke palen waarop hij rust weg geslagen en dit is ook het geval met het paalwerk om het bassin der zwemschool aan den Westerdoksdijk. Op sommige plaatsen zijn de nog Vrij dikke ijsscliotsen tegen en op de dijken geschoven. Uit Elburg schrijft men van 7 dezer. Heden nacht verkeerden wij in grooten angst en bezorgdheid door den hevigen storm want de dijken hadden nu niet alleen met het water maar oók niét het ijs te kampen. Wij vernemen echter, dat hoewel het ijs op sommige plaatsen hoog tegen den Ooster- wolder dijk is opgeschoven men toch geene schade daaraan kan ontdekken. Dè Dronther dijk liép alweder over en zoo de storm nog slechts eenige uren had aan gehouden dan ware daardoor hier in den omtrek op nieuw alles overstroomd. Wanneer toch zullen er eindelijk eens maatregelen worden genomen om aan dien toestand een einde te maken LI. vrijdag avond is het zevenjarig meisje van de wed. Jager te Nieuwolda uit een brandbijt levenloos opgehaald. Voor negen maanden heeft de moeder haren 23 jarigen zoon op dezelfde wijze verloren. LI. woensdag heeft in eene zoutkeet te Delft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Terwijl een werkman bezig was om een der pannen met een kelderwind op te zetten, schoot die plotseling los zoodat de man hevig verwond of gekneusd werd en bijna onmiddelijk overleed. De ongelukkige laat eene vrouw en vijf kinderen na. Iu de Ensch. Courant leest men het volgende In den avond van 1 dezer kwam in het logement de Kroon te Enschede een vreemdeling aan die naar het scheen nog denzelfden nacht verder dacht te reizen, later echter onder voorwendsel van ver moeidheid van plan veranderde en bleef. Ook den volgenden dag sprak hij van geen ver trekken maar gebruikte bij het diner smakelijk zijn half fleschje wijn. Uit eenige woorden echter kwam de logementhouder op de ge dachte dat het met den vreemden heer niet rigtig was en vroeg daarom betaling van het verteerde. Nu bleek dat hij geen geld had. De logementhouder sprak hierop van de po- Iicie waarop de logé tamelijk ontstelde en dringend verzocht zulks niet te doen tevens een zilveren horologie voor den dag halende hetgeen hij den logementhouder tot pand aan bood belovende over een paar dagen terug te komen om zijne rekening te betalen waarop hij vertrok. Tot zoover was dus de zaak tot genoegen van partijen in der minne geschikt. Maar volgens een later verspreid gerucht zou het horologie te Oldenzaal ge stolen en de vreemde heer niets meer of minder dan een ontvlugte gevangene uit Hatinover zijn. De policie is in de weer om hem op te sporen. Uit Arnhem meldt men van 6 dezer. Heden is het garnizoen alhier in groot tenue onder de wapenen geweest en werd op plegtige wijze met toepasselijke aanspraak door den generaat-majoor Happéde gouden medaille voor 36jarige trouwe militaire dienst aan den sergeant-majoor Jacobus v. Teyn uitgereikt terwijl hij daarbij van den generaal eene on derscheiding ontving. Door de officieren van het 1ste reg. infanterie in garnizoen te Arnhemwerd hem wegens verdiensten en toegenegenheid ten geschenke gegeven een gouden anker-horologie met ketting. Voorts ontving hij van de sergeant-majoors van het lste reg. infanterie uit Nijmegen een zilveren brillendoos; van de gezamenlijke sergeant- majoors en opperwachtmeesters van het gar nizoen te Arnhem eene palissanderhouten schrijfkassette van het verder onderofficiers- korps van het lste reg. infanterie eene ver gulde pendule een bronzen standaard voor goudvischkom en twee porceleinen vazen en van de onderofficieren van zijne compagnie een bronzen cigarenstaander. Men meldt uit Boxtel van 7 dezer. In het naburige dorpje Cromvoirt had dezer dagen de volgende scène plaats. Een boeren knecht had met zijn baas eene woordenwis seling en verliet zijne dienst. Daar de baas hem niet zijn volle loon wilde betalen deed de knecht hem door een deurwaarder som meren tot voldoening. De baas besloot daarop de zaak anders aan te pakken immers op een goeden avond werd de knecht ont boden voor den kantonregterdie in het dorp was aangekomen en deze zeide hem op hoogen toon dat hij moest aannemen wat ziju voormalige baas hem had toegedacht voor loon zoo hij dit niet deed dan zou hij in arrest worden genomen. Geen wonder dat de in angst verkeerende knecht deed wat de kantonregter hem zeide te meer daar men hem zeide dat de maréchaussee aan de deur stond. Doch hoe stond de knecht voor een paar dagen te kijken toen de maré- chaussée hém kwam ondervragen over die zaak en hij nu merkte dat men een loopje met hem had genomen. De soi-disant kantonregter is niet zeer op zijn gemak nu hij ziet dat de zaak ernstig wordt opgevat. Uit Brussel meldt men van 5 dezer. Het plotseling ingevallen dooiweder heeft alweder een einde gemaakt aan de genoegens waartoe het ijs ook nu ruimschoots de ge legenheid bood. Nog juist bij tijds heeft het winterfeest in den Zoölogischen tuin alhier kunnen plaats hebben en heeft het aller ver wachting verre overtroffen. De prachtige illuminatielangs de boorden des vijvers aangebragt het bij afwisseling ontstoken Bengaalsch vuurwerkdat de ontbladerde boomen en de digt opeengepakte menigte Schilderachtig verlichtte, de sierlijk uitge- doschte schaatsenrijders die inmiddels op de gladde ijsbaan heen en weder zwierden en hierdoor het fantastische van dit tooneel nog verhoogden dat alles maaktegepaard bij de voortreffelijke muzijk die zich bij tusschen- poozen hooren deed een zoo eigenaardig effect dat het moeijelijk te beschrijven is zooveel is zekerdat dit feest door den heer Ricard ontworpen uitnemend wel ge slaagd mag heeten en zeker bij alle aan wezigen den wensch heeft doen ontstaan dat het niet het laatste van dien aard moge wezen. Voor eenige dagen heeft te Bestrange in Luxemburg een hevige brand gewoed waardoor 7 woningen met nevengebouwen graanhooi enz. eene prooi der vlammen zijn geworden. Veertien dagen geleden is dezelfde plaats door brand geteisterd. Voor eenige dagen nam iemand uit Luikdie dringende zaken te Parijs had plaats in den spoortrein te Namen. Het was avond hij was alleen in een rijtuig der eerste klasse, hij wikkelde zich in zijnen mantel en sliep spoedig in zijn hoekje in. Na eenigen tijd ontwaakt, bemerkte hij, dat de trein stilstond. Hij meende aan een station te zijn keerde zich eens om en sliep weder in. Zoo ging het hem in dien nacht eenige malen. Bij het aanbreken van den dag wederom ontwaaktzag hij even naar buiten en bemerkte dat hij nog steeds rustig op het stationsplein te Namen stond. Voor hel ver trek van dén trein had men omdat er weinig passagiers waren dien wagen afgehaakt zon der te bemerkendat er iemand in zat en de reiziger was dus nog geen stap verder gekomen. In de vorige week is alhier een jong mensch gehuwd die tot eene gevangenis straf van drie jaren veroordeeld is. Hij had verlof gekregen om voor eenige oogenblikken de gevangenis te verlaten tot voltrekking van het huwelijk en keerde onmiddelijk daarnabij den terugkeer uit de kerk naar zijn somber verblijf terug. DUITSCHL AND. Men meldt uit Frankfort van 6 dezer. De brand waardoor het weeshuis alhier gedeeltelijk werd vernieldis gesticht door een knaap oud 14 jaren die sedert eene reeks van jaren in gemelde inrigting wordt verpleegd. De redenen welke hem tot deze misdaad hebben geleid heeft hij bekend terstond na zijne arrestatie. Gedurende den geheelen Deenschen oorlog zijn aan de Pruissische zijde 29 officieren en 376 onder-officieren en soldaten gesneuveld, 111 officieren en 1517 onder-officieren en sol daten gekwetsten 1 offiicier en 53 soldaten vermist. Tot de gesneuvelden of aan hunne wonden gestorven behooren de generaals von Raven en twee stafofficieren namelijk de majoors von Beeren en von Jena. Een paar dagen geleden heeft een jonge Rusbekooreude tot eene voorname familie, Wladimir Sabanin geheeten en luite nant bij het eadeltencorps hetwelk te War schau in garnizoen ligtzich het leven benomen en, waarschijnlijk althans tevens een Joodsch meisje van 17 jaren gedood. Sedert geruimen tijd reeds had de baron Sabanin het beeld- schoone meisje het hof gemaakt de ouders der laatstbedoelde zagen aanvankelijk daarin geen bezwaar, veranderden echter van ziens wijze en poogden toen allen omgang hunner dochter met den jongen Rus te veranderen. Nadat beide den laatsten dag var. hun leven hadden doorgebragt met het bezoeken van een aantal openbare plaatsen in de omstreken van Warschau en in de stad zelve beval de heer Sabanin den koetsier van het des ochtends gehuurde rijtuig naar zijne woning terug te keeren. Aldaar aangekomen opende hij het portieren vond in het rijtuig twee lijken badende in hun bloed. Terstond werden op bevél der justitife de ouders van het meisje in hechtenis genomen. Omtrent den inhoud van een brief bij den luitenant gevonden is tot helen niets uitgelekt. FRANKRIJK, Parijs, 5 Januarij. Alle journalen blijven zich bezig houden roet de encycliek en de circu - laire van den heer Baroche. Onze godsdien stige bladen zeggen dat deze circulaire is uitgegeven krachtens organieke artikelen die bij het Concordaat gevoegd waren maar die het pausdom nooit heeft erkend. De andere dag bladen zeggen van hunnen kant, dat de Concordaat en de organieke artikelen door het wetgevend ligchaam onder het eerste keizerrijk zijn goedgekeurd geworden en datals dit niet zoo ware zelfs het Concordaat in Frankrijk niet van kracht zou zijn want het is niet de goedkeuring van den pausnog zijne onder- teekening die het bij ons geldig maakt maar enkel de bekrachtiging door de Fransche kamers. In een Fransch dorpje heeft een om zijne eerlijkheid algemeen geachte postbode zich opgehangen en wel omdat hij eene portefeuille met geldswaarde verloren had en meende dat men hem van diefstal zou ver denken. Weinige oogenblikken nadat hij zijn wanhopig besluit had uitgevoerd kwam een boer met de portefeuille die hij op den weg gevonden had. Een liefhebber van spiritualiën te Sou- magne heeft zich den hals afgesneden enkel omdat zijne vrouw geweigerd had hem een glas in te schenken. In het zuiden van Frankrijk is eene ontzaggelijke massa sneeuw gevallen. De spoortrein van Bordeaux naar Carcassonne is in den nacht van den 28 December op den weg blijven stilstaan ten gevolge van de dikke sneeuwlaag die den weg bedekte en eene hoogte van 8 Ned. palmen had. Evenzoo hadden andere treinen bij Trébes en Lezignan

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1