Buitenlandsche Tijdingen Advertentiën. Esschen en Elzen Hakhout en Tronken. TOESPRAAK AFSCHEIDSREDE, Burgerl.Standte Zierikzee Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten- (erkelijk gehouden niettegenstaande burge- neester en wethouders tegen die handeling lij deurwaarders-exploit hebben geprotesteerd. S'a afloop der veiling wilden eenige hoopers ot de uitroeijing der boomen overgaandoch dj werden daarin door policie-beambten en :elfs bij monde van het hoofd des bestuurs lezer gemeente beletvermits niemand zonder vergunning van burgemeester en wethouders (volgens verordening) eenige op-of uitgraving 11 gemeentegrond mag doen aan welke aan zegging door de koepers gehoor is gegeven. De burgemeester heeft heden in de openbare raadsvergadering mededeeling van deze stoor- nis in eigendomsbezit gedaan. Naar men verneemt heeft de heer procureur-generaal tijdelijk directeur van politie in Friesland den rijksveldwachter J. F. Blookerte Heerenveen, voor den tijd van veertien dagen in zijne bediening ge- j schorstomdat hij bij een brand in de Knijpe te veel sterken drank had gebruikten daar door in eenen toestand was geraakt, waarin hij zijne waardigheid als rijksveldwachter ver loren en ergernis aan het publiek had ge geven. Dezer dagen heeft een soldaat van het garnizoen te Breda de kleederen van zekere in de Vingerhoedstraat aldaar wonende vrouw opzettelijk met eenige lucifers in brand ge stoken naar men vermoedtter oorzake eener tusschen hen ontstane woordenwisseling. Zoodra hare kleederen in vlam stonden heeft de soldaat het huis verlaten haar aan de hevigste pijnen ten prooi latende. Met brandwonden overdekt is zij meer dood dan levend naar het gasthuis vervoerd. De sol daat is onniiddelijk in verzekerde bewaring gebragt. Versche meikevers bevatten eene olie, die in plaats van traan kan gebezigd worden De hoeveelheid olie die men uit meikevers verkrijgen kan, is zeer aanzienlijk: 16 kan versche meikevers geven ongeveer 6 kan olie. De afzondering is zeer eenvoudig zij ge schiedt als volgt: de versche meikevers worden in aarden potten gedaan met stroo bedekt en daarover een goed sluitend draadnet aan- gebragt. De potten worden nu omgekeerd in vaten gezet waarin men de olie verzamelen wil, en boven de (potten woidt een zacht vuur van rijsjes of kleine stukken hout ge- stoekt. De olie |die in de meikevers vervat is vloeit daardoor helder in de vaten af en kan onniiddelijk voor technische doeleinden gebezigd worden. Ingevolge advertentiën aanplakbilleften en een aantal verspreide programma's en rol- verdeelingen zouden de tooneel-directeuren Victor Driessens en Frans van Doeselaar uit Antwerpen dezer dagen in de groote schouw burgzaal te 's Hertogenbosch eene voorstel ling geven. Een half uur voor den bepaalden tijd speelde het orchest de zaal was ruim bezet de tijd van begin was lang verstreken en nog steeds wachtte men met ongeduld naar de ophaling van het schermmaar noch directeuren noch zijne acteurs kwamen opda gen terwijl niemand iets ran zich had laten hooren. Er ontstond een geraas gelach gejoel en ontevredenheid de menigte ver drong zich naar het bureau om haar entree geld terug er heerschte eene algemeene verontwaardiging dat een aanzienlijk publiek de dupe was van de tooneel directeuren uit Antwerpen. Ieder ging echter naar huis, en ook den volgenden dag hoorde men niets van de teleurstelling. Thans loopt het gerucht dat een grappenmaker, uit naam van eender •heeren commissarissen voor den schouwburg •een brief zou geschreven hebben aan gemelde directeuren, waarbij de voorstelling zou zijn opgezegd. Ofschoon dit laatste slechts wordt medegedeeld onder het motto: on dit, wordt er echter veel geloof aan gehecht omdat alleen 's Hertogenbosch kan roemen op znlke grappenmakers, adres aan een aantal uitge strooide benoemingen en de ridders van Februarij 1861. FRANRRIJ R. Als tegenhanger van de pie voleuse kan men als een feit mededeelen dat een raaf als brandstichter is betrapt. Deze tam gemaakte vogel heeft het huis, waar hy opgekweekt werd, in de asch gelegd door naar men zegt een lucifer dien hij in zijn bek mede genomen had naar het dak van stroo dier woning, tegen den schoorsteen te wrijven .tot hij ontvlamde en de vlain aan het stroo mededeelde. Uit voor val heeft plaats gehad te Bienville, departement de l'Oise en het huis behoorde aan de heeren P. en J. B. Miot. Een zelfs voor de Parijzenaars zeldzaam schouwspel leverde de Seine den 28 Dec. op. Omstreeks 10 ure des ochtends dreven plotseling duizenden en dnizenden ratten op ijsschollen de Seine af. Aan de bogen van den Pont Neuf vonden echter velen hun doodvermits de ijsschollen daar verbrijzeld en de ratten ver pletterd werden of verdronken. De rest vond op gelijke wijze den dood bij den Pont des Arts en den Pont Royal. Eene rattenjagt welke in de riolen, waarin alle ratten ten gevolge van de koude de wijk hadden geno men op last van liet stedelijk bestuur bad plaats gegrepen was oorzaak dat de ratten de zoo gevaarlijk en voor hen zoo ongeluk kige vaart hadden ondernomen. Van alle zijden omsingeld en naar de Seine gedreven wisten de ongelukkige onderaardsche bewo ners van Parijs eindelijk geen ander redmid del te vinden dan door den grooten uitgang der riolen welke zich boven den Pont au Change bevindtde ijsschollen der Seine te bereiken waar zij echter onder het. gelach der Parijzenaars den waterdood stierven. In de jongste dagen is de aartsbisschop weder bij herhaling te Rome aangeklaagd wegens de hinderpalen die hij aan de uit voering van verschillende plannen van klooster- vereenigingen van zijn bisdom in den weg legt. Daarbij is onlangs weder een nieuw conflict gekomen. Een jong meisje van arme oudersdie sedert geruimen tijd ziek lag had liet verlangen uitgedrukt vóór haren dood de biecht bij een monnik der Dominicaner orde af te leggen. Deze werd daarop ont boden. De ouders waren afwezig. Op de kreten der kranke drongen de buren de kamer binnen en vernamen toen van het meisje d.it de biechtvader zich hoogst laak bare handelingen tegenover de stervende had veroorloofd. De ouders klaagden den biecht vader bij den aartsbisschop aan die op zijne beurt den prior gelastte den monnik weg te zenden. De prior weigerde waarop de aarts bisschop met den last antwoordde dat de be woners van het klooster binnen zes maanden de hoofdstad moeten verlaten. De prior heeft zich thans ïot den paus gewendkortom alles schijnt mede te werken om de klove tusschen den II. Stoel en den aartsbisschop die een zeer groot aantal aanhangers telt dage'ijks grooter te maken en menig feit duidt aan dat het Fransche gouvernement dit con flict tracht te begunstigen. G ROOT-B RLTT A KIEK. The Morning Post bespreekt het woelen van Rusland in Centraal Azië en het blad betreurt het dat het zoo moeijelijk isom van daar uitvoerige berigten te ontvangen, hetgeen voornamelijk aan het fanatismus der haif- nomadische inwoners is toe te schrijven die zelfs de Turken en de bewoners van Afgha nistan voor geen ware Mohammedanen houden. Khiva Bukhara en Samarkand zijn sedert het treurig lot van Stoddart en Conolly een boek met zeven zegelen gebleven. Hetgeen wij thans weten is dat Bukhara tegenwoordig door een Khan wordt geregeerddie een vriend van den czaar is en uit dien hoofde de eischen vail Sirdar Abdulrhaman Khan van Balkb ondersteunt. Khiva is sedert een oeruimen tijd een broeinest van Russische agenten. Thans hebben de Russen zich op Chotam geworpen. De hoofdstad is in hunne handen gevallen en de Khan slechts ouder de voorwaarde dat hij voortaan een Russische vasal zal wezen weder in zijne waardigheid hersteld. Ook in Afghanistan woelt het sedert dat Dost Mohammed overleed: de Russen hebben zich dank zij hun goud ook daar een zekeren invloed weten te ver schaffen. The Post gelooft dus even als iedereendat de tijd niet ver meer kan wezen dat Engeland ten deze krachtig zal moeten optreden. Het leger van Hood is in Pularki aange komen, en wordt door de Federalisten vervolgd. Het ieger van gen. Thomas staat ten zuiden van Colombia; de zuidel. dagbl. zeggen, dat Bresken- ridg.e Burlridge bij Saltville heeft geslagen. De positie voop Savannah blijft onveranderd. Kerknieuws. Zierikzee 4 Januarij. Uit het vroeger geformeerde drietal is door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier tot predikant (lezer gemeente beroepen de heer Drost theol. doet. en predikant te Hazerswoude. .Heden overleed tot droefheid zijner Familie J. L. KLOETin den ouderdom van ruim 88 jaren. Kerkwerve 3 Januarij 1865. Uit aller naam W. SMALLEGANGE. Algemeene Kennisgeving. Allen die van de ondergeteekenden iets te vnrttrrrn hebben worden verzocht daarvan vóór 15 dezer de llcke. Iling-en ten hunnen Kantore te bezorgen.^ 7.ierikzeeJanuarij 1865. OCHTMAN, van der VLIET Co. De ondergeteekende verzoekt aan zijnen onder cnratelv gestelden Broeder, PÏETER de VRIES, Pz.niets af te geven of te borgen aangezien hij voor geene betaling instaat. Zierikzee, 6 Januarij 1865. G. de VRIES. Curator. f!|8Sj Met Mei benoodigd eene Keu,' ijgBj kenmeid en eene Derde Meid ■M*™" die good kan strijken en naai jen bij Mevr van der LEK de CLERCQ- Schuurbeqüe Boei.te. fe/p. De Notaris J. M. BOUVIX zal •SE*-"®3 op Woensdag den 11 Jannarij 1865 's morgens ten 10 ure, onder Oosterlandaan de Groene Weg, publiek presenteren te ver- koopen Een partij extra zwaar zeven jarig' Essen en Elzen HAKHOUT ten verzoeke van Jon. BALWz.te Nieuioerkerlc. Op Vrijdag den 13 Januarij 1865,'s mor gens ten 10 ure onder Oosterland aan den Gantel mede eene partij Essen en Elzen 11;i Ulioii t en opgaande Boomen ten verzoeke van den Heer A. van HOEVE. De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zal op Vrijdag 20 Januarij 1865 des voormiddags 10 ure op de Hofstede „de Blinkende Panhoeve onder Nieuioerkerkpubliek verkoopen Eene partij zwaar Door den Boekbandelaar S. OCHTMAN Jz.te Zierikzee zal weldra worden uitgegeven t>ij liet einde des jaars en uitgesproken te Zierikzee, op den' 31 December 1864, door J. II. DUMANS. Prijs 3D Cent. Hij meent door de mededeeling daarvan te gemoet te komen aan het door velen aan den eerw. schrijver uitgedrukt verlangen om zijn laatste woord aan de Gemeente door den druk verkrijgbaar te stellen. Zoo wel bij hem als bij de overige Boek handelaren alhier is de gelegenheid tot in- teekening op deze Toespraak opengesteld die voorts niet in den handel zal verkrijgbaar zijn. Geene exemplaren zullen worden af geleverd dan die door den schrijver eigen handig zijn onderteekend. van 30 Dec. 1864 tot en met 6 Jan. 1865. Geboren. Eene dochter van C.de Jonge en J.P. Stiphoudt. Een zoon van D. Steenmeijer en A. E. A. van Ingen. Een zoon van J. Krijger en H. Weda. Eene dochter van J. Luijcx en J. Verseput. Eene dochter van J. Vingerhoed enC. Feijen. Een zoon van W. van Oorschot en E. J. Douw. Een zoon van J. van Dijke en M. Schot. Overleden. J. Smits, oud 63 j., wed. van C. van Aken. J. van Schendeloud 3 m.z. S. Overbeke ouil bijna 83 j., ongeh. dochter. E. Addison, oud 17 d. d. Brouwershaven Gearriveerd 5 Jan. Catharina Jacoba HenrietteC. J, Tonjes, 5 Balder C. A. Sjoberg beiden van Batavia(laatst van Mauritius.) 5 Nation's Hope, T. Lake, Soerabaija, allen naar Rotterdam. Per het schip Catharina Jacoba Henriette kapt. C. J. Tonjes zijn als passagiers van Batavia aangebragtde heer M. Soeterik O. I. ambtenaar en echtgenootde jonge heer van Delden de jonge heer de Hoog en 2 gepasporteerde militairen. Per het schip Balder kapt. C. A. Sjoberg, zijn als passagiers van de Kaap de Goede Hoop aangebragt, de heeren: M. Millian en 2 kinderen mr. W. G. Munsters en J. A. F. van Pabst. Prijzen der Effecten te Amsterdam, de a 4 Januarij r 8 05 Belgié. Spanje. Portugal. Ruslaad. Polen Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenl. Turkije. Nederl. Bank Werkel. Schu'd. dito dito dito dito Araort. Sijudic. Nederl 1-lijp.-Bank. Cert. bij Rothscb.ild. Obligatien. Obligatien. Obligatien bij Hope en Co. dito "1828/29 Cert. 1840 Aandeelen 1835. Obligatien 1859. Obligatien Met. Oude. dito dito dito Rente Arast. dito Nationale Obligatien. Obligatien Geld!. 1825. Binnenl. Obligatien pCt. ■i'h s VI, VI, VI, VI, !S 5 VI, ■jU/. 723/. 953- 407. 453/. 5734, S9s', 80 V8 83V.» 273, *6 <7, Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 5 Januarij 1864. De Ned. Mudde. De Ned Mudde. Oude Tarwe 1863 j 8,25 Nieuwe dito 1864- 7,00 Afwijkende dito - 0,00 Z.-Zomer dito Ordinaire dito Winter-Gerst Zomer-dito Haver -6,50 - 6,00 - 5,20 - 4,50 - 3,75 - 2,50 Paardenboonen/ 5,50 Witte boonen - 9,00 Bruine dito - 8,50 Gr. Erwten - 0,00 Groene dito - 6,50 Gele dito 0,00 Koolzaad - 00,00 Zaai-Lijnzaad - 15,00 Slag-Lijnzaad - 0,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 15 December 1864. Teelt 1864. Twee en een,lstekw. blank 17,00 4 17,50 Twee en een, middelb. dito - 16,00 4 16,50 Twee en een mindere dito - 15,00 4 15,50 Een en een 1ste kw. blank - 17,00 4 17,50 o Een en een middelb. dito - 16,00 a 16,50 Een en een mindere dito - 15,00 4 15,50 Onberoofde, lste kw. blank - 17,004 17,50 Onberoofde middelb. dito - 16,00 4 16,50 Onberoofde, mindere dito - 15,00 a 15,50 Mullen - 2 50 4 3,00 I Middelbare dito - 1,50 a 2,00 Ter Stadfi-Drukkerij van deErven A. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 2