Woensdag 4 January. 1865 WOENSDAG EN ZATURDAG. 1*.° 1. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENT1EN. Gewone 12!/, cents de regel. GeboorteHuwetijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve hel zegelregl. V ERS C HIJ NT: AB O N N E M E NT S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25- Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor lOure'sniorg- De Redactie en Uitgevers dezer Courant, wenschen liare lezers een gelukkig Nieuwe- jaar. Voorspoed, vrengde en welvaart heer- sclie in stad en land en zegen ruste in de ruimste mate op alleswat daartoe door bestuurders en bijzondere personen worde aangewend. Zierikzu'e 3 Januarij. Gisteren avond omstreeks half acht ure ontstond alhier brand op Slab bersw erf in eene schuur welke zoo spoedig toenam dat zij en eene daaraan belendende schuurmet hetgeen er zich in bevond geheel is in den asch gelegd zonder dat men iets heeft kunnen redden. De brand weer snelde terstond ter hulp en wendde hare ijverigste pogingen tot blussching aan. Het is haar mogen gelukken, één daaraan nevenstaand gebouw dat ook schade beko men heeft, voor gehoede vernieling te behoeden, en ook de daartegenoverstaande woningen, voor welke het vooral gelukkig was, dat de wind in een tegenovergestelde rigting woei daar zij anders ongetwijfeld ook een prooi der vlammen waren geworden. Daar door de strenge vorst de grachten en slooten digt waren kostte het buitengewone moeite water te bek omen Men heeft in de nabij zijnde slooten bijten gemaakt. Ook de dienstdoende schutterij en de poücie waren spoedig op de plaats aan wezig en hebben den geheelen nacht dienst gedaan. Nog heden voormiddag is men bezig met het rookende puin te bespuiten. De grootsten lof verdient de brandweer en de goede zorg der schutterij en pohtie die' bij zulk een fel winterweder den geheelen nacht door is werkzaam geweest hetgeen wel op dubbelen prijs mag worden gesteld. De oor zaak van den brand is onbekend. Behalve- de gebouwen zijn verbrand twee paarden vijf koeijeu eenige varkens, hooi, stroo en eeo.e aanzienlijke partij vlas, alsmede rijtuigen én boerengereedschappen. Alles is tegen brand schade verzekerd uitgenomen het vlasen de daarbij verloren gegaan zijnde voorraad van den daarneven wonenden tuinman. Dat te Lith het ijs geen menschenleven kostte mag wel een wonder heeten. Het lïjarig zoontje van den heer H. wilde zich van het veer langs de Maas naar zijn huis begeven. Omtrent halverwege op het mid den der rivier gekomen bezweek het ijs en de knaap zonk weg. Gelukkig wist hij ua eenigen tijd worstelen met de gedurig afbre kende schollen eindelijk zich vast te klemmen en het hoofd boven water te houden. In dien toestand bemerkten hem eenige lieden op den dijkmaar de plaats een pas digt gevroren wakjuist op het diepst der rivier; was te gevaarlijk dan dat men ooger.blikkelijk ter hulp kon toeschieten. Ge lukkig zag de veerman D. Prosman in de verte aan de beweging dat er iets gaande, was. Hij, van Soest en Vos, schippers^ snelden ijlings met de boot naar de plaats des ongevals en hadden het geluk den jon gen te redden en aan zijne dankbare ouders weder te geven. Als een blijk van zeldzame tegenwoordigheid van geest mag gemeld wor den dat toen de ijsboot digt bij kwam, de knaap zijne redders waarschuwend toeriep „jongenszachtens aanwant het ijs is hier rot terwijl hij opgehaald in de bootmet blijde voldoening hun vroeg „heb ik mij niet goed gehouden Aan den avond van denzelfden dag at hij naast broeders en zusters, zijn gewonen boterham; des anderen daags 's morgens was zijn eerste gang naar de kerk en zijn tweede werk zijne redders te gaan bedanken. De vrouw van den in de gemeente Delden woonachtigen wever II. H. is op den 25 December bevallen van twee jongens en een meisje. De beide eersten zijn echter reeds kort na de geboorte overleden. Naar men verneemt is er concessie aan gevraagd om in de maand April a. s. eene schroefstoombootdienst tusschen de residentie Delft vise versa in dienst te mogen stellen. Men verzekert dat die concessie in gunstige overwegingzou zijn genomen, zoodat men tegen dien tijd een meer versneld middel van vervoer naar Delft kan te gemoet zien. De dienst zou door smaakvol en net ingerigte vaartuigen wor den volbragt. Een daarvan zal den naam van Commissaris des Konings Louden dragen. De booten zullen worden gebouwd bij de heeren J. en K Smit; scheepsbouwmeester aan den Kinderdijk. Men meldt uit Waalwijk van 29 Dec In de vorige week verloor zekere dame des avonds 300 aan bankpapier op de publieke straat. Alle pogingen tot terugbekoming waren vruchteloos. Op den eersten kersdag echter werd de eigenares ontboden bij den pastoor dezer gemeente die het verlorene be hoorlijk teruggaf. Dergelijke voorbeelden zijn in deze provincie niet zeldzaam. Wij deelen hieronder mede, de ons toege zonden circulaire van het bestuur der Algemeene Tentoonstelling van Voortbrengselen van Tuin bouw zoomede de voorwaarden der deelneming in het Waarborgfonds. In de maand April van het a s. jaar zal, te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt, eene Algemeene Internationale Tentoonstelling van Voortbrengselen van Tuinbouw en aanverwante vakken worden gehouden. Het is voor het eerst dat hier te lande eene dergelijke Algemeene Bloemententoonstelling zal plaats hebben. De verschillende Neder- landsche vereenigingen en inrigtingen voortuin en landbouw hebben zoo door toezegging van geldelijke ondersteuningals door het afzien van het houden van plaatselijke tentoonstelling, daartoe medegewerkt. Het heeft Hare Majesteit do koningin be haagd, de tentoonstelling onder hare hooge bescherming te nemen terwijl Zijne Konink lijke Hoogheid de prins van Oranje het eere- voorzitterschap van het bestuur der tentoonstel ling wel heeft willen aanvaarden. De tentoonstelling zal worden gehouden in het Paleis voor Volksvlijt een gebouw beter dan eenig ander voor dat doel geschiktzoowel door zijne groote uitgestrektheid als door zijne eigenaardige constructie van ijzer en glas. Het zal de eerste algemeene tentoonstelling zijn, welke daar wordt geopend. Er is voor deze tentoonstelling een programma uitgegeven en algemeen verkrijgbaar gesteld, waarbij voor een hoogst aanzienlijk bedrag medailles zijn uitgeloofd voor alle voorwerpen van tuinbouw en aanverwante vakken welke op zoodanige tentoonstelling kunnen vertegen woordigd worden. Men mag verwachten dat door de ingezetenen van Nederland die zich hetzij als liefhebbers hetzij als kweekers en handelaars met horticul tuur bezig houden in ruime mate deel zal worden genomen aan de tentoonstellingen dat men daar talrijker en fraaijer inzendingen van planten bloemen vruchten voorwerpen van tuinbouw-kunst en nijverheid enz. bijeen zal zien dan ooit te voren op eene expositie hier te lande. Buitendien is de deelneming ook opengesteld voor het buitenland ofschoon in den regel op de inlandscbe tentoonstellingen van tuinbouw voortbrengselen uit den vreemde niet geweerd worden zoo mag men toch op deze algemeene tentoonstelling ec>n grooter aantal buitenlandsche inzendingen verwachten, terwij] die op de gewone expositien slechts hij uitzondering gevonden worden. De groote omvang dien deze tentoonstelling zal verkrijgen de belangrijke prijzen die zijn uitgeloofd het zeer talrijke bezoek dat men zoowel van Nederlanders als van vreemdelingen mag verwachten zullen inzenders van verre en nabij aanmoedigen om de voortbrengselen hun ner zorgen in het Paleis voor Volksvlijt te vereenigen. Ten einde aan de tentoonstelling meer luister bij te zetten en de mannenop wier tegen woordigheid men bij voorkeur prijsstelt, inet eenigen aandrang te kunnen uitnoodigen haar met een bezoek te vereeren zal een talrijke jury worden zaïnengesteld uit de voornaamste kruidkundigen kweekers en bloembefhebbers uit het buiter.land en van Nederland voor eene goede ontvangst van dien jury wenscht men zorg te dragen- Om gelijke redenen en ten einde de uitmuntende gelegenheid die de ten toonstelling aanbiedt tot het onderling hespre ken van wetenschappelijke en practische vraag stukken op het gebied van kruidkunde en tuin bouw niet verloren te laten gaan wenscht men gelijktijdig met de opening der tentoonstelling een Internationaal Congres van kruidkundigen en beoefenaars van den tuinbouw te Amsterdam te honden. Tot voorbereiding der regeling van dit congres zijn de heeren prof. F. A. IV. Miqurl te Utrecht en dr. N. W. P. Rauwen- hoff, te Rotterdam uitgeuoodigd. Het doel dezer tentoonstelling en van dit con gres is velen bekend voor hen aan wie het niet geheel duidelijk mogt zijn kan de volgende uiteenzetting wenschelijk worden geacht. Ons vaderland heeft van de vroegste tijden af eene belangrijke plaats ingenomen onder de landen waar de tuinbouw in den uitgestreksten zin te huis behoorde. Door uitgebreide handels betrekkingen in alle bezochte oorden der wereld daartoe in staat gesteld wist men reeds vroeg- tij lig op Nederlandschen bodem te vereenigen wat voor tuinbouw en kruidkunde belangrijk was waardoor de bouwstoffen werden geleverd voor vele der uitstekendste kruidkundige werken van dien tijd, terwijl de aankweeking van groen ten vruchtbooinen en bolgewassen zich toen reeds tot industriën ontwikkelde, welke tot op dezen dag welvaart verspreidende takken van nijverheid zijn gebleven. Nederland was in de vorige eeuw het land vanwaar de zeldzaamste planten en gewassen over geheel Europa werden verspreid Nederland was het land waarbeen men zich van alle oorden begaf om zich in den tuinbouw te bekwamen of de kruidkunde aan de menigvuldige daar voorhanden vreemde gewas sen te besturen. Wel heeft ook de Nederlandsche tuinbouw na dien tijd van bloeieven als alle kunsten en wetenschappen den nadeeligen invloed moeten ondervinden van de noodlottige gebeurtenissen in het begin dezer eeuw maar op dien tijd van achteruitgang is met het herstel van Neder- landsch onafhankelijkheid ook weder een tijd perk van bloei gevolgd. De invoer van nieuwe en zeldzame planten uit Oost-Indië, Japan en van elders is niet minder geweest dan in vroe gere eeuwenook in onze tijd is de kruidkunde met hoogst belangrijke wetenschappelijke werken door Nederland verrijktde tuinbouw in or.s vaderland zelve heeft zich meer en meer ontwik keld de buitenlandsche handel in zijne voort brengselen heeft zich meer en meer uitgebreid. De verschillende vereenigingen van horticultuur in den laatsten tijd opgerigtde jaarlijksche tentoonstelling welke door die maatschappijen worden gehouden strekken ten bewijze dat er meer lust en liefde voor den tuinbouw hier te lande is ontwaakt en de invloed daarvan op den bloei van dit vak is niet te miskennen. Onze vaderlandsche tuinbouw is nog in dezen tijd in staatom eene waardige plaats in te nemen naast dien van onze naburen maar of schoon men onze horticultuur allezins waardeert, zoo is toch hetgeen hier te lande op haar gebied wordt verrigt, in het buitenland niet zoo bekend als met den tuinbouw van andere landen het geval is. De reden daarvan is ongetwijfeld dat elders menigvuldige pogingen worden aan gewend om den inlandschen tuinbuuvp in den vreemde op de meest gunstigste wijze te doen kennen pogingen welke hier bijna geheel ontbreken. Ten einde hiertoe mede te werken, zal de aanstaande algemeene tentoonstelling te Amsterdam worden gehouden. De ondervin ding van het buitenland heeft geleerd dat dergelijke tentoonstellingen voor het beoogde doel uitmuntende vruchten dragen. De groote vijfjarige tentoonstellingen sedert een vierde eener eeuw door de Société d'agriculture et de botanique gehouden hebben niet weinig mede gewerkt tot den bloei van den tuinbouw dier capitale de Florezoo als die stad veelal genoemd wordt Groote internationale tentoonstellingen van tuinbouw zijn achtereenvolgens herhaalde!ijk in Engeland Frankrijk en Duitschland met den besten uitslag bekroond geworden. Nog on langs hebben zich 'de liefhebbers van bloemen en planten te Brussel vereenigd tot het houden eener dergelijke groote tentoonstelling. Ook op andere plaatsen worden soortgelijke onder nemingen voorbereid. Waar men alom het be lang erkende dier groote feesten van Flora en Pomona mogt Nederland zoo het al zijne plaats onder de tuinbouwende volken van Europa op waardige wijze wilde handhaven niet achterblijven. Het was daarom een ge lukkig denkbeeld van de koninklijke Neder landsche maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw om alle hier te lande bestaande maatschappijen van tuin- en landbouw uit te noodigen zich tot het honden eener algemeene tentoonstelling te vereenigen. De groote sympathie die dit plan heeft on dervonden is een bewijs te meer van de wensche- lijkheid van zijn welslagen. Ten dien einde moest de tentoonstelling op uitgebreide schaal worden ingerigt het bestuur gelooft daartoe aanvankelijk de noodige maatregelen te hebben genomen. Het bestuur heeft zich niet ontveinsd de groote moeijelijkheid vau uitvoering van dit plan maar de medewerking die reeds van den aanvang is verleend door verschillende vereeni gingen van tninbouw, landbouw en nijverheid, de hooge ingenomenheid met het plan lx toond door Z. M. den koning, H M. de koningin Z. K. H. den prins van Oranje zoowel als dooi de hooge regering en de algemeene bijval die hier te lande en in het buitenland nu reeds daaraan wordt geschonken hebben het bestuur met vertrouwen op den ingeslagen weg doen voort gaan. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1