I102. Woensdag 21 December. WOENSDAG ENZ AT URDAG. Besturenen Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen DUITSCHLA.NI). PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12' lt cenls regreJ. GeboorteHuwelijks- «w Doodberigten van 16 regels af. 1 behalve helzegelregt. VERS C HUNT: ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25- Inzending der Advertcntien daagstevorenf voor 1 Öitre'sniorg Bgrgemeester en Wethouders van Zie- rxkzee brengen ter kennis van belangheb benden dat heeren commissarissen over de Tussehenschool in deze gemeente eene zit ting zullen houden in het lokaal dier school hoofd-onderwijzer L. Karreman op Zatur- dag den 24 dezer maand des namiddags ten 5 ure tot' liet ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinde ren op de school kunnen worden toegelaten. Zierikteeden 19 December 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. 'N. ERMERINS De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te 7J.nrikzeeberigtdat in de maanden Mei en Junij 1865 eene Algemeene Ten toonstelling van Voortbrengselen van Handel en Nijverheid te Stettin zal gehouden wor denen kunnen belangstellenden daaromtrent nadere inlichting bekomen bij den secretaris der Kamer. Zierikzee19 December 1864. H. A. van IrJSSESSTEIJN Voorz tier. C. van der VLIET Dz. Secretaris. Middelburg, 19 December. Het provin ciaal geregtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van H. Koer, en hem veroordeeld tot 15 jaren gevange nisstraf. Als waarschuwing voor vele knapen die de tusschen verschillende scholen te Mid delburg bestaande veeten meermalen al vech tende willen beslissen diene dat de regtbank alhier jl. vrijdag niet minder dan drie vonnissen heeft uitgesproken wegens het toebrengen van slagen. Twee jeugdige strijdlustigen zijn met f 3 en een met f 8 geldboete gestraftbehalve de betaling der kosten. Wanneer de boete niet wordt betaald binnen twee maanden na daartoe aangemaand te zijn zal zij worden vervangen voor de beide eersten door één dag en voor den derden door twee dagen gevangenisstraf. Uit Krimpen a/d Lek meldt men van 16 dezer. Gisteren na den middag bespeurde men in onze rivier zeer weinig drijfijs en heden morgen vroeg heeft zij zich reeds vastgezet zoodat men het als eene zeer groote zeldzaam heid kan aanmerken dat deze altijd stroornende rivier van vloed of eb in een betrekkelijk zeer korten tijd geheel met ijs bezet is. Een met verlof van Naarden naar Utrecht komende hoornblazer, Hooglander, 17 jaar oud was 11. vrijdag avond op weg gegaan. De ongelukkige, een oppassend jongeling schijnt door.de koude te zijn bevangen toen hij zich een oogenblik welligt tot uitrusten op den weg had nedergezet. Althans hij is zaturdag morgen in de. nabijheid der s.tad Utrecht dood op den weg gevonden. Uit Botterdam meldt men van 17 dezer. Was gisteren de aankomst van verschillende posten door de ingevallen vorst reeds vertraagd lieden Was zulks nog in meerdere mate het geval. De Belgische spoorboot heeft échter de réis hoewel met veel oponthoud heden nog kunnen volbrengen terwijl de meeste overige rivierbooten de dienst hebben gestaakt. Van Brielle wordt geschreven dat de Maas zoo ver zigtbaar binnen en buiten geheel overdekt is met zwaar ijs. LI. maandag kwam een onderadjudant der inf. zijn ongestelden broeder te Utrecht be zoeken. Aan tafel werd hij na het inslikken vaneen stuk vlee«ch plotseling benaauwd men wilde liem te hulp.komen maar binnen 2 minuten was de krachtige man een lijk. Toen er geneeskundige hulp kwam bleek het, dat hij door het w illen inslikken van een- stuk vleesch van 21/* Ned lood was gestikt. Uit het beurtschip van Hardegarijp naar Leeuwardenwerdenin.de verloopene week t terwijl de knecht deS nachts in de roef sliep, op brutale wijze onderscheidene pakken vracht goederen met name kleederen en stoffen ge stolen benevens eenige snuisterijen. De dieven tot nog toe onbekend hebben de luiken op eene behendige wijze geopend. «Jl. zondag avond is te Geldrop eene boerenwoning afgebrand. De bewoner van het Luis die bij zijne naburen aan kaartspelen was werd op het vernemen en zien van den brand zoo zeer met schrik bevangen en ontsteld, dat hij binnen een uur een lijk was. Te Oldenzaal had den 10 dezer het volgende ongeluk plaats. Zekere O. S. landbouwer te Berghuizenwilde een zak meel van den korenmolen halen liep al slepende daarmede achteruit viel daarbij door het luik van den meelzolder en kwam bewusteloos ter neder; niettegenstaande onmiddellijk genees kundige hulp werd ingeroepen gaf hij ruim een uur later den geest. LI. vrijdag avond had te Tilburg het volgende drama plaats dat ofschoon het algemeen heeft doen lagclien op zich zelve wijzer en gevoeliger is dan de straffe behan deling der vrouw van Socrates. Zekere niet slechte, maar wat al te veel van pleizier houdende landbouwer uit deze omstreken had de ge woonte om nu en dan met eenige makkers na afloop van de markt wat te lang in de her bergen te vertoeven. Gisteren wederom scheen die man aan geen naar huis gaan te denken in den laten avond was hij nog bezig met zich op de biljart te vermaken toen eensklaps zijne vier kinderen de herberg binnen kwamen en hunnen varier om den hals vielen en hem een middagmaal in een' aarden pot aanboden, zeggende ,,Vaderke lief moeder is toch zoo ongerust dat gij zoudt honger hebben daar gij zoo'n ganschen dag van huis weg blijft, dat zij u thans wat te eten laat brengen." Dit trof den. vader zoodanig dat hij dadelijk de queue op de biljart wierp en met beschaamde kaken langs de achterdeur naar huis keerdegevolgd door zijne lieve kleinen met hun potje. Ook de makkers van V. L. schenen zich deze les ten nutte te maken en trokken onmiddelijk huis waarts bevreesd dat ook hunne kinderen of vrouwen het middagmaal zouden gebragt hebben. Uit Zwolle meldt men van 14 dezer. Eenige dagen geleder, kwam een polderwerker in eene tapperij en vroog om een flesch jenever nadat men hem die gegeven had verborg hij ze onder zijn jas en verzocht dat men hem het bedrag crediteren zoude hetgeen de tapper evenwel weigerde. De polderwerker beweerde geen geld te hebben gaf de flesch jenever terug en vertrok. De tapper schonk den volgenden dag een borrel aan een der bezoekers doch zette een lang gezigt toen hem gevraagd werd of hij nu begon water te tappen en hij had werkelijk water getapt uit de flesch die hem de polderwerker den vorigen dag in plaats van de flesch met jeneverhad teruggegeven. Men schrijft uit Apeldoorn van 16 dezer. In het naburige Eerbeek trouwde in Augustus jl. zekere papiermakersknecht Jurriens; eene maand na dit huwelijk beviel de vrouw van een kind de man beweerde dat dit niet van hem was en duldde dus het kind niet in zijn huis liet werd elders uitbesteed doch later weder in huis genomen. Dezer dagen stierf dat kind het lijkje is naar Arnhem opgezonden om-te onderzoeken in hoeverre er bewijzen voorhanden kunnen zijn dat het den hongerdood zou gestor ven wezen, waarvan men de ouders verdacht houdt. Maandag heeft de regtsbank te 's Her togenbosch uitspraak gedaan in de veel besproken zaak der drie aannemers van den nieuw te maken dijk onder Werkendam De regtbank heeft bewezen verklaard de lastgeving door den lste beklaagde Jv d. V. aan eenige schippers gegeven om den bewus- ten ballaststeen van den ouden dam te halen en naar het nieuwe werk over te brengen doch tevens dat de schuld of medepligtigheid daaraan van de beide andere beklaagden niet is bewezen en dien ten gevolge den lste beklaagde (thans in hechtenis) schuldig ver klaard aan diefstal bij nacht van steen aan liet rijk der Nederlanden toebehoorende gelijktijdig gepleegd door meerdere personen op plaatsen die niet als bewoonde huizen aangemerkt of daarmede gelijk worden ge steld echter onder verzachtende omstandig heden omdat de aanmaning en bedreiging van den opzigtei* en ingenieur van den water staat om spoed te maken en anders bij ver traging het werk voor zijne rekening te doen voltooijen de schriftelijke overgelegde verklaringen van ambtenaren der genie en waterstaat welke zijne geschiktheid en eer lijkheid bij vroegere aannemingen roemen en zijn geregtelijk aanbod om de schade te willen vergoeden daartoe meer dan voldoende aanleiding geven. De regtbank beeft hem ter zake van voorschreven feit veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maan den met vrijspraak van beide andere be klaagden. Men meldt uit Schagen van 16 dezer. Heden nachtomstreeks ten half een ure werden de ingezetenen dezer gemeente uit hunnen eersten slaap gewékt door het gelui der klok en het geropp dat er brand was ontstaan zoo men vermoedt door eene kagchelpijp op den achterzolder in het huis en smederij van Jan Cam staande op de laan tusschen de her bergen en stallingen „de Roos" en het „Boe ren wel varen Door den hevigen oostenwind nam de brand al spoedig zoodanig toe dat het bovenhuis geheel in vollen brand stond zoodat er aan liet behoud van het huis niet te denken viel en men door de werking van onze twee spuiten alleen moest trachten de wederzijds staande gebouwen te beveiligenvan welke de schuren met hooi en stroo gevuld het ergste deden vreezen dcch gelukkig door inspanning van krachtenwas men den brand circa ten 4 ure zoover meester dat het gevaar, v'oór dé belendende, gebouwen genoegzaam ge\Véken was en ook voor dé gemeente daar de vonken door den feilen wind voortgestuwd vooreen groot gedeelte op verren afstand op en over de huizen langs de Haagzijde Heen vlogen. Gelukkig dat het bij dit eene huis hetwelk genoegzaam geheel is uitgebrand gebleven'is want niettegenstaande dat de spuitgasten aan houdend pompten, begon lietwater door de felle vorst in de zuigpompen en de slangen te bevriezen waardoor de werking moeijelijker werd De bewoners die ter 'ruste lagen werden nog tijdig geredvan den inboedel weinig. Huis en inboedel zijn tegen brand schade verzekerd. Voor een paar dagen trad een Poolscho jood zeer armoedig gekleed een koffïjhnis te Berlijn binnen, alwaar hij eenige verver- schingen gebruikte. Niet lang nadat hij zich verwijderd had vond een der bedienden een toegevouwen papier in de onmiddelijke nabij heid van de plaats waar de -vreemdeling gezeten had bij de opening daarvan bleek het, dat er een bankbillet van 25 til. inzat, hetgeen niet geringe bevreemding veroorzaakte. Spoedig kwam de Pool andermaal binnen en vroeg of men iets gevonden had waarop men liem^het" bankbillet ter hand stelde. „Zoo veel eerlijkheid had ik te Berlijn niet verwacht," gaf hij ten antwoord; „ten einde u mijne tevredenheid daarover te betuigen schenk ikju het gevondene," voegde hij er op vrien delijken toon bij. De bediende stond nu nog meer verwonderd dan vroeger. Te Pestli is den 10 dezer de hoogst bejaarde inwoner dier stad overleden namelijk de heer S. Börnstein de vader van den bekenden dichter Karl. Hugo Börnstein. Hij had den ouderdom bereikt van ruim 106 jaren. Men meldt uit Posen dat de polïcie aldaar eene zeer groote hoeveelheid equipe- mentstukken heeft ontdekt zoo voor cavallerie als infanterie ten gevolge waarvan vele personen in verzekerde bewaring zijn genomen. FRANKRIJK. Te Parijs huwde een meisje van 18 jaren een zestigjarige» weduwnaar voornamelijk op aandringen liarer ouders en maakte de voor waarde dat zij een huwelijksreisje naar Italië doen moest. Het accoord werd aangenomen en het huwelijk voltrokken waarbij de toeval lige omstandigheid zich voordeed, dat juist, eene lijkdienst geëindigd was in de kerk,, waarin het bruidspaar kwam om te worden ingezegend* Uit de kerk ging men op reis en alles diende de wenscheii der bruid alleen verwonderde het haar dat onder het rijtuig eene soort van kiV was waarvan zij den inhoud niet kende. De echtgenoot verklaarde dat hij dit rijtuig geno men had omdat hij op het oogenblik geen ander kon krijgen. Maar in de nabijheid van Napels gekomen kwam hun een stoet van priesters te gemoet. De jonge vrouw vroeg wat dit beteekende en nu gaf haar echtgenoot haar deze oplossing: de priesters komen om het lijk vati de prinses Sinopiaaleone in ont vang te nemen. De prinses stierf te Parijs men balsemde haar lijk en de familie liet het naar Napels vervoeren juist, dien zelfden dag dat wij onze huwelijksreis zouden ondernemen. Ik meende van de gelegenheid gebruik te moeten maken en nam daarom plaats met u

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1