N.° 99. Zaturdag 10 December. WOENSDAG ENZATURDAG. BestureneoAdministratien Publicatie. Bi nneulandsche Tijdingen ZIERIKZEESdElMRANT PRIJ S DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Ooodberigtenvan 6 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT. ABONNEMEN T S-P HIJ S. Per drie maanden f 2,00. franco per post f 2,26. Inzending der Adverlcntiëndaagstevoren, voor lQvre'smorg I a ti o ii a 1 e Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen be trekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingeze tenen welke op den 1 Januarij aanstaande hnn 19de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1846 zijn geboren zal gereed leggen op de gemeente-secretarie van den Isten tot en met den 31sten Januarij 1865 van des voormiddags JU tot <des namiddags 4 uur dat voor ingezeten wordt gehouden: 1. hij wiens vader of, is deze overleden wiens moeder, of zijn beide overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28eten Julij 1850 (Staatsblad no. 44.); 2. hijdie, geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den Ut en Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrij ven, in Bederlano vei blijf hield 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling be- hoorende lot eenen staat, waar de Ne Herland er niet aan de verpligte krijgsraad is onderworpen of waar ten aanzien der dieustpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen (art. 13 der wet van tl) Augustus 1861 (Stbl. no. 72) dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordtverpligt is zich zoodra dit plaats heeft ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrij ving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd rijk achter gebleven zoon van een inge zeten die geen Nederlander is 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet) 3. de zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in 't rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden de moeder, of zijn beiden over leden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont; 3. van hem die geen vader moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 'a lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander die ter zake van 's lauds dienst in een vreemd land woont in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (att. 16 der wet'; dat elk die volgens art 15 behoort te worden ingeschreven, verpligt is zich daartoe bij Burgemeester cn Wethouder ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven en dat bij diens ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis zijn vader ofis deze overleden zijne moeder of. zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art. 18 der wet); Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van f 25 tot/" 100 wordt gestraft de overtre ding van art 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den regter wordt bepaalddat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot beta ling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetenheid zoude kunnen voor wenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art 19 der wet van deo 19den Augustus 1861 (Staatsblad ao, 72)voor de eerste maal worden aangeplaktwaar zulk» binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is, Zierikzee den 7 December 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B, C. CAUBurgemeester. J. P. N. ERM PRINS Secretaris. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Itaactsvergarierliigr gehouden te '/.ierikzee den 5 December IS64. Voorzitter mr. B. C, Cau. Secretaris mr. J, P. N. Ermerins. Afwezig de heeren mr. van Dongen mr. de Crane jhr. van den Santheuvel en jhr. de Jonge welke laatste later binnentreedt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd Worden medegedeeld eene missive van jhr. mr, L. F. van Panhuijs, kennis gevende dat hij de benoeming tot lid der commissie van middelbaar orderwijs aanneemt. De voorzitter deelt ntede dat jhr. mr. M. J. Schunrbeque Boeije die dit reeds mondeling had verklaard later nog schriftelijk heel! herhaald. Vier missives van Gedeputeerde Staten berigtende goedkeuring a. van het suppletoir kohier van den hoofde- lijken omslag b. van de begroeting der dienstdoende schut terij over 1865 c. van de rekening dezer gemeente over 1863, met een tweetal opmerkingen, waarop in liet vervolg zal worden gelet. d. van het vetleenen van subsidie aan Arm besturen welke allen voor kennisgeving zijn aange nomen. Wordt op daartoe ingediend verzoekre missie van hoofdelijken omslag verleend aan douairière jhr. W. D. de Jonge voor 4 maan den ad 39 60; aan douairière jhr. K. W. de Jonge voor 4 maanden ad f 39 60 aan jhr. W. M. H de Jonge voor 4 maanden ad f 33 hebbende jhr. J. L. de Jonge ziclt bij de twee eersfgenoetnden buiten stemming gehouden. De rekening der commissie voor de bouw vallen over 1 863 wordt gesteld in handen der heeren mr. Fokker, Landsknegt en Zuurdeeg ten fine van onderzoek en rapport. Wordt gelezen een request van dr. C. W. Volcke verzoekende eervol ontslag als con rector aan liet gymnasium alhier met 1 Januarij e. k. en wordt dienovereenkomstig besloten. De Voorzitter geeft namens curatoren en Burgemeester en Wethouders kennis, dat in het onderwijs zal voorzien worden tot half Julij door de overige docenten zullende vnor één vak de wiskunde buitengewone uren moeten worden besteed. Voor kennisgeving aange nomen. Komt ter tafel de verbeterde rekening der schutterij over 1863 welke wordt goedgekeurd en aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring zal worden opgezonden. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders die liet Burgerlijk Armbestuur daarop hebben gehooi d, wordt vast gesteld het maximum van onderstand voor 1865 op dezelfde cijfers als in het vorige jaar. Het concept-besluit wordt gelezen er. goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat de aanbesteding der leuning aan den Visschersdijk tot resultaat heeft opgeleverd 549 voor eene ijzeren en 353 voor eene houten en voorgesteld eene ijzeren te doen maken. De beer van der Grijp geeft te kennel, dat de wensch is geuit dat de provinciale weg zou word.n verlegd en dat liet mogelijk is dat hetzij over korteren hetzij over langeren tijd aan dien wensch zal worden voldaan in welk geval aan die leuning niet meer zoo groote be hoefte zou bestaan waarom bet misschien wenschelijk zou zijn die leuning niet te doen maken. Ka eenige discussie wordt het voorstel tot het maken eener ijzeren leuning inet algemeene stemmen aangenomen. Bij monde van den heer Mulock Houwer wordt namens de commissie ad hoe rapport nit- gebrdgt op de verordening en het tarief voor het beurtveer tnssciien deze gemeenteen Amsterdam strekkende tot goedkeuring. Nadat eene vraag van den heer Zuurdeeg of bet werkelijk van belang en noodzakelijk is dat dit beurtveer tot stand komt, door den Voorzitter bevestigend is beantwoord wordt de verordening artikels- gewijze behandeld en overeet.komstig de voor- dragt met het tarief vastgesteld zullende in duplo ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten en daarna naar Amsterdam worden gezonden. Woidt overgegaan tot de benoeming van leden voor de vaste commissien waarbij de heeren mr. Fokker en AJulock Houwer als stemopnemers fungeren. Voor de commissie van de strafverordeningen van welke volgens de wet de Burgemeester voorzitter is worden benoemd mr. Fokker en mr. Moolenhurgh. Voor de commissie van labricage de heeren mr van Dongen Landsknegt en van dér Grijp. Voor de commissie van de gazfabriek en straatverlichting de heeren van der Grijp Mulock Houwer en van der Vliet. Als commissaris der brandweer wordt ge kozen de heer J. van der Vliet. Als commissarissen voor de visehmarkt worden benoemd de heeren J. van der Vliet en Mulock Houwer. Allen bij eerste stemmingen. Tot lid van het Burgerlijk Aimbestuur ter vervulling in de periodieke aftreding van den heer C. J. van Zandijk wordt overeenkomstig de voordragt van het Burgerlijk Armbestuur benoemd de heer C. J. van Zandijk. Op voordragt der plaatselijke commissie door de periodieke aftreding van bet lid dier com missie jhr J. L de Jonge bestaande uit eerst- gemehl altredend lid en mr J. P. N. Ermerins wordt als zoodanig benoemd jhr. J. L. de Jonge. W ordt besloten tot het vellen van 25 olmen boomen vooruit tegmven zelke terrein en op de oude haven behoudens goedkeuring van Gedeputeervie Staten. l)e Voorzittter deelt mede dat de kosten van den val bij liet Westhavenhoofd op verre na nog niet medegedeeld kunnen worden daar nog geen peiling kan plaats hebban. He heer van der Grijp vraagt, wie of het voi-tpad van de \obelpoort naar de Steenen- dijk moet onderhouden) daar het op sommige plaatsen in slechten toestand verkeert waarop de Burgemeester antwoord dat de gemeente jaarlijks 75 betaalt aan concessionarissen van den straatweg, a oor liet onderhoud der aardenbaan en dat zoo hij zich niet vergist daar onder begrepen is, het onderhoud van het voetpad Hij zal de zaak nader onderzoeken Hierna wordt de vergadering gesloten. Door de provinciale geneeskundige com missie van onderzoek en toevoorzigt van Zuid-Holland residerende te 's Hage is geëxamineerd en toegelaten tot apotheker J. C. IJertsleinvan Zierikzee. Van eene geachte band zijn aan de Arnhemsche Courant onderstaande telegram men medegedeeld „Pecalongan 29/10, S uur's avonds. „Gisteren werd liet volgende telegram van Tagel ontvangen: Heden morgen hebben eenige kwaadwilligen hij den regent den doel stuk geslagende geweren del' pradjoeris mede genomenéén vermoord, toen naar Hangin- gan (suikeifabriek)opziener Goldman ge wond Koch doodedjk toen dood. Van Dijk en familie (administrateur) naar de hoofd- plaats gevlugt. De resident met de pradjoeris de brandeis achterna alle Europeanen gewapend op wacht. „Tagal, 29/10. „Familie van Dijk gelukkig ontkomen verscheidene rlooden en gekwetsten de muite lingen terug naar het gebergte. De redenen zijn onbekend. Uit bovenstaande telegram blijkt een betreu renswaardig feit. De Javanen in Tagal hadden eetiigen tijd geleden werkelijke of vermeende grieven waarover zij bij den resident kwamen klagen. Deze hoofdambtenaar, ir. stede van hunne bezwaren naar behooren te onderzoeken en hun regt te doen wedervaren zond hen met fraaije woorden en beloften naar huis en onthaalde daarna de woordvoerders op een dragt rottingslagenvolgens de oude ge woonte ten einde hun dat klagen te ver loeren. Nu schijnt bet dat zij door zulk eene ondervinding geleerd in hunne wanhoop om langs ordelijken en wettigen weg voldoening te erlangentoevlugt genomen hebben tot gewelddadigheid en moord waarvan vermoe delijk geheel onschuldigen slagtoffers zijn geworden. Het Dagblad van Zuid-Holland geeft van het voorgevallene de volgende mededeeling „28 October. Heden verspreidt zich het gerucht dat te Tagal en op eene vlak bijge legene suikerfabriek moordtooneuleh hebben plaats gehad. Er zijn eenige Europeanen vermoordonder anderen de administrateur dier fabriek. Op de hoofdplaats zelve hebben ook oproerige tooneelen plaats gehad en moeten er dooden gevallen zijn. De geheele toedragt is nog niet bekend doch reeds weet men hier op Batavia wat de aanleiding is. „De vorige resident bekreunde zich weinig om de gouvernements-cultures en gedoogde dat de aanplanting van het riet allergebrekkigst plaats bad zoodat de fabriekanten grashalmen in plaats van riet te vermalen kregen. „Pe nieuwe resident Jellinghaus daaren tegen meent het met de cultures ernstig (ijsselijk „reactionair" 1 en „reageerde" zoodanig op de wijze van planten en onderhouden van het suikerriet dat het goed en in voldoende hoe veelheid aan de fabriek kwam. Maar de zoo zeer van alle kanten en vooral door vrij-arbeiders gedorloteerde en wijsgemaakte Javaantjens vonden het wat lastig dat men ben niet meer liet handelen naar welgevallen en zij gingen op raad aan het moorden. Waarlijk de toestand is bedenkelijk hoe de libci .i'm" met schouderophalen otueornati-r '.ir'. en beantwoorden." In een voornaam Protestantsch orgaan leest met dat het Protestantismus meer en meer wortelen schiet in Japan. Te Naga saki bestaat sedert eenigen tijd een Prote stantsch kerkgebouw en te Yokohama bezitten de daar gevestigde Engelschen en Schotten reeds twee kerken. Nog wordtgemeld.dat, op aandringen van den consul der Vereenigde Staten het Japansche gouvernement eene som met 200,000 fr. gelijkstaande ter beschikking heeft gesteld van de Nederlandsche Hervormde Zending voor den bouw van een kerk. De weigering van den Japanschen prins van Nagato om aan de geallieerde mogendheden Engeland, Frankrijk en Nederland, de beloofde oorlogskosten te voldoen heeft eene veroordee ling van de criminele regtbank te Jeddo ten gevolge gehad. Daarbij werd de prins vervallen van al zijne eereambten en zijne goederen verbeurd verklaard. Het paleis van den prins te Jeddo zelf moest volgens dit vonnis tot den grond toe worden afgebroken en zijne meest getrouwe dienaren ter dood gebragt. Dit zonderlinge vonnis is daarop geëxecuteerd.

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1