97. Zirkikzkk 29 November. Gisteren hield het alhier gevestigd Departement der Maat- schappij tot bevordering van Nijverheid eene vergadering in welke werd medegedeeld dat ran de 2 exemplaren wonderboonen omtrent welke in de vorige vergadering nog geen berigt was ingekomen een is misluktterwijl het andere 135 boonen opbragt. Zikkikzke 1 December 1864. Gisteren avond werd er eenige beweging bespeurd in de palen van het Westhavenhoofd aan den mond onzer haven waarop heden nacht een val is gevolgd die zich ter wederzijde van den scheepstrap bij dit .hoofd uitstrekt over ongeveer 25 el lengte en tot 9 el breedte binnen het hoofd. Een vijftigtal palen staan thans van onderen geheel vrij bewegen zich bij elke golf en worden alleen door hunne verbinding met de overige houtdeelen op hunne plaats gehouden. De noodige voor zorgsmaatregelen ter voorkoming van mogelijk geworden grooter onheilen zijn voorgeschre ven geworden. DU1TSCLILAND. Londen 26 November. Mejufvr. Jolianna Bell Crarig de dochter van een geestelijk- is tengevolge van het vlam vatten van haar uitstaand kleed dat lar.gs het haardvuur zwaaide, zoo Innig gebrand dat zij kort daarna stierf De jury heeft hij de lijkschouwing de vermelding van deze treurige omstandigheden doen volgen door eene scherpe veroordeeling der in zwang zijnde kleederdragt hekend onder den naam van crinoline, die in Enge land alleen ten vorigen jare aan tien vrouwen het leven kostte. Zaturdau 3 December. WOENSDAGENZATURDAG. I W.o Besturenen Administration Kennisgeving. Itinnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen Z1EBIKZEESCHE GOURAM PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12* cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve hel zegelregt VERSCHIJNT. ABONNEME IS T S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25* Intending derAdverlentiëndaagslevoren, voor 10ure'smorg l)e Burgkmekstek van /.ierikzee brengt ter kennis van (la ingezetenen: dat er op Maandag den 5 dezer maand, des namiddags ten lialf t\v-e ure op het Raadhuis alhier ,eene openbare vergndeiing van den Gemeente-Baad zal gehouden worden. '/.ierikzeeden 1 December 1864. De Burgemeester B. C. CA U. Een der leden hield eene verhandeling over de vraag „Is ons land vooruit öf achterlijk bij het buitenland Zijn oordeel was ongunstig. Mij stelt zich voor in eene volgende vergadering de middelen ter verbetering te behandelen. De vergadering hoorde die verhandeling met veel belangstelling aan. Een ander lid sprak over de geschiedenis van den Duitschen landbouw in verband met de algemeene geschiedenis van 1770—1850 uit het Hoocdaitfóh vertaald naar E. Ch. Langen- thai hetgeen ook de aandacht der vergadering boeide ook dit zal worden vervolgd i>e heeren S Ochtman »)z en P. de Looze heb ben voorwerpen van karton op hunne binde rijen vervaardigd en de heer .1. Bal Cz. stoppen voor inlegpotten en flesschen ten toon gesteld welke gedurende de pauze met belang stelling werden bezigtigd. Men meldt uit Hellevoetduis van 28 Nov. De fourier P.van de 4de comp. mariniers alhier, heeft heden nacht in zijne kamer om tot nog toe onbekende redenen -t door een ge weerschot een einde aan zijn leven gemaakt. Naar men verneemtwas bedoelde fourier een fatsoenlijk en oppassend jong inensch. Seheveningen is weder in diepen rouw gedompeld «II. dingsdag avond zijn daar brie ven ontvangen de droevige tijding bevattende dat de pink Pieternella Johanneschipper A. Pronk Az reeders T. van Duin en M. Knocster, in den nacht van 24 op 25 de/er op de Engel- sclie kust met man en muis (8 koppen) is verongelukt. Schipper A. van der Toorn heeft de schuit het onderst boven liggende door het volk verlaten in zee drijvende gevonden en getracht het vaartuig in eene haven binnen te slepen waarin hij echter door het breken der touwen niet is mogen slagen. Op twee visschers na is de bemanning gehuwd en laat zij kinderen achter. -LI. maandag zijn te Wijk-aan-Zee in de duinvlakten, door de commissie van plaatselijk bestuur over de redding-middelen der N- en Z.-11 oil. Maatschappij proeven genomen met den vuurpijl toestel als middel tot redding van schipbreukelingen. Deze proefnemingen zijn door de hoofden der omliggende gemeenten be nevens een groot aantal belangstellenden bijge woond. Twee pijlen werden afgeschoten De eerste legde een afstand van 350 el af in den wind eri viel 14 el bezuiden het doelde tweede legde een afstand van ongeveer 400 ellen af en bereikte 17 ellen benoorden het doel den grond. In beide gevallen dus mag men onderstellen dat de lijn het gestrande v.aartu'g zou hebben bereikt In zooverre dus mag men deze eerste proeven als wel geslaagd beschuuwen. In vele gevallen echter ligt, een vaartuig althans in het ernstigste oogenblik, veel verder van bet strand verwijderd dan de afstand bedraagt dien de pijl bij sterken tegenstand gemiddeld bereikt LI. zaturdag avond is eene schoon maakster H. Klokkeman genaamd op het Heguliersplein te Amsterdam werkzaam zijnde, van een trap gevallen en met beleediging aan de halswervelen naar het gasthuis gebragtwaar zij maandag morgen is overleden. LI. Woensdag voormiddag omstreeks 9 ure is aan de scheepstimmerwerf van den heer Rijkee en co.te Charlois, een meisje van 18 jaren dochter van een kapitein van een aan 'die werf liggend schip aldaar in het water gevallen zonder dat iemand harer betrekkin gen het bespeurde. De waker van een nabij liggend schip ontdekte het ongeluk doch reeds te laat Lit het water getegen, werd het meisje terstond onder geneeskundige behande ling gesteld; doch ondanks alle aangewende pogingen is het niet mogen gelukken hare levensgeesten weder op fe wekken. Te Weerselo heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Een oppassend en geacht land bouwer R.uit de Buurtsciiap Volthe keerde met zijn wagen en paarden van den hoefsmid te Ootmarsum huiswaarts. Onder weg moeten de paarden op hol zijn geraakt althans de paarden kwamen zonder hunnen meester en zonder wagen te huis terwijl R in l»ewu*te- loozen toestand door eene vrouw in het veld gevonden werd. Niettegenstaande er dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen is de ongelukkige ten gevolge van de bekomen zware kneuzingen overleden. Uit Hardenberg meldt men van 26 Nov* Deze week bevonden zich in deze plaats en om streken vreemdelingen die voorgaven kinine kinderen te willen opkoopen voor rijke lieden wier echt kinderloos was en voor een bevallig kind enorme sommen wilden lesleden. Zij hebben hier dan ook werkelijkdoch vruchte loos, 4000 benevens eène ferme boerenplaats voor een kind geboden Daar echter levering en betaling op eene andere onbekende p'aats alwaar zich de principalen zouden bevinden moest*-n geschieden, zijn velen van gevoelen dat achter deze industrie de eene of andere kwade practijk schuilt. Dezer dagen kwam uit Engeland te Brussel terug de heer F.zoon van een fabriekant aldaar. De jongeling was op 16jarigen leeftijd met twee Antwerpenaars naar Amerika vertrokken Geene middelen van bestaan meer bezittendehadden zij bij het leger der Zuidelijken dienst genomen Na verscheidene veldslagen te hebben bijge woond werden zij van de dienst afkeerig en besloten' weg te loopen. Aangehouden en veroordeeld om des anderen daags dood geschoten te worden werden zij op eene hoeve in bewaring gesteld. Zij poogden te ontvlugten docli de twee Antwerpenaars werden door de kogels der schildwachten doodeliik getroffen. Alleen F. had het geluk te ontkomen drie dagen en nachten op een houtvlot doorgebragt hebbende, hetwelk hij zoo goed mogelijk had samengesteld werd hij in een vaartuig opgenomen dat hem naar Liverpool ovèrbragt. Men schrijft uit Frankfort «fat het door sommige dagbladen verspreide gerucht als zouden de lijken van dr Demme en mej. Trumpy uit liet meer van Geneve gehaald zijn niet be vestigd wordt en dit geelt aan sommige twijfe laars aanleiding om te g- loo - en dat er geen zelfmoord lie ft plaats gehad. Flora Trumpy heeft brieven aan Imre moed -r en aan de ouders van Demme in haren schrijflessenaar achterge laten waarin zijzegt zich het leven te benemen, omdat zij zonder Demme in het geheel niet en met hem niet in eere kan leven. Dit laatste heeft waarschijnlijk betrekking op de verklaring der moeder, dat zij met Demme een ongeoor- loofden omgang had gehad. Van zijn kant heeft Demme een brief aan zijne ouders gez inden waarin hij te kennen geeft, dat Flora en hij zich in het meer van Geneve zouden verdrinken hij voegde er bij dat zijn eer als wetenschap pelijk man ten gronde ging en dut zulk een le'-en voor hem ondragelijk was Waar zij echter aan dit voornemen gevolg hebben gege ven is nog onbekend; in öuchy in Villeneuve heeft men het paar gez;en dit naar het schijnt twee k drie dagen zonder bepaald plan rond gedwaald heefi zon Ier in herbergen te komen mej. Trumpy dun gekleedmet gescheurde schoenen enz. Iutus«cheti wordt Demme's zelfmoord n-g aan eene geheel andere reden toegeschreven dan aan het verdriet over zijne vernietigde eer als wetenschappelijk man. Eene Engelsche familie, zoo vertelt men te Bern door de debatien in de zaak van Trümpy opmerk/.nam geworden zou aan de pohcie alhier hebben medegedeeld dat zij eenige jaren geleden tijdens haar verblijf in een logement te Bern een kostbaren diamanten ring kwijt was geraakt terwijl geen vreemde in de kamer geweest was dan de geneesheer Heiman Deinme jr.men had toenmaals evenwel de verdenking niet durven uiten maar meende nu alle regt te hebben om te g dooven dat de bewuste ring niet verloren, maar door Demme ontvreemd was. Men hoorde, dat Demme aan zijne verloofde een ring met brillonten ter «aarde van 1200 fr. ten geschenke had gegeven en verzocht mej. Trümpy die te toonen. Al-toen zou gebleken zijn dat deze ring niet het vermiste kleinood was, doch men vermoedde dat Demme den gestolen ring verruild had voor dien welken hij aan zijne bruid geschonken heeft. Uit verschil lende omstandigheden leidde meti af, dat men te Berlijn onderzoek zou moeten doen tengevolge waafyan de rugter van instructie derwaarts gereisd en zaturdag met de bewijzen van dien diefstal teruggekomen moet zijn. Zoo luidt liet gerucht. Men kan denken welk eene sensatie dit weder te Bern te weeg gebragt heeft. Of deze zaak ooit tot klaarheid zal worden gehragt, is te betwijfelen; is Demme dooddan is elk verder onderzoek noodeloos Uit Weimar wordt gemeld dat de aldaar woonachtige ouders van Franz Miiller een brief van laatstgemeldon ontvangen hebben gedag- teekend 1 N'ov.jl. en geschreven in de gevange nis Newgate te Londen In bedoelden brief zegt hij dat het aanknopen van een hoed ten zijnen behoeve door een zijner hekenden John. Matthews de aanleidende oorzaak is geweest tot zijne veroordeeling. Hij verzoekt wijders ,dat zijne ouders die hij innig lief heefthem niet uit hun hart zullen verbannen. De misdaad, waarover hij is ter dood veroordeeld heeft hij naar zijn brief niet begaan maar de hem opge legde straf beschouwt hij ah eene regtvaarilige kastijding voor andere te kort korningen o. a. van deze „dat hij vader en moeder niet. heeft geëerd gelijk het een gehoorzaam kind be taamt" Hij verklaart zeer getroost te zijn door het besef zijner onschuld. GROOT-BRITTA Ni E N. Na het voltrekken der doodstraf aan Mul ler zullen vier personen beschuldigd van moedwilligen moord te regt moeten staan alzoo in een tijdsverloop van nog geen veertien dagen. Dezer dagen is gemeld dat op den spoorweg nabij Kighy een passagier in den trein vermoord en uit den wagen zou geworpen zijn. Thans verneemt men dat die persoon eenige uren later zelf is komen vertellen dat dit eene vergissing was. Het was juist zoo gegaan als verklaard werd door de vier personen die wegens dit geval gearresteerd waren. De man was nam lijk beschonken geweest en had in weerwil van herhaalde waarschuwing tegen de deur van den wagon geleund, welke alstoen was opengesprongen tengevolge waarvan hij er uit was gevallen. Het gelukkigste van de zaak isdat hij hierbij niet het minste letsel heeft bekomen. Hij herinnert z clt alleen dat hij in den wagen heeft gezeten en dat hij hij liet neder- tuimelen langs eene hoogte is afgerold. liij heeft daar in de laagte heel rustig zijn roes uitgeslapen en is daarop naar het naasthijge- legen station gewandeld om even bedaard en rustig zijne reis voort te zetten. LI. vrijdag avond ontstond op de werf en in de salpetermagazijnen van de heeren Barry Brothers en Bermondtey, aan den Teems gele gen (in de nabijheid der City), een bi and die nog woedten volgens een der mt-est g-oefende brandgasten eene week vereischen zal om ten eenenmale gebluscht te worden. Lie schade beloopt op het oogenblik drie millioen gulden. De werf en gronden van de heeren Barry besloegen 7 acres en zijn begrensd door 2 andere groote werven, waarvan de eene voor beschuit fabrieken van de heeren Peake Trean co en de andere tot bijzondere bergplaats

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1