N.°' 96 Woensdag 30 November. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturenen Administration Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen fu ar it. sr, ?r. T, pt. va en1 ZIERIKZEESCHE COIIRA PRIJS DER ADV ERTE NT IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1 6 regels af 1 behalve liet zegelregt. V E RS C HIJ N T r Schouwing op de RIOLEN en VROONEN. Bgrgemkester en Wethouders van Zie- rikzee. Gezien art. 13 der verordening op de Riolen en Vroonen in deze gemeente afge kondigd den 28 Mei 1861. maken bekend: Dat op Maandag den 12 December aan- staande at volgende dagenvan hunnentwege eene algemeene Schouwing zal worden gehou den op den staat der Vroonen en der muren of hesehoeijïngen van de aangrenzende erven in dezejgemeente, overeenkomstig de bepalingen der verordening. 7j)er'ibzee den 24 November 1864 De Burgemeester B. C. CAU. De Secret at is. J. P. N. ERM ERINS. Zierikzee, 26 November 1864. De com missie uit het Provinciaal Geregtsliol in fiee-i landzamengesteld ter voldoening aan ^rt. 11 der wet op het Notarisambt van den 9 Julij 1842 (SB. no. 20) tot bet afnemeii,.$er examina'' aan aspirant-notarissen heeft jl. Woensdag - o. a. •gefixpatriirieerd den heer J. E. Mulocli Houwer wonende alhier, die aan de vereischten lieeft voldaan. Dezer dagen is te Vlissingen aange dreven het lijk van een manspersoon met een reddingsboei om het lijf waarop stond Wm. Woodbury Portland waaruit bleek dat dit het lijk was van een matroos van een Amerikaansch schip dat op de reede lag en die op zekeren nacht over boord gesprongen was om aldus te deserteren. De stoomboot de Fries van de Lemmer op Groningen varende is maandag avond bij de Bril buiten de Apoört te Groningen in aan raking gekomen met bet beurtschip van Hee renveen op Groningen, kapitein Veenstra, waardoor dit schip zoodanig lek beeft gekregen, dat bet onmiddehjk met zijne lading kaas huideu en olie zonk. Do schade moet vrij aanzienlijk zijn. Dezer dagen is te 's Hertogenbosch van drie welgeschapen kinderen bevallen Hendriena Boeren huisvrouw van Karei Phillippe van beroep schoenmaker zijnde twee dochters en een zoon die echtelieden waren sedert 5 Febr. dezer, jaars gehuwd. Jl. vrijdag werd voor het provinciaal geregtshof van Gelderland behandeld de zaak van H. Lehman, B. Duivelshof en H. J. Huls beek ter zake van deri diefstalopgevolgd door manslag gepleegd ten huize van den oud pastoor Lensonder Neede in den nacht van 17 op 18 Jang jl. De beschuldigdendie werden bijgestaan door de heeren mrs. van Essen van Olden en Op ten Noord behielden, ~~Tr ABONNEMENT S-P P.IJ S. Per drie maanden 2.00. Franco -per post f 2,25- Inzending der Advertmtiëndaagstevorenvoor 10ure'smorq met uitzondering van den kaatsten die op het eind der debatten eenige aandoening toonde dezelfde onverschillige houding door hen gedurende de geheele instructie bewaard terwijl de tweede zelfs de opmerking maakte dat de slagen wel wat al te erg waren geweest. Het getuigenverhoor bragt geen nieuwe omstan digheden aan het licht en de beschuldigden bleven ten aanzien van het aandeeldoor ieder hunner aan de misdaad genomen bij hunne vroeger afgelegde bekentenissen volharden. Na afloop van het getuigenverhoor verleende de president het woord aan den advocaat-gene raal die betoogde dat de diefstal ten deze door de beschuldigden gepleegd is vergezeld geweest van al de bij art. 381 C. P. vermelde verzwarende omstandigheden; dat volgens de leer van den C. P. en de jurisprudentie ook van dit hof de drie beschuldigden aansprakelijk zijn voor al wat bij den diefstal is voorgevallen al heeft niet ieder hunner tot ieder afzonderlijk feit medegewerkt dat evenzeer allen aanspra kelijk zijn voor den geploegde» manslag die als moedwillig moet worden beschouwd, ook al was dat gevolg door hen niet bedoeld of voorzien dat die manslag ten deze moet worden beschouwd in verband met den gepleegde» diefstal dien hij moet geacht worden te hebben vergezeld of opgevolgd terwijl liij ook op zich zelf zoude kunnen gerekend worden uit te maken de ver zwarende omstandigheid van geweldpleging welke den diefstal heeft vergezeld als zijnde bet onverschillig of die omstandigheid den diefstal voorafgaat, vergezelt of opvolgt; dat mitsdien al de beschuldigden die buitendien reeds meermalen vroeger zijn veroordeeld in dubbei opzigt de straf hebben beloopen ten slotte door 2. E. G. A. tegen hen geëischt namelijk de straffe des doods. De heet' mr. Op ten Noor! die op verzoek der verdediging hierop het eerst liet woord bekwam verklaarde dat de verdediging niet voornemens was op.te komen tegen hét geleverde bewijs van de schuld der beschuldigden doch moest voorkomen dat zij in ongnstiger daglicht werden gesteld dan zij z. i. hadden verdiend. Hij kwant op tegen het beweren van den advo- caat-generénkdat de beschuldigden zoo zij slechts gewild hadden, gemakkelijk door werken in hun onderhoud hadden kunnen voorzien, en wees er op datbij het beroep door de be schuldigden uitgeoefend het vooral in den laatsten tijd voor lien, die reeds vroeger gevangenisstraffen hadden ondergaan in een fabriek-district dubbel moeijelijk moest geweest zijn werk te vinden. Hij bestreed de leer door den advocaat-generaal gehuldigd, omtrent de toerekenbaarheid aan allen van al de verzwa rende omstandigheden zoowel volgens alge- meene beginselen van strafregt als volgens de leer van den C. P. en concludeerde op dien grond tot vrijspraak van den derden beschul digde, wat de beschuldiging van manslag betreft. De verdediger van den tweeden beschuldigde kwam tot gelijke conclusie wat dezen aangaat, op grond dat niet bewezen zoude zijn dat de doodelijk slagen door hem waren toegebragt; terwijl door den verdediger van den beschul digde Lehman werd aangevoerd dat in het algemeen de schuld der beschuldigden aan het toebrengen dér doodelijke verwondingen ook bij hunne bekentenis niét voldoende regtens was bewezen. Na re- en dupliek bepaalde het hof de uit spraak in deze zaak op aanstaanden donderdag, des voormiddags ten 10 ure. Aan het algemeen overzigt van de Java Bode wordt het volgende ontleend „Tot geruststelling van velen kunnen wij mededeeien dat de suikeroogstdie zich zoo zeer slecht liet aanzien in den 'beginne de slechte verwachtingen, die men er van koesterde, eenigzitis heeft gewijzigd. De droogte van de laatste tijden heeft gunstig gewerkt en wat den oogst voor het volgende jaar aangaat be looft hij beter te zullen zijn dan de laatste. „Gok de tabak is medegevallen hoewel minder goed van kleur dan wel gewenscht was, schijnt men alle reden te moeten hebben tevre den te moeten zijn Te Samaraug heeft zich onder de Chi nezen eene belangrijke gebeurtenis voorgedaan. De majoor der Chinezen ats verdacht van aan opium smokkelhandel schuldig te zijn is ont slagen Van do buitenbezittingen zijn geen belang rijke berigien ontvangen alleen in de Pasoe- mahlanden (Sumatra) schijnt een onrustige geest iin.der.de bevolking te heerschen. De Chinezen Ko Keng Kie én Tio Kim San beschuldigd van liet des bewust in omloop brengen van een orderbiljet waarop verschil lende liandteekeningen van Europeanen waren nagemaakt, zijn hij vonnis van den landraad te Batavia dd. 4 dezer veroordeeld tot vijf jaren dwangarbeid in de kettingen buiten Java voorafgegaan dooreen kwart uur tepronks telling. Hij de ernst-exeicitien op den 12 Oct. II. aan boord van Ar Ms. stoomschip Vice-Admi- raal Koopman liggende op de buitenreede te Padang, uitgevoerd, vond eén ernstig on geval plaats. Keeds waren een 40lal scherpe schoten gelost, toen op eenmaal bij het vuren een lange 30ponder in twee stukken sprong, zoodanig dat de kulas, p. m. 300 Ned. ponden wegende in eene regte lijn over de kajuitskap heen tegen liet daar overgeplaatste stuk aan ge slingerd werd, met het ongelukkig gevolg dat de kommamleur van dat stuk (Lur. matroos lste kl die met de afvuring belast was on- middelijk gedood werd. Gelukkigerwijze werden buitendien slechts drie manschappen ernstig, ge kwetst. Eenire ligtere lieleedigiugen aan een drietal manschappen toegebragtwaren van weinig beteekenis. De schade door deze ont ploffing binnenboords toegebragt is betrekke- lijk gering. Zijn wij wel onderrigt dan is dit reeds het vierde stuk ijzeren geschut allen afkomstig uit de geschutgieterij te Luik dat binnen een betrekkelijk korten tijd aan boord van Zr. Ms. stoomschepen gesprongen is. Het lijdt geen twijfel of dergelijke ongevallen werken uiterst ongunstig op de manschappen en hopen wij dan ook, dat dooreen op nieuw herhaald onderzoek de oorzaken zullen worden weggenomen om dergelijke treurige ongelukken te voorkomen hoe toch zal men aan boord of elders waar met dergelijk geschut moet gevuurd worden gunstige resultaten kunnen verkrijgen zoo de manschappen, die met debediening dier stuk ken belast zijn daarin geen het minste ver trouwen kunnen stellen en daardoor vreesachtig worden oin op de hun gegeven bevelen daar mede te vuren. (Sum. Ct DU1TSCHLAND. Te Grossenhaijn nabij Dresden hadden onlangs vier zelfmoorden plaats in één gezin. Zekere vrouw G. en hare 16jarige dochter waren voor de regtbank geroepen voor een onbeduidende diefstal zij beleden hare misstap maar werden uit hooide van verzachtende om standigheden vrijgelaten. Den volgenden mor gen zag een van hare zonen sporen van bloed in de slaapkamer van zijne moeder. Hij vond haar en een ISjarige broeder badende in hun bloed te bed dadelijk werd e.eu geneesheer geroepen en deze verklaarde dat beiden een wond aan de regter pols hadden maar zonder dat de aderen beieedigd waren: zij waren zeev verzwakt maar herstelden zich en de moeder verhaalde, dat zij de schande niet willende overleven besloten had met haren zoon en dochter te sterven. Des morgens vroeg was de beminde der dochter gekomen eti had liet drietal en ook zich zeiven zoo hij meende een ader geopend De beide gelieven echter die met ongeduld den dood bleven verheiden Kadden zich naar den tuin begeven. I\Ien volgde hun bloedig spoor tot nabij eono put en daarin vond men de lijken van beiden. FR4NKRIJ K. Onder degenen die te Parijs veel van zich doen spreken uithoofde hunner belang stelling in de zaak van Polen bekleedt niet cl© hertog de Nouailles die voorlezingen ten voor- deele der Poolsche uitgewekenen wil houden de eerste plaats maar wel de restaurateur Du val. Op de deuren van zijn hötel heeft hij biljetten doen plakken, waarop hij den ordreven zonen van Polen soep ,eene portie vleesch groenten dessert,, wijn en brood aanbiedt voor 60 centimes. Dit herinnert aan den boer die zich tot den minister Gulzotzijn landheer wendde met verzoek om zijn zoon de betrek king van „Poolsch vlugteling" te schenken. Tijdingen nit Monte-Video van den 14 October meiden dat die stad ernstig bedreigd wordt door de benden ondor het bevel van gene raal Flores. Indien van buiten geen bijstand wordt verleend dan loopt de stad groot gevaar geplunderd te worden. G KOOT-B RIT TA N E N. De tijdingen uit Damarabmd luiden treurig. Het is weder tot een treffen gekomen tusschen de Damaras- en Namaqnn Hoitentoften. De oorzaak was het rooven door deze laatsten van een grooten troep rundvee. De eigenaar daarvan de heer Andersson heeft een kogel in het been gekregen. Onder de Damaras die aan zijne zijde vochten was ook het volk der zendingsstatie te Reha- baoth dat nadat de Damaras de overwinning behaald hadden door eene partij van de Na-? maques die zich van de nederlaag hersteld hadden werd aangevallen en hoewel zich dapper verdedigende konden zij de wagens niet beschermen waarvan de meesten verbrij zeld werden de vijand stak het gras rondom die plek in brand zoodat vele vrouwen en kinderen omkwamen door verschroeijing. De Moravische zendeling Kleinschmidtvan de zijnen afgeraakt zijnde, is bij deze gelegenheid omgekomen van honger en koude. Nadere berigten melden dat de Namaquas geneigd zijn vrede te maken waarover reeds onderhandelingen moeten zijn aangeknoopt. Berigten uit New-York van 12 Nov. melden dat men van Sherman geen nader.be- rigt heeft. Eene poging van de Zuidelijken om zich door de linien van Grant een weg te banen is afgewezen. Het gerucht wil dat Hood in aantogt is naar Chattanoga. De Üostenrijksche gezant te Washington graaf Giorgi is plotse ling overleden. Een verschrikkelijk spoorweg-ongeluk heeft den 31 October 11. op den Lafayette and Indianapolis-spoorweg omstreeks zeven mijlen van de stad Lafayette, in Indiana, plaats ge had. Een trein waarin zich 865 passagiers bevonden kwam namelijk in botsing met een trein geladen met vee. Eerstgenoemde trein

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1