4 W.° 94. Woensdag 23 November. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. I"* Besturenen A dministratiën Oproeping. AANBESTEDING. Bekendmaking. Strandvonderij Binnenlandsche Tijdingen BuLtenlandsche Tijdingen i relt. ardt. in J. ZIERIKZEESCHE dOURAM PRIJS DER AD VERTEN TIEN. Gewone 12'ceh!s de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 —6 regels af 1 behalve het tegelregt. V ERS C HIJ NT: 311. ■>Ic/. P9 v,. ABONNEMENT S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25* Intending derAdvertentiëndaagstevoren, voor lOure'smorg- B li.,00 9,00 jP.OO 0.00 77 f> 0,00 2.-75 1(5,SO 0,00 "is 8,4 n s/ir, 8,45 8,45 Vos burgemeester en Wethouders van Zic- rikzeeroepen bij deze op allen die zich willen belasten met het ruimen van tlfii Beer of de Mecreetmeat in deze ge meente om zich daartoemet opgaaf van de voorwaarden vóór of op den 16 December aanstaandebij hen aan te melden. Zierikzee, den 16 November 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N! ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikeee zijn voornemens op Woensdag den 30 dezer maand des middags ten raadhuize in het openbaaraan den minsten inschrijver aan te besteden Het maken van eeae IJ Z K It K X oril OU TEN Leuning langs de» Visschersdyii, met bijlevering van de daartoe vereischte materialen enz.volgens Bestek en Voorwaarden van heden af ver krijgbaar ter secretarie, terwijl de aanwijzing van het werk zal plaats hebben door den Gemeente-Bouwmeester op Maandag den 28 dezer maand in den voormiddag. Zierikzeeden 18 November 1864. De Burgemeester B. C. GAU. De Secretaris. J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethoudres van Zie- rikzeemaken den uitslag bekend van de op heden gehoudene verkiezing van drie leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeen te, waartoebij volstrekte meer derheid van stemmen zijn benoemd de heeren H. A. van IJSSELSTEI.1NJr. Jonkhr. J. L. de JONGE, en Mr. W. 0. de CRANE. Zierikzee(jl^n 21 November 1864. De. Burgemeester, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter algemeene kennis dat bij hem zijn aan- gebragt en geborgen 31 stuks greinen DEKDEELENlang 41, 51 en 70 Ned. palmen, breed 2 palm 3 duim, dik 2 palm, allen gemerkt A W gevischt in zeeafkomst onbekenden roept mitsdien elk en een iegelijk, die vermeenen mogt daarop regt of aanspraak te hebben voor de |)rrile maal ter reclpme op waartoe zij zich ter ge meente secretarie gelieven aan te meiden. Zierikzee, den 22 November 1864. R. Q. CAU. f—r- i r— Zierikzee 21 November. Gisteren had mlhier bij eene parade der dienstdoende schutterij de insteliatie plaats van d< n onlangs door Z. M. benoemden lsten en 2den luitenant de heeren P. L. Broeksmit en mr. B. Er- m erin s Men meldt uit Breda van 18 dezer. Omtrent den afgrijselijken moord in den avond van den 15den jl. tusschen 6 en 8 ure op eenige minuten afstand aan den Grindweg, van Prinsland én Dinteloord gepleegd kunnen wij het volgende mededeelen. Het was op dien avond dat de heer J. Stolk met zijne echtge noot zich ter kerk had begeven om eene intree rede van eenen nieuw beroepen leeraar bij eene in de nabuurschap staande Chr. afgescheiden gemeente bij te wonen en hunne nicht Cornelia Jacuba Laven alleen te huis hadden achterge laten. Dit meisje van omstreeks 21 jaar de bloem van Prinsland genaamd geboren op het eiland Tholen in Zeeland woonde bij haren oom en tante tot gezelschap in was om hare deugd en schoonheid bij een ieder bemind en hoog geachten hield zich op den avond van den moord onledig met appelen te schillen. De ellendige moordenaar moet heimelijk het woon vertrek binnen geslopen zijn heeft eerst zijn slagtoffer dat zich volgens eenige kenteekenen moedig verdedigd moet hebben met eene handbijl het hoofd nagenoeg van het ligchaam gescheiden en haar daarna met de rokken over het hoofd achter de kagchel op den grond geworpen hebben. De booswicht heeft achter- volgens het kabinet opengebroken en daaruit eene som geld ontvreemd waarna hij langs de achterdeur moet zijn verdwenen. De officier van justitie tnr. Hanlo vergezeld van den regter-commissaris den griffier en beëedigde klerk der arrondissements-regtbank alhier, zijn heden eerst van Dinteloord teruggekeerd. Bij het afzenden dezes is men den dader nog niet op het spoor. In den nacht van 13 op 14 dezer begaf zich de veehandelaar P. uit Lloetinchem van Keppel naar IJrempt. Op de hoogte van het Barlammerbosch waar hij zich ten een ure bevond zag hij plotseling twee mannen uit het hout te voorschijn komen. Zij gre pen zijn paard bij de teugels en wilden hem dwingen af te stijgen. P. had echter een dikken stok bij zich en gaf daarmede een der aanranders zulk een duchtigen slag op het hoofd dat Rij vloekend het paard los liet waarop ook de ander zoo snel mogelijk verdween. Te Wildervank had den 12 dezer een betreurenswaardig ongeluk plaats. Het bijkans 9jarig zoontje van den wever R. Veentjer begaf zich op het nog brooze ijs in eene der wijken aldaar, doch zakte er spoedig door en werdin spijt der aangewende pogingen tot redding er levenloos uitgehaald Bij den landbouwer G. B, te Abcoude, zijn twee dorschers in de schuur werkzaam welke daarin mede hun nachtverblijf houden. Een hunner vond men dingsdaif morgen van den zolder gevallen op den grond dood lig gen. Waarschijnlijk heeft hij door den val den hals gebroken. De oudste letterzetter in Nederland is zeker wel de persoon van H. Schotema te Groningen. Reeds in 1797 werd hij bij het vak geplaatst en is tot in het vorige jaar onafgebroken daarbij werkzaam geweest Ten vorigen jare werd bij door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen begiftigd met de zilveren medsille voor meer dan 50jarige trouwe dienst bij de familie Oomkens. Aan staanden zondag hoopt hij zijne 50jarige huwelijksvereeniging te vieren. Hij schijnt ondanks zijne langdurige werkzaamheid geene schatten te hebben kunnen vergaderen daar de liefdadigheid ten zijnen behoeve wordt ingeroepen. Reeds sedert eenige maanden liepen er zoo men weetgeruchten wegens ernstige on lusten die in het binnenland van Japan broeiden; deze zijn thans tot eene uitbarsting gekomen. Dei eerste tijdingen deswege luiden nog tame lijk verward maar zooveel schijnt zeker dat een deel der stad Kioto den 20 Augustus jl. door eene bende oproerlingen is afgebrand en zelfs eene poging is gedaan om het paleis van den Mikado te overmeesteren en dien geeste lijken keizer in handen te krijgendat bij echter naar de laatste berigten tegen de oproerlingen bescherming had gevonden zoowel in de wacht van het paleis als in troepen die uit Jeddo waren afgezonden. (Hij zou echter volgens tijdingen van den 21 Augustus ten slofte naar een tempel hebben moeten vlugten.) „Wij bevinden ons dus te midden van een burg roorlog—zegt de Japan Herald en wel zoodanig een als in Italië qnder de Guelfen en Gibelijneii beeft gewoed." In een brief van een koopman te Kioto van 20 Aug. leest inen „Heden morgen vroeg kwamen van de andere zijde der rivier Katoulaguwa benden verdacht volk, die tot eene aanzienlijke menigte aangroeidenzij vielen liet westelijk gedeelte der stad aan en begingen gewelddadig heden rukkende naar het paleis van den Mikado op met het voornemen zoo het scheen om zich van di»ns persoon meester te maker,. De wachten waren echter ter hand en maakten alle aanstalten om de poorten te ver dedigen. Nu opende eene bende soldaten, waarschijnlijk lot Chosioe's magt beh.oorende en ongeveer 500 man sterk het vuur uit klein en zwaar geschut. Hevig was ook het vuur dat tegen het westelijk gedeelte der stad gerEt werd en waardoor de huizen aldaar vernield werden zoodat men al meer en meer des Mikado's paleis naderde. De troepen in Kioto onder bevel van Matzdaira Higo no Kami (Aisnn of opperbevelhebber) en Inaba Tango no Kami (Yodo of eerste vertegenwoordiger van den Taikoen te Kioto), benevens de troepen die uit Jeddo waren gezonden stelden zich aan eene zijde van het palies in welke positie zij werden aangevallen door de soldaten van Chosioe. Een ernstig gevecht had aldaar plaats, zoo als uit het groot getal gewonden en gesneu velden op de plek blijkt. Bijzonderheden over dat gevecht zijn nog niet bekend doch de Mikado wordt wel beschermd. Nog woedt het vuur een panische schrik heeft de kooplieden en ingezetenen bevangen." Een boodschapper uit een dorp nabij Kioto heeft den 21 de bevestiging van liet boven staande overgebragt met bijvoeging dat aan beide zijtje zware artillere werd in batterij gebragt; dat er hoopen gekwetsten en gesneu velden in de stad vooral omstreeks het paleis lagen dat de huizen van twee van des Mikado's officieren waren verbrand dat de straten niet alleen in de west- maar in de oostzijde in brand gestoken j dat in den nacht van den 20sten bet grootste gedeelte der stad dat zelfde lot had ondergaan, en den 21sten de tempels van Kiomisa en Ivodaisi, Awada en Sisigatam binnen de stad nabij liet paleis gelegen) dat de Mikado verpligt is geweest naar den tempel van Hvesan op eenigen afstand van Kioto te vlugteh. De bnodschaifper v erze kerde dat de strijd in de vinkten var. Kioto nog steeds aanhield dat de ingezetenen die stad hadden verlaten. Deze tijdingen zijn den 25sten Augustus 's morgens te Jeddo aangebragt van waar gedurig troepen naar Kioto oprukten. De Japan Herald deelt nopens deze ge beurtenissen waarvan men de gevolgen nog kwalijk kan overzien een uitvoerig stuk mededat van den prins van Chosioe uitge gaan en a.ni den Mikado gerigt zou zijn. Het blad kan of wil voor de echtheid er niet vat) instaan maar meent dat indien het onecht is Eet al zeer kunstig den Japanscben schrijf trant nabootst. Kr zou daaruit volgen dat de samenspanning tegen de vreemdelingen a! van de onderteekening van het eerste tractaat dag- teekend dat Ghosine zich nvertiiind luid ciat de Mikado tegen dat verdrag en de daaruit voort gevloeide overeenkomsten was en zich dus met vele gelijkdenkenden had vereenigd om de staatkunde van den Taikoen te bestrijden ,- dat bij geen reden zag oin de Hollanders anders dan de Eugelschen Fransclien en andere „barbaren" te behandelen waartoe de Taikoen wel genegenheid betoonde, dat hij den Taikoen reeds door allerlei onderhandelen tot het groot besluit der verdrijving van de vreemdelingen had overgehaald, en dus tot gehoorzaamheid aan des Mikado's bevelen, en dat de dag al reeds bepaald was, maar dat hij toen tegen bevelen had gekregen en met zijnen zoon en aanhangers naar zijne provincie was terugge keerd. Dit zonderlinge stuk schijnt van het begin dezes jaars geschreven en zou indien het waar mogt zijnveel van de tegenstrijdig heden in de Japansche politiek ophelderen dat dezelfde Chosioe, die er de schrijver van zou zijn, thans als hoofd der oproerlingen tegen den Mikado optreedt, zou daaruit moeten worden verklaard dat hij dezen als in eene soort van gevangenschap beschouwt en hem dus uit de magt vau den Taikoen anders gezegd den vreemden invloed wil bevrij len. Met de uiterste belangstelling ziet men nadere tijdingen van het tooneel van den worstelstrijd te gemoet. Kr heefi zich hier to Yokohama een korps vrijwilligers gvormd, om op alles gevat te zijn. Kr ligg'-n nog vijf Britsche oorlog schepen en een Noord-Amerikaansclie in de haven. Onder de handelsschepen de Neder- landsche Jacoba on Anna, Bernard Agnes en Jan van Brakel. DU1TSCHLAND. In een grensplaatsje dat op den weg lag dien de keizer van Rusland dezer dagen moest volgen ontving de majoor plaats-com mandant een telegram aldus luidende „Ik kom met mijne vrouw ten vier ure kom ons aan het spoorweg-station behoorlijk afhalen. Alexan der." Toen het oogenblik daar was wist de majoor niet hoe liij toch maar plegtig genoeg den keizer zou ontvangen maar in overleg met den burgemeester werd de plaats spoedig in feestdosch gestoken de vlaggen wapperden uit alle huizen eene garde d'honnenr werd gevormd de jonge jufvrouwen staken zich feestelijk in het witde militaire magt kwam in groot tenue onder de wapenen en alles spoedde zich naar het spoorweg-station om den keizer aller Russen plegtig te ontvangen. Onder het roffelen der trommen en het oorver-

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1