N/> 90. Woensdag 9 November. 1664 WOENSDAG EN ZATURDAG. PRIJS DER AD V ERTE NT IE N. Gewone 12*', eenu de regel. Geboorte-, Huwelijkt- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het xegtlregt. VERSCHIJNT A B O NNEM E A T S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,28' Intending der Adverlmtiën daagstevoren, voor Vure'smorg 8,4, 8,4 10,1 10,1» Besturenen Administratièn Geburen- Verhoor. burgksizkster en wkthoddbk8 vtlft /ie- rikeee. Gevolg gevende aan liet verzoek van B. JOPPK, om eene bewaarplaats van Petroleum daar te stellen op het erf achtT zijn Woonhuis aan.de Varremarktwijk B no. 454 alhier. Koepe i: bij deze op al wie eenig bezwaar mogt hebben tegen die daarstelbng oin op aanstaan den Woensdag den 9 ter des middags in de vergaderkamer van het Bestuur,le verschijnen, teneinde in hunne belangen te wcfden ge- 1 oorid Zienkzcf den 3 November 1364. C J. FOKKKR, Weill. I. 13. De Secretaris, J. P. N. ERMËRINS. Bra ndsc houw in^ BunoKMhKSTER en Wethouders van 'Y.ie- rikzee Gelet op art. 30 der verordening tot voor koming en blussching van brand in 'leze ge meente afgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de Ingezetenen Dat door heeren brandmeesteren alhierop Maandag den 14 dezer maand en volgende dagen, eene algetneet e Itraintschoi» wint; in de huizen der ingezetenen zal plaats hebben als maatregel van openbare veiligheid wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd oir. aan brand meesteren den vrijen toegang in woningen pakhuizen en bergplaatsen te verleenen. /ierikteeden 7 November 1864. Jde Burgemeester B. C. OAU. De Secretaris J.'P. N. EKYIERINS. Riiiiieiilandsche Tijdingen LI woensdag had op den weg van Dé- venter naar Terwolde het volgende ongeluk plaats. De ridmeester L.te Deventer in garnizoen, begaf zich met zijne echtgenoot kinderen en gouvernante op weg naar Terwolde. Terwijl liet nog vroeg in den morgen èn duister was geraakte de voerman in slaapmet het noodlottig gevolgdat de paarden met het rijtuig van den dijk stortten .waardoor de rid- tjieester en zijne vrouw den arm braken en verder zwaar werden gewónd. De gouver nante kreeg letsel aan den schouder en ook een der kinderen een wónde aan liet hoofd terwijl liet andere eveneens werd verwond. Het broeijen van het hooi hadden 2 dezer op den hui'enpolder „de Cievitswaard"onder Werkendamin de b uwmanswoning van A. Vos, eene groote schade kunnen veroorzaken. Men riep spoedig van deze plaats hulp in; döor den ijver der brandweer, ondersteund door de directie van den waterstaatwelke hare stoomboot de Nieuwe Mcrwcde 4ut «ervoer afstond, bad men het ge] 11 k de reeds ten top gestegen broeijing te blnssclien doch niet minder dan 35,600 pond hooi waren al ver- smeuld. Den 3 dezer des avonds ten 8 ure, ont stond te Enschedé brand in de O'denzaalsche- straat bij K Schouwink winkelier en tapper, ■zoo lievig dat er gevaar was voor de belen dende huizen Gelukkig is men den brand ten 11 ure meester geworden door de spoedige hulp Van de vijf brandspuiten der stad en voornamelijk van de brandspuit der heeren van Heek co. Alleen de bergplaats en neven staande woning zijn vernield Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbe kend. Eenige dagen geleden meldt de Steen- wijker Courant verscheen een smidsknecht B. M. geheëten op h-t paleis van justitie te Zwolle en verlangde bij den heer officier van justitie te worden toegelaten. De rijksveld wachter D. Pothof, die de dienst had deelde terstond dit zijn verlangenaan den officier mede die den man liet verzoeken eenige oogrnblik- ken te willen wachten. B. M. echter, zeggende door eenen commissaris gezonden te zijn en in de tneening van regt te hebben om terstond te worden toegelaten wilde met geweld tot den officier doordringen waartegen Pothof zich verzette hetgeen tot beijio worsteling aanleiding gaf tusschen hem en B. M., waarbij Pothof het onderspit zou gedolven hebben zoo niet de brigadier der rijks-beldwacht ter hulp toege schoten ware. Nu werd men eindelijk nadat nog een d'rde ambtenaar was aangesneld den woedenden man meester en hield dezen een oogenblik in een, afgezonderd vertrek Daar evenwel maakte hij zulk een geweld dat men eenig ongeluk vreezende, hem losliet, onder belofte bedaard te zullen blijven waaraan hij dan ook voldeed. Door de bevoegde magt werd nu proces-verbaal opgemaakt en het scheen .dat de zaak ten strengste zou vervolgd worden toen van verschillende zijden klagten tegen B. M. werden ingebragt ook wegens door hein gepleegd geweld, en zich het gerucht verspreidde dat hij krankzinnig was. Na gedaan onderzoek is dit ook al/oo bevonden en beeft men dezen gevaarlijken persoon, die in zijn huis er eenen ijzeren koevoet op nahield waarmede reeds een paar buren kennis gemaakt hadden, naar het gesticht te Deventer gezonden. Dezer dagen had te Oudgastel een voor val plaats dat op nieuw ten be vijze strektdat men niet te voorzigtig met vuurwapenen kan ötngaan De heer J. Buckens aar. het jagen zijnde schoot op een haasdien hij onder zijn bereik had, toen eensklaps zijn geweer, bij hvt lossen, aan stukken sloeg en hij alleen de kolf in handen hield terwijl de verdere splin ters hem om de oofen vlogen. Men gist le vergeefs naar de reden van dit ongeval. Ge lukkig kwam niet alleen de haas maar ook de jager met den schrik vrij Zondag II. zijn te Groningen een paar lieden die waarschijnlijk geen middel van be staan hadden doch gaarne de zamenle-ing wilden genieten gehuwd en reeds den volgenden dag op reis gegaan met het voornenvui om in de kolonie van weldadigheid te Veenhuizen of Ommersehans te worden opgenomen en alzoo de lijst van bedeelden te vermeerderen. YV aarlijk een schoon vooruitzigt. Uit Terschelling meldt men van 1 dezer. Gisteren namiddag vertrokken van hier zekere H. S en D.zijnde grootvader en kleinzoon in een roeischuitje met vischplatten naar het Vjie. Door de branding sloeg de schuit om heiden v w ikten de schuit regt en redden zich. Kort daarna kantelde de schuit weder om en wel met h-t ongelukkig ge'olg dat de groot vader Verdronk Na vijf en een half uur te hebben rondgezwalkt op de omgekeerde schuit zittende, werd het gekerm van O. D. geiioord op Oen ter reede liegend schip, waar men die ongehikk'ge die di-fi 'ouden man had zien ver drinken en te vergeefs pogingen had aangewend om bent te redden, verpleegde en op den uit legger van het loodswezen bragt De verdronkene laat eene hulpbehoe' emie blinde weduwe na. Het provinciaal geregtshof in Noord- Brabant-beeft jl. vrijdag Cornelia van Luxem- herg schuldig veik'aard aan moord van het kind van hare nicht en haar veroordeeld tot de siraf des doods, uit te. voeren binnen 's Heriogenbo-ch. lie loeide nicht, moeder van h'-t kind, stond eerst voor het gepleegde feit teregttoen hare tante, die als getuige gedagvaard wasde onschuld barer nicht betuigde en zich zelve als de beschuldigde bekend maakte. Hiervan was het gevolg dat de moeder van het kind werl vrijgesproken en in hare plaats nu de tante ter dood ver oordeeld is. Jan Spruyt van Opstall vroeger wacht meester in Nederlandsche dienst bij het rege- ment dragonders werd in 1857 wegens liet vervaardigen van vaBehe wissels tot 7jarige tuchthuisstraf veroordeeld. In 1862 werd hij als Dubois, kolonel in Nederlandsche dienst, wegens het opjgten van de:i bai k r Feucht- wanger te Jlunchen door middel van eene ver- valsehte pensioenakte tot&jarigeiuehthuis-traf veroordeeld waarvoor hij thans nog te Plaffen- burg gevangen zit Uit verschillende informa- tien schijnt te blijken dat Kuropa te klein was voor dezen meester in de opligterijdat hij vermoedelijk onder den naam van Duplossis in de Zuid-Afriknansche republiek Pretoria eene voorname m) had gespeelden dat hijvaa daar verbannen en vogelvrij verklaard was. Hij k wam toen te Antwerpen onder den naam van Bourgeon de Pretoria en deed zich voor als gemagtigde van de Pretoriaansche regering om 600,000 morgen land te verkoopen door welken verkoop hij de scheepsreeders Steinmann co. voor eene aanzienlijke som bedroog. De prijs dezer landerijen was dan ook buitengewoon goedkoop en bedroeg sl.ehts 250 p.'st. voor de 3000 morgen de betaling was ook zeer gemak kelijk gesteld aangezien de eerste termijn a con tant slechts 25 p. st. bedroeg terwijl de tweede termijn van 25 p. st. eerst zes maanden daarna en het overige weder twaalf maanden Inter be hoefde te worden gestort. Het koopkontract was voorzien met een zegel met het opschrift „Zuid Afrikaa'iische republiek" en met een wapen voorstellende ten l. euvv w aaronder het echt-repubükéinsche motto „Y'ox populi supretna lex" Voor den kooper was het zeer ongelukkig, dat die landerijen nergens te vinden waren, tenzij op den bodem der zee waar hij ze waarschijnlijk nog niet h'-eft doen opzoeken. Kolonel Duplessis, baron van Uheeden van der Linden luitenant kolonel Duvinage von Y'aoistali enz.of liever Jan Spruyt van Opstall is thans 68 jaar. Wanneer zijne straf op Plaf- fenburg is yerloopen dan wordt hij vooreerst uitgeleverd aan Hannover om daar 5 jaren in het tuchthuis rust te genieten en vervolgens nog even te Keulen aan te leggen waar Item weder voor eenige jaren rust is toegedacht. Ongeveer 20 jaar geleden werd zekere B smidsknecht te Antwerpen tot 7 maanden gevangenisstraf veroordeeld Om aan die straf te ontkomen was hij gevlugten had hij het Nederl. leger in Indiê dienst genomen zijne vrouw, met een pastg/dn ren kind achterlatende. Vijf j-.ia'r later kwam een kameraad van B uit Iudië terug eu bragt aan de Vrouw vau U. Je tijding dat haar man was overleden door eene won l meteen giftigen pijl. De weduwe was in de eerste dagen ontroostbaar doch de vriend van haar man w ist haar zoodaiiigën troost te verschaften, dat zij erin toestem le een huwe lijk met hem aan te gaan. De toegediende troost was niet zonder gevolg want onlangs kwam B. terug en vond behalve zijne echtge noot nog 7 mill of meer groote kinderen waarvan hij zich het vaderschap niet kon toeëi- genen Overtuigd, dat de zak-n buiten zijne schuld eene andere wending hadden genomen vertrok hij naar Engela d na aan zijn eigen kind thans 22 jaar 'eene som van 3000 fr. te hebben ter hand gesteld. Het volgend aardig qui pro quo had ver leden week tb-tiend plaats. Een fabriekant aldaar ontving eene telegrafisch berigt mel dende dat zijn vader, wonende in een naóurige stad zeer ziek was. Dadelijk antwoordde de fabriekant Hij zond zijne meid met dat ant woord naar het telegraaf-liur. au en gaf daarbij een frank. De m ud In t woord „telegraaf verwarrende met „heilig graf spoedde zich naar de huiskapél naast de kathedraal kerk geeft den bl ief aan de meid van mgr.die er echter niets van begrijptmaar toen zij de f'ank zag stak zij een der fraaiste waskaarsen aa-i en de meid spoedde zich weer naar huis. „Wel, hebt ge uw bondschap gedaan vroeg haar heer hij hare tehuiskomst. „Jawel mijnheer zij brandt." VY'at brandt er „Y\r<-1 do kaars 1" YV elke kaars Eindelijk be merkte de fabriekant hoe de vork inden steel zat eri kon zich van lagchen niet onthouden toen zij ruiterlijk erkende van tien telegraaf niets te weten. Als een opmerkelijk verschijnsel vermeldt mén dat terwijl de rivieren in het zuiden van Frankrijk buiten de oevers zijn getreden het water ia den Rijn zoo laag staatdat de hout vlotten op sommige plaatsen zelfs niet meer kunnen afzakken. Te Laufenburg waren de oevers op die wijze verbonden en men heeft twee dageu noodig gehad om de passage open te maken. Bij het kantongeregt te Assen is thans eene bijzondere regtzaak aanhangig het be treft het been eener vrouw en hij de daar over gevoerde pleidooijen is onder anderen de vraag behandeld of de boenen eener ge trouwde vrouw al of niet behoören tot do huwelijksgemeenschap Een geneesheer nl te Stadskanaal spreekt iemand iii de gemeente Kramen voor liet kantongeregt aan tot beta ling van gepresteerde genees- én heelkundige diensten en daaronder ook voor liet afzetten van hot been zijnervrouw die echter een paar dagen na de operatie is overleden De ge daagde beweert dat de geneesheer het afgezette been heeft medegfenomen zonder toestemming van hem of zijne vrouw en heeft in reconventie op grond vaa deze onregt- matige daad eisch gedaan tot eepfe schade vergoeding van J 50. Van de zij Ié' vjfu den geneesheer wordt onder meer beweerd dut de gedaagde als min der overledene vrouw geen regt heeft oth het been terug te eisehen, r.och om voor' het medenemen daarvan schade vergoeding te vorderen, daar de boenen eener vrouw haar persoonlijk eigendom zijn en niet in de huwelijksgemeenschap vallen. Van de zijde van den gelangd- werd hierop geant woord datwat er ook zij van de vraag we'k regt echte lieden op elkanders be.nen hebben zoolang die met het ligehaam zijn verlamden dit zeker isdat een been zoodra het afgezet is en een der eehtgenoo- ten daarop regt heeft dit regt dadelijk krachtens de huwelijksgemeenschap door de

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1