Woensdag 2 November N.° 88 1864 WOENSDAG EN ZATURDAG. "^5 Zj. O 0 c*. 0 ct. 2 0 O 3 0 0 7, 7, 7, ZIERIKZEESCHE MANT rg- PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 121', cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve hel zeg clregt. V E RS C HIJ NT. ABONNEMENTS-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25- Intending der Idverimtiën daags tevorenvoor 10 ure'smorg ltiimenlandsche Tijdingen Zierikzke, 25 October. Gisteren hield het alhier gevestigde d -partement der Maatschappij tut bevordering van Nijverheid eene vergade ring welke werd bijgewoond door 39 leden. Na lezing der notulen werd door afgevaardigden ter algemeene vergadering verslag uitgebragt. Voorts werd eene beschrijving gegeven van niagii'-sla metaal. Daarna werden eene partij vavaoe hooi en vertoond zijnde de oogst van twee boonen die door het hoofdbestuur ter proefneming toegezonden waren. Het bleek, dat de oogst werkelijk zoo groot was als in het tijdschrift der maatschappij was vermeld. Na de pauze werd eene verhandeling uitgesproken over gebonden warmte die de belangstelling der leden in hooge mate hield geboeid Gedu rende de pauze was eetie dames werkdoos {kar ton werk) geexposeerd. Zikkikzkk 27 October. In eene op heden alhier gehouden vergadering der aldeeling Schouwen en Duiveland van de maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteeit in Zt eland zijn door den voorzitter dier afdeeling met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt, behaald op de algemeene tentoonstelling der maatschappij gehouden in Junij jl. Bruinis.se, 31 October. He dag van 28 October zal voor deze gemeente onvergetelijk zijn daar hij een zeldzame feestdag mogt heeten. l)e heer O. M. Voorbeijtel onlangs door Z. M. tot burgemeester dezer gemeente benoemd keerde op dien dag van Middelburg, alwaar hij in handen van 's konings commissaris den verehchten eed had afgelegd terug. Op het Zijpe werd hij door de wethouders en een eerewacht to paard en te voet opgewacht. Er stonden te Zijpe en op liet dorp verscheidene eerepoorten opgerigt. Het rijtuig, dat hem van Zijpe naar het dorp zou voerenwas sierlijk gekroond. In het gemeentehuis aangekomen zijnde had daar de plegtige installatie plaats. Het geheele dorp was in feestdos getooid uit elke woning wapperde het vla^gedoek en zag men toebereidselen voor eene illuminatie De geestdrift der ingezetenen is met te beschrijven vooral steeg de feestvreugde des avonds ten top, toen de vreugdelichten en vuren een heerlijk effect maakten vuurwerken werden ont stokenterw ijl het muzijkenrps uit Zierikzee onder directie van den heer Eisner, dat ook een bewijs van achting en hulde wilde geven eenige muzijkstukken uitvoerde en luister aan het feest bijzette. Het prachtigste weder verhoogde niet weinig de feestelijke stemming terwijl de algemeene zamenwerking en de beste harmonie die van het begin tot het einde van liet feest, dat tot laat in den nacht duurde onafgebroken heerschtede schoonste kroon zette op de feestvreugde. Waar alles zoo zamen- werkt en de belangstelling zoo algemeen en ondubbelzinnig is dadr mag men iets goeds van het bestuur des nieuw benoemden burge meesters verwachtenddar mag de jeugdige burgemeester er op rekenen dat het hem niet aan achting en vertrouwen zal ontbreken en mogen de ingezetenen wêdm keerig hopen dat hij aan het welzijn der gemeente al zijne krachten zal wijden. In het Zeveriberosch en Klundertschland koopt men voor vreemde rekening het vette vee tegen hooge prijzen op. Omtrent, de verwikkelingen in het Sin- tangsche deelt de Javasche Courant het vol gende mede Twee dagen na de verlating van de Rapoeas gaven stukken verbrand hout van dien stoomer, weike de rivier kwamen afdrijven, zekerheid omtrent het lot van dit vaartuig. De moed van de inlandsche bevolking was intusschen beneden het laagste peil g-daald even als de euvelmoed van den vijand iii gelijke mate gestegen was. Zoo immer dan was het toen dat vele Sintangers begonnen te gelooven aan eene bovennatuurlijke kracht van den muite ling pangeran mas Neta Wedjaije. Die euvel moed echter moest zijn val worden want door de krachtige aanleg der veide-lrging«middélen om het etablissement Sinfang (hiermede wordt bedoeld alle buiten h^t fort gelegene civiele gebouwen, al de zout- en steenkolenpakiuiizèn, de gevangenis het kantoor en do woning van den assistend-residr nt en vele ander*' particuliere woonhuizen), vooreenen ouverhoedschen aan val van den vijand te behoeden werd dezen geen ander nfddel tot aanval overgelaten, dan langs de mier, en de aan bet einde van het etablissement liggende kampongs Meij<em- boer.g die echter door haar hoofd flink ver sterkt was. Vier dagen na het verlaten van de Kapoeas begon de vijand zijn reeds sedert maanden aan gekondigde» aanval op ons etablissement. in den voormiddag ten half elf ure met zijne geheele magt. Volgens overloopers was tegen de kampong Meijoemboeng eene magt van p. m. 500 man aangerukt terwijl in het bosch achter het fort en h» t etablissement circa 2000 man ten aamalOpgetrokken. Op een afstand van 2700 Ned. ellen zag men praauwen met gele roode en witte vlaggen de laatste met gekruiste zwarte zwaarden en waarschijnlijk ge reed om op te komen indien de aanval mogt gelukken. Onze werken werden echter goed en bedaard verdedigd, zoodat de vijand zich bepalen moest tot een beschieten uit de verte daar hij wist dat het geheele terrein rondom het etablissement door ranujoes en gebrok. n glas ontoegankelijk was gemaaktterwijl hij van onze zijde lievig bestookt werd door bet werpen van granaten en kartetsen. Het meeste effect maakte het geschutvuur van de Cèlel es die hare project fel en tot op p. m. 3000 N'ed. ellen voorbij de eerstgenoemde praauwen wierp. Het hoofd van Menjoemboeng verdedigde zijne kampong dapper en werd daarin niet weinig ondersteund door het vuur van de kt lusboot no. 47, die te goeder ure nabij de kampong gestationneerd werd De vijand hield echter <!44r stand. A 1st oen werd een aanval van 45 bajonetten onder de luitenants de Grijs en Smeets op de bende bevolen welke met zooveel moed werd uitgevoerd, dat de vijand in de grootste wanorde de vlugt nam zijne dooden ten getale van 7 achterlatende. Deze aanval kostte den officier van ge/ondheid Tresling het le\en, dooreen ongelukkig schot in de borst. Hij was liet etnigste offer van d:en dag. Daarentegen was ons 'prostige weder hersteld en dat van pangeran mas Nata Widjaija den bodem ingeslagen want én het gevecht met de Kapoeas én zijn aanval op Sintang heeft hem volgens zeer geloofwaardige berïgten meer dan honderd dooden «*n honderden gekwet sten gekost en was dus zijne magt die hij >bad opgegeven te bezitten om onze kanonnen en geweren niet te doen afgaan en zijne krijgers onkwetsbaar te maken, aan de bevolking geble ken bedrog te zijn. De hoofdmagt van den vijand is dan ook uiteengegaan, Volgens de laatste tijdingen hielden pangeran Nata Widjaije en pangeran Praboe aan de Tandjong-Kanjhoij verblijf en bevonden zich nog een paar honderd opstandelingen, bestaande uit Banjarsche dajaks (Bbnljoes) en dajaks van Tempoena en Sebroear. te Gandis aan de Melawi, alwaar zij zich eenigzins hadden versterkt. Buitenlaiidsche Tijdingen FRANKRIJK. De Union de Charleroi verhaalt het vol gende „Een achtjarige knaap zoontje vaneen daglooner te Fareiennes weid op een avond naar den bakker om brood gezonden. Mot hot gekochte brood onder den arm en lustig zin gende, slendert de kleine huiswaarts. Zijn pad ligt dwars over den spoorweg. Op het oogen- bbk dat hij dien over wil gaan komt de trein van Namen, die langzaam het. station van Farcient.es inrijdt Terwijl de knaap door een sprong over de sporen liet gevaar tracht te ontkomen valt hij doch behoudt tegenwoor digheid vai» geest genoeg om zich tusschen beide sporen te werpen en zoo den trein over zich te laten heengaan. Ongelukkigerwijze haakt echter zijn kieltje aan een sneeuwschop der machine en zoo wordt hij meegesleurd tot dat de trein op liet stationplein stil houdt. Zoo als hij later verhaaldehield hij in dezen gevaarlijken toestand al zijne zorg daarop gerigt niet in aanraking te kom-*» met de wielen. Helaas, zijn pogen bleek vergeefs: een zijner armen werd aan den elleboog d«»or een rad gekwetst. Terwijl de spoorweg werkers op het station toesnelden urn den armen jongen uit zijne moeijelijke stelling te verlosser stond hij reeds op liep over de sporen en blei f staan op den perron. Daar beschouwde hij in alle kalmte zijne schrikkelijke kwetsuur. ,,C>jé oje zegt maar niets aan moeder" waren de eerste woordt-n <1 ie hij tot de hem haderkomei de per sonen rigtte. Toen verzocht hij den arbeiders hem bei brood te 1 lengen dat aan het overpad moest liggen. Te huis gekomen scheen de kleine held al zijne smarten te vergeten daar bij .steeds zijne moeder trachtte te troosten Bij de. zeer pijnlijke amputatie van den voorarm toonde de knaap een moed, als weinige \ol- wassen mannen zonden vermogen. Hij wilde xobti'fkt peen chlorofom hebben 'aangewend maar bleef ii.tegendeel kalm op de operatie toezien slechts bij wijlen vroeg bij of bet haast gedaan was. Thans is liet drie weken geleden dat de kleine den arm verloor. ie vóór of na schooltijd de school voorbij komt kan den kleinen Simon Mahaus zien ligt herkenbaar aan zijn arnntompje en zijne vurige zwarte oogen. Even fier als zijne kameraden draagt hij den lederen boekentasch onder den arm en zingt en springt als vroeger. De artsen, die hem behandeld hebben, ziji hoogst verbaasd over de buitengemeen snelle genezing. Nooit zeggen zij lieblx n zij zulk een ijzeren gestel nonit zoo veel koelbloedigheid en volhardenden moed bij een gekwetste waargenomen als bij diep kleinen Belgischen Spartaan. GROOT-BR I TT A M E N. Het volgende levert een nieuw bewijs hoe groot de behoefte is aan een middel tof gemeen schap tusschen reizigers 'op spoorwegen en de spoorweg-conducteurs die meer belang stellen in de veiligheid der reizigers. Donderdag 11. nam een geestelijke uit Gloucester plaats in een tweede-klasse rijtuig van den sneltreindie om streeks 1 1 ure het station Paddington verliet op wg naar Swindon een afstand van 22 uren of 2 uren spoor die zonder op te houden af gelegd wordt. In hetzelfde rijtuig bevonden zich twee dames en even voor het vertrek sprong een beschonken matroos in het rij'uig; hij verliet het ech'er toen de reiziger den con ducteur riep en dezen verzocht het gezelschap van zulk een lastigen passagier te ontslaan. Dit belette niet dat de matroos weder plaats nam gevolgd door den conducteur die hem slechts dreigde met uitzetting wanneer hij zich niet goed gedroeg en de reizigers alzoo met het vooruir/.igt van twee uren met zulk een kerel opgesloten te zijn liet vertrekken, liet geval was dat de heer en de twee dames, en vooral de laaDtetiaan de ergerlijkste taal en de lie- derlijkste gedragingen waren blootgesteld tot dat de matroos op het punt was zich door het venster te wringen. De reizigers vo'gder. nu de niet zeer veilige politiek hem d»t te beletten hetgeen gelukte doch toen liep zijn gedrag van erger tot erger en met de grootste inspanning en krachten, door den angst verkregen, bragt het reisgezelschap het zoo ver dat de man die bovendien door overspanning afgemat was zich stil hield. Gelukk'g begreep de machinist om zekere reden een station te moeten aandoen, en hierdoor kregen de lijders bijstand Ofschoon de geestelijke herhaaldelijk zijn hoofd uit het venster had gestoken en z:ch heesch geschreeuwd had hoorde de conducteur, die zich slechts op eenige ellen afstand bevond niet of wilde niet hooren. Het verslag dezer reis, bevattende eene menigte bijzonderheden, is door den geestelijke van Gloucester aan den correspon dent van den Western van Daily Express medegedeeld. De mededeeling besluit met de volgende aanmerkingen van den geestelijke „Nu veronderstel ik dat gij met mij zult instem men dat het plaatsen van zulk een woest aar d; in ons rijtuig of in eenig rijtuig waarin zich be schaafde menschen bevonden, eene schandelijke beleediging was. Wel waren wij slechts tweede klasse-reizigers doch dit is geen voldoende reden ten minste niet voor ons waarom wij ons bijna dood schrikken en de giootste walging verdut en moesten door het gedrag van zulk een dronken smeerlap. Ik stak mijn hoofd uit het venster en schreeuwde tot dat ik bijna heesch was en of-c-hoon de conducteur zich op weinige ellen afstand bevond zouden wij vermoord hebben kunnen worden, alvorens, hij ons eonigen bijstand verleende en dat alles bij klaarlichten dag op den westelijken spoorweg Misschien zou er hulp gekomen zijn wanneer de vrouwen en.dochters der direct* uren in het rijtuig waren geweestmaar aangezien d< ze natuurlijk in de eerste klasse reizen is het niet waarschijnlijk dat zij aan zoo iets blootgesteld zouden geweest zijn, en toch hebben wij uit het geval met de heer Briggs gezien dat ook zulke lieden niet abijd veilig zijn. Hoe lang zal het publiek zich zoo iets laten welgevallen! Voorzeker is het onze pligt ons bij de regering te vervoegen ten einde de directeuren tot handelen gedwon gen worden. In alle geval is het onverantwoordelijk dat er geene af/.onderlijke wagens voor vrouwen zijn. JONGSTE TIJDINGEN. Weenjööï 80 October. Heden middag ten 2

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1