W.° 84 Woensdag 19 October. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. Biimenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJ S DER ADV ERTEJVTJEN. Gewone 12", cents de regel. Geboorte, Huwelijks- en Doodberïglen van 16 regels af 1 behalve helzegelregl. VERSC HIJ NT. A B O N N E M E JV T i>-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post j 2,25. Inzending der Advertcntiéndaagslevorenvoor 1 Qure'smorg - ij'' -- u-1--i'uji Bij besluit van 15 October no. 51 heeft 'L. M. goedgevonden te benoemen lot burgemeester der gemeente Bruinissede heer C. M. Voorbeijtel. In de gemeente Abmt Amelo beviel dezer dagen van tweelingen de schoondochter van iemand, wiens vrouw zuster en dochter reeds van tweelingen bevallen warenterwijl bovendien de zuster der kraamvrouw ook reeds dit voorregt gehad heeft. Al de vrouwen benevens de tweelingen, zijn nog in leven. ,11. zaturdag stond voor het hof teregt Cornelia Polderdijk oud 37 jaren huisvrouw van Cornelis Pal geboren te Hoedekenskerke wonende te Baarland, arbeidster, beschuldigd i un kindermoord gepleegd door eene gehuwde vrouw. Negen getuigen waren in deze zaak gedag vaard; zes hunner, waaronder drie deskundigen erden onder eede drie anderen uit hoofde van graden van bloedverwantschap met de beschuldigde niet onder eede gehoord. Het openbaar ministerie heefr de beschuldi ging volgehouden en de veroordeeling der beschuldigde tot de doodstraf gerequireerd. De verdediger der beschuldigde mr. IV. C. Borsius heeft geconcludeerd tot hare vrijspraak ofzoo het hof termen mogt vinden tot schul digverklaring en het opleggen van straf, tot toepassing der wet van 29 Junij 1854 en wel binnen de engste grenzen. De uitspraak is bepaald op aanst. vrijdag. Naar wij vernepuen is voor rekening van ons gouvernement in Engeland besteld een ge pantserd schip model Monitor. (Held.Ct:) Men verneemt dat de persoou van Breggenian die beschuldigd wordt de afschu welijke misdaad op vrouw van Dam te Monster gepleegd te hebben in de gevangenis alle po gingen aanwendt om voor ziek do.jr te gaan. Zelfs wil hij niets nuttigen. Of hij nu inderdaad zoo ziek is dan wel of hij zulks voorgeeft ten einde liet medelijden eenigzins op te wekken of misschien wel om niet gelijk nu geschiedt zeer streng bewaakt te worden kunnen wij niet beslissen. Men deelt ons echter mede dat de geneesheer in de gevangenis zich tot dusverre niets bezorgd maakt over den zieke- lijken toestand van dien beschuldigde. (D.) Otider de mededeelingen die in de Fransche academie dezer dagen gedaan werden, kwam er o. a. eene voor over het ontstaan des onweders die zeker wel de aandacht waar dig is. Het ontstaan der onweerswolken is sinds langen tijd een raadsel voorde natuurkundigen. De gewone en meest algemeen aangenomen theorie stelt het aanwezig zijn van twee verschil lende wolken waarvan de eene zich boven de andere bevindtzonder dat zij zich zamen ver mengen als een feit vast staat. De eene van die wolken zou met positieve de audere met negatieve electriciteit geladen zijnen tusschen deze beide zou de electrisehe vonk even als tusschen de twee schijven van den electrophoor overspringen. Deze onder de natuurkundigen vrij algemeen verspreidde hypothese die in de Fransche klassieke ver handelingen over dit onderwerp geleerd wordt heeft thans in Jozef SiJbermann amanuensis aan het Collége de Franceeen bepaalden be strijder gevonden en hij is het die aan de Fransche akademie de uitkomsten van zijne gedurende 20 jaren voortgezette onderzoekin gen van de onweders heeft medegedeeld. Bij eenige honderden zeer naauwkeurige waarnemingen die hij in dat tijdsverloop in het werk gesteld heeft zag hij nooit dat liet verschijnsel gebeurde in overeenstemming met bovenbedoelde theorie. Zooais Silbermann beweert, sprong de vonk nooit over tusschen tweevan elkander gescheiden wolken. De onweêrswolken ontstaan altijd door de opeen- hooping van een groot aantal andere wolken in den bekenden cuaiulo stratus vorm. Uit die vereeniging van massaaswelke aanvankelijk gecoleerd zijn ontstaat eengroote wolk, in de gedaante van een meer of minder ingedrukten champigncn die soms op een boom gelijkt welke op eene breede basis van den cumulo- stratus rust. Het eigenlijke brandpunt van den bliksem schijnt altijd in het midden van het gedeelte, hetwelk zich onmiddelijk hoven den stam verheftin het loof van dia soort van onweêrsboom gelegen zijn. Men ziet nu zeer zelden bliksemstralen buiten dat middelpunt van electrisehe werk zaamheid uitschieten. Gedurende die 20 jaren zag Silbermann slechts tweemaal den idiksem tusschen tw ee onweerswolken in den vorm van champignons, die na het eindigen van den donder, door een horizontalen afstand van 16 tot 20 kilometers van elkander verwijderd waren, overgaan; maar in die beide gevallen was de beweging van den bliksem horizontaal Tot staving van de door Silbermann bestre- dene oude theoriekon men slechts ééne waarneming van Renou aanvoerendie verzekerde dat hij onweêrswolken gezien had welke ontstaan waren onder die omstandig heden als in de physische leerboeken beschre ven zijn. Nu is de uitstekende secretaris der Sociótó de Météorologie, die de oude theorie schijnt verdedigd te hebben zeker eene autoriteit van gewigt maar Silbermann die de onweders niet alleen te Parijs maar ook in den Elzas en in Zwitserland waargenomen en altijd gevonden heeftwat wij zoo even hebben gezegd gelooft, dat de tegenovergestelde waarneming van Renou waarschijnlijk door een optisch bedrog te ver klaren is. Meestal let men eerstop de onweders als de onweêrswolken reeds zeer hoog bijna in het zenith van den waarnemer staan. Alsdan ziet men echter door eene gemakkelijk waar te nemen werking van het perspectief, slechts het onderste gedeelte van de lager zwevende wolk, die den vorm van den stratus heeft en een klein gedeelte van de bovenste wolk die in den cumulus staat De benedenwolk onttrekt dan den stam der bootnvormige massa aan h<jt oog en men meent twee afzonderlijke wolken te zien.. Dat gezigtsbedrog wordt nog vergroot door de omstandigheid dat de beide deelen der wolk wegens het groote verschil in hoogte, dat eenige kilometers kan bedragen zich met zeer verschillende snelheid schijnen te bewegen. Somtijds schijnt zelfs het hoogere deeldat het meest verwijderd is terug te wijken terwijl zijne basis den waarnemer naderten het tegenovergestelde heeft plaats als het onweder reeds aftrekt. Voor eene volledige waarneming is het noodig zooals Silbermann altijd gedaan heeft, haar te beginnen, als de onvveêrswolk aan den horizont ontstaaten haar te volgen als zij in het luchtruim opstijgt totdat zij weder naar den tegenovergestelden horizont daalt. Alsdan kan men den door wolken of perpen diculaire wolkenstrepen gevormden stam in dezelfde mate zien verdwijnen als de massa zich boven des waarnemers hoofd verheften hem allengskens weder te voorschijn zien komen, als zij aftrekt. (U. D.) G R OOT-BR I TTA N 1 EN. Londbn 13 October. Eergisteren namid dag tusschen 2 en 3 nre verzamelden zich 20 personen ten huize van den heer Dion Houci- caultwaaronder lord Burysir Charles Nicholson, de eerw Ellis kapt. Inglefield en anderen, ter bijwoning van rene derde séance der gebr Devenport waar de kunst dier heeren op eene sterkere proef gesteld werd dan tot nu het geval was De kamer bevatte niets dan een tapijt, eene lichtkroon eene kleine tafel een sofa, een piëdestal en 26 matten stoelen. Het kabinetdat door de Devenports in een andere kamer gezet was, werd door de aanwe zigen overgebragt en onderzochtde verschil lende muzii-kinsti uinenten werden uit den naastbijgelpgen muzijkwinkel ontboden en waren alzoo geheel vreemd aan de kunstenaars. Deze kwamen omstreeks half vier en bevonden dat de kamer welke zij gereed gemaakt hadden voor een andere verwisseld was geworden. Dit maakte echter geen verschil en zij onder wierpen zich gewillig aan een persoonlijk onderzoek hunner kleederen. De touwen die lord Bury en kapt. Inglefield bezigden waren geheel nieuw. Toen het vastbinden geëindigd was werd er genoegzaam licht in de kamer gelaten om te kunnen zien wat er geschieden zou. Daarmede is men reeds be kend doch als eene bijzonderheid kan aange merkt w orden dattoen lord Bury het kabinet binnentrad men duidelijk zag eene hand op hem nederdalen en de beide Pe\onports gebon den zitten. Mylord trad terug uitroepende dat hij door eene hand w as getroffen geworden. Na een kleinen tusschentijd werd het kabinet geopend en het volle licht der lichtkroon viel naar binnen. Terwijl men de bindsels der Devonports onderzocht, zag men nu (Hoor de verlichting die van de kroon viel) eene kleine blanke vrouwenhand gedurende verscheidene seconden in de lucht trillen. Het gezelschap uitte daarop algemeen een kreet van verbazing Daarna begon het concert der instrumenten en vertoonden zich verscheidene handen in de opening van het kabinet. Kapt. Inglefield vatte sommige en verklaarde dat zij oogenschijn- lijk menschelijke handen waren doch aan zijne greep ontsnapten. Bij het tweede deel der vertooning wanneer de kunstenaars gebonden in het donker zitten werd een stuk wit papier onder hunne voeten gelegdwaarop men met potlood een omtrek maakte,en hierna verzocht men hen gedurende dat de kamer donker was tw aalf te tellen. Een der personen ontstak een licht op het oogenblik flat de jas van den va-tgebonden heer Tay verzocht werd hem te verlaten en het gezelschap bespeurde den jas of rok van den heer Tay over diens hoofd rijzen tot aan den kandelaaren toen op den grond vallen. Volgens een briefgeteekend Callas Tiliicum zou de kunst zich te kunnen losmaken hoe stevig ook gebonden reeds lang bekend zijn geweest onder de Indianen op da noordwest-kust van Amerika. - Eenige weken geleden bezocht eene dame een der vele grotten te Douarnez aan de kust van Bretagno die gedurende de eb door vele badgasten bezocht worden en dacht zoo weinig aan terugkeeren dat zij door den vloed overvallen wérd. Hooger en hoog er rezen de golven en, om eenigzins uit te rusten moest zij zich aan enkele rotspunten aan den wand vastklampen. Eindelijk moest zij vier uren met haar hoofd zich boven water houden. Toen de vloed daalde en du eb weder inviel was zii zóó afgemat dat zij met moeite het strand bereiken kon In de compagnie der pompiers te New- Tork is een hond die vooral belast is over de brandspuiten te wakenhij is men moet het bekennen, de vernuftigste waker, die er zijn kan. Eenigen tijd geleden was een dusda nige hond onder de wielen eener zware spuit verpletterd geworden Deze hond werd opgezet en als een kostelijk overblijfsel bewaard hij zetelt thans op het hoogste der spuit welke hij zoo trouw bewaakte. Een voorbeeld van zoo groote trouw moest een opvolger hebben. De hond, waarvan wij hier thans spreken is een schoone Newfoundlander, die de sporen van den overledene volgt. Zoodra de alarm klok in beweging gehragt wordtblaft do viervoetige waker, die naast het bed van den pompier, die de wacht heeft slaapt, zóó geweldig, dat hij eer. slapenden dronkaard zou wekken. Zijn meester gewekt zijndehoudt de hond zich vaardig en loopt vrolijk met de spuit mede. Aan het brandend huis gekomen loopt hij de trappen optreedt in al de kamers zoekt en ruikten wanneer hij een slapend kind vindt, neemt hij hetzonder het te bezeeren in zijn gr,toten bek op, en brengt het buiten gevaar. Vindt hij niets anders dan slapende menschel]hij wekt ze met alle geweld en loopt hen vooruit- Kapitein Semnes van wien men zoo weinig gehoord heeft nadat de Alabama in den grond is geboord beeft naar men verneemt Li verpool weder verlaten met het doel een kruistogt te doen en wel aan boord van de bark Laurel Men zegt dat deze bark op de hoogte van Madeira een nieuw gebouwd stoom schip zal ontmoeten dat zijne bemanning en ammunitie van boord van de Laurel zal ontvan gen. Is men wel ingelicht, dan is dit nieuwestooni- schip Ranger genaamd, en slechts 64 ton groot dus wat klein vour den beruchlen zeeroover; de mogelijkheid echter bestaat dat hij het lieve! zal voeren over den Iroquois welke oorlogs stoomboot sedert 23 September te Madeira ligt. Dezer dagen was het gerucht verspreid dat Hr. Ms. schip Bulldog op de reis van Bermuda en Halifax met eene bemanning van 300 man zou zijn vergaan. De admiraliteit heeft evenwel gemeend voldoende redenen te hebben die on gelukkige tijding tegen te spreken. De visscherbevolkiiig aan de Claddagh heeft dezer dagen een nieuw bewijs gegeven van stijfhoofdige vasthouding aan hare oude ge bruiken. Bij haar bestaat namelijk van ouds de gewoonte van alleen om den anderen dag de netten uit te werpen en aan iedereen de overtre ding hiervan te bi letten zelfs wanneer er op hun vrijen dag voldoende zekerheid op een rijken vangt mogt bestaan. Onlangs kwam êf juist op zulk een dag eene zoo ontzagche- lijke menigte haringen de baai binnenzwemmen, als men aldaar nog nooit gezien had. Even wel niemand verkoos zich daarvoor in zijne rust te laten storenbehalve één visscher die een paar manschappen wist op te zoeken om met hem aan het werk te gaan. Naau- wlijks werden de anderen dit gewaar, of zij gingen met hunne booten op hem af tenge volge waarvan er tusschen heip en da aan vallers een hevig gevecht ontstond, en ofschoon hij ben met geladeu geweren van zich afhield

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1