Zutiinln" lo October. WOENSDAG EN ZATURDAG. i\.° 83. 18(34 Bestureneu Administration Bekendmaking. Itinnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen LNDEN, CH, ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJ S DER AD VERTENTl EN. Gewone 121', cems de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a f 1 behalve het zegelregl. VERSCHIJNT. A B O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdvertentiëndaagslevoren, voorlOure'smorg geblev. 42 »Va I 2' '18 SOW, 82»., -S3'|6 110'/, De Bukgkme ester van Zierikzee brengt ter kennis van fie patentpligtige ingezetenen dat de patentbladen voor het loopend dienstjaar, ingevuld gereed liggen en ter Secretarie dez»r gemeente zullen worden uitgegeven van Maan oog ilen 10 tot <n met Zaturdag den 15 dezer mannden worden de patentpligtigen uitge- nooiligd om in persoon hun patent te komen afhalen, zullende aan hen die hierin nalatig mogten blijven liet patent worden te huis bezorgd door den deurwaarder der directe belastingen, tegen betaling van 10 cents voor elk onafgehaald paton:blad ingevolge de wet. Kn opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigdomgeroepen en in de courant geplaatst. /.iertkzee8 October 1864. B. C. CA IJ. In de vorige week had op de spoorboot van Middelburg naar Tholen een ongewoon voorval plaats. Onder een groot aantal passa giers was ook een jongmeisje, dat uit Vlissingen naar Antwerpen reisde. Zij werd in de kajuit der stoomboot eene (blijde? moeder en genoot daarbij het zeldzaam voorregt van een onmid dellijk en buitengewoon groot kraambezoek. Mén schrijft uit Nieuvvediep van 10 dezer. Den 15 dezer gaan de helft der zeemiliciens aan boord van Zr Ms drijvende batterij Neptunns ten getale van 122 man met groot verlof naar hunne haardsteden. LI. zaturdag avond is een jager in verre- gaanden staat van dronkenschap in de kazerne te 's Gravenhage aangekomen. Den anderen morgen vond men hem dood op zijn bed liggen. LI zondag avond heeft te Utrecht eene ernstige vechtpartij plaats gehad. Men zegt dat door een der dronken troepen die zondags avonds gewoonlijk de stad doorkruisen den kweekelingen van het hospitaal beleedigingen zijn aangedaan ten gevolge waarvan een strijd is ontstaan die door toeloop van studenten en artilleristen eene jammerlijke uitbreiding heeft erlangd er moeten onderscheiden verwondin gen hebben plaats gegrepen, daar politie en wacht de strijdenden slecht* met moeite konden scheiden. Uit Amersfoort wordt van 7 dezer berigt. Gisteren avond omstreeks 7 ure kwam de vracht wagen van v. d. B. zonder voerman of eenig opzigt deze stad binnenrijden. Bij nader on derzoek is gebleken dat de eigenaar aan den voet van den wager, is gevallen en het rijtuig over zijn ligchaarn was gegaan ten gevolge waarvan hij dadelijk was overleden,; de ongelukkige laat eene we luwe en verscheidene kinderen na. In de laatste dagen wordt door meest alle dagbladen in ons land de ongelukkige togt van de Kapoeas (een der kleinste Indische stoomschepen) niet ver van Sintang medege deeld en gezegd dat onder de ernstig gekwet sten zich bevindt de jeugdige luit. ter zee M. P. Struick. Uit een particulier schrijven van den 27 Augustus jl. van Batavia wordt ons (Arnh. Ct.) vooral tot gei uststelling van zijne veelvuldige familiebetrekkingen, vrienden en kennissenberigtdat het schot niet zoo is als men aanvankelijk dacht want dat het niet in den buik is doorgedrongen maar in de linkerheup weshalve men zich vleit dat hij zal behouden blijven. DUITSCHLAND. Uit Krasnewice meldt de Breslauer Zeit. het volgende Een agent van politie berispte dezer dagen de echtgenoot van den daar ter stede gevestigden rijken en zeer geachten koopman Bryczkowskiomdat diens winkel op een feestdag niet geheel gesloten was en gebood haarbij afwezigheid van haren man hem te volgen en zich voor den kommandant te verant woorden. Toen de vrouw voor den komman dant verscheen, gaf deze haar een paar oorvegen waarover zij een achtenswaardige en geachte burgeres natuurlijk woedend werd en aan hare woede met woorden lucht gaf. De kommandant liet haar daarop 25 geessel- slagen toedienen en geheel buiten kennis in de gevangenis werpen. De vrouw was hoog zwanger en deze barbaarsche behandeling maakte haar ongesteld. Intusschen was de echtgenoot der ongelukkige te huis gekomen en overtuigd op de plaats zijner inwoning geen regt te zullen verkrijgen, maakte hij zich gereed om naar Warschau te vertrekken ten einde zijne klagten in te dienen over de onwaardige behandeling zijne vrouw aangedaan. De kommandant verhinderde hem echter daarin door hem insgelijks in de gevangenis te doen werpen waarin hij zich nog bevindt. Te Stettin is op last der politie dezer dagen in beslag genomen eene groote partij zoogenaamde jodium-sigaren waarvan het rooken bijzonder werd aanbevolen uithoofde van hare uitmuntende geneeskracht werden zij duur verkocht. Het onderzoek op last der regering in het werk gesteldmet het doel om te leeren kennen hoe groot de hoeveelheid jodium was welke in bedoelde sigaren werd aangetroffen heeft aan het licht gebragtdat er volstrekt geen jodium in wordt bevonden. Het. ter verspreiding buitenlandsch bestemd Fransch overzigt van de Berlinske Tidende behelst o. a. het volgend artikel: „De uit Jutland ontvangen berigten luiden allerbedroevendst, en men zou zeggen dat de Duitsche autoriteiten zich tot taak gesteld hebben het juk dat zij op de ongelukkige bewo ners dier provincie laten drukken met eiken dag hatelijker en ondragelijker te maken. Men weet dat de Geallieerden zich na de wapen schorsing verbonden hebben altijd met hand having der bezetting van Jutland onder de bestaande voorwaarden van het uti possedetis, aldaar geen grooter aantal troepen te lat<jn dan om zuiver militaire redenen noodzakelijk was Welnu, het bezettingsleger, dat men eenigen tijd geleden begonnen was te verminderen bedraagt thans niet minder dan tusschen de 35-en 40,000 man, en de kosten daaruit zoowel voor den Staat als voor de bevolking voortspruitende beloopen nagenoeg 2,800,000 francs maandelijks. Nog meervolgens de laatste bedelen des generaals Vogel von Falcken- stein zijn al die troepen in de voornaamste steden der oostkust zamengetrokkenzelfs in die welke den 2 Augustus niet bezet waren om er de winterkwartieren te betrekken, en de rations levensmiddelen en fuurage zijn ver hoogd zoodat het voor de ingezetenen bijna oumogelijk is al die lasten te dragen en men naauwelijks een of twee vertrekken ter hunner beschikking laatomdat al het overige aan de officieren en soldaten moet afgestaan worden. Maar dit is r.og niet albs. Onder voorwendsel dat de gewone inkomsten van Jutland niet voldoende zijn tot betaling der leverantiën van het leger en der uitgaven van de administratie, heeft de generaal bevolen dat van 1 October af, al de van de Deensche eilanden ingevoerde koopwaren aan tolregt zullen onderworpen zijn en gelijktijdig den uitvoer van slagtvee boter en de voornaamste voortbrengselen van den Jutlandscben landbouw verboden. Men begrijpt ligtelijk dat deze maatregelen bij de reeds bestaande lasten gevoegd een ware ondergang voor het land en lijnregt met den tekst en den geest van den wapenstilstand in strijd zijn. Eindelijk, niet voldaan met al de stoffelijke hulpbronnen der bevolking uit te putten, heeft de generaal von Falckenstein de censuur nog ingevoerd en alle Deensche dagbladen, op drie na verboden. „Wij meenen te weten dat onze regering door al die maatregelen diep getroffen is, en dien aangaande vertoogen aan de hoven van Weenen en Berlijn heeft gerigt. Die buiten sporige gestrengheden zijn te minder verklaar baar omdat de inwoners van Jutland nooit eenige reden tot klagten of ongerustheid aan de militaire autoriteiten gegeven hebbenen wij, na de ontzettende opofferingen, die ons reeds opgelegd waren aanspraak op eenige edelmoedigheid en goede behandeling van den kant der Geallieerden meenden te hebben. iMogt men een officieus dagblad van Berlijn gelooven dan heeft men alleen dus gehandeld om eene pressie op ons uit te oefenen en ons tot het aannemen der bekende geldelijke voor waarden te dwingen. Maar wij voeden nog een te goeden dunk van de billijkheid en regt- vaardigheid onzer tegenstanders om te knnnen vermoeden dat zij in staat zouden zijn de toevlugt tot zulke middelen te nemen vooral dewijl wij ons opregtelijk aan al de door ons aangenomen voorwaarden willen onderwerpen en ons alleen tegen aanmatigingen verzet'en die aan de preliminairen vreemd zyn en de ernstigste gevolgen voor ons hebben zouden." FR A IN R K IJ K. Pakijs 9 October. Eergisteren is de dood graver van de begraafplaats van het Westen (Montparnasse) terwijl hij met zijn arbeid bezig was door eene aardstorting bedolven alleen het hoofd van den ongelukkige stak boven den grond. r Hij bleef twee en een halfuur in dien toestand terwijl de insecten hem in oogen neus en ooren kropen. Toen men hem hulp aanbragt gaf hij geen teeken van leven meer do »r geneeskundigen bijstand echter weder tot bewustzijn geroepen is hij naar het hospitaal overgebragt. De minister van binneulandsche zaken in Frankrijk heeft eene medaille uitgereikt aan een kind van vijf jaren Jozef Napoleon Iiosset geheeten, woonachtig te Rubizedie, bij gelegenheid van een brand in het huis waar zijne ouders woonden op het gezigt der vlammen in allerijl zijn kamertje reeds door het vuur bereikt, ontvlugttemaar, buiten gekomen zich eensklaps herinnerde dat op dat zelfde kamertje ook ziju broertje 6 maanden oud in een wieg sliep met zeldzame tegen woordigheid van geest keerde het kind terug werkte zich door de vlammen heen bereikte de wiegnam den zuigeling in zijne armenen had het geluk hem van een anders wissen dood te redden. LI. vrijdag hadden een'ge straatjongens de kat van eenen kruidenier in het water gewor pen en vermaakten zich met den doodstrijd van het arme dier toen de eigenaar kwam aanloo- pen en eenen commissionnair één franc bood ,zoo deze in het watersprong oin het dier te redden. De man aarzelde geen oogenblik maar dreigde het slagtoffer zijner katten (of franken) liefde te worden. Gelukkig kwam een collega van hem daar ter plaatse wierp hem een touw toe en slaagde er in om man en kat beiden op te trekken. De gelukkige kruidenier betaalde met tranen in de oogen de beide mannen en ging met zijn drenkeling in de armen naar huis terwijl hij zijn lieveling door allerlei zoete namen deszelfs leed zocht te doen vergeten. Te Lyon heeft een feestmaaltijd plaats gehad van voorstanders van paardenvleesch. Zie hier het menupaardensoepgekookt paardenvleesch met kool paardenworst met truffels; „cheval ii la mode,''* pasteitjes met paardenhersenen 1 paardenlever paardenkaas; koude paardenpastei. De Lyonsche dagbladen deelen eene reeks van bijzonderheden omtrent dezen maaltijd mede. Zij zeggen er niet bij hoe de maaltijd bekomen is dus ook niet of de feestelingen des anderen daags geen paardenarts bij zich geroepen hebben. G ROOT-B R l T TA N M EN. Londen, 9 October. Onder de faillisse menten der laatste dagen heeft dat van den heer Aaron Salomons een wat men in den handel gewoon is te noemen respectabel man wel de meeste sensatie gemaaktaangezien hij het slagtoffer werd van zijn eersten en vertrouwden bediende die hem voor zulk een aanzienlijk bedrag bestolen heeft dat hij genoodzaakt is geweest zijne betalingen te schorsen. De oppositiebladen hebben dezer dagen de regering scherpe aanmerkingen gemaakt over het plotseling bevel f om het gepantserde schip de Royal Sovereign te ontmantelen zonder dat het eenige proeven heeft afgelegd. Blijkens The Times heeft de admiraliteit het schip even wel nimmer bestemd om zee te bouwen maar uitsluitend voorde verdediging der riviermonden. Ook de tijding, dat de 21jarige prins Alfred het bevel zal voeren over het kolossale pantser schip Royal Alfred (4000 ton én 800 paarden kracht) welk schip te Portsmouth van stapel zal loopen wekt verbazing en misnoegdheid op bij velen. P3r schijnt eene ministeriele wijziging op handen te zijn. Er loopen althans in onze poli tieke kringen geruchten dat sir Frederick Grey de eerste lord der admiraliteithet bevel zal op zich nemen over het Middelandsche zee eskader terwijl zijne plaats zalvervuld worden door sir Alexander Milne. Men wil dat hij zijne vlag zal liijschen aan boord van de Victoria, een dier logge houten zeekasteelen die in vijf minuten tijds door een pantserschip in den grond geboord worden. Het schijnt echter een ver- eischte te zijn dat het admiraalschip ruim en prachtvol zij en vooral in staat veel manschap pen te voeren. Wat dit laatste punt betreft geeft de Victoria alle redenen van tevredenheid, daar men om het vereischte aantal te bereiken, bij de tegenwoordige schaarschte aan matrozen de Warrior heeft moeten onttakelenen men wil dat dit mede de ware oorzaak is van het be sluit der admiraliteit ten opzigte van de Royal Sovereign. De naam van den ongelukkigen William Roupell het ex-parlementslid dat in den loop van het vorige jaar in weinige weken van den „lion" van het West-Enddoor een regterlijk de V*g

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1