N.° 79 Zaturdag l October. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. BesturenenAdministratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Bimienlandsctie Tijdingen Buiteiilandsehe Tijdingen ZIERIKZEESCBE MANT PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 12'i, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hetzegelregt. V E RS C HIJ N T A B O y N E M E N T S-P HIJ S. Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,25* Intending der Advert/ nliën daags tevorenvoor 10 ure' smorg Kij de/.e Courant behoort (Ie Begrooting en Memorie dezer Gemeente voor het dienst jaar 1865. Steiger te Zlfpe. De Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat uit hoofde van te doene hers-'ellingen van den Steiger te Zijpe door Stoornbooten of andere Vaartuigen geen ge bruik zal kunnen worden gemaakt van Maan dag den 10 October tot Maandag den 7 November aanstaande^ Middelburgden 23 September 1864. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDENVoorzitter. S van der SWALME Griffier, Burgemeester en Wethouders van /.ie- rikeee geven openbare kennis dat het aan- vullinuskohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loopend dienstjaar voorloopig door lien is vastgesteld en van den 3 October gedurende veertien dagenvoor een ieder ter lezing op de Gemeente-Secre tarie zal voorliggen ingevolge de wet. 'Aiertkteeden 28 September 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De funq. Secretaris LÓEWER. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. (Vervolg van ons vorig nommer.) HOOFDSTUK XflI. landbouw. Boekweit. Deze vrucht wordt alleen in de gedeelten der provincie gelegen beoosten en bewesten den Brakman (de voormalige 4de en 5de distric ten), verbouwd, en dan nog niet bij groote hoeveelheden. Het gewas kan én van de opbrengst én van hoedanigheid middelmatig genoemd worden. De vorst, en later de aanhoudende droogte, gepaard met eene neg al felle hitte waardoor veel bloesem is verwelktzijn aan hetzelve niet gunstig geweest. De inzameling heeft onder gunstige omstandigheden plaats gehad. Meekrap. De zachte winter was voor dezen wortel ïeer gunstig. De twee-en driejarige planten kwa men gunstig voor den dag en ontwikkelde zich ten gevolge van het warme drooge zomerweder, uitmuntend. De tweejarige leed hier en daar nog al van de krulterwijl de jonge plant naar wenscli is gegroeid. De uitkomst heeft de ver wachting, welke nog al groot was, niet be schaamd de meer dan gewone opbrengst heeft dan ook, zoo 't schijnt de gedruktheid der prijzen kunnen vergoeden. Vlas. Dit gewas wordt vrij algemeen als uitmun tend genoemd. Goed opgekomen is 't begun stigd door afwisselende regen en zonneschijn en wel in bet tijdperk dat 't daaraan de meeste behoefte had en zou't hier en daar te sterk gegroeid en een slecht gewas geworden zijn zoo niet de nazomer droog ware geweest. Brand of kwade koppen kwamen ook weinig voor. Van vele velden is de opbrengst slechts bij benadering bekend daar veel onbewerkt naar elders wordt vervoerd. De bouw van vlas neemt nog toe tengevolge van de hooge buur die voor de daarvoor afge stane landerijen betaald wordt. Graslanden en hooi. De graslanden hebben over bet algemeen te «enscben gelaten. Zoo lang het wintervocht niet geheel was uitgeput was de groei vrij goed. Laterbij de aanhoudende droogtewas er vooral op de hooge landen, stilstand. De herfst bragt gelukkig water en daardoor nieuwe ont wikkeling zoodat graslanden tot laat in het najaar in gebruik zijn gebleven. De booi-opbrengst was niet ruim de hoeda nigheid was evenwel voortreffelijk gedeeltelijk een gevolg van het gunstige weder tijdens de inzameling. De gemiddelde opbrengst heeft 3000 a 4000 ponden per bunder bedragen. Klaver. De berigten omtrent dit voedergewas zijn nog al uiteenloopend terwijl in sommige deeien der provincie de afkomst gunstig wordt genoemd schijnt zij in andere te wensclien te hebben gelaten ten gevolge van de aanhoudende droogte in den zomer. Daarin echter komen de berigten vrij algemeen overeen dat het hooi uitmuntend van hoedanigheid is geweest; van dit gewas is evenwel het meeste groen als vee voeder gebruikt. W ortelgewassen. Deze gewassen groeiden aanvankelijk, ten gevolge van het afwisselende weder, vrij goed. De ontwikkeling werd later gestremd door de aanhoudende droogte terw ijl zij laterten gevolge van den regen in den nazomer zijn gaan doorw erken zoodat de opbrengst redelijk is geweest. De mangelwortelswelke alge meen groot van stuk waren bragten 45 voeren per blinder opde paardenpeënklein van stuk maar vastgaven een beschot van 40 voeren per bunder. Vruchtboomen. De appelenboomen gaven een goeden oogst de peerenboomen minder. Ze bloeiden alge meen rijk maar leden van de nachtvorsten en later van den wind, waardoor veel vrucht onrijp afviel. Op de opbrengst van de fijnere vruchten valt niet te ruetnen. De nachtvorsten gedu rende den bloeitijd, hebben daaraan veel schade toegebragt. Opgaande doornen. De opgaande hoornen groeiden krachtig en welig. Veel tverd er gerooid en verkocht tot steeds hooge prijzen. In den regel hadden ile essen- en olmenboomen bij de rooijing 40 a 60 jaren en de populieren 20 d 30 jaren wasdom van eene boomsoort de zoogenaamde gaauw- grootis de prijs gedaaldten gevolge v»j, mindere vraag naar duigen voor garancine- vaten. Bloemkwekerij én tuinb'Ouw. Dezen worden op groote schaal niet aange troffen; er valt mitsdien weinig van te zeggen alleenlijk is aan te nemen dat op de kleine schaal aangelegden bevredigende uitkomsten hebben opgeleverd. Even enz In de koop- en huurwaarde der landerijen is weinig verschil met rle laatste jaren op te mer ken. In de voormalige 4de en 5de disuicten bedong men de hoogste in Zuid-Beveland en Tholen (Ie minste prijzun ook al naar g-*lang van (Ie innerlijke waarde der gronden en van de ligging De handel in paarden en vee was hoezeer niet zoo levendig aL in 1862, niet stil en men besteedde nog steeds hooge prijzen hoewel deze minder waren dan in 1862; voor paarden van 4—6 jaren besteede men nog J 300 voor die van 2 jaren /190; voorts golden: melk- koeijen /"125; tweejarige runderen f 75 jaar lingen 35 voor varkens besteedde men naar de grootte, tot/120; schapen golden gemid deld 14 d f 15 de wol werd tot t 3 het vlies verkocht Over het algemeen is de toestand van den veestapel vrij gunstig te noemen Ofschoon de weilanden niet rijk bezet zijn geweest, was slechts in enkele streken de opbrengst ongenoeg zaam. Aan drinkwater is geen drukkend ge brek gei oeld. De enz. Bijenteelt in het groot heeft in deze provincie geen plaats. Ze wordt alleen voor liefhebberij uitgeoefendde opbrengst is bevredigend geweestde rijke bloei van liet koolzaad heeft vooral daartoe bijgedragen. De bemesting gaat nog steeds als in vorige jaren. De gewone stalmest bestaande uit paarden- en runder uitwerpselen met stroo vermengd is de meest gebruikte. Beer, guano en asch worden bij uitzondering genomen terwijl in Schouwen mosselen worden gebezigd als ze voor het doel niet te duur zijn. (Wordt vervolgd) In den nacht van dén 26 11. hebben er eenige botsingen tusschen korporaals van het 3de reg. i"f. en de nachtpolitie-agenten in de beruchte Vir.gerhoedstraat te Breda plaats ge had waarbij laatstgenoemden de overhand hebben behouden. Eeuigen der belhamels zitten reeds in arrest. LI. dingsdag morgen ten half tien ure kwam zekere J. H.heibaas in dienst der ge meente Rotterdam, in een door sterken drank opgewonden toestand te huisvoorzien van een geladen pistool met dubbelen loop. Hij had het voornemen (volgens zijne eigene ver klaring) eerst zijne vrouw en daarna zich zeiven van het leven te berooven eerstgenoemde was toevallig niet te huis en gaf hij zijn boos voor nemen te kennen aan zijne 23jarige dochter die door schrik bevangenonmiddelijk de vlugt nam op welke hij alstoen een schot wilde los branden hetgeen gelukkig weigerdo. Onmid- deliik daarna verscheen een agent van politie f die hem tot bedaren trachtte te brengen, en die al dadelijk met eene hakbijl gedreigd en ver volgens met een pistoolschotgeladen met ganzenhn.ge] werd begroetzonder dat echter da^Vuit eenig letsel is ontstaan. Men is den waanzinnige spoedig meester geworden en i> hij vervolgens in verankerde bewaring gesteld* Naar men verneemt is het aanhoudend mis bruik van sterken drank en daardoor ontstane huiselijke oneenigheden.de aanleidende oorzaak. Uit de afdeeling Toeban deelt men aan de Nieuwsbode van Soerabaij i het volgende mede: Op den 28 Julij 11. werden wij weder tot vijf malen toe door aardbevingen ontrust. Allen gingen gepaard door een zwaar onderaardsch gedruisch De eerste schudding had plaats des voormiddags ten tien ure, de twt-ede des nachts ten elf en een half ure, de derde vierde en vijfde ten half een ure na middernacht. Alle schuddingen waren zeer gevoelig en hielden on geveer vijf seconden aan. Hangende voor werpen in huis slingerden heen en weder en het huis zelf was zoodanig in beweging dat deuren vensters en dakpannen kraakten en rammelden. Deze en vroeger vermelde aardscluuMingen hebben dit bijzondere dat zij in eenen om trek, niet grooter dan omstreeks vijf palen, in liet district Hengel zijn waargenomen of ge voeld hetgeen doet veronderstellen dat zij moeten voortkomen uit hot Toebansche gebergte zelf, ofschoon dit, vergeleken bij de vuur spuwende bergen op .Java eene onbeduidende hoogte boven de oppervlakte der zee heeft. Evenwel heeft dat gebergte dit bijzondere dat op of nabij hetzelve vele grotten gevonden wor den die in sommige opzigten bij uitgebrande kraters zouden te vergelijken zijn. Het gebergte is bovendien zeer rotsachtig en af te leiden uit het gerommel da£ wordt gehoord bij het rollen van een wagen op vele punten van den binnen- postweg van Toeban naar Bodjonegoro zoude men moeten denken dat er belangrijke onder- aardsche holen of goten aanwezig zijn. Henige schuddingen hadden de rigting van het noorden naar het zuiden. FRANKRIJK. Uit verschillende dagbladen deelt men omtrent de ongeregeldheden te Turijn de vol gende bijzonderheden mede Nadat bel Fransch Italiaansch traktaat defi. nitief was onderteekend en de Italiaansehe rege ring tot de daarmede in verband staande veran dering van hoofdstad had Gesleten werd dit besluit medegedeeld aan de Turijiische munici- paliteit. Deze deed daarop den gemeenteraad Lij elkander roepen om dit belangrijk voorne men der regering hetwelk dour de municipali- teit met zeer weinig genoegen vernomen was te bespreken Dingsdag middag ten 2 uurterw ijl de ge meenteraad op het stadhuis vergaderd was trokken een vijftigtal heethoofden de stad door onder de kreten Weg met het ministerie Leve Turijn als hoofdstad van Italië! Leve Garibaldi Nadat de politie een dertigtal per sonen in hechtenis had genomen zonder eenigen tegenstand te ondervinden verstrooiden zich de overigen. Eenigen tijd later verzamelde zich echter eene vrij talrijke menigte voor liet policie- bureau welke onder allerlei bedreigingen de in vrijheid stelling eischten der gearresteerde personen. Toen aan dit verlangen niet dadelijk voldaan werd begon de verzamelde volksmassa de glazen in te werpen van het policie-bureau. Voor een ernstigen aanval der woedende menigte beducht deed de prefect van policie de dertig in hechtenis genomene personendie tot de aller laaeste volksklasse behoorden ontslaan waarop de menigte uiteen ging. Des avonds hadden er echter op nieuw zamenscholingen pl.iats op verschillende pleinen en trokken eenige troepen werklieden en andere personen van stokken voorzien met vaandels en onder trommelslag

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1