N.°- 78. Woensdag 28 September. WOENSDAG ENZATURDAG. Besturenen Administratien Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Z1MKZEEU mum P RIJ S DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12!/, cents de regel. GeboorieHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hetzegelregt VERSCHIJNT A B O N N E M E A' T S-P IiIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 Intending der Adverunliën daags tevorenvoor lOure'sniorg Burgemeester en Wethouders van sie- nkzee, brengen ter kennis van belanghebbenden: dat heeren cnmir.issarissen over de Armen school in deen gemeente eene zitting zullen houden in de Regentenkamer van bet Hervormd Diaconie- Armeu-Gesticlitop Woensdag den 28 dezer, iles aconds 7 ure tot het ontvangen en beoor- deelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezi-n tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Y.ienkzeeden 24 September 1864. l)e burgemeester B. C. CAU. De fling. Secretar is LOEWER. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. (Vervolg van ons vorig nomtner.) HOOFDSTUK XIII. landbouw. Omtrent de uitkomsten van den landbouw valt veel gunstigs te melden. Van de uitzaai- jing der wintervruebten af, w<lke in het najaar van 1862 onder de gunstigste omstandigheden plaats bad tot de inzameling hebben dezelven en bijna al de gewassen onder eene gewenschte weêrsgesteldlieid goed getierd. De winter was bijzonder zacht en de lente zoo groeizaam dat de ontwikkeling van sommige graansoorten te groot zou zijn geworden zoo niet eene vrij lang durige droogte in den zomer daaraan eenigzitis had perk gesteld en alzoo had voorgekomen dat, in het bijzonder de halmgewassen zich legerden en de verdere ontwikkeling van de korrel verhinderde. De verwachtii g ofschoon ze hooggespannen was, is, op enkele uitzonde ringen na niet te leur gesteld geworden. Wel zijn van vele voortbrengselen van den landbouw de prijzen niet hoog geweest, maar de vermin dering der waarde van de vruchten als handels- voorwerpen is door het groote beschot ruim schoots vergoed gewordenterwijl van vele dier vruchten de hoedanigheid niets te wenschen heeft gelatenen deze ten gevolge van de gunstige inzameling voor bewaringzeer geschikt zijn. Tarwe. Van de halmgewassen heeft zich de tarwe vooral sterk ontwikkeld. Alles bragt bij om eene krachtige uitstoeling en den verderen groei van deze plant te bevorderen. Wel is ze door de koude in het voorjaar in den groei belemmerd maar deze omstandigheid was haar gunstigaangezien daardoor een te sterk door- groeijen is voorgekomen ook had zij eenigzins te lijden van de sterke winden in den bloeitijd tengevolge waarvan meer dan in andere jarenzoogenaamde doode aren werden aangetroffen, terwijl ook de sterke droogte in Junij en Julij de plantvooral op de drooge en - harde gronden te spoedig deed wegsterven. Riet te min is het beschot ruim geweest en heeft de hoedanigheid weinig te wenschen gelaten. Rogge. De zaaitijd was ook voor dit gewas allergun stigst en de eerste groei volkomen. De koude in het voorjaar heeft de plant in hare ontwikke ling teruggehouden terwijl de nachtvorsten op de vroeg gezaaide van eenigzins nadeeligen invloed zijn geweest R'ogtans is de oogst meer dan middelmatig, terwijl de hoedanigheid schier algemeen wordt geroemd. Gerst. De opbrengst van de wintergerst is niet minder geweest dan in de gunstige jaren 1857 en 1858. De hoedanigheid laat echter te wenschen daar het lange stroo niet bestand tegen den laat gevallen regen is gelegerd hetgeen eene smalle korrel heelt gegeven welke evenwel hij het beste weder ingezameld en voor bewaring zeer geschikt is. Ook de zomergerst is een allergunstigst gewas geweesten wordt de hoedanigheid daarvan veel geprezen ofschoon ook deze plant te vroeg zich legerde en dien ten gevolge niet al het graan tot genoegzame volkomenheid heeft kunnen komen. Uaver. Over de inkomsten van dit gewas is men algemeen te vreden Het verdraagt in den regel heter dan vele andere halmgewassen de weêrs- veranderingen. Op dien regel is ook ditmaal geene uitzondering geweest zoodat men dit gewas als goed gelukt mag aanmerken vooral daar de inzameling onder de meest gunstige omstandigheden heeft plaats gehad. Koolzaad. Het koolzaad leed, even als alle andere vruchten niet door liet winterweder en trad welig het voorjaar in. liet ontwikkelde zich allergunstigst en groeide van rampen bevrijd, ongestoord voort. Gedurende den bloeitijd werd het door geene nachtvorsten geteisterd en daar bovendien de dorschtijd met gewensclit weder werd begunstigd kan In t gewas als buiienge- woon goed geslaagd worden beschouwd. De opbrengst overtrof dan ookdie van vele vroegere jaien terwijl de hoedanigheid niet te wenschen laatals zijnde de korrel zeer olierijk en voor bewaring geschikt. Paarden- en duivenboonen. Werden zeer tijdig en onder gunstige omstan digheden in den grond gebragt, kwamen goed op en ontwikkelden zich allergunstigst. De aanhoudende droogte in den zomer belemmerde den groei maar de later gevallen regen her stelde dit gewas geheel zoodat ofschoon de tweede bloei door te feJle hitte weinig is aange slagen, de opbrengst gelijk staat aan die van een gunstig jaar en die van de laatste jaren verre overtreft. De vrucht is wigtig en droog ingezameld zoodat ook deze gewassen als wel geslaagd kunr.en worden aangemerkt. Witte en bruineboonen. Worden in slechts weinige streken van het gewest bij beduidende hoeveelheden, en in enkele zelfs in liet geheel niet verbouwd. Zij hebben mede een ruim middelmatig gewas opgeleverd. Ook op deze vruchten welke door het koude voorjaar zich zeer ongunstig lieten aanzien werkte het warme drooge weder allergunstigstmaar hadden ze toch om ster^ met peulen aan to slaan te felle hitte gedurende den bloeitijd. Over de hoedanigheid is men zeer tevreden. Erwten. Werden vroeg en onder gunstige omstandig heden in den grond gebragtkwamen goed op en groeiden welig. De drooge zomer was voor deze vrucht gewenschtterwijl eene matige warmte de geregelde peulzelting in de hand werkteechter luid de tweede bloei te kampen met de felle hitte, zoodat deze weinig is aange slagen daarentegen heeft deze vrucht van de luis weinig te lijden gehad. De uitkomst van een en ander is geweest dat dit gewas meer heeft opgebragt dan in vele der laatste jaren gemiddeld het geval was terwijl de hoedanig heid ten gevolge van het gunstige weder bij de droogligging hijzonder goed is te noemen. Aardappelen. De uitpooting had vroeg plaats; ze gingen goed op en hadden reeds vroeg eene goede knolzetting. De bekende ziekte heeft zich op nieuw maar in geringe mate, vertuond en is de knol er weinig van aangedaan ,met uitzon- dering van enkele soorton welke zelfs na de rcoijing nog tot verrotting overgingen. De gemiddelde opbrengst heeft die van den gunsti- gui oogst in 1862 nog overtroffenin enkele streken was ze zeer buitengewoon zoodal men melding maakt van een beschot van 300 mud den en meer per bunder. Ook de hoedanigheid heeft weinig te wenschen gelaten. Het wordt dan ook vrij algemeen een uitmuntend gewas genoemd. Lage prijzen in vergelijking hij andere jaren zijn daarvan liet gevolg geweest, hetgeen liet lot van den miuvermogeado niet weinig heeft verzacht. (Wordt vervolgd Door schipper Maarten Mos werd teSche- veuingen het berigt mtdegebragtdat twee zijner matrozen vel leden dingsdag des middags ten 1 ure twee ui en van Flamborough onder den Engelsclien wal verdionken zijn Terwijl de visschers bezig waren hunnen gevangen haring van de eene schuit aan de andere over te geven viel de matroos Dirk Vrolijk slechts 17 jaren oud over boord zijn makker Wouter van der Toorn dit ziende, bedacht zich niet en sprong over boord maar helaas met dat nood lottig gevolg dat hij zijn manmoedig en edel gedrag met den dood moest bekoopen Van der Toorn laat eene vrouw en vier kinderen achter. Vrolijk, wiens vader ook zijn dood inde golven vond was de kostwinner van zijne moeder. Men meldt uit llellevoetsluis van 23 dezer Aan boord van het Nederlandsche barkschip Maiie en Pauline, kapt. Pauleskomende van Riga, en bestemd naar Dordrecht, had bij het ten anker komen op de reede alhier een der matrozen het ongeluk in een bogt van den ketting te geraken met liet noodlottig gevolg dat hij tusschen den ketting en het ankerspil werd nood gekneld. Naar men verneemtzijn te 's Gravenhage door een jeugdig meisje pogingen aangewend om hare moeder met luciferskoppen te ver giftigen. Den 22 dezer had voor het provinciaal gereg'shof te 's Hertogenbosch de behandeling plaats van eene zaak welke wel geëigend is om de belangstelling te wekken. Te Tilburg woonden in één vertrekje te zamen twee rouwen; Maria Verscliuuren en Cornelia van Luxemburg, tante en nicht, benevens een driejarig onecht kind van laatstgenoemde. De beide vrouwen leef len te zamen in de beste ver standhouding en voorzagen als spinsters in haar onderhoud. In liet begin van Mei ontstond er vermoeden dat de nicht heimelijk bevallen was hetgeen na een geneeskundig onderzoek werd bevestigd, waarop zij tot de bekentenis kwam liet kind waarvan zij bevallen was, te hebben gedood en wel onder ij'.ingwekken te om standigheden zij zoude het eerst in liet water gedompeld daarop met een kousenband ge worgd en eindelijk om alle sporen te ver nietigen op liet vuur gelegd hebben. Toen de verbranding evenwel te langzaam ging had zij liet in uitwendig verkoolden toestand onder de bedstede begraven alwaar het door haar in tegenwoordigheid der politie werd opgedolven. De bevalling mitsgaders liet dooden en be graven van het kind zou geschied zijn hij af wezigheid der tante. Reeds was de dag tot de openbare teregtstelling bepaald toen de tante welke mede als getuige was gedagvaard door tusschenkomst van een bekenden zaakwaar nemer aan de politie mededeelde dat zij de ware schuldige was, terwij! Inu e nicht onschuldig was en alleen uit liefde tot haar zich kon hebben aangeklaagd. De nichthiermede door den advocaat-generaal bekend gemaakt bleef hare schuld volhouden eerst toen zij bij de hervatting der instructie met hare tante werd geconfron teerd verklaarde zij dat werkelijk niet zij maar hare tante de ware schuldige was. Op de openbare teregtzicting bleef de nicht bij deze verdediging volhardenen beleed de tante als getuige gehoord onder een vloed van tranen haar eigen schuld. De advocaat generaal verklaarde hij zijn re quisitoir de meening te zijn toegedaan dat heide aan de misdaad pligtig waren dat zij aan vankelijk om geen twee slngtoffers ie maken de afspraak zouden hebben gemaakt datin geval van ontdekking ééne de schuld alleen op zich zoude nemen en dat aan de tante latei- zullende zijn voorgehouden dat zij door zich zeiven te beschuldigen hare nicht zoude kunnen redden zonder zelve in gevaar te komen nu een comediespe! werd gespeeld. Hij hield mits dien de schuld der teregtgestelde volen eisclite hare veroordeeling tot eene 20jarige tuchthuis straf zijnde het maximum. Mr. Sclilesingerdie haar als verdediger was toegevoegd hield met kracht in eene uitg-werkte rede de onschuld der beklaagde staande beschouwde hare aanvankelijke en lang volgehouden bekentenis als eene edel moedige zelfopofferingwaarvan de tante door de stem des gewetens gedreien geen ge bruik wilde maken en wees hij ook vooral op den indruk welke de aandoenlijke confiontatie der zich beide beschuldigende vrouwen op de regterlijke ambtenaren die de instructie gevoerd hadden gemaakt had waardoor de daarvan afwijkende zienswijze van den adv.-gen. te meer gewaagd en vrij gevaarlijk werd. Hij conclu deerde mitsdien tot vrijspraak. Het hof zal in de volgende week in deze belangwekkende zaak uitspraak doen Uit Zutplien ineldt men van 23 dezer. De drie beschuldigden van den moord van den pastoor aan den Rietmolen hebben aati den heer regter-commissaris bij de arrondissements regt- bank alhier hunne schuld beleden en zijn heden ochtend ten 7 '/4 ure onder behoorlijk geleide naar Arnhem getransporteerd alwaar zij voor het hof in Gelderland zullen teregt staan. In den nacht van 20 op 21 dezer ontstond brand ten huize van een der ingezetenen te Zwolle die zich enkel bepaalde tot het kabinet, dat in het slaapvertrek stond waarin, volgens

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1