Woensdag 21 September. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. j¥.° 16 Besturenen Administration Bekendmaking. Strandvonderij. De Kermis. Binnenlandsche Tijdingen ZÏMIKZEESdE (III RANT PRIJS DER aPV ERTENTIEN. Gewone 12", cenls de regel. Gd'oorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 16 regels af 1 behall'e hel zegelt egt. V E RS C HIJNT. AB O N N E M E NTS-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. -Franco per post f 2,25, Intending derAdvertentiëndaagslevoren, voor lOure'smorg. Buugkmkf.ster en Wethouders van Zie- rik zee bi engen ter kennis van belanghebbenden dat lieeren commissarissen over de Tusschen- school in deze gemeente eene zitting zullen houden in het locaal dier school hootd-onder- wijzer L. Karkkman op Zatirdag den 24 dezer maand dis avonds zeven ure tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kindereu op die school en worden ouders of voogden di<- hunne kinderen daar wei.schen ge plaatst te zien opgeroepen cm zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kin deren op de school kunnen worden toegelaten. Zit rik zee den 20 September 1864. J.?e Burgemeester b. c. ca er. De fung. Secretaiis LÓEWER. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter algenieene kennis dat bij hem zijn aan- gebragt en geborgen 31 stuks greinen PEKDEELENlang 41, 51 en 70 Ned. palmenbreed 2 palm 3 duimdik 2 palm allen gemerkt A W gevischt in zee afkomst onbekenden roept mitsdien elk en een iegelijkdie vermeenen mogt daarop regt of aanspraak te hebben voor de tweede maal ter reclame op waartoe zij zich ter ge meente secretarie gelieven aan te melden. ZiIerikzee, den 19 September 1864. B. C. CAÜ. PROVINCIALE GELDLEENING van f525.000,00 (Tweede Gedeelte). De Gedeputeerde Staten van Zeeland Gelet op het besluit der Staten van den 8sten November 1862 no. 5 en op het bij dat be sluit vastgesteld plan eener geidleening van ƒ525,000 tegen eene jaarlijksche rente van vier en een halj ten honderd ten laste der pro vincie Zeeland besluit en plan goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 13 Februari) 1863 no. 51 en geplaatst in het provinciaal blad no. 24 van 1863 Gelet op liet besluit der Staten van den 8 Julij 1864, no. 17, goedgekeurd bij koninklijk be sluit van den 22 Augustus daaraanvolgende no. 42 en geplaatst iu het provinciaal blad van 1864, onder no. 70: Besluiten: In voldoening aan art. 4 van bovengenoemd plan der provinciale geidleening van 525,000, ter kennis te brengen van belanghebbenden 1, dat op genoemde geidleening in na te melden tijdvak, kan worden ingeschreven voor een honderd en tien aandeelenelk aandeel van duizend gulden 2. dat de termijn voor bet inleveren van de iuschrijvingsbilletten is vastgesteld op Vrijdag den 11 November 1864 tot en met Vrijdag den 18 daaraanvolgende (de Zondag uitgezonderd) des voormiddags van negen tot twaalf en des namiddags van een tot drie ure; en dat de bedoelde in- schrijvingsbillelteningerigt overeen komstig art. 5 van genoemd plan na vertoon aan den daarvoorgestelden ambte naar moeten gestort worden in de op de vierde afdeeling der provinciale griffie ge plaatste inschrijvingsbus 3. dat de bovenbedoelde inscbrijvirgsbus en bil letten in bet openbaar zullen worden geopend op Donderdag den 24 November 1864 des namiddags ten twee ure in de raadzaal van Gedeputeerde Staten en de uitslag der toewijzing door den griifier der Staten aan de inschrijving zoodra mogelijk zal worden medegedeeld; 4. dat het bedrag der ingeschreven aandeelen (voor zooveel die zijn aangenomen) moet overgestort worden ten kantore van den Betaalmeester te Middelburg in het tijdvak van Vrijdag den 16 December 1864 tot en met Vrijdag den 23 dier maand op de ge. wone kantooruren 5. dat exemplaren van het plan der onderwer- pelijke geidleening kosteloos kunnen ver kregen worden op franco aanvragen aan den hierbovm onder j.o. 2. bedoelden ambtenaar, den heer D. Jf.ras com mies ter provinciale griffie belast met de comptabiliteit. Dit besluit zal in het provinciaal blad van Zeeland, en buitendien bij wijze van openbare aankondiging, worden geplaatst in de Staats-, Middelburgsche-Goessche en Zierikzeesche couranten in het Sluissche weekblad en in bet algemeen nieuws- en advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. Middelburg den 16 September 1864. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN Voorzitter. S. van der SWALME Griffier. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. (Vervolg van ons vorig nommer.) HOOFDSTUK XL waterstaat, d. Zeeweringen en duinen. Behalve de zoo evengenoemde werken aan de calamiteuse polders Stavenisse Zuidkraaijert, Hoofdplaat en Etndragt, had op den 27sten Junij nog eene aanbesteding plaats van de volgende werken aan eenigecalamiteusepolders; te weten het zinken van twee dwarsstroomsche stukken met aansluitingswerken aan den polder Schou wen district Borrevdantvie als een aan de zuidpunt van Aistersnol en een aan de noordzijde van Külersinlaag ter gezamentlijke groote van 3600 vierk. ellen en bestort met 1315 lasten steen; aanbesteed voor 16600; liet leveren van 600 lasten steen voor 3900, aan den polder Bruinisse tot overstorting van den oever aan den zuidelijken hoek van den Stoof-polder en Zoetersbout het leveren van 4000 lasten steen aan den polder Schouwen, district Flaanwers tot over storting van de in 1860 gezonken stukken tus- schen de dijkpalen 24 en 35 dit werd aange nomen voor 28700; voorts liet leveren van 2400 lasten steen tot gelijke overstorting op de -in I860 gezonken kraagstukken tusschen de dijkpalen 17 en 20benegens op den blindendam en bet leinsboofd.; hiervan bedroeg de aanne- mittgssom 16900 Het enz. A an den polder Schouwen werd mede tot gelijk einde, een best eende rijzen dam aange legd op het strand aan de noord-westzijde nabij de Oude Hoeve op peilraai IX of 150 ellen beoosten en evenwijdig aan den bestaanden dam no. 3 over eene lengte van 200 ellen en eene breedte van 5 ellen. De besteding daarvan bad op den 18den December plaats. Het werk werd aangenomen voor 18000 Op enz. li. Polders. Omtrent enz Ten aanzien der af- en uitwatering kunnen wij het volgende mededeelen De houten suatiesluis van den polder Ntewer- kerke gebleken zijnde achter- en onderloops te wezen werd geheel uitgebroken en door eene nieuwe bouten sluis van 70 duitn opening ver vangen. Daarvoor werd eene som van/2533 besteed, Door bet dijksbestuur van den polder Dtei- rchor werd vergunning gevraagd oin in het belang der afwatering van dien polderbet dijkwater, van af de monding van bet suatie- kanaa! des polders, tot omstreeks de Stevens-sluis van den polder De vier bannen van Vuiveland te mogen verdiepen waartegen bij zijne excel lentie den minister van binnenlandsche zaken geene bedenking bestond. In den polder Schouwen werd van zijnentwege eene lengte van 5 100 ellen waterleiding lerm- sloot, enz. gedolven, terwijl zulks ook over 36000 ellen lengtedoor de landgebruikers der aanpalende eigendommen plaats had Na daartoe onze inagtiging gevraagd en ver kregen te hebben werd door het bestuur van de polders van St.-Annaland overgegaan tot de herstelling van de zeesluis van de polders Oudeland en Annavosdijk, bestaande in het maken van eenen nieuwen steenen vloer vier nieuwe eiken sluisdeuren en eene waehtdeur aan bet zoute einde der sluis. Daarvoor werd besteed tene som van 1960. In enz. Salon des Variétés van de beeren Boas en Judels. De laatste twee voorstellingen op Vrijdag en Zaturdag avond gegeven vonden ook een goed onthaal. Wel was de tent zoo eivol niet als in de kermisdagen maar het opgekomen publiek mogt toch talrijk beeten. Op Vrijdag werd ten tooneele gevoerd Praatzieke Vrouwen en Vrouwentranen de Vrouwen hebben dus wel de voornaamste rol op dien avond gespeeld. Wij betreuren het echter dat daar de voorstellingen zoo weinige zijn - de keuze niet op andere stukken is gevallen als die van de Markiezin de Senneterre en Piaatzicke Vrouwen. - Verwonde ren behoeft het ons w el niet als we in aanmer king nemen dat reeds des Woensdags de heeren Judels, Bamberg, van Biene, de lieer en mevr. Corijn naar Amsterdam vertrokken zijn van welke alleen de heer Bamberg des Zatur- dags is teruggekeerd. Het spreekt wel van zelf, als de krachten van het gezelschap zoo verdeeld zijn, de keuze derstukkeu meer beperkt is maar wij gelooven toch dat bet Zierik zeesche publiek hetwelk de voorstellingen steeds met een talrijk bezoek vereerde wel wat meer onderscheiding verdient. De indruk althans, die liet op de tooneelminnaren maakte, toen men vernam dat de voornaamste komieken en de niet te evenaren artiste mw. Corijn ver trokken waren was niet zeer aangenaam. Wij hopen dat ons dit bij eene volgende kermis zal vergoed worden. Veel rneer kunstgenot dan de beide vorige avonden smaakten we op Zaturdag avond daar al is het oordeel ook verschillend over liet stuk zelve (het geheim van lady Audley) aan de uitvoering den meesten lof werd gegeven. Het stuk zelf - en liet was daarom dat het ons beviel - stelt de altisten in de gelegenheid om veel effect te maken En als wij de rol van lady Audley door tnw. Üablai- rolles - die van Luke Marks door den lieer Bamberg en die van sir Audley door dert heer de Bruijn zoo voortreffelijk zien spelen - als we vooral mw. Sablairolles op zoo velerlei wijze hare talenten in die rol zien ten toon spreiden - dan vergeten we gaarne de leemten van het stuk en zijn vol bewondering voor het heerlijke spel. Het genot ware nog volknmener geweest indien de heer Bamberg ons nog op een zijner chansons had vergast waarmede wij ons nog eenige oogenhlikken vleiden Dat de tent van de heeren Boas en Judels te klein is, bleek op meer dan één avond maar liet schijnt onder de pia vota te behooren dat zij met hunne groote tent hier zullen komen. Hoe dit zij dat hunne voorstellingen over het. algemeen ook deze ker mis weder veel bijval hebben gevonden be hoeven wij na al het daaromtrent medegedeelde niet te herhalen. Zoo iemanddan is het vooral liet tooneelgezelschap van de heeren Boas en Judels dat we hij een volgende kermis weder hopen te ontmoeten. En daarom roepen wij de heeren Boas en Judels vail heeler harte toe: „Vaarwel! tot wederziens 1 Zierikzee 19 Sept. Door schipper M. van der Ploeg, is eergisteren een lijkin de Zandkreek opgevischt en alhier aangebragt. Het is dat van een volwassen manspersoon naar zijne kleeding te oordeelen van beroep varensgezeler is bij hem gevonden een zilveren horologie, een pijp en tabaksdoos en eenig geld, doch niets dat eenige inlichting gaf wie den drenkeling was. Het lijk was reeds in verge vorderden staat van ontbinding Doorde zorg der policieheeft terstond een lijkschouwing plaats gehad waarna het lijk alhier op het kerkhof is begraven. Zierikzee 19 September. Naar wij ver nemen heeft het Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin behaagd de opdragt aan te nemen van een bundel oorspronkelijke novellen van den novellist J. A. Engeleerstdaags uit te geven door den boekhandelaar P. Noordhoff te Groningen. Brouwershaven, 19 Sept. Betrekkelijk den gepleegden moord alhier op 16 dezer kunnen wij nader berigtendat de van dien moord verdachte is genaamd H. Koert ambtenaar bij 's rijks belastingen, gesta tioneerd te Haamstede en dien zelfden avond naar het huis van arrest te Zierikzee is getrans- porteert. Hij stond als een geschikt en ijverig ambtenaar, en als iemand vaneen onberispelijk gedrag bij zijne superieuren bekend. De ver- slagene is Kaatje Lokker oud 21 jaar, tot wien hij in liefdes betrekking stond. Wat tot dien moord aanleiding beeft gegeven zal weldra blij den als deze verdachte in het openbaar voor den regter verschijnt. Naar men zegt heeft hij zich terstond na het plegen van den gruwel van het leven willen berooven eerst met het pistool, dat met een dubbelen loop was voorzien, doch het schot ging niet af, en daarna door in het water te springenwaaruit hij gered werd.

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1