Zfiturdag 17 September. WOENSDAG ENZ AT URD AG. N.° 75. 1864 BestureneuAdmiiiistratiën De Kermis. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESIIE COURANT PRIJS DER AD VERTENTIEN. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT: ABO N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25* Inzending derAdvertentiëndaagstevorenvoor lOure'smorg. AFKONDIGING. BUURTWEGEN. l)e Gk[)M'u;kki!OK Staten van Zeeland doen Ie weten dat door de Staten dier provin cie in hunne vergadering van den 8 Jul ij dezes jaars is vastgesteld hetgeen volgt De Sinten van de provincie Zeeland In aanmerking nemende het wenschelijke eener nadere wijziging van art. 64 van het regle ment op hei beheer en het ondet houd en de polluxe tUr buurtwegen en voetpaden in deze provincie; Besluiten: Art. 64 van het x-eglement op het beheer en het onderhoud en depolicie der buurtwegen en voetpaden in Zeeland zoodanig als het is gewijzigd bij het besluit dezer vergadering van den 10 Julij 1863, no. 24 (welk besluit bij dat van Z. M. \an den 4 Augustus daaraanvolgende, no. 106-, is goedgekeurd) zal wegvallen en vervangen worden door het volgende „Vlas of hennip mag in de slooten langs de „wegen niet te rooien worden gelegd dan met „schriftelijke toestemming van het polder- en „van het gemeente bestuur en mits op eenen „afstand van niet minder dan honderd ellen van „de bebouwde kom eener gemeente." „Ok is het verboden zonder schriftelijke „toestemming van het gemeente-bestuur vlas „of hennip te verwarmen binnen den afstand „van vijf en veertig ellen van de wegen." „De toestemming kan, wanneer zij door het „gemeente- of polder-bestuur wordt geweigerd „door Gedeputeerde Staten worden verleend." alsmede dat het voormelde besluit is goedge keurd bij Zr. Ms. besluit van den 28 Augustus jongstleden no. 23. En zal dit besluit door opneming in liet Pro vinciaal blad worden gebragt ter kennis van de gemeente- en polder-besturen in dit gewest en van den Bevelhebber van het Luitenantschap der Maréchaussee te Sas van Gentook voor de daaronder ressorteiende brigade-bevelheb bers tot informatie en narigt en wijders door de zorg der gemeente-besturen dadelijk op ontvangst worden afgekondigd en aangeplakt in al de gemeenten in dit' gewest, ten welken einde een genoegzaam getal in plano gedrukte exem plaren aan voornoemde besturen zal worden ge zonden terwijl voorts exemplaren van dit be sluit zullen worden uitgereikt aun het Provinci aal geregtóhofden Procureur-Generaal bij dat hof, en door zijne tusschenkoirisl aan al de Ambtenaren van het openbaar Ministerie ge lijk mede aan de Arronclissements-Regtbanken en Kantonregters in deze provincie en aan den Hoofd-Ingenieur in liet lie district van den Waterstaat. Gegeven te Middelburg den 9 September 1864. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDENVoorzitter. S. van der ZWALME Griffier. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. HOOFDSTUK Xf. waterstaat, d. Zeeweringen en duinen. Aan den polder Dreischor werd eene som van ƒ5776,565 besteed, voor den aanleg van 1803 vierk. ellen steenglooijing, Na onderzoek van de begrooting voor 1863 van de polders Ooster- en Sir-Jansland deelde delioofd-ingenieur van den waterstaat ons mede, dat het hein bij eene gedane inspectie gebleken wasdat langs de zuidzijde van die polders de dijksstrekking van dijkpaal no. 26 tot aan den polder Brui'tisse en meer bijzonder in de nabij heid van dien poldereen onregelmatige!) profil en een zeer steil buitenbeloop bezat terwijl bovendien de schorrand tusschen de dijkpalen 27 en 28 over ongeveer 40 d 50 ellen lengte, tot aan den teen des dijks was weggeslagen of afgenomen. Het dijksbestuur scheen zich over dien min gunstigen toestand niet te verontrusten omdat de dijks-strekking van de stormstreek afgekeerd ligt, en-, behalve over de voormelde 50 ellen een schorzoom aanwezig is, doch ofschoon de gunstige ligging met te ontkennen was meen den wij gezégd bestuur echter dringend te moe ten aanbevelen de verbetering van de bedoelde dijks-strekking door het aanbrengen van een behoorlijk buitenbeloop al ware het slechts vaksgewijze te beginnen van den polder Bruinisseen voons om, ter plaatse van het weggeslagen schor een buitenberm van min- stens 5 ellen breedte tegen den dijk te doen opwerken. Deze aanbeveling was niet zonder vrucht het dijksbestuur toch deelde ons mede dat de opmerking, na gedane opneming, juist waren voorgekomen en met de verbetering spoedig zou worden aangevangen. In de begrooting voor 1863 van den ouden polder van St.-Philipsland werd eene som van f 2000 voor Vilvoordscbe steenglooijing uitge trokken. Die som was gedeeltelijk bestemd om bij bij wijze van proefneming eene glooijing te maken aan de westzijde van den polder lang 116 breed 4 ellen bestaande uit op hun plat liggende Vilvoordscbe steenen gedragen door een bed van puin met krammat voorzien en door masten-perkaenen in tafels verdeeld. Volgens het gevoelen van den hoofd-ingenieur van den waterstaatkan zulk eene glooijing die tot 0,50 a 1 el boven hoogwater moet reiken, geen stand houden op een punt dat bij eiken storm uit het zuidwesten westen en noord westen zwaar wordt aangevallen maar behoo- ren de steenen goed sluitend op hun kant gezet te worden daar hierin alleen de sterkte van een dergelijk werk bestaatterwijl anders rijsbeslag verre de voorkeur verdient. Dien ten gevolge meenden wij het bestuur eene dergelijke proefneming te moeten ontra den die waarschijnlijk tot schade van den polder zou nitloopen. Even enz. In de. begrooting van den polder Schouwen werden de volgende sommen uitgetrokken tot het beplanten der domaniale duinen langs de westkust van dien polder, met helm stroo en rietbenevens het stellen van rietschermen en het onderhoud van het duin vóór de kustlicht torens van Haamstede en Renesse voor de beplanting tusschen de zuid-duinen van Burgh en de gesloopte vuren onder Haam stede f 1200; van daar tot de Oude Hoeve 800 van den geheelen Oesterenban tot aan den Zoeten Haard f 603 van den geheelen Zoeten- en Zouten haard 300het plaatsen van rietschermen langs den duinvoet en in de stuifgaten 100 het onderhoud van het duin vóór de fcustliclittorens van Haamstede en Renesse f 100; te zamen 3100. Voorts was in het bestek der gewone werken aan de calamiteuse polders begrepen het beplanten der zuidduinen van d^n polder Burgh en Westlandover eene oppervlakte van 1 bunder met helm- en stroopooten en over eene oppervlakte van 2 bunders enkel met helm- pooten alsmede het plaatsen van 400 ellen lengte rietschermen; het verwerken van 100kub. ellen zand aan den Adornispoldertot weder-aanvulling van uitgestoven gaten in liet duin en het afvlakken van steile randen, alsmede het met helm beplan ten van eene oppervlakke van 1 blinder. Het enz. Den 3den «Julij bad de reeds biervoren onder c vermelde afschuiving plaats aan het oost havenhoofd van Z.ierikzee waardoor het rijsbe. slag over ongeveer 20 ellen lengtemin of meer werd aangetast. De herstelling yan deze afschuiving vorderde 1450 vierk. ellen kraag stuk 535 lasten steen en 275 vierk ellen rijsbeslag met den noodigen grond. De uit voering koste/* 6591. Hiervan kwam 2/3 voor rekening van den polder Schouwen en 1 /3 ten laste van de gemeente Zierikzee Eindelijk enz. Wij hebben de kermis aan 11 voorgesteld - wij willen baar ook uitgeleide doen. Wij hopen dat als ze een volgend jaar weder komt, zij u dan inwelstand en met opgeruhnden geest zal ont moeten dat de herinnering aan haar bij usteeds aangename gewaarwordingen zal verwekken en dat ge nw tijd en uw geld, die ge aan liaar hebt opgeofferd niet zult beklagen. Wij willen u thans in herinnering brengen de voorstellingen in den Salon des Varièlès van de beeren Boas en Judels op Dingsdag Woensdag en Don derdag avond. Het blijspel de kunstgrepen der coquetterie was een zeer geestig stuk dat met genoegen werd gevolgd en dat door de uit nemende uitvoering grnoten bijval verwierf en werd opgeluisterd door de chansons van de heeren .ludels en Banrberg. Ook de coupletten door mw. Koos gezongen werden luide toege juicht. Zij weet aan haren zang eene onbe schrijfelijke bevalligheid te parenzoodat zij door hare wel luidenden zang niet alleen het oor streelt, maar ook door hare bevallige voor drag! bet oog bekoort. Dat zij overigens hare rol van Thérèse verdienstelijk vervulde laat zich van eene begaafde actriceals zij is ver wachten. Mw. Korlaar Sablairolles - die nog slechts korten tijd aan dit tooneelgezelschap ver bonden is - zagen wij met genoegen de rol van Marianne vervullen. Dat zij hare talenten in die rol slechts voor een klein gedeelte kon doen leeren kennen behoeven wij naauwelijks te zeggen, Zij toonde echter genoeg dat zij meer dan gewor.e gaven bezit. 'Het nastuk Furnished Apartment English Spoken here had niet reel te beduiden en hoe goed de uitvoering ook was, wilde het ons toch niet bevallen. We hopen dat het de eerste en laatste maal zal zijn ge weest dat het hier werd opgevoerd. Het .tooneelspel De eer der Familie dat Woensdag avond ten tooneele werd gevoerd was het schoonste dat wij gedurende deze ker mis zagen. Het boeit u van bet begin tot liet einde en het is vol treffende scènes. De uitvoe ring verdient Imogen lof. Het spel van mw. Sablairollesals Elise de Chenevieres was weder eenig. Zij gaf daarin weder een schitterende proeve van haar kunsttalent. Den meesten indruk maakte haar spel op ons in het eerste be drijf toen die verschillende gewaarwordingen van diepe zielesmart en berouw op haar gelaat als te lezen stonden. Dit waren voor ons oogen- blikken van verheven kunstgenotgelijk zij er nog zoo menige schonk want de scène met haren zoon Paul toen zij dezen wilde terug houden van het tweegevecht met George de Maubreuil en die met haren echtgenoot Maurice de Chenevrèresschokten de ziel en deden ons haar spel bewonderen. De heeren Morin en Bou wmeester hebben ook door hun verdienste lijk spel als Maurice en Paul de Chenevrères de algemeene toejuiching verworven. Ook de heer Kapper heeft de rol van George dé Maubreuil verdienstelijk vervuld. Het was weder een van die avonden die lang herdacht zullen worden en als daar van tooneelstukken en uitvoeringen sprake is zal De eer der familie wel het eerst genoemd worden. Gelijk al de voorstellingen werd ook die van Donderdag avond door een talrijk publiek bijge woond. Het tooneelspel de Markiezin de Sen- neterre dat werd opgevoerd vond weinig bijval niettegenstaande de uitvoering uitmuntend was. Het nastuk Al te gelukkig was regt vrolijk Den tooneelminnaren staat echter nog veel genot te wachten bij de twee laatste voorstellingen. Het strekt bun gewis tot genoegen dat de heeren Boas en Judels dit tweetal nog geven. De matinées en Soirees mnsicales werden ook druk bezocht hetgeen genoeg bewijst dat zij regt amusant waren zoodat wij niet twijfelen of zulke matinees en soirées zullen ook bij eeno volgende kermis niet ontbreken. De salon van den heer Uartlooper zal ook vrijdag en zaturdag avond geopend zijn. Zoo zal men ook nog den jongen heer Francois zon der armen en de hondjes Noima en Lelie op die dagen kunnen bezigtigen. Brouwershaven, 16 September. Eene afgrijselijke misdaad is alhier begaan en beeft ieders gemoed met ontzetting en deernis vervuld. Een nog jeugdig meisjezijnde tevens eene eenige dochteris heden morgen wreedaardig door een pistoolschot vermoord. De geruch ten betreffende dien moord deel en wij voorals nog niet mede. De justitie van Zierikzee heeft zich naar hier begeven en doet onder zoek. FRANKRIJK. Den 8 dezer stond voor het hof van assises te Parijs teregt eene jeugdige waschvrouw Claudine Labbé genaamd beschuldigd van haar eenjarig kind te hebben gedood. Zij was voor eenige jaren te Parijs gekomen bad bij hare tante gewerkt en was in kennis geraakt met een metselaarsknechtdie haar trouwbelofte deed en liaar wist over te halen met hem te leven. Nyotzoo heette hij beschouwde zijnen toe stand louter uit een practisch oogpunt leefde van de opbrengst van den arbeid zijner minnares en zond wat bij zelf verdiende naar huis om daarvoor een stukje grond aaii Ie koopen dat hij na zijnen terugkeer zou wenschen te be bouwen. Toen de gevolgen dezer zamenwoning zigtbaar werden en de arme waschvrouw niet genoeg meer verdienen kon om hem te onder houden maakte hij zich uit de voeten en liet zijn slagtoffer in den treurigsten toestand zonder eenige ondersteuning achter. Door

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1