P73. Zaturdag 10 September 1864 WOENSDAG ESU ZATURDAG. BesturenenAdministratiën Kennisgeving. De Kermis. Binnenlandsche Tijdingen ISuitenlandsche Tijdingen Advertentiën. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER AD V E RTE iV T I E N. Gewone 121', cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van I6 regels af 1 behalve het zeg elr egt. VERSCHIJNT. ABONNE MEM T S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25- Inzending derAdvertenliëndaagstevoren, voor 1 Onre'smorg - ^4 Opening- der Jagt op Klein Wild. De Commissaris des Konings in de pro vincie /eehmtl Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten, de dato 2 September 1864 no. 75 Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 ^Staatsblad no. 87) Maakt bekend, dat de opening der jagt op klein Wild in deze Provincie is bepaald up Maandag den 12 September aanstaande; voorts dat de korte j igt dagelijks met uitzondering van den Zondagen de lange j igt op den Maandag, \V oensdag en Zatur- dag van iedere week alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jagt zal geoorloofd wezen. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburgden 2 September 1864. De Commissaris des Konings voornoemd It w. van LIJNDEN. Het is eene niet onbehagelijke druktedie de aankomst der kermisgasten en het opslaan van tenten en kramen medebrengt Gelukkig echter dat zij kort duurtanders zouden we haar spoedig onbehagelijk vinden. Uit de toebe reidselen die gemaakt worden blijkt dat zij thans rijk aan kleine tenten zal zijn. Een mensch zonder armen een dier met 2 koppen de hondjes Norma en Lelie die reeds zoo ver maard zijn; apen-een boschmensch; een museum mecanique tableaux vivants - worden dddrte aanschouwen gegeven en zullen u ruimschoots gelegenheid tot allerlei bespiegelingen aan bieden. Des Donderdags voormiddags had in de Concertzaal de eerste matinee musicale van de familie Sauvlet en Buziau plaats. Haar viel een talrijk bezoek ten deel en zij was regt amu sant niet alleenmaar ook verdienen de talenten van dit gezelschap veel lof. De muzijk was uit muntend de zang zeer goed de komiek dien we reeds vroeger hier hadden zien werken en toen reeds den algemeenen bijval verwierf, zoo goed als men slechts wenschen kan. Voeg daarbij verdienstelijke solisten en den kleinen tamboer, wiens virtuositeit de algemeene bewon dering wegdroeg en die zeker aan al de tamboers van ons leger wel les zoude kunnen geven bet zevenjarig jongske dat u op vioolspel vergast hetwelk niet alleen aardig is om te hooren maar ook aardig is om te zien en de slotsom is geene andere dan dat de societeithouder Zandvoort uitmuntend is geslaagd in de keus van znlk een gezelschap en dat zijne zaal al is zij ook vergroottoch weldra te klein zal zijn om zijne bezoekers te bevatten. Op de soiréé van Donderdag was daar een kunstlievend publiek te zamen en had men reeds des voormiddags zich eenigszins met de krachten van het gezelschap bekend gemaakt men kon die des avonds nog beter leeren waardeeren. Ook toen verwierven de solo's op den Walthoorn levendige toejuiching. De Societeithouder Vermunt ir.ogt zich ook ineen talrijk bezoek verblijden en met genoegen beeft men met het gezelschap Kieardo kennis gemaaktmen vond er ook oude kennissen bij. Dat zij ook door afwisseling van muzijk en zang, door aardige chansons door komische "voor- dragten hun publiek aangenaam zullen weten bezig te houden is aan geen twijfel onderhevig. Ook in bet hotel van Veen was bet gezelschap Rudersdorfï en Rhone verschenen wij hadden het genoegen nog niet dit te hooren. Dat velen daar zullen binnentreden ei. daar voldaan zullen zijn vertrouwen wij gaarne. Op vrijdag avond wordt de salon van de heeren Boas en Judels geopend. Wij wenschen dat die eerste voorstelling talrijk zal bezocht w orden ofschoon wij vreezen dat dit niet zoo zal zijn daar het vooroordeel tegen eene eerste voorstelling zoo diep ingeworteld zit. Op Zaturdag avond zal de geestige Vaude ville de Straatjongen van Parijs ten tooneele gevoerd worden. Het zal voor de tooneel- minnaren aanbeveling genoeg zijn als we er bijvoegen dat mw. Corijn de rol van Jozef zal vervullen. Onder de stukken die verder zullen opgevoerd worden, behooren de Bloemenverkoopster de eer der Familie de kunstgrepen der coquet- terie de Burggraaf de Lethoriére Henriette de Senneterreen Marion de Lorme. In een volgend nummer hopen wij aan de voorstellingen in dien Salon eenige regelen te wijden. ZiEiiiKZKE 9 September Op verzoek is eervol ontslag verleend aanjhr. J. L. de Jonge als 1ste luit. bij de dd. schutterij alhier en als zoodanig benoemd de 2de luitenant P. L. Broeksmit, en tot 2den luit. mr B. Ermerins thans schutter. In de zitting van den hoogen raad bur gerlijke kamer van jl. donderdag is aange- bragt de zaak van J. T baronnesse van Dedem wed. van D. Pruimers eischeresse procureur van der Jagttegen den staat der Nederlanden gedaagde, procureur Franqois. Over acht dagen zal in deze zaak conclusie worden ge nomen. Naar men verneemt komt de zaak hierop neêr Bij het grootboek der nationale werke lijke schuld staat ingeschreven eene soul van y 74,000 nominaal, rentende 2"/2 pet., ten name der minderjarige dochter van de eische resse waarvan deze als moeder en voogdesse, ingevolge de wet, ieder half jaar gewoon was de rente door haar gemagtigde te Amsterdam te laten ontvingen. Met 1 July jl. weigerde de directie van het grootboek, krachtens eene resolutie van den minister van finantien de uitbetaling der toen verschenen zes maanden rente. Hiertegen verzet zich nu de eischeresse op jgrond dat de staatals debiteur der rente de uitbetaling daarvan alleen in geval van arrest mag schorsen of weigeren. Men meldt uit Delft van 5 dezer. De navolgendeafschuwelijkedaad is gisteren namid dag hier gepleegd. Een timmermansknecht W. genaamd vervoegde zich ten 4 '/2 ure ten huize van den wethouder den heer mr. J. E. van der Mandele, aldaar en verzocht hem te sprekendoch ontving ten antwoord dat de heer v. d. M. juist aan tafel zat en hij een uur later terugkomen. Ten 5 '/2 ure kwam hij dan ook terug en na alstoen met den heer v. d. M. gesproken te hebben gaf hij hem hij het uit laten der deur met een scherp snijdend werktuig, vermoedelijk een bijteleen steek in den buik onder de linkerborst, ter diepte van een duim, waarop de heer v. d. M. in den gang neerviel. Onmiddelijk werd genees- en heelkundige hulp ingeroepen en gelukkig bleek het dat de steek niet was doorgedrongen in de ingewanden waarschijnlijk werd dit beletdoordien de heer v. d. M. gewoon is een zoogenaamd vlaggendoek te dragen. Hoezeer de heer v. d. M. veel bloed daardoor verloren heeft en zeer verschrikt is, bevindt hij zich tot l.eden redelijk wel en hoopt men op een spoedig hersteld. Men schrijft die wanhopige daad toe aan de meening waarin deze timmermansknecht verkeerde dat hij in zijne belangen was te kort gedaan doordien zijne moederdie eene gemeentebedie- uing bekleedtmet hern en zijne vier kinderen sedert vele jaren kosteloos woonachtig was in een der gemeentegebouwen, en hij inet zijn gezin die woning nu n.oest verlatendoordien de gemeente voor het gymnasium daaraan behoefte had. Tot gisteren avond elf ure heeft men hem vruchteloos gezocht doch toen heeft hij zich zelf vrijwillig in handen der politie overgegeven. Hij schijnt diep berouw te gevoelen en is heden zeer ter neergeslagen. Men meldt uit Kampen van 5 dezer. Heden namiddag gebeurde alhier een schrome lijk ongeluk. Terwijl men bezig was een der zware deuren van de sluis in de buitenhaven op te hijschen ten einde die in te hangen om den weg te bekorten, niettegenstaande voorafgegane waarschuwing daar voorhij ging, brak de ket ting de vrouw kreeg het gelieele gevaarte op het lijf en bleef deerlijk verminkt op de plaats dood. Aan het algemeen ovevzigt van het Bata- viaansch Handelsblad wordt liet volgende ontleend „Eene onzinnige poging tot het vormen eener zamenzwering tegen wat of wie is niet regt duidelijk is te Batavia aan het licht gekomen de hoofJaanleggereen opgewonden jongman die Garibaldi's hulp wenschte in te roepen is in verzekerde bewaring genomen. De gelieele zaak schijnt eigenlijk niet meer ge weest te zijn een jongensstreek. Dat er echter onder de zoogenaamde inlandsche kinderen een geest van misnoegen heerschtvalt niette ont kennen waarschijnlijk is de hoofdreden daar van liet onvoldoende hunner inkomsten bij de tegenwoordige duurte der levensmiddelen. Het ware billijk dat daaraan te gemoet gekomen werdmaar de inlandsche kinderen mosten niet vergeten dat wij, veel meer dan de Javanen, hunne vrienden zijn en dat hun eigenbelang vordert zich bij ons aan te sluiten en geen wrevel testoken tegen het Nederlandsch bestuur Zij die hen bespotten en minachten (hoe dwaas en slecht dit ook zijn moge)zijn hun ergste vijanden nietmaar wel zij die hun steeds voor liegen dat zij verongelijkt en vertrapt worden zouden. De onpartijdige moet erkennen (er zijn voorbeelden te over), dat kunde en ver diensten evenzeer bij inlandsche kinderen als bij geboren Europeanen worden op prijs gesteld. „Men verwacht algemeen dat aan den ver oordeelden Floris die een moordaanslag op den heer jhr. mr. F. Junius van Hemert had beproefden daarbij een ander had doodgeschoten, gratie van de doodstraf zal worden gegeven vurig wenschen wij dat die verwachting niet beschaamd worden zal. „De nieuwe zamenstelling van het hoog militair geregtshof waardoor op de leden van het civiele hofdie met werkzaamheden reeds overladen zijn, eene nieuw (daarbij onvergolden) last zal worden geworpen wekt gegronde onte vredenheid. Een goede regtspraak is reeds nu eene onmogelijkheiden in plaats van drin gend noodige verbetering aan te brengen heeft men thans uit geheel ontijdige zucht tot bezuini ging dien toestand nog verergerd. Een door het hof ingediend adres aan den koning zal ongetwijfeld doen terugkomen op ditnaar het schijnt in overhaastinggenomen besluit. „De cholera vermindert op Java in hevig heid doch zonder geheel te wijken de weers gesteldheid is voor dit in den regel zoo aangenaam jaargetijde niet gunstig. Men mist, althans te Bataviade gewone morgen- en avondkoelte van den goeden mousson. „De natuur is onrustig. Op Java zijn twee vuurspuwende bergen kort na elkander in werking geweest en in de Molukken werden in de maanden Mei en Junij verschillende schokken van aardbeving gevoeld; in Nieuw-Guinea vondop den 21 Mei eene zeer lievige aardbeving plaats. „Te Serang werd op den 16 en te Batavia op den 21 Julij eene veemarkt en tentoonstelling gehouden. Die te Serang was bijzonder be langrijk j te Batavia Iaat de zaak nog veel te wenschen over, doch het lijdt geen twijfel dat het goede doel door volharding bereikt worden zal. De maatschappij van nijverheid en land bouw maakt zich in dit opzigt zeer verdienstelijk. „Van de buitenbezittingen werden goede berigten ontvangen behalve van Sintang ('V. K. van Borneo) waar de geest der bevol king ons vijandig blijft. Moge eene verzoenende politiek ook daar vrede en welvaart herstellen'" GROOT-BRITTAN Pi IE N. De zoon van een geestelijke te Frankfort K. genaamd die onlangs van daar naar London vertrokken was, na afscheid van zijne famillie genomen te hebben daar hij voor een Engelsch huis eene reis naar Oost-ludië moest gaan ondernemen kwam te Lor.den', alwaar hij nog iets te verrigten had. Bij het bezoeken van een der dokkenzag hij eene vrouw in het water vallen die om hulp riep. Geen der omstanders scheen genegen daaraan te voldoen. De jonge Frankforter deed in allerijl zijn rok enz. uitsprong in het wateren bragtde vrouw, die op het punt van verdrinken was terwijl hij zelf uitcreput van vermoeijenis wasaan land maar vond tot zijne verbazing dut zijne kleêren met al wat daarin was verdwenen waren. Geen der aanwezenden bood hem eenige hulp ja zelfs kon hij geen cab bekomen daar geen koetsier hem, doornat als hij was, wilde opnemen, hoewel sommige van die koetsiers getuigen van zijne menschlievende daad waren geweest. Eindelijk, door hulp van een konstabel, dien hij de toedragt der zaak aan zijn verstand had gebragtbekwam hij na een uur wachtens een rijtuig, dat hem naar zijn heitel bragt, waar bij nu ziek te bed ligt. De ondergeteekende berigt zijne geëerde Stad- en Landgenootendat hij weder op nieuw ontvangen heeft verschillende soorten van HAARDEN en KAGCHELS, van zeer fraaije

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1