mr.° n. 1864 WOEiySDACr EN ZATURDAG. liirnienlandsche Tijdingen liuitenlandsche Tijdingen Zaliiniag 3 September, ZIERIKZEESEHEEOIIRANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12t,t cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a f 1 behalve liet zegelregt. VERSCHIJNT ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25- Inzending der Adv erlenliën daags tevorenvoor 1 Oure' smorq UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. (Vervolg van ons vorig Fo HOOFDSTUK viii. Armwezen. Spaarbanken. Van deze instellingen waren er, even als in 1862, aanwezig 6, als te MiddelburgSluisTholenVlis singenZierikzeeen (Woede. Met 1 January 1863 is de rente, die bij de spaarbank te Grocde wordt betaald, niet x/2 pCt. verhoogd en gebragt van 3 op 3 '/2 pCt. Bij de ove rige banken vverdt de rente tot hetzelfde bedrag als in 1862 betaald, te Middelburg en Vlissingen 3 pCt.te Tholen 3 en 4 pCt.te Sluis 4 pCt. en te Zie?ikzee 3xf2 en 4 pCt. Het getal der deelnemers, dat 2056 bedroeg is met 63 vermeerderdwelke vermeerdering zich tot al de spaarbanken uitstrekt ter uitzondering van die te Tholenhij welke dat getal minder was Zoo voor opgevraagde inlagenals voor interest werd 3514,555 minder betaald. Het bedrag der gedane inlagen was f 2068,33 minder dan in 1862. Het bedrag van het kapitaal der spaarbanken, met inbegrip van hetgeen ze te goed hadden, was 9509,37 meer, dat van hetgeen ze verschuldigd waren f 7683,45 meer. Het zuiver bedrag der reserve fondsen 1825,92 meer. De, enz. Spaarkassen. Van deze instellingen warm er, even als in 1862 aanwezig 3 als te BommenedeBrouwershaven en Korlgene Even als in dat jaar is aan die in de beide eerst genoemde gemeenten geen deel genomen. De reservefondsen die de beide kassen bezitten voortgesproten uit bijzondere giften berusten in de Spaarbank te Zierikzee. De enz. Hulpbanken. Van deze instellingen waren er, even als in 1862, aanwezig 2, als te Middelburg en Zierikzee De interessen door de leeners betaald, was bij de bank te Middelburg van 1 lol 2 pCt bij die te Zierikzee van 2 tot 5 pCt.naar gelang van den termijn van teruggave der geleende gelden. 580 voorschotten werden gedaan, zijnde 18 voor schotten minder dan in 1862, enz Even als in 1 862 werden door de bank te Zie rikzee geene voorschotten op acten van pensioenmaar alleen tegen borgstelling verleendterwijl ook bij die bank. even als in dat jaar, geene renten aan de leeners werden terug betaald. Ontvangen, enz. Namens het bestuur der vereenigmg tot wering van armoede te Zierikzeeontvingen wij weder een afdruk van het verslag nopens den staat en de werkzaamheden dier vereeniging, loopende van 1 Mej 1862 tot Ultimo April 1863. Die vereeniging oefent een patronaat uit over de bij baar ingeschreven huisgezinnendoor eene vrou- wen-vereeniging bijgestaan. Het hoofddoel dier vereeni ging, wering van armoedetracht men te bereiken door de bevordering van orde en vlijtbet tegengaan der bedelarij en de bevordering der deelneming in nuttige instellingenterwijl voorziening m tijdelijken nood als nevendoel is gesteld. Het getal (Lr ingeschrevene huisgezinnen, is, met liet oog op de finanticle krachten der vereeniging, aangehouden op 48, als maximum gesteld, zoodat alleen voor de uitvallenden evenveel nieuwe huisge zinnen zijn aangenomen. Drie gezinnen werden uit gesloten waarvan twee om dat zij nalatig bleven in het voldoen hunner vcrpligtingen ten aanzien van bet waarborg-fonds en de ziekenbeurs. Aan 42 buisgezinnen werd geneeskundige hulp verleend, waarvoor, met inbegrip der geneeskundige diensten, werd betaald 219,35. Ondersteuning in geld werd tot een bedrag van f 178 verleend aan 16 huisgezinnen, terwijl voor anderen onderstand dan in geld 7,05 en voor schoolgelden f 166,35 werd uitgegeven De hij de vereeniging ontvangen inschrijvingen en collecten bedroegen f 638,34. Voorts, enz. HOOFDSTUK IX. OPENBARE VEILIGHEID EN GEVANGENISSEN, a. Openbare veiligheid. De openbare rust en veiligheid werd in bet afge- loopen jaar nergens gestoord. Buitengewone maat regelen van politie W3ren niet noodzakelijk. De gepleegde misdrijven bepaalden zich tot dieve rijen van gering aanbelang Bijzondere klagten over bedelarij werden door ons niet vernomen. Dit maatschappelijk kwaad werd zooveel mogelijk geweerd en daar waar 't zich ver toonde, geschiede dit meestal bedektelijk en gepaard met het uitventen van eene of andere geringe koop waar. De door drie en twintig gemeentebesturen in Zuid-Beveland ter wering van bedelarij gezamenlijk vastgestelde bepalingen worden gezegd doelmatig te blijven werken. Het, enz. Brandbl usch-m iddelen. Wij vinden hieromtrent niets andersder ver melding waardig, aangeteekend dan dat le Middel burg een zeker getal lederen brandemmers door ijze ren zinken en zeildopksche emmers werden ver vangen en dat te Zierikzee twee nieuwe spuiten wer den aangeschaft, terwijl eene oude spuit aldaar werd verkocht. Straatverlichting Te, enz. De straatverlichting te Brouwershaven had door middel van gazolie plaats en voldeed zeer goed. Aan bet einde van de noordzijde en van de zuidzijde der haven aldaar is thans eene lantaarn geplaatst. De, enz. Te Zierikzee brandde het gaz voor de straatver lichting in 1863 gemiddeld 1 779 uren per lan taarn. Op het einde des jaars waren aldaar 147 lantaarns geplaatst. b. Gevangenissen. De, enz. De gevangenen te Zierikzee werden door de leeraars van het hervormd kerkgenootschap aldaar van tijd tot tijd bezocht. Ook aan die welke tot hel roomsch-katholyk kerkgenootschap behoorden, werd de troost en hulp der godsdienst door de gees telijken dier gezindheid te dier plaatse bereidwillig verleend. Gevangenen der luthersche belijdenis toe gedaan werden aldaar niet aangetroffen. Het, enz. Ook te Zierikzee werd den gevangenen geregeld schoolonderwijs gegeven. Voor onderscheidene van de 44 welke daarvan gebruik maakten, geschiedde zulks met goed gevolg. Te, enz. (Wordt vervolgd.) Zierikzee, 31 Augustus 1864. Volgens Bekendmaking van den heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland zal de voor deze Provincie benoemde commissie tot het afnemtm der examens ter verkrijging van acten van be kwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs weder bijeenkomen op Woensdag den 5 October 1864 en volgende dagen in het locaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Middelburg en zullen de dagen en uren waarop de verschillende adspiranten zullen moeten verschijnen hun later door de heeren Schoolopzieners [worden opgegeven. De belanghebbenden zullen zich vóór of' uiterlijk op den 21 September e behooren aan te melden bij den Schoolopziener van het districtwaarin zij wonen of van buiten 's lands komende voornemens zijn zich te vestigen, met opgaaf van de acte, die zij verlangen, en met over legging van een of meer getuigschriften van htm goed zedelijkjgedrag en van hunne geboorte- acte alsmede van de acten van bekwaam heid of van algemeene toelating die zij reeds mogten hebben verkregen. Uit Arnhem meldt men van 28 Augustus. De bekende C. Hornidge ook genoemd Som- merset Leeveroordeeld tot vijfjaren tucht huisstraf wegens moedwilligen doodslag, ge pleegd op den lieer G. van Dongen Franken alhieris gisteren in het huis van arrest te dezer stede (waar hij op verzoek zijne straf onderging) aan eene beroerte overleden. In den nacht van donderdag op vrijdag jl. is op het zoogenaamde kerkhof te Vlissingen een der gaspijpen lek geworden. Het daaruit stroomende gas drong door de riolen in de daarbij gelegen huizen tengevolge waarvan sommige der bewoners van hun bewustzijn werden beroofd. Gelukkig werd het in tijds ontdekt, zoodat men geene ongelukken te be treuren heeft gehad. Het ontstane lek is on- iniddelijk hersteld. LI. zondag heeft te Haarlem eene poging tot diefstal plaats gehad inde woning van den heer V. rustend pastoor aldaar. Laatstge noemde afwezig zijnde schelde een tot nog toe onbekend persoon aan gemelde woning die bij het opendoen door de dienstmaagd de deur achter zich slooten van haar al het geld gelds waarde kostbaarheden enz. eischte dat zich in de woning bevond. Toen de dienstmaagd aan dien ehch njet gretig voldeed bragt hij haar met een mes eenige sneden aan hals en hand toe, die met nog verdere bedreigingen om haar te vermoorden vergezeld gingen waarop zij nu zeide den sleutel te zullen krijgen om aan zijn verlangen gevolg te geven. Door den angst gedreven ijlt zij naar boven opent een achter raam in den tuin uitkomende en roept om hulp waarop de dader zich verwijderde vóór men in de gelegenheid was hem in handen te krijgen. I)e toegebragte wonden zijn gelukkig naar men verneemt niet van dien aard dat zij den dood ten gevolge zullen hebben. De policie doet onderzoek om den dader op het spoor te komen. LI. vrijdag geraakten te Dordrecht twee jongelingen van het plankier aan het Scheffers- plein iii de oude haven. Een hunner, nog slechts 12 jaren oud zou voorzeker verdronken zijn ware het niet dat de heer H. C. P. de H. die liet ongeval alras bemerkt had, geheel ge kleed van boven van het Scheffersplein in het watersprong, en tot zijne niet geringe vreugde zijn eigen zoon mogt redden. De tweede jon geling die de zwemkunst scheen te verstaan en genoeg tegenwoordigheid van geest bezat om daarvan gebruik te maken had zich zei ven reeds gered. »I1. donderdag heeft de arrondissements- regtbank te Zwolle vonnis gewezen tegen den voormaligen predikant J. G. van Rijn en hem 5 schuldig verklaard aan poging «tot omkooping van een dienaar der openbare magtdoor het beloven eener geldelijke belooning, door hem begaan op 28 en 29 December 1863 op den persoon van Antonij Lengton gevangenbe waarder in het huis van burgerlijk^ en militaire verzekering aldaar terwijl hij daar gedetineerd was door van hem te vorderen dat hij brieven zonder voorkennis van den directeur der ge vangenis zou bezorgen aan zekeren Ridder aldaar, en .hem „ter zake zijner bijzondere geaardheid" wegens dat feit veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 45 dagen alsmede de betaling eener geld boete van 50 en de kosten van het regtsgeding. De wedrennen te Ostende zijn dit jaar in bijzijn van den koning der Bc-lgen en de koninklijke familie door een vreeselijk voorval gekenmerkt geworden. Een der vooi tn ffelijkste renpaarden Sic cl mare bereden door den jockey William Hoy had bij de eerste maal de haan rond twee drie lengten op zijne mede dingers vooruit gehouden. Bij den tweeden omrid keerde Hoy zich eenigzins van den zadel om ten einde te overzien boe de kansen stonden. In dat oogenblik welligt ten ge volge der beweging van zijnen berijder, maakte het paard een zijsprong links en stootte daarbij met de borst tegen een der palen die het terrein afbakenen. Iloy werd door dien schok uit den zadel geworpen en bleef ongelukkig met een Heen in den stijgbeugel hangen. Het paard hernam met ontoombaar vuur na dit incident dat in eene seconde voorviel zijne vaart en sleepte den ongelukkige ongeveer 200 ellen voortnu en dan woedend achteruitslaande om zich van de oorzaak zijner belemmering in den loop te ontdoen en waardoor Hoy her haaldelijk zwaar aan het hoofd en de borst ge wond werd. Als een elastieke bal zegt een ooggetuige, hotste de beklagenswaardige jockey aan den stijgbeugel naast het pijlsnel rennend paard over den grond. Eindelijk brak de riem en nu vloog het paard over.heggen en slag- boomen de nabijgelegen velden in en rende dwars door tuinen en bouwgronden weg. De arme Iloy slechts 45 jaren oud en de eenige kostwinner zijner oude gebrekkige moeder werd stervende opgenomen met ineengetrapte borst en een half verbrijzeld hoofd. Hij stond bij het publiek als stoutmoedig behendig en volleerd ruiter hoog aangeschreven en had nog onlangs onder de toejuiching van duizenden den eersten prijs bij de wedrennen te Brugge behaald. Na een vreeselijk lijden stierf hij 's avonds van den ongelukkige» dag in het alge meen ziekenhuis. F R A. N K. K IJ K. Onlangs bestrafte eene moeder te Parijs haar 12jarig dochtertje over een ligt vergrijp. Terwijl het kind bittere tranen stortte werd er bezoek aangediend en de moeder verwijderde zich. Naauweiijks waren eenige oogenbiikken voorbijgegaan of men hoorde een vreeselijke gil. De moedei' vloog de kaïner uit en vond haar kind bewusteloos op den grond liggende. Zij 'neemt het op, verwijderde de zakdoek die het ongelukkige meisje tegen het hoofd gedrukt hield en zag dat het regteroog uitgestoken was. Naderhand bleek dat het meisje op het gerucht dat er vreemden kwamen zich de oogen had willen afdroogen. Zij had daartoe het eerste het beste voorwerp genomen en ongelukkig juist de zakdoek waaraan zij geborduurd had

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1