ar.° 70. Woensdag 31 Augustus. 1864 WOENSDAGENZATURDAG. Binuenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER AD V E RTE N TI E N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve hel zegelregl. VERSCHIJNT. A B O N N E M E N T S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25» Inzending der Advertcntiën daags tevoren, voor 1 Oure*smorg (IS'iet officieel gedeelte Openbare Kaaftsvergaderlng: gehouden ie Kierlkzee, den Augustus 1964. Voorzitter mr. B. C. Cau Fungerend Secre taris Loewer commies-griffier. Afwezig met kennisgeving de heeren mr. de Crane en jhr. v d. Santheuvel zijnde uit stad. Be notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld, dat liet Raadsbesluit tot beschikking uit onvoorziene uitgaven 1864 over 250 voor premien en verdere kosten van het Landbouwfeest door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd Voor kennisgev ing aangenomen De rekening der dd. schutterij in quadruple» over 1863 zal in handen gesteld worden der straks te benoemen commissie voor de begrooting. Aan den boedel van wijlen den heer B Lam mens wordt op daartoe gedaan verzoek resti tutie verleend van hoofdelijken omslag over 1864 voor 7 maanden ad/34,65, waarvan aan den Gemeente Otvanger zal worden kennis gegeven. Op het verzoek van het onderwijzers-gezel schap alhier wordt de voor 1864 toegezegde doch niet noodig geweest zijnde subsidie ad 150 voor 1865 toegestaan wanneer het Ned. onderwijzers-gezelschap alhier vergadert De voorzitter deelde mede dat die som op de be groot ing voor 1865 is voorgedragen. Wordt toegestaan af- en overschrijving van posten op de begrooting der schutterij 1864 behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. De Voorzitter verzoekt namens Burgemeester en Wethouders de goedkeuring van den Raad op de voorloopige toestemming door Burge meester en Wethouders verleend aan de heeren C. van der Vliet en .J. L de Does voor het gebruik van den zolder van het kazerne-gebouw, tot berging van vlas ad 60 cents per week ge durende liet gebiuik. Dit wordt toegestaan onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Idem op het ontbieden van een schip met zoet water wegens bestaand watergebrek en tot het beschikken eener som van ƒ165, uit den post van onvoorziene uitgaven onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Namens de commissie ad hoe brengt mr Moolenburgh rapport uit op de rekening der. gemeente over 1863strekkende tot goed keuring behoudens enkele opmerkingen die meer den vorm betreffen en geen invloed hebben op de rekening zelve. De Voorzitter geeft de noodige toelichting. Hierop wordt niet alge- meene stemmen het concept-besluit tot voor loopige vaststelling der rekening goedgekeurd waarbij Burgemeester en Wethouders zich van stemming hebben onthouden zullende aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden opgezonden. Idem op de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1863 en wordt dienovereen komstig goedgekeurd zullende de opmerking betrekkelijk de redactie van een artikel aan het Armbestuur worden medegedeeld. Mr. Fokker heeft zich als Voorzitter van gemeld Armbestuur van medestemming onthouden. Idem op de rekening der Teekenschool strekkende tot goedkeuring. Mr. Fokker neemt het praesidium waar, als zijnde de Burge meester Voorzitter der Directie van de Teeken school. De rekening wordt goedgekeurd. De gemeente-begrooting, die van het Bur gerlijk-R Catholiek- en Evang Luth. Arm bestuur en van de schutterij voor 1865 wordt gestold in handen eener commissie van welke tot leden na herhaald»} stemmingen worden ge kozen mr. J. Moolenburgh mr. de Crane en Zuurdeeg. De gemeente-begrooting zal ter visie gelegd en in druk of afschrift verkrijgbaar gesteld worden tegen betaling der kosten, waarvan openbare kennisgeving zal worden gedaan I >e Vergadering wordt alsnu met gesloten deuren voortgezet. Na heropening w ordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders be sloten tot de onderhandsche aanbesteding der klokken voor den tijd van 5 jaren tot l Mei 1869 ad 1150 aan A. Perrenoud en A. Berg, onder borgstelling van C. Nolet en A. Pher- nambucq, waarop de goedkeuring van Gede puteerde Staten zal worden gevraagd. Op de vraag of iemand nog het woord ver langt vestigt de heer Mulock Houwer de aan dacht van Burgemeester en Wethouders op de geringe hoeveelheid water, die in de regenbak der gemeente komt hetwelk veroorzaakt wordt door het verloren gaan van waterdat door het nemen van eenige maatregelen naar den bak zou kunnen geleid worden. De Bur gemeester en de Wethouder de Jonge merken hierop aandat dit met te veel kosten zoude gepaard gaan waarop de heer Houwer voor stelt dit op andere wijze te vinden door het water dat in den bak van den concierge loopt voor een gedeelte te leiden raar den nieuwen regen bak hetwelk door Burgemeester en Wethou ders zal worden in overweging genomen. Hierna wordt de Vergadering gesloten. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. (Vervolg van on3 vorig No.) HOOFDSTUK VIII. Armwezen Volgens de opgaven der gemeentebesturen is de toestand van het armwezen ia 1863, vergeleken met 1862 in 9 gemeenten veel gunstiger, 20 iets gunstiger 2' niet ongunstig of bevredigend 60 onveranderd 2 iets ongunstiger en t veel ongunstiger geweesten dus over het algemeen gunstiger. Dit wordt bevestigd door de hierna te vermelden cijfers van het getal der ondersteunden en van het bedrag der uitgaven voor onderstand blijkens welke bijna 10 M» personen minder zijn ondersteund geworden dan in 1862, en voor onderstand bijna t 14000 minder is uitgegeven. !)e oorznak daarvan schijnt gezocht te moeten worden in den ruimen en goeden aardappelen oogst, waardoor dat hoofd- voedingsmiddel van de behoeftige klasse voor een betrekkelijk geringen prijs is kunnen worden verkregen en in de uitvoering van vele en groote openbare werken waardoor aan een niet gering getal personen, die anders vruchteloos naar werk zoe ken arbeid en verdiensten is kunnen worden verstrekt. Omtrent enz. Door een der gemeentebesturen is de vraag gedaan of eene meerderjarige arme die eenmaal het gezin waartoe zij behoorde vrijwillig verlaten heeft, en daartoe wederkeert, geen afstand heeft gedaau van hare bevoegdheidtoegekend bij het laatje gedeelte van alinea 2 van art. 44 der wet tot regeling van het armbestuur, indien zij weder in onderstand wordt opgenomen, en hare overkomst verlangd wordt. De minister van binnen- landsche zaken heeft dnarop geantwoord dat, des vereischt alleen door den regter kan worden beslist door wie de uitge schoten ouderstand van een arme, wiens overkomst naar de plaats van zijn domicilie van onderstand op grond van art. 44 der armenwet is gevorderd, zonder dat daaraan is voldaan behoort te worden gedragen, dat regelende voor schriften daaromtrent van de regering niet kunnen uitgaan en datwanneer het aankomt op geldelijke vorderingen waarover alleeD du regter kan uitspraak doende mededeeÜDg van iya gevoelen nutteloos schijnt. Omtrent de kerkelijke armverzorging kunnen wij mededeelen dat, volgens de opgaven der gemeentebesturen in 1863 weder 15 kerkelijke armbesturen van de Hervormde gemeente hunne gezindheid hebben doen kennen om voor zoo ver hunne fond sen dit toelaten onderstand te verleenen aan behoeftigen die in hun kerkelijk ressort wonen doch elders domicilie van onder stand hebben. Het getal kerkelijke armbesturen dat zich aan de verzorging van zoodanige behoeftigen nog onttrektbedraagt 26. Op de vraag aau de gemeentebesturen of de Hervormde diakonie in hunne gemeente, ook de zoodanigen verzorgt, die geene ledematen zijn .hebben wij van 40 een toestemmend cn van 57 een ontkennend antwoord ontvangen. In enz. Banken van leen ing. Van deze instellingen waren er even als in 1R62aanwezig4 allen op openbaar gezag duargesteld ah te Goes Middelburg lis si n (jen en Zierikzee. Deze banken werkten gezamenlijk inet een kapitaal van 1< 5888,02 van welk kapitaal/ 19297,85 waarvoor geen interest, werd betaald, terwijl de andere 86590,'7 tegen interest werd opgenomen, bij de bank te Middelburg f 4599", 17 tegen B, en 4 pet., bij de bank te I lissin ff en 23050 legen 5 pet en hij de bank te Zierikzee f 17550 tegen 4 en 5 pet Alleen de bank te Goes werkte met geeu kapitaal waarvoor interest werd betaald. Het bedrag der kapitalen waarmede werd gewerkt, was 1140,015 minder dan in 1862 De interest tegen welke de banken beleendenf(rentestandaard) was als in 1862, bij de bank te Goes t6 pet. en bij die te Zierikzee 12 pet. voor alle panden bij die te Middelburg 8 pet. voor panden van 50<i en daarenboven 9 pet. voor panden van f 100 tot ƒ500 en 146/.0 pet. voorpanden beneden de/ 100 en bij de bank te l'lissingen 12 pet voorpanden boven de 200 en 16 pet. voor panden van 200 eu daar beneden. Beleend voor het eerst of bij vernieuwing werden 1 16797 panden, 117789 panden werden gelost en 1225 panden ver kocht liefgetal der beleende panden was 11416 minder dat der geloste panden 9567 minder, en dat der verkochte panden 166 minder dan in 1862 De vermindering van het getal der beleende geloste eu veikochte panden strekt zich uit tot al de banken. Uitgegeven enz. De winsten bij de leenbaöden verkregen was ƒ378,245. In 1862 918,( 2. De bank te Goes verkreeg eene winst van ƒ58,935. In 1862 leed ze een verlies van 0,71. Die te Middelburg eene winst van 216,865zijnde ƒ239,475 minder dau in 1862. Die te l'lissingen eene winst van f 88,21 bedragende -ƒ340,19 minder dan in IS62. Die te Zierikzee verkreeg 14,235 winst, zijnde dit I9.045 minder dan in 1*62. Zieken- en begrafenis bussen. Van deze instellingen waren er even als in 1862 aanwezig 14, als: I te Goes 4 te Middelburg I te Tholen, 4 te l'lissingen, 3 te Zierikzee en I te Ouwerkerk. De ezu. (Wordt vervolgd.) Uit Breda meldt men van 20 dezer. In den afgeloopen nacht heeft het zoo hier als in de omstreken zoo sterk gevroren dat zelfs het aardrijk met een dunne ijskorst overdekt was. De nog op sommige plaatsen rondom de stad in bloei staande late boekweit is totaal afgevroren. De oudste landman in de huurt zekere K. Kerst, die ruim 90 jaren telt, kan zich zulk eene felle nachtvorst in dit saizoen niet herinneren. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom van 26 dezer. Sedert eenige dairen is hier het gerucht verspreid dat door het comité van defensie een voorstel zoude gedaan zijn om de vestingen Bergen-op-Zoom en Maastricht te slechten. Men wil dat het verblijf van den inspecteur der fortificatiën, alsmede van den kommandant der 1ste militaire afdeelinghier mede in verband zoude staan. LI. donderdag betrapten eenige kinderen een kerkdief in de R. K. kerk te Druten. Een van hen ging dit aan den pastoor zeggen die dadelijk een jongen naar den rijks-veldwachter zond. Toen deze kwam, ontmoette hy den dief huiten de kerk en nam hem weder naar de kerk mede, alwaar hij verklaarde dat hij de offer blokken beroofd had Sporen van braak kon men niet bespeurenmaar wel eenige strepen van lijm. Bij onderzoek is gebleken dat de dief omstreeks f 4 aan centen enz. bij zich had geborgen benevens een paar riemen en een balijnen stokje, met lijm bestreken dat waar schijnlijk gebezigd werd om er de gelden mede uit de blokken te halen. Ook werd bij hem gevonden een boekje, waarin de namen opge- teekend waren van de plaatsen, waar li ij de kerken geregeld bezocht. De schuldige is een VVestphaler van geboorte en naar Nijmegen overgebragt. Onder de bijzonderheden van den dag kunnen wij vermelden dat jl. donderdag to Stedum in de laan van den lieer S. «Jensema zijn gevonden 2 59 doode mussehen b-halve eene menigte, die reeds door het roofgedierte gedeeltelijk was verslonden. De oorzaak hier van schrijft men toe aan den bnifengevvonen regen en koude, of misschien wel aan hagelslag die in den nacht van dingsdag op woensdag alhier is gevallen. Dat de natuur geheel ontsteld was was tevens blijkbaar aan het groote getal zeevogels die men daar opmerkte; ook is de uitwerking niet onduidelijk gebleken in het te velde staand koren en boom- en tuin vruchten die over het geheel veel schade hebben bekomen. Een merkwaardig proces werd dezer dagen voor de kauier van strafzaken (ter arron dissement s regtbank te Leuven behandeld, 't Gold hier niets minder dan een abt met name Clemens Bernarddievoorzien van bisschoppelijke certificaten van goed gedrag en gesterkt door zijn geestelijk gewaad zich gedurende verscheidene maanden, in vereeni- ging met eenige soi disant kooplieden te Brussel en elders aan de grootste opligterïjen had schuldig gemaakt. Uit de debatten is gebleken dat hijzoo al niei de ziel dan toch het crediet was van eene bende schelmen die, hun zetel hebbende te Brussel wijd en zijd hunne vertak kingen hadden. De geslepene wijze echter waarop men de zaken" dreef, heeft de justitie buiten de gelegenheid gesteld de hand op de geheele bende te leggen zijnde alleen de abt Bernard en twee Leuvensche kooplieden van den Bergh en Berber tot zware gevangenis straffen, en zekere Paulisgewezen Belgisch consul te Trebizonde bij verstek tot dergelijke straf veroordeeld. De procureur des konings heeft echter in het belang der openbare veilig heid de namen gesignaleerd van al diegenen die tijdelijk in deze zaak waren betrokken, en den handel tegen hunne kwade praktijken ge waarschuwd daar de wijze waarop zij zich crediet en goederen verschaften hem voor dat oogenblik op hunne peisonen geen vat gaven. De abt had ook de gewoonte bij eiken wijn handelaar, wiens adres hij langs den een-en of anderen weg in handen kreeg, eene aanzien lijke bestelling te doen, welke natuurlijk tegen over een geestelijke gewoonlijk werd uitgevoerd. Ook manufacturiers en tot kaarsenf.ibriekanten toe dee'den in de eer dier priesterlijke bestel lingen waarvan sommigen duizende francs be liepen en nooit werden betaald daar Berger en van den Bergh, de voornaamste handlangers van den abt diegoedeten onmid- delijk beneden de waarde voor contant geld realiseerden. Het drietal dreef ecliter eindelijk het spel zoo ver, dat de justitie er zich mede inliet en de schelmen in bewaring nam. LI. zaturdag stond de bedoelde abt Cl'emens Berdard weder te Leuven teregtwegens aan- slag op de zeden. Hij werd veroordeeld tot gevangenisstraf van zes maanden en in de kosten. Te Z. had dezer dagen in een hótel het volgende plaats De nachtlijst moest geteekend worden; hieraan werd voldaan en hoe onge- loofelijk ook waren daar toevallig vereenigd de- volgende reizigersbij meest alle handelaren bekend de Bruyn Groen de Witde Swart de Grijs f Blaauw RootBrandligtBrand- donker. Aan het policie-bureau was men met deze zonderlinge combinatie van namen niet tevreden zelfs verstoordwijl men aan gek-

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1