nr.0 tf9. Zatur<lag 21 Augustus 1864 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturenen Administratie!) Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. Binneiilandsche Tijdingen Buitenlaiidsche Tijdingen IERIKZEESÜE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 121', cents de 7egel. GeboorteHuwelijks- «n Doodberigten van I6 regels af 1 behalve het zegclregt. VERS C HIJ NT: AB O NN E M E N TS-P BfJ S. Per drie maanden f2,00. Franco per post r 2,25' Intending der Advertentiëndaagstevorenvoor 1 Oure'smorg Burgemeester en Wethouders van '/i$- rikz-e brengen ter kennis van de ing-zetenen dat het verbod om straten ie schuren en glazen te wasscheuafgekondigd den 20 Jnlij jongst leden van heden af wordt ingetrokken en opgeheven met aanbeveling evenwel om steeds spaarzaam in het gebruik van water te zijn. Afgekondigd van het raadhuis te Zierikzee den 24 Augustus 1864 l)e Burgemeester B. C. CAU. De tunqSecretaris LÓEWER. Burgemeester en Wethouders van Xie- r ik zee brengen ter openbare kennis: dat, inge volge Koninklijke magtiging de 255ste Staats loterij is vastgestelddie bestaan zal uit 20,000 loten 10,000 prijzen en twee preinien, verdeeld in vijf klassen. Dat de collecte geopend op Maandag tién 22 dezer, gesloten zal worden up Xaturdng dén 3den September a. s.en dat de trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravenliage te weten die van tie eerste klasse, op 19 20, 21 en 22 September die van de tweede klasse op 3,4, 5 en 6 October die van de derde klasse op 17, 18 19 en 20 dier tr.aand die ran de vierde klasse, op 31 October, 1 2 en 3 November, en die van tie vijfde klasse op 14,15,16, 17, 22 23 24 25 29 en 30 November, 1 2", 6 7,8 en 9 December terw ijl de laatste hon derd nummers, op Zaturdag den 10 December 1864, zullen getrokken worden. Dat de prijzen der loten en de wijze van uitgifte en trekking dezelfde zijn van vorige loterijen; eindelijk dat de loten en gedeelten daarvan voor de vierde en vijfde klasse alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zieriktre den 24 Augustus 1864. De Burgemeester B. C CAU. De fung. Secretaris. LOK WEK. Burgemeester en Wethouders van ZtV- rikzee maken bekend dat de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1865 zoo als die heden den Getneen'e-Baad is aangeboden van nu af tot den 10 September e. k. ter lezing voor een ieder op de Secretarie ten Raadhuize zal voorliggen en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld wordt ingevolge de wet. Zierikzeeden 26 Augustus 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De fung Secretaris LÓEWER. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. HOOj'liijTUK vil. Industriescholen. Deze bestaan alleen te Middelburg en te Zierikzee. Omtrent die te Middelburg hebben wij in het verslag dier gemeente ver nield gevonden dat tutti zich steeds in eenen gewenschten bloei' over dezelve mag verhengen en dat de verandering die deze inrigting in 1861 onderging goede vruchten draagt. Verdere euz. Schoolonderwijzers-geze'schappe n De gewone toelage van 330 ten behoeve dier gezelschap pen werd door het rijk in 1863 weder verleend. Hetgeen wij omtrent die gezeUchappeu kunnen mededeelen bepaalt zich tot het volgende. l>e enz De 4 in het 2de schooldistrict bestaande gezelschappen hiel den meestal maandelijks hunne bijeenkomsten terwijl zij te zaraen als ééne district-vereeniging van onderwijzers driemaal te Zierikzee vergaderde telkens onder de leiding van den schoolopziener, en werden in die vergaderingen belangrijke vraagpunten over onderwijs en opvoeding behandeld. Het onderwijzers-gezelschap in het 3de schooldistrict beant woordt meer aan zijne bestemming dan vroeger. In de jaar- lijksche vergadering die in de gemeente Tholen wordt gehouden, werden allerlei onderwerpen den onderwijzers-stand betreffende besproken en door een vriendschappelijken maaltijd besloten hetwelk tot opwekking van eerzucht en tot nankweekingen onderhouding van den vriendschapsband veel heeft bijgebragt. Dat enz. Latijnsche scholen en gymnasia. Deze bepalen zich tot een gymnasium te Middelburg en een te Zierikzee. Op ieder dier beide inrigtiügan waren op het einde des jaars 17 leerlingen. oj[oge scholen en athenuia. Bestaan enz. Kunsten en wetenschappen. Van 'de in deze provincie bestaande genootschappeumaat schappijen en vereënigingen ter beoefening of bevordering vun kunsten cn wetenschappen; zijn oua de volgende bijzonderheden kenbaar geworden. Het enz. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering van Nijver heid. Van deze bestaan afdeeliugen te Middelburg Zierikzee en Goes. Het getal leden van de afdeeling te Middelburg dat met 2 is verminderd bedraagt thans 51 dat te Goes 30 leden terwijl dat te Zierikzee niet is opgegeven. De pogingen door de afdeeling te Middelburg aangewend om t*oor de in 1864 te houden algemeene jaarlijksche vergade ring en het daarmede gepaard gaande congres Middelburg te zien aangewezen werden met een gunstig gevolt: bekroond. Het voornemen bestaat om alsdan eene tentoonstelling en wed strijd te doen houden van brandspuiten brandbluschmiddelen en reddingsioestellen. De Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland.- Deze hield hare gewone jaarlijksche tentoonstel ling; van y.ee en laodbouwkuudige werktuigen den !6den en l7den Junij te Goes. I'e vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland te Middelburgvestigde in 1863 bijzonder de aandacht op zoogenaamde wintervruchten en wintergroenten waartoe.zij eene op'den Ssten en 9den November gehouden tentoonstelling deed strekken. De vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland bestond op den tsten Januarij 1863 uit 61 leden. Dit getal verminderde in den loop dezes jaars met 6 zoodat er bij het einde daarvan slechts 55 waren. Behalve enz. Bij de teekenschool te Zierikzee is de verzameling van voor beelden verrijkt met eenige teekeningen van werktuigen ten behoeve van de zoodai.igen voor wien dekennis van machines nuttig of noodig is. Omtrent de teekenschool te Tholen is ons alleen bekend dat die gedurende het geheele jaar zeer gunstig heeft gewerkt en door 44 leerlingen werd bezocht. De enz. (Wordt vervolgd.) Door Z. M. is tot burgemeester der gemeente Zevenhuizen benoemd .1. B. Nederveen onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeen!e Bruinisse. Brouwershaven 25 Augustus. Niet weinig verwonderd was men den 23 dezer op de reede alhier Zr Ms. stoomschip Prinses Maria te zien arriveren, en die verwondering steeg, toen men vernam dat deze ten gevolge van een van hier verzonden telegram, tot beteu geling van ongeregeldheden was gekomen daar niemand van die ongeregeldheden iets wist zoo min het bestuur als de ingezetenen. De afzender van het telegram die gemeend heeft, die assistentie te moeten vragen omdat een particulier persoon bezit had genomen van een gestrand Fransch schipvan hetwelk de kapitein en bemanning zich een'ge oogenblikken hadden verwijderd om hulp in te roepen, entoen deze terug keerdehem de toegang tot zijn schip geweigerd werd zal mi moeten weten hoe zich deswege te verantwoorden Indien zulk een oorlogschip inderdaad noodig ware geweest, zou liet er hier treurig uitziennu geeft het echter stof tot vrolijkheid ofschoon men het betreurt dat iemand heeft goedgevon den, een telegram, dat zulke gevolgen had, af te zenden en de reis van het Nieuwediep naar hier met noodweêr is gedaan. Men meldt uit Rotterdam van 22 dezer. Heden namiddag ten 5 ure viel een knaapje van circa 6 jaren uit de carousselstaande op de kermis bij de Karrensteeg alhier. Demoeder daarbij staandedit ziende, schoot toe om haar kinddat daar liggende geen verder kwaad konde wedervaren, te hulp te komen en bekwam daarbij een zóó geweldigen slag van een pasrd tegen liet hoohldat haar het bloed uit ver schillende wonden vloeide terwijl haar de hand van af de pols in tweeën werd gescheurd De moeder verkeert in zorgelijker toestand terw ijl de jongen alleen verschrikt, doch onbezeerd bleef. H. M. de koningin is II zaturdag avond door de activite't en attentie van een der lakkeij-ti hoogstwaarschijnlijk voor een groot ongeluk bewaard II. M. bevond zich namelijk in een rijtuig met vier paarden en voorrijder te Pcheveningen, toen bedoelde lakkei besp-urde dat aan het rijtuig een ongemak was gekomen. Bij onderzoek bleek dat de as gebroken was H. M. stapte uit het rijtuig en bleef hij Z. K. H. den grootvorst troonopvolger van Rusland; tot dat dé voorrijder, die inmiddels naar het huis ten Bosch gereden was met een ander rijtuig was aangekomen, waarmede II. M. naar'sllage terugkeerde. Men meldt uit Zwolle van 22 dezer Even als in de Twentsche fabrieken door de heeren Zeeman en de Vries Kobbe een onder zoek is ingesteld omtrent de ligc.hamelijke en zedelijke ontwikkeling van kinderen en jonge lieden beneden de 20 jaren, die aldaar werken zal zulks hier eerlang geschieden door onzen stadgenoot dr. A. Drielsma. liet is een ver blijdend teeken des tij Is dat men zich op die wijze het lot der jeugdige fabrieksarbeiders aantrekt en daarin zooveel mogelijk verbetering zoe kt aan te brengen. Vrijdag 19 dezer ging de meid van dr. Diephuis te Dragten omstreeks middernacht eene dame te huis brengen en ontmoette op haren weg niets w at haar deeren kondoch alleen weder huiswaarts keerendesprong haar een groote kerel tegen het lijf, die haar bij den arm greep en in de Eriesche taal zeide meisje wil jij eens wat zien Tegelijk trok hij uitzijn vest een groot blinkend ding dat veel op een slagtmes geleek, waardoor de meid zoover- schrikkelijk gilde, dat de enkele meiischen die nog w akker waren huiten kwamen. De meid worstelde zich los, doch de aanrander greep haar weer en zeide „neen jou moet dat diens ens sjoen." De meid gilde nog harder en ont kwam door een ferme ruk. In de grootste be- naauwdlieid kwam het verschrikte meisje te huis en de doctor moest haar onmiddelijk spiritus en bruischpoeder toedienen en toen zij een beetje tot bedaren kwam vertelde zijdat er een kervl haar had willen vermoorden. De doctor waarschuwde de nachtwacht, ten gevolge waarvan de gansche policie, bestaande uit twee man op het onderzoek uittoog Wat vond men? Niets. En wat was ei gebeurd? Een hoerdie van de harddraverij terugkeerde gevoelde zich gelukkig dat hij de premie gewon nen had: hij had die tusschen zijn borst en zijn vest zitten en wie hem nu tegemoet kwatn die moest zijn prijs bewonderen Zoo ontmoette hij ook de meid van den doctor en hield haar zijn prijs voor de oogen deze dacht dat liet een scherp mes was en. wat was het? een zilveren vischspaan. De policie heeft na beko men inlichting aan de zaak geen verder gevolg gegeven. DU1TSCHLAN D. De groote pudding voor het aanstaande volksfeest te eenen weegt 1130 pond; en is gedurende vijf dagen en vijf nachten gekookt alvorens lrij gaar was De ingrediënten zijn 300 pond rozijnen 200 pond korenten 200 pond amandelen, 200 pond rundervet250 pond suiker200 stuks citroenen 50 pond boter, 50 pond meel, 18 flesschen rum, 30 maten melk, 4500 stuks eijerer. en 26 pond specerijen. Te Wiesbaden kwam in de elegante speel zaal een slordig gekleede handwerksman een dood eerlijke Zwaah. Aan de schitterende roulette-tafel gekomen legde hij heel beschei den twee ffechskreuzerstucke op no 19. „Qu'est ce que cela vroeg hem de Fransche croupier (uit de omstreken van Frankfort) terw ijl hij zijn neus ophaalde. „Wel dat zijn twaalf kreuzers." Mais on ne joue pas ici en baga telle la mise est au moins uu florin De eerlijke handwerksman haalde daarop zijn geld buidel voorden dag, en wierp nu 60 kreuzers op no. 19 De croupier nam ze met een ver- achtelijken toon op van dat nommer, deed ze in een lade en zette een blanken gulden daarvoor in de plaats. Het kogeltje rolde en „Dix neuf- rouge klonk door de zaal. Vijf en dertig guldens werden op uo. 19 uitbetaald. Aller oogen vestigden zich op den Zwaab die dat niet begreep „Prenez votre argent" riep hem de croupier toe. „Maar, waar is liet dan?" vroeg de Zwaab heel verbluft. „De geheele boel is voor u fluisterde hem een Berlijner in de ooren. Toen hij dit hoorde pakte hij al het geld in zijne muts en lagchend vloog hij de zaal uitterwijl het geheele gezelschap niet minder om hem lachte. FR NK RIJK. De Siècle vestigt weder de aandacht op den elfjarigen Cohen te Rome en op den toestand, waarin Frankrijk is gebragt e:> het blijkt dat de pauselijke regering niet wil voldoen aan het verlangen van het Fransche gouverne ment datofschoon het tegendeel is beweerd op de teruggaaf van den minderjarigen zoon aan de ouders aandringt. Reeds heeft de Monde verkondigd dat de H. Stoel niet zal wijken. Alzoo zalvolgens den Siècle de jonge Cohen als vroeger de jonge Mortara opgesloten wor den gehouden in een klooster en zal Frankrijk voortaan „millioenen op offeren tot schraging van een bewind, dat met de keizerlijke regering den draak steekthare waarschuwingen met schouderophalen beantwoordt en vermaak schept in de tegenstrijdigheid waarin die regering elk oogenblik is gebragt door handelingen te moeten afkeuren en betreuren waarvoor zij mede ver antwoordelijk is Het journal de Naples van den 17 ver haalt een bloedig dratna datèn om de feiten zeiven èn om den hoogen rang der daarbij betrokken personen veel opzien maakt: In den namiddag van den 16 Augustus wan delden de prinses de Tevra mejufvrouw d'Avalos en haar verloofde, di Quarto, te Cliisga in den tuin van het paleis del Vasto.

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1