Woensdag 11 Augustus. WOENSDAG EN ZATURDAG. W,° 66. 1864 Besturenen Administratiên Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESME COURANT PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van l6 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSC HUNT ABONNEM ENTS-P P.IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25> Inzending der Adverlenliëndaagsievoren, voorlOure'smorg. De BurCEMEeSTKk van 7,ierikzee maakt bekenddat liet koliier van het patentregt over liet loopend dienstjaar van deze ge meente op den 10 dezer rnaand executoir verklaard door den heer Commissaris des Runings in deze provincie op heden gesteld wordt in handen van den heer ontvanger dei- directe belastingen alhier, ten fine van invor dering ingevolge de wet. lienkne, den 15 Augustus 1864. B. C. CAU UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. (Vervolg van ons vorig No.) HOOFDSTUK V. RATIONALE MILITIE ei) SCHUTTERT JEN. a. Nationale militie Bij de behandeling van de werkzaamheden voor de ligting der nationale militie van 1863 is de wet van de I9den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72)voor het eerst in gtheele toepassing gebragt. en is die ligting geregeld afgeloopen. Er werd in 1862 een geta! van 1526 jongelingen ingeschre ven om aan de loting in 1863 deel te nemen welk getal met één is vermeerderd ten gevolge van de latere inschrijving van een tot naloting toegelaten jongeling zoodat het geheel bedraagt 1527. Hiervan afgetrokken zijnde het getal der vóór hunne inschrij ving vrijwillig dietienden, bleef er een getal van 1462 over waarnaar overeenkomstig art. 2 der wet, het aandeel der provincie in de ligting moest worden berekend. Dat enz. Eene vergelijking van het getal vrijstellingen onder de werking der tegenwoordige wet, met die over vijf ligtingen onder de vorige militiewetten toegekend levert het volgende resultaat op. Wegens gemis van de gevorderde lengte werden slechts 116 lotelingen van de ligting van 1863 vrijgesteld het getal der om die reden vrijgestelden bedroeg voor de ligting van 1857. 337; voor die van 1858,251; voor die van 1859. 313; voor die van I860 233 voor die van 1861 231 te zamen 1368; of gemiddeld253 jaarlijks dus in 1863 minder 137. De oorzaak dezer vermindering ligt eensdeels in het verlagen van de lengtemaat van 1,57 op 1,55 el anderdeels in het een jaar later stellen van den diecisipligtingen leeftijd. Aan 56 lotelingen der ligting van 1863 is vrijstelling verleend wegeu9 ziekelijke gesteldheid of gebreken. Het getal der om die reden vrijgestelden was voor de ligting van 1857 82voor die van 1858 64 voor die van 1859, 85; voor clie van i860, 91; voor die van 1861, 68j te zamen 390 of gemiddeld 78 jaarlijks, alzoo in 1863 minder 22. Betere waarborg voor nnauwkeurig en onpartijdig onderzoek der lotelingen, in de tegenwoordige wet en in het nieuwe reglement van geneeskundig onderzoek gelegen, heeft tot ver mindering dezer vrijstellingen denkelijk bijgedragen. De vrijstelling als eenigo zoon is daarentegen aanmerkelijk toegenomen. De tegenwoordige wet steUt alle eenige zoon zonder nitzon- dering, vrij. De vorige militiewetten stelden slechts den eenigen zoon vrij, die tevens eenig kind of kostwinner zijner ouders of grootouders was. Het getal vrijgestelden om die reden bedroeg voor de ligting van 1857 43 voor die van 1858 33 voor die van 1859, 37; voor die van I860, 31; voor die van 186133 te zamen 182 oif Bemiddeld 36 jaarlijks. Daarentegen werden in 1863als eenige wettige zoons 211 lotelingen vrijgesteldd us 157 meer dan het voorschreven gemiddeld cijfer. Het getal lotelingenvrijgesteld wegens eigen militaire dienst of die van broedersverschilde in 1863 weinig met dat der jaren 1857 tot 1861. Niettegenstaande de aanmerkelijke toeneming van het getal vrijstellingen als eenige wett.ige zoon bleef echter in 1863 het algemeen bedrag der om verschille: de redenen verleende vrij stellingen 88 beneden het cijfer der vrijstellingengemiddeld over de vijf laatste ligtingsjnren onder de vorige wetten verleend in f857 bedroeg dat getal namelijk 867 in ISÖ8 744 in 1859, 868; in I860775; in 1861, 719; tezamen 3973: of gemiddeld per jaar 794 in 1863 laarentegen 706 minder in 1863, 88. Behalve aan het geringe getal vrijstellingen wegens gemis van de gevorderde lengte en wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, is de vermindering van het totaal bedrag der ver leende vrijstellingen aan de beperking toe te schrijven door de tegenwoordige wet in de redenen welke regt op vrijstelling geven gebragt. Het enz. HOOFDSTUK vi. KERKELIJKE ZAKEN. De verandering enz. Omtrent de daar9telling vernieuwing verbetering of her stelling van kerkgebouwen en pastorijen in 1863 valt te ver melden, dat in de gemeente Axel eene nieuwe Boomsch-Katho- lieke kerk is gebouwd, die den 18den December in gebruik is gesteld; dat de herstellingswerken aan de hervormde kerk te Veere en aan de pastorij der Hervormde gemeente te Sir Jape- land, waarvoor door de A/gemeene Synode der A'ederlandsche Hervormde kerk, en voor zooveel der eerstgenoemde gemeente hetreftook door het rijk in 1862 subsidièn waren toegekend werden voltooid dat in de gemeente 's fleer Arendskerke eene nieuwe pastorij voor de Hervormde gemeente werd gebouwd en dat in de gemeente Oosterland met eenige belangrijke her stellingen aan het kerkgebouw der Hervormden werd aange vangen. In enz. (Wordt vervolgd.) Dezer dagen is eene lir>og bejaarde vrouw, in de Largelijnstraat te Rotterdam wonende gestikt. Terwijl de ongelukkigewelke sedert eenigen tijd niet wel bij de zinnen was eenige oogenblikken alleen op hare kamer was schijnt zij op welke wijze is niet bekend in hare nabijheid zich bevindende zwavelstokkenhet maken waarvan onder de sobere broodwinning van haren man behoorde, met vuur in aanra king te hebb'-n gebragt. De op haar noodge schrei toegeschoten buren hebben haar dadelijk in de open lucht gebragt, doch zij was reeds zoodanig door den zwaveldamp bevangen dat zij spoedig bezweek. In dén namiddag van w oensdag 11. omstreeks 4 urezijn te YVestkapelle twee hoozeti waargenomen die veel schade hebben veroorzaakt. Een tweetal schuren zijn totaal omvergeworpen een derde werd er beschadigd een twintigtal woningen en andere gebouwen werden geteisterd en gescheurd ook zijn de daken van eenigen deerlijk gehavend en ramen en schoorsteenen verbrijzeld. L>e veldvruch ten vooral het koolzaad hebben door den hagel en wind zeer veel geleden. Ook te Koudekerke is een gat in een schuur geslagen en zijn van onderscheidene daken pannen afge waaid enz. De veldvruchten hebben ook in dien omtrek veel te lijden gehad. LI. maandag is onder de gemeente Olde- broek bij de zoogenaamde Posthoorn een afgrijselijke misdaad gepleegd. De 20jarige zoon van den landbouwer J. A. van Wijhe van on besproken gedrag, werd, terwijl hij op eene ladder tegen een hooiberg stond om hooi te plukken, plotseling door twee personen over vallen die den'Iadder omverhaalden, zoodat hij op den grond viel. Hierop bragt een hunner den jongeling een vreeselijke slag met een ijzeren werktuig op het hoofd toe die volgens verkla ring der gereesheerenindien zij een duim breed verder ware gegaan den dood ten ge volge zou gehad hebben. Wat echter de mis daad nog afschuwelijker maakt is dat de nog zeer jeugdige vrouw van een der mannen waarmede hij eerst in de maand Mei dezes jaars was getrouwd een hoofdrol er bij speelde. Zij dreef de helsche boosheid zoo verre dat zij den bewusteloos neêrliggenden jongeling de borst intrapte terwijl zij er bij uitriep slaat hem maar dood Daar ben ik al mede bezig riep de booswichtterwijl hij het slagtoffer hunner woede arm en hand verbrijzelde. Door de toe gesnelde menschen en de politie werden de daders spoedig gearresteerd en naar Elburg overge- bragtwaar zij voor den kantonregter dadelijk hunne misdaad beleden. Het corpus delicti het ijzeren werktuig waarmede de moorddadige slag werd toegebragtis mede voordo regtbank opgezonden. De gewonde verkeert nog steeds in levensgevaar en er is weinig hoop op zijn behoud. Donderdag namiddag geraakte te Kampen een rijtuig waarin zich vier personen bevonden, bij het afrijden eener hoogte in den I.Issel. Door de spoedig aangebragte hulp gelukte het den koetsier en twee der in het rijtuig zittende vrouwen te redden toen het rijtuig en paard eensklaps in de diepte zonken. Bij den Imogen waterstand was thans aan geene redding voor de beide overige menschenlevens zijnde vader en dochter meer te denken toen men ook na aanhoudenden arbeid bet rijtuig boven water kreeg en de beide daarin zittende personen er uithaalde was het reeds te laat daar zij boewei nog eenige teekenen van leven gevende eenige oogenblikken daarna den geest gaven ondanks alle spoedig aangebragte geneeskun dige hulp. Uit Tiendeveen (prov. Drenthe) meldt men van 9 dezer. De heer Rhader groot ver- veener alhier, heelt volgens een eigene methode, waarvoor hij bereids een octrooi voor 15 jaren heeft verkregen de machinale turfbereiding in toepassing gebragt. Aanvankelijk levert lie arbeid goede resultaten op, zoodat indien het weder guns'ig blijftin het najaar eene groote hoeveelheid machinale turf in den handel zal gebragt worden die zich onderscheidt door buitengewone digt- en hardheid en meerwarmte- vermogen dan de beste sponturf. Men meldt uit Nijmegen van 12 dezer. Z. M. heeft aan den kol. C. P. F. G. van Emde, kommanderende het 1ste reg. inf. alhier en den majoor A. Ophorst van Duyn van het 1ste bat. van gemeld reg. te Arnhem vergund zich naar het Fransche legerkamp te Chalons te begeven om de merkwaardigheden aldaar in oogen- schouw te nemen, en zullen zij in de volgende week tot dat einde naar Frankrijk vertrekken. - J1 maandag werd te Eindhoven gevanke lijk binnengebragt een persoonomtrent 36 jaren oud van eene fatsoenlijke familie naar men zegt verdacht van poging tot brandstichting door eene lont en poging tot vergiftiging door luciferskoppen. Minnenijd schijnt de oorzaak dezer treurige geschiedenis te zijn en het zou op het leven van een jong meisje gemunt zijn. Men meldt uit Borne van 8 dezer. Naar men verneemt bestaat bij eenige industriëlen in Twenthe het voornemen in deze streek eenige bunders heigrond aan te koopen, om daarop eene moerbeziën-plantaadje aan te leggen ten einde zijde te teelen en hunne fabrieken bij onverhoopt gemis aan katoen, door het verwer ken van zijde aan den gang te houden. Nu de verkiezingen in België zijn ten einde gebragt, blijkt het volgende resultaat verkregen te zijn. De liberale partij in de kamer van volksvertegenwoordigers telt thans vier en zestig stemmen terwijl de clericalen slechts twee en vijftig leden sterk zijn. Onder de bestaande omstandigheden mag de meerderheid van twaalf leden inderdaad glansrijk geacht worden als men in aanmerking neemt dat de liberale partij bij de ontbinding der kamer slechts eene meerderheid had van eene stem (58 tegen 57). Sedert eenige maanden was de prachtige leeuw van den Atlas, dien de heer Dalluin Belgisch consul te Tanger aan de zoölogische vereeniging te Brussel heeft geschonken in een zeer lijdenden toestand. Deze was laatstelijk zoo verergerd, dat het onvermijdelijk werd geoordeeld de nagels te snijden. De toestel tot deze moeijelijke operatie was zaturdag der voor laatste week in het hok van den leeuw geplaatst, doch liet dier was door den honger gedrongen, eerst donderdag daarin gekomen. Vrijdag morgen is de heer Thiernesse veearts van de koninklijke zoölogische vereenigingtot de operatie overgegaan. Bedoelde toestel is eene eikenhouten kist zoo naauw dat het dier er zich niet in kan omwenden de kist is met sterke ijzeren banden omgeven. Op de twee uiteinden zijn, voor het in- en uitgaan traliedeuren die geopend kunnen worden; de houten grond van de kist is beweegbaar en bedekt met traliewerk, waardoor de pooten van het dier moeten vallen wanneer de planken grond is weggetrokken. Alsdan laat men door middel van eene sterke ijzeren schroef, een eveneens beweegbaar plafond zakken en noodzaakt den „patiënt" zich stil te houden, terwij! men hem belet de pooten tot zich terug te trekken die geheel uit de kist steken. Vrijdag jl. gaf de lieer Tnnck direc teur van het zoölogische gedeelte der instelling, zijne laatste voorschriften aan zijne onderhoo- rigenen de heer Thiernessedoor vijf kweeke- lingen van de veeartsenijschool bijgestaan maakte zijne snijwerktuigen gereed De ope ratie werd door het vertragen van eenige maatregelen, die aanvankelijk niet juist geno men waren, nog eenigzins belemmerd, doch toen alles gereed was begon men met het plafond te laten zakken; daarna trok men den beweegbaren planken grond wegde po.pten van het dier kwamen nu uit de kistdie men op hare zijde plaatste en de heer Thier nesse nu een der achterpooten krachtig aangrijpende begon men de nagels van de klaauwen af te snijdenniet zonder eenige teekenen van ongeduld van den leeuw die intusschen minder verbittering aan den dag legde dan men verwacht had. Elke poot werd achtervolgens op de zelfde wijs behandeld zij waren alle vier gekwetst en werden behoorlijk verbonden. Een talrijk publiek woonde dit soms zeer treffend schouwspel bij. Van tijd tot tijd brulde de leeuw op ongewone wijsbij stooten die naar een kanonschot zweemden. Het dier scheen echter nadat de kunstbewer king aan den eersten poot geschied was te begrijpen dat men hem verligting aanbragt. De wachterdie hem verzorgt en op wien hij zeer gesteld is hield zich ter zijde van den kop van den patient en sprak hem toe om hem tot bedaren te brengen. Zeker oefende hij invloed op den on tzagwekkenden lijder uit. Kortom, de moeijelijke kuur is volkomen geslaagd. DUITSCHLAND. Voor eenige dagen is in een lijkenhuis van het ziekengesticht te Weenen een zeldzaam geval voorgekomen. Een der in de dooden- kamer liggende lijken trok plotseling aan de bel. Ijlings begaf men zich daarheen en men vond den overledene overeind zitten en sterk aan de koord trekken. De man werd in de ziekenzaal teruggebragten er bestaat alle hoop hem in het leven te behouden. Dezer dagen is een telegram uit War schau ontvangen meldende dat een der hoofden van het nationaal bewindbenevens vier chets der afdeelingen de doodstraf hadden ondergaan. Naar men uit genoemde plaats aan The Daily- News meldt, was dit de slotscène van het bloedig drama. De laatste der moedigen die den opstand hadden georganiseerd stierf door beulshanden terwijl zij die genade erlangden voor hun leven naar Siberië werden gebannen. In sommige kringen wordt ten stelligste

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1