Woensdag 10 Augustus, WOENSDAG EN ZATURDAG. W.° 64. 1864 Besturen eu A dm in is tra tien Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESIIE fflUA W PRIJS DER ADV ERTENTIE N. Gewone 12'', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve lietzegelregt. VERS C HIJ NT; ABONNEMENT S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25* Inzending der Advertmtiën daags tevorenvoor lOure' smorg Va* Burgkmkestek en Wethouders van Zie- rikzee verwittigen liet publiek dat de gewone Kermis of Maai'mar hl alhier zal ge houden worden als van ouds aanvangende op den laatsten Maandag in Augustus gedurende twee weken en alzoo van den 29 dezer maand It l den 10 September aanstaande. De aanvraag voor liet plaatsen van Schouw burgtenten zal uiterlijk i6ó>y den 2d dezer maand motten geschieden met vrachtvrije brieven hij den Marktmeester alhier bij wien op dezelfde wijze de kramers zich in tijds belmoren aan te melden een ieder hunner zal van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaars, horoskooptrekkers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzeeden 1 Augustus 1864. De Bnrqemeestir C. J. FOKKERWith. I. B. l)e /ung. Secrttaiis. LÓEWEli. UITTRKKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. (Vervolg van ons vorig No.) HOOFDSTUK 111. Archieven. Te Bruinisse is eene groote verbetering in de bewaring der archieven gebragtdoor liet plaatsen der stukken in afzonder lijke portefeuilles en in doeltreffende kassen in dc raadzaal. Met de inventarisatie van het archief wordt aldaar voortgegaau. De enz. De registers en alphabetisclxe lijsten van het archief te Zienkzee over i;et afgeloopen jaar zijn alle geheel bijgewerkt terwijl met het inbinden op tie gewone wijze wordt voortge gaan. Het alphabetisch register op de oude doop- trouw en begraving-registers wordt verder voortgezet. Door de rangschikking der stukken van het Fransch archief is weder ecnige ruimte beschikbaar geworden waarvan voor het oud archief gebruik zal worden gemaakt. Men ontving vau ingezetenen der gemeente ten geschenke 1een notarieel afschrift der voorboden van Brouwer shaven 2. een register van schepenen van Zienkzee, in 3 dcelen en 3. een exemplaar van de unie van Utrecht gedrukt met de oude letters en met facsimiles der handteekeningen Door aankoop werd het archief vermeerderd met 1. een afschrift der voorboden van Zierikzee, van 1519; 2. statuten cn voorboden der stad Zienkzee, met aanteeke- ningen van Nico/aas Cauin 2 deeleu 3. een privilegieboek der stad Zierikzee-, 4. eene lijst van de Burgemeesters en baljuwen van Zierikzee met uanteekeuingeu betrekkelijk het bestuur, de regtsple- ging enz. 5. een verkort register op de notulen van den raad, van 1739; 6. Petri van Noemer, oratio in lauden urbus Z irizoice, 1754; 7. tweede kohier van de goede of onversterfelijke Zeeuwsche leenen gelegen in ZeelandBeoosler-Schetde en Tholen gemaakt anno 1614 (met aanteekeningeu betreffende het Zeeuwsche leenregt) 8. vierde register of steenrolinhoudende alle ambachten, tien den leeulanden en leenvroonen gelegen in Zeeland Beooster- Schelde opgemaakt 8 Mei 1692; 9. ordonnantie op de manier van procederen in civiele zaken ten platte lande in Schouwen gearresteerd bij de gezament- lijke ambachtsheeren A 1701 met audere ordonnantiën; 10. resolutieboek van de ambachtsheeren in en annex Schouwen over 1696 (behelzende oorspronkelijke stukken) 11. bovendien nog stukkeu betreffende Zierikzeegesplitst in 24 afdeelingen, en waarvan vooral belangrijk zijn de volgende: point en van menagiè der finantiën van Zierikzeevan 4 April 1699; eenige stnkken betreffende het gebeurde te Zierikzee in 1672, bij de verheffing van Willem III tot stadhouder bene vens contracten van harmonie en correspondentie waarbij vele oorspronkelijke stukken vau 1652 lot 1757 tot dusverie van elders -niet bekend 12. verder stukken betreffende Schouwen verdeeld in 48 afdeelingen waaronder vele van groot belang voor de geschie denis van dat eiland onder anderen een band met 35 verschillende ftukken, omtrent de twisten in 1162 eu 1563 tusschen de ambachtsheeren van Schouwen en B urge meesters cn Kegeerders van Zierikzeeen Heemraden Van Schouwen over het bestuur der dijkaadje van Schouwen zijnde nieerendeela oorspronkelijke stukken de ampliattën van het. dijk'egt van Schouwen, van 1623 tot 1630 (authentiek afschrift) eene in 1555 opgemaakte korte verklaring van den slaat vaii Schouwen overgegeven aan de Hoofden den Thesorier» Generaal eu de gecomitteerden van de ffnautiën eene slaat van „deu uutslag gevallen binnen den lande van Schouwev van den schotbaere gemeten aileenlickevan 1533 tot .561 middelen van mesnage om tland van Schouwen sonder extraord. toevallen van grondbraekon als anders, ofte meerder belasting als de 15 stuvers extraord .-per geniet noch een goede tijd te conen behouden" (opgesteld December 1683, door W. de Jonge vau Bruinisse eeniue stukken betreffende den OosUreu- en Westeren Ban van Schouwen 13. ten laatste nog eenige stukken over verschillende onder werpen als 11 paketten over kerkelijke zaken 6 pakketten over ainlmchts- heerlijke regten en 15 pakketten over verschillende onder werpen. Het voornemen bestaat om dezen in den loop van dit jaar naar orde te doen inbinden waardoor zij meer geschikt voor gebruik zullen zijn. Zoo als enz. (VVordt vervolgd.) Men meldt uit Middelburg van 5 dezer. Gisteren avond ten half elf ure, werden de kermis bezoekers op de Heerenbeurs alhier waar eenige fraaije galanterie- en andere kramen geplaatst zijn niet weinig verschrikt door het ontstaan van brand in een der kramen van den lieer Dentes. Die schrik is te meer verklaarbaar voor hen die met de inrigting bekend zijn van het beursplein., waarde kramen onder de met een houten plafond overdekte gallery alle vlak naast elkander zijn geplaatst en daardoor als liet ware een geheel vormen. Geen wonder dus dat, toen men in het kraam van den heer Dentes een der draperiën dooi den togt bewogen met het gaslicht in aanra king zag komen en vlam vatten men de ergste gevolgen vreesde. Gelukkig is die vrees grootendeels beschaamd. De vlam deelde zich aan de langs liet kraam gespannen zeilen mede, vervolgens aan.bet daarneven geplaatste kraam in korsetten enz. van mejuhrouw Douvere verder aan liet galanterie-kraam van den lieer Leo uit Tyrol en eindelijk aan het handschoe- nenkraam van den heer Wimpissingermede uit Tyrolwaar de voortgang van den brand doorliet neerrukken der gespannen zeilen gestuit werd. Naauwelijks was de brand bekend geworden of de schutterij en de militaire magt bevonden zich met de brandweer daar ter plaatse. Met den meesten spoed werd liet publiek van het terrein verwijderd en het hek der beurs gesloten zoo dat men op het plein de handen ruim kreeg tot redding. Aan vereende pogingen had men het te danken dat in minder dan een half uur tijds alles was geëindigd hoezeer nog eene spuit een gedeelte van den nacht aanwezig, is gebleven ter verdere assistentie zoo deze mogt noodig zijn hetgeen niet liet geval is geweest. Hoe spoedig alles echter ook moge zijn afgeloopen toch is er veel schade veroorzaaktniet alleen is veel door het vuur vernieldmaar zeker is veel ook bescha digd of onbruikbaar geworden terwijl vele voorwerpen worden vermist waarvan men niet niet zekerheid kan opgeven op welke wijze zij verdwenen zijn. De heeren Leo en Dentes deelen ruimschoots in de veroorzaakte schade de heer Wimpissinger betrekkelijk weinig. Alle drie zijn echter verzekerd bij de tweede Haagsche assurantie-compagnie. Heden mor gen is reeds tijdig een aanvang gemaakt met de taxatie der schade welke bij benadering wordt begroet op plus minus 3000. Alleen het kraam van mejuf vrouw Douveredie verschei dene korsetten enz. verloren heeft, is niet verzekerd. Behalve verschillende krameiijen zijn er ook onderscheidene kleedingstukken benepens een paar bedden enz., door often gevolge van den brand vernield terwijl ver schillende personen aan de handen vrij ernstige brandwonden hebben bekomen. Hoezeer een ieder overtuigd is van de noodzakelijkheid om uiterst voorzigtig met vuur te werk te gaan is liet er echter verre af, dat dit altijd vurrlt in liet oog gehouden. Het volgende strekt hiervan weder ten bewijze: Zekere Jan Hendrik Balemans te's Hertogen bosch, had, niettegenstaande hij volslagen blind is, de gewoonte menig huiswerk tè ver- rigten, waaronder het vuur opstoken eene eerste plaats bekleedde. In den namiddag van den 27 Julij jl. was de blinde, terwijl de overige liuisgeiiooten afwezig waren belaft met het koken van bet beesten voeder. Al stokende werd het vuur al grooter en grooteren bereikte reeds eene aanzienliji.e hoogte; de man echter onbewust van hetgeen !n zijne n bijheid plaats greep, vei schafte der brundsHpel bij voort during nieuw votds'. dat eindelijk de zolder vlam vatte en in 1 !'gö oogenldikken niet alleen liet huis, m: ook de stal en schuur in asch gelegd werden. Het vee eu het huisraad zijn gered; hooi of oog.-,t was nog niet inge haald. Naaf men verneemt was alleen het huis tegen .brandschade verzekerd. Toen een te Gorredijk liggende schipper met zijn gezin II. zondag stamboonen hadden gegeten werden zij na den maaltijd allen de eene meer dan de ander, benaauwd en kregen geweldige pijnenzoodat binnen korten tijd twee der kinderen waren overleden terwijl de overige schepelingen nog in zorgwekkenden toestand vèrkeeren. Na onderzoek is gebleken dat de gegeten boontjes gekookt waien in een koperen gootiing die niet vertind was zoodat de ver giftige deelen uit liet koper in de boontjes waren getrokken. Het Bataviaasch Handelsblad behelst de volgende bijzonderheden „Van het begin af, dat ons omtrent de gebeurtenissen te Sintang berigten gewerden hebben wij steeds gewezen op de gevaren welke de westkust van Borneo bedreigden er. dat die niet dan door eene sterke magtsvertooning konden worden te keer gegaan. Zij die de magt in banden hadden gaven daarentegen door hun doen en laten vrij duidelijk te kennen dat liet gebeurde niets om liet lijf had tot ja tot het te laat was en tot dat men zag dat de zaak zoo verre gekomen was als men van af het begin had kunnen en moeten voorzien en ver wachten. Na vele en moeijelijke diensten en verkenningen kwam men dan ook tot de over tuiging, dat men geen te gering te achten vijand voor zich had. De vijand daarentegen waagde het de eerste attaque te doen en wel door op 27 April jl. de kruisbootonder bescherming van het geschut der bentingte Sintang liggende, aan te vallen doch vruchteloos. In de benting zelve hield men zich zoo stil mogelijk, ten einde den vijand uit te lokken onder liet bereik van het geschut te komen en hem alsdan met een volle laag te begroeten, waartoe alle gelegenheid bestond, daar de stukken sedert lang geladen en klaar stonden en de officieren en manschappen zich op de wallen bevonden. Die euvelmoed des vijands moest alzoo bedwon gen en de oorlog verklaard worden. Den volgenden morgen deed de overste de Neve een meer dan koene daad. Hij vertrok namelijk alléén vergezeld van 15 scherpschutters met dezelfde oude en verrotte kruisboot, welke natuurlijk geroeid werdom den vijand te gaan opzoeken. Spoedigen wel spoediger dan verwacht werd vond hij dan ook een duizend tal Maleijers en Da jakkers bijeen, dat ons ramp zalig militair troepjehetwelk zich bloot in een praauw op de rivier bevond ongemakkelijk met kogels begroette. Aan onze zijde ontviel ons slechts één man terwijl de vijand die nog wel gedekt was door een donker en digt woud er vier verloor. De vijandreeds vier doodeii hebbende en niet kunnende vooronderstellen dat men hem met slechts 15 nian zou hebben durven komen opzoeken was de meening toegedaan dat achter de praauw eene sterke magt op eene stoomboot aanwezig was en staakte daarom den aanval. Dit vond te meer geloof bij hen uit hoofde de o wrote de Neve bedaard terug trok en alzoo den schijn aannam alsof de kruisboot plaats maakte in de op de stoomboot zijnde troepen te kunnen laten passeren. Teruggekeerd in het fort te Sintang, werd de aanval van onze zijde nader beraamd terwijl inmiddels troepen enz. van Pontianak kwamen opdagen bij het vernemen waarvan de vijand verre terugtrok. De troepen werden in twee koJonnes verdeeld waarvan een bestemd werd om onder het komtnando van den kapitein W. A. J. J. Kraal naar Salat (3(1 paal van Sin tang) en de ander onder het bevel van den kapitein )V. de Leon naar Kajan (40 paal van Sintang) te vertrekken van daaruit te ageren en door gecombineerde manoeuvres den vijand in te sluiten, en hem zóó de wijk te doen nemen dat hij op onze hoofdtroep wel zou hebben moeten stuiten. Welgemoed togen de beide kolonneste zamen 250 man zonder de koelies sterk op woensdag den 18 Mei jl. des morgens ten strijde. Dé overste de Neve bleef met de overige troepen in observatie. De marscli naar Kajang geschiedde niet zonder verhindering des vijandsmaar deze werd krachtdadig teruggedreven en gedwongen de O O O Do rigting te nemen in liet plan des aanvals bedoeld. Alles liep alzoo in ons voordeel uittotdat de ongelukkige dag vau den 24 Mei j 1. liet licht zag, als wanneer omstreeks 10 ure in den ochtend de vijand eene afwachtende bonding in het donkere woud nabij Snengei-Mau aannam. Bedaard 'trok de kolonne welke inmiddels en tirailleur was opgesteldvoorwaarts zij werd helaas dadelijk ontvangen op eene dus danige wijze dut een strijden niet te ontgaan was. Het verloren bloed van haren komman- dant, den braven eu dapperen kapitein de Leon moest door de kolonne gewroken .wórden. Het schieten hield niet op het was al rook wat men zag; met levensgevaar klauterde men de hoornen op om den vijand dat onverlaat en laf ge broed toch van kant te kunnen maken het werd geen gewoon strijden meer maar een vechten om dood en algeheele vernieling en dit alles in een donker woud De treurmare werd onverwijld den overste de Neve overge- bragt die het aanvankelijk maar niet konde gelooven tot dat de door de goecle zorgen van den officier van gezondheid G. R VV. Hunnius overgebragte lijken hem de in de ziel treffende overtuiging er van gaven. De nabij Soengie Mau Kajang en Salat opgestelde troepen kregen dadelijk bevel om terug te trekken naar Sintang, hetwelk evenwel met alle orde geschiedde. Daags daarna werden de lijken in de infirmerie te Sintang met militaire honneurs en in bijzijn van alle ambtenaren daar ter plaatse ter aarde be steld allen den gesneuvelden beweenende. Wij hadden gedacht ons berigt te kunnen eindigen met de mededeeling dat de verlangde versterking reeds naar hare bestemming ge stoomd was maar helaas! wij zien ons in deze zoo billijke verwachting maar al te zeer te leur

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1