w.° ei Zaturriag 30 Julij. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en A dministratièn Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV E RTE NT 1 E N. Gewone 12l't cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van I6 regels af 1 behalve hel zegelregt. V E BS C H IJ N T ABONNEMENT S-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post j 2,25* Inzending der Adverlmtiën daags tevoren voor 1 Oure'smory BurgemküSTER en Wethouders van Zie- i ik zee maken bij deze aan de ingezetenen bekend dat de Rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1863 ingevolge de wetvan heden af, gedu rende veertien dagen voor een ieder ter inzage op de Secretarie isnedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zienkzee, den 27 Julij 1864. J)e Burgemeester J. L. de JONGE Weth. L B. De fang. Secretaris LOEWER. {Niet officieel gedeelte.) Openbare Haadsvergadering- geliouden te Zlertkzee, den «7 J bi Bij 1S64. Voorzitter jhr. J. L. de Jonge, Wethouder. Fung. Secretaris de heer P. J. Loewer Com m ies- G riffier. Afwezig de heeren mr. Cau Fokker van der Vliet, uitiandig; dr. Goemansongesteld en mr. de Crano. De notulen der vergaderingen van 27 Julij jl. alsmede de aanteekeningen van gisteren en eergisteren toen het vereischte getal leden niet was opgekomen worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van mevr. Douairière de Jonge geb. Badon-Ghybenhoudende kennisgeving van aanneming der benoeming tot regentes van het Burger-Weeshuis. Ken dito van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring raadsbesluit tot afstand van ge meen t-g rond. Idem begeleidende goedgekeurd kohier van den hoofdelijken omslag 1864; allen voor notificatie aangenomen. Eene missive van de directie der gymnastie- school, met enne aanbeveling door stads-genees- heeren, verzoekende de gewone jaarlijksche toe lage van f 100 voor 1865 onder dezelfde voor waarden. Hierop wordt gunstig beschikt. De rekening over 186V4 der teekenschool en die van het Burg.-Armhest. over 1863 wor den gesteld in handen der te benoemen com missie voor de gemeente rekening en de begroo ting over 186*/. dier school en van gemeld Armbestuur over 1865worden gecoliigeerd om gelijktijdig met de gemeente begrooting te worden behandeld. Worden gelezen de verzoekschriften van C. Bal, J. van Dijke, C. Timmerman, M.Fran ken en G. Mulderom tot opzïgter over de begraafplaats te worden benoemd. Alvorens tot de benoeming over te gaan wordt vooraf na eenïge discussie beslotenom den te benoemen opzigter een personelen borgtogt te doen stel len ten bate van den ontvanger der begrafenis- regten; boven en behalve zijne verpligtingen in het reglement bepaald. Tot de benoeming overgaande, waarbij de heeren Houwer en van der Grijp als stem-opnemers fungeren wordt benoemd J. van Dijke met 6 stemmen. Balen Timmerman bekwamen elk eene stem waarvan aan genoemden ontvanger en cKn benoemde zal worden kennisgegeven. <Op aanbeveling van heeren. Commissarissen over de vischmarktwaarop alphabetisch gesteld waren, C. Bal J.Cz.G. C. Bethe en J. de Bruijne, wordt tot afslager der vLchmarkt be noemd G. O. Bethe met 6 stemmen. C. Bal JC». .bekwam 2 stemmen waarvan de 1 noodige kennisgeving zal worden gedaan. I Wordt medegedeeld het proces-verbaal van J de opname der ontvangerskam waarvan afschrift aan Gedeputeerde Staten is gezonden. Voor j notificatie aangenomen Burgemeester en Wethouders bieden'aan den Raad de gemeente-rekening over 1863 met de bijlagen en hunne verantwoording aanwelke gesteld wordt in handen eener commissie daartoe na verschillende stemmingen benoemd en bestaande uit de heeren mr. Moolenburgh mr. van Dongen en jhr. van den Santheuvel. Wordt besloten tot het doen van eenige af' en overschrijvingen. De Voorzitter deelt mede dat de openbare aanbesteding der klokken op 13 Julij jl. heeft plaats gehad, dat de minste inschrijver is geweest A. Anker mr. smid voor de som van ƒ640 dat die som een groot verschil met de andere inschrijvers opleverde, en dat hij ook geen be wijzen van bekwaamheid kun produceren zoodat de aanneming niet is gegund maar eene nieuwe aanbesteding moet plaats hebben. Wordt medegedeeld dat de tienden aan deze gemeente in eigendom toebehoorende bij publieke veiling hebben opgebragt ƒ3466,60 behalve de kosten en het blokgeld. Hierna wordt de zitting gesloten. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincieZeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. (Vervolg van ons vorig No.) iii. Dito van gewestelijke en plaatselijke besturen. Onder deze rubriek worden aangetroffen a. 2 rentbrieven enz. c. 6 rentbrieven waarvan één van Burgemeester,Schepenen en raad van Zierikzee van 1482, twee van Burgemeester en Schepenen van Leijden van 1489 een van Commoingmeesters Schepenen en raad van Mechden van 1497 en twee van Burgemeesters, Schepenen en raad van Brouwershaven van 1526 en 1527. allen betrekking hebbende tot de inkomsten van geestelijke instellingen in Schouwen, met name het con vent vau Leliendale bij Burg en de kloosters van Nazareth en dat der Bernarditen te Zierikzee en respectivelijk van do 6tads zegels voorzien. Dito van regterlijke collegien. Deze afdeeling behelst a 2 acten enz. b. 194 acteubestaande in transporten, verzekeringen, aatiboordingen huwelijksvoorwaarden enz. meest betrekking hebbende tot de goederen der Middelburgsche abdij verleden tusschen 1309 en 1572, voor de volgende schepensbanken te weten landschepenen van Walcheren poortschepenen van Domburg .keurschepenen van Noordmonster Zandijk Gapinge en Oostkapelle en schepenen van MiddelburgNieuw Vlis- singen Kondekerke Westkapelle Veerc Alardskerke ZierikzeeBrouwershaven Tholen Poortvliet Boudeswijn- polder Reimerswale Geersdijk Wissenkerke Heinkenzand 's Gravezande (in Zuid-Holland) en Gent in Oost-Vlannderen; en a. 6 aden enz. VI, Dito van het geestelijk of kerkelijk gezag Het oudste stuk in deze rubriek (tevens het oudste der geheele serie)is een brief van Jar Ielect van Utrecht waarbij hij aan graaf Fioris V schenkt de novale tipnden in zijn gebied gegeven op de octave van Maria-assumtie (23 Augustus) 1281. Voorts zijn er 2 van de Middelburtrsehe abten Wigger en Maximiliaan van B our pondie van 1418 tot 1331 endeoverige van de mindere geestelijkheid te weten 1 van de Kanun niken der St-Lievens-Monst.erkerk te Zierikzee. 1 van het kapittel der St-Maartenskerk tWest-Souburg en 3 van dat van Onze-Lieve-Vrouwekerk te 1 holen allen betrekking hebbende tot de goederen der instelling waarover die abten of collegien gesteld waren. VII. Plnccaten enz. viii. Contracten en Testamenten. Van de contraeten 7 in getalhandelen er 3 over schei ding van goederen of afkoop van renten doch tot de belang rijkste behooren de 2 overigen te weten aOver de bedijking van Bruinisse tusschen Adriaan van Borsselé van Brigdamme en'ridder Flóris vau Cats'c. s. dato 22 Maart 1460. b. Over enz. (Wordt vervolgd) Men meldt uit Middelburg van 24 dezer. Men verneemt dat door eenige aanzienlijke dames alhier, aanvraag is gedaan orn een terrein buiten deze stad ten einde daarop in de volgende maand godsdienstoefeningen te doen bonden op dezelfde wijze doch op kleiner schaal als onlangs te olfhezen hebben plaats gehad. Uit Nieuwediep meldt men van 25 dezer. Heden morgen heeft zich een marinier, als op passer in dienst bij den kapt. van dat corps V., twee vingers afgehakt terwijl hij bezig was met houthakken ook voor eenigen tijd moet een andere oppasser bij den zelfden kapt hetzelfde ongeluk zijn o\erkomen. Voor huiselijke diensten schijnen dusde mariniers minder geschikt te zijn .11 Donderdag is te Amsterdam het 52 jarig zoontje van Jacob Sweid wonendein den blüopersgang Batavierstraat, ter hoogte an meer dan 25 voet met opzet uit een raam ge sprongen zonder zich te bezeeren noch dus verre eenig letsel er van te ondervinden. De moeder, eene boodschap moetende verrigten had het 5tal kinderen .slapende zonder licht achter gelaten en de deur gesloten. Vermoedelijk is het kind ontwakende in den donker angstig' geworden en zijne ouders missende tot een besluit gekomenwaarvan de noodlottige ge volgen als wonderdadig zijn afgewend. Denke lijk is hij op eenige vuilnis nedergekomen. Hij kwam zijn vader in den gang te gernoet loopen. Heeds zijn vele voorzigtigheidsmaatregelen medegedeeld welke men nemen moet bij het branden van petroleum. Daaromtrent leest men o. a. nog het volgende in de Middeib Ct. „Lampen De tot het branden van petro leum of elke andere minerale olie bestemde lamp moet zonder opening of harst zijn waar door eene directe gemeenschap kan ontstaan met de plaats, alwaar liet kou-je brandt. De lamp moet voorts meer olie bevatten dan men voor den tijd gedurende welken zij branden moet meent noodig te hebben opdat de voorraad petroleum ni« t geheel opbrandt. „De olie-reservoirs der lampen, welke van doorzigtige stof vervaardigd zijn zoo als glas of porselein moeten het verkiesselijkste geacht worden omdat men dan kan zien hoexeel olie zij bevatten. „De wanden der olie-reservoirs moeten dik zijn en het mondstuk moet niet alleen goed sluiten maar metmastikzijn vastgehecht, waar door de olie niet kan dringen. „De voet der lampen moet zwaar en groot genoeg zijn om het omvallen zooveel mogelijk te beletten. „Gebruik der petroleum in lampen. Al vorens de lamp aan te steken moet men haar geheel vullen en goed sluiten. gÜ„Indien de olie bijna opgebrand is moet men de lamp uitdraaijen en koud laten worden al vorens haar te openen om op nieuw te vullen. Wil men olie in de lamp doen vddr deze ge noegzaam koud is gewordendan boude men het lichtwaarbij men dit verrigt vooral ver van de lamp verwijderd. „Springt het glas eener lamp, dan moet men de lamp oniniddelijk uitdraaijenom te ver hoeden dat de daaraan aanwezige metalen ver sierselen te sterk verhit worden. Daardoor toch verdampt de in het reservoir aanwezige olie deze damp nu kan ontvlammen en eene ontploffing te weeg brengen waardoor de lamp uiteenspringt en het zeer ligt ontvlambare of dikwijls reeds branden ie vocht naar alle zijden heenvloeit. Zand, aarde, asch en steentjes zijn meer geschikt dan water om ontvlamde minerale oliën uit te blusscheu." Men meldt uit Deventer van 26 dezer. Als een bewijs van buitengewone groeikracht deelen wij mede, dat in een tuin alhier een peereboom voor de tweede maal in dezen zomer in vollen bloei staat, terwijl hij tevens zwaar is beladen met bijna rijpe vruchten. Jl. zaturdag was de geheele stad Antwer pen in opschudding. Een kanonschot in de rigting der haven was vernomen en men geloofde getuige te zullen zijn van een gevecht tusschen de Unie-schepen ter reede van Antwerpen lig gende en de uit Engeland komende zuider- kruissers. Het was echter een valsch alarm, liet schot kwam van een pleizierjagt en de Unie- j schepen liggen steeds rustig geankerd en worden dag* lijks door duizende nieuwsgierigen uit alle hoeken des lands bezocht Te Gent wordt tegen de Jezuiten een nieuw proces gevoerd wegens onregtmatige in bezit neming eener nalatenschap. De zaak betreft de som van bijna een inillioe» francs vermaakt aaneen fabriekant aldaar, handlanger der Jezuiten door een rijk man de Kyckere genaamd, die zijne eigene zusters in armoede liet zuchten. De berigten uit de Kaapstad van 20 Junij melden dat het bestuur over den Oranje- Vrjjstraat den 10 Meijl. door den heef Praejtorius op nieuw aan vaard was. Na eenige stribbelingeu door de burgers weder tot hoofd der uitvoerende magfc gekozen zijnde had hij dien dag plegtig als staatspresident trouw aan de constitutie ge zworen DU1TSCULAND. Webnen 24 Julij. Het is nu stellig zeker dat ieder der oorlogvoerende mogendheden hij de vredesonderhandelingen alhier door twee ge- volmagtigden vertegenwoordigd wordt: Dene marken door den minister Quaade en den voor- maligen militairen gevolmagtigde te Frankfort overste Kauffman Pruissen door den president minister von Bismarck en den baron von Wertlier, den Pruissisclien gezant alhier en Oostenrijk door den minister graaf Keeliberg en baron Brenner die tijdens liet uitbreken van den oorlog Oostenrijksch gezant te Kopenhagen was. Een meisje te W'eenen dat bijzonder veel van rozen hield had eene menigte rozen bladeren in baar bed gestrooid. Het gevolg daarvan was, dat men haar des morgens bewus teloos vond en nog steeds duurt de ongesteldheid, die zij zich daardoor op den hals haalde voort. Het is dus niet alles om op rozen te rusten. In Polen heerscht eene groote verbitte ring tegen de Dui'.schers w elke gedurende den jongste» opstand nog zeer is toegenomen en waaraan de verkoop der vaste goederen welke dezer dagen is aangevangen weder nieuw voed sel geeft De Duitschors die van de gelegen heid gebruik maken om voor weinig geld aan merkelijke grondeigendommen aan te koopen ondervonden ten gevolge daarvan vele onaange naamheden. Te Keulen is jl. zrturdag door het hof van assises ter dood veroordeeld Anton Thelmann ter zake van moord op een meisje gepleegd onder de ijselijkste omstandigheden, die door den voorzitter van het hoftoen hij het overzigt der debatten leverdein dier voege aan de gezworenen werden herinnerd „De moorde naar heeft zijne daadzoo als de acte van

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1