W.° 60. Woensdag 27 Julij. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. Kiinienlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADV ERT EN TIEN. Gewone 12"', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT ABONNEMENT S-P BIJ S. Per drie maanden [2,00. Franco per post j 2,25. Inzending der Adv er Icnlïèn daags lev orenvoor 1 Oure' smorg UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1864. HOOFDSTUK II. RLGtLING EN UtSrUUB VAN IIET PROVINCIAAL HUISHOUDEN. Op het verzoek van zijne excellentie deD minister van Biutieiilaiidsche Zaken, zonden wij reeds in het begin van 1K63 aan denzelve eene opgave der bevolking van elke gemeente zoo als die was op den 31 sten December 1862, welke opgave moest dienen bij de herziening der label rege lende de verdeeling des rijks in kiesdistricten voor de verkie zing van leden van de tweede kamer der staten generaal volgens het 3de lid vau arl. 99 der kieswet. Wij gaven daarbij aan den minister te kenuen, dat wijop de vroeger door ons aangevoerde gronden de vereeniging der hoofd kiesdistricten Goes en Zierikzee wennchelijk bleven achten zoo dat 't ons aangeuaam zou zijn dat eene wijziging der bestaande indeeling in dien geest door hem wierd be vordert. Ten gevolge' van een nader schrijven van den minister merkten wij verder aan, dat indien wij de bedoelde vereenir ging voorstonden, zulks niet alleen was dewijl de gemeenten van het eiland Tholen daarbij onder hetzelfde hoofd-kiesdistrict zouden worden vereenigd maar ook omdat wij de voorkeur aan grootere kiesdistricten bleven geven Dademaal naar ons inzien de invloed van plaatselijke belangen en die van bijzon dere personen in zoodanige districten minder dan wel in kleinere op de verkiezingen kunnen werken terwijl bovendien de kieswet, naar ons gevoelen de grootere kiesdistricten als regel stelt en de kleinere slechts als uitzondering toelaat. Wij gaven daarbij tevens te kennen dat, mogten ertegen de verwezenlijking van onzen wensch overwegende bezwaren bestaan wij 't dan verkieslijk zouden achten dat de indeeling der gemeenten vau het eiland Tholen geene verandering onder ging daar wierden de gemeenten van dat eilandwelke thans tot het hoofd-kiesdistrict Zierikzee behooren daarvan afge scheiden de invloed van het Zeeuwsch gedeelte van dit district tegen over het tot de provincie Zuid-Rolland behoorende, gedeelte van hetzelveaanmerkelijk zou verminderen. Onze vertoogen ten deze bleven zonder gevolg daar bij het wets-ontwerp't welk bij de zamenstellnig van dit gedeelte van ons verslag reeds door de beide kamers der staten -generaal was aangenomen, de beide gemeenteu Hontenisse en Ossenisse welke tot het hoofd-kiesdistrict Goes behoordenbij het hoofd-kiesdistrict Middelburg ,eo de gemeenten Sl.-Annaland St.-Philipsland en Slavenisse welke tot het hoofd-kiesdistrict Zierikzee behoorden bij het hoofd-kiesdialrict Goes zijn gebragt. De enz. Rentelooze voorschotten tot verbeteriugen van wegen wer den toegestaan aan Het enz. De besturen van Zierikzee en van tien andere gemeenten van Schouwen, ten bedrage van/ 500UO, te verdeelen over drie jaren Het enz. Voorls werd besloten tot verhooging met /1100 van het vroeger uit de provinciale fondsen verleende subsidie, voor de verbetering der haven te Brouwershaven. Maar enz. PROVINCIALE ARCHIEVEN. PROVINCIALE BIBLIOTHEEK. Staatomvang en maatregelen tol beschrijving en rangschikking der archieven. Oud archief. Even als in de laatst vorige jaren, is door den archivariu9 gearbeid aan de voortzetting van het onderzoek naar de Charters en oorkonden van het tijdvak der grafelijke regering. Om de beschrijving van dat tijdvak zoo volledig mogelijk te maken is ditmaal door hem nagegaanwelke stukken hetzij in originali, hetzij in afschrift of copie, nog verscholen lagen in de volumineuse pakketten uitmakende het Secreet-archief der voormalige rekenkamer, voorts in behandeling genomen eene collectie met stukken meest betrekking hebbende tot de goederen en bezittingen der Middelburg9che abdij welke nog op eene afzonderlijke plaats in ons archief voorhanden was, en uit een en ander opgemaakt eene 10de Serie van Charters ten getale van 300 stukswaarvan de inventaris aan ons i9 overgelegd. Wij weoschen ais naar gewoonte U eenige bijzonderheden omtrent den aard en inhond der daarin beschrevene stukken mede te deöl-en en doen dat wedermet inachtneming van de door den archivaris aangenomene splitsing, in de volgende rubrieken te weten I. Grafelijke giftbrieven octrooijen enz.II. Stokken van hooge ambtenaren en staatfl-collegiën IU. dito van geweste lijke en plaatselijke besturenIV, dito van regterlijke collegien; V. dito van leenhoven; VI. dito van het geestelijk of kerke lijk gezag; V]I. placcaten ordonnantiën en bevelschrifteu VIII, contracten en testamenten en IX. stukkeu vun ver schillenden aard, I. Grafelijke giftbrieven octrooijen enz Deze enz. Terwijl verder tot de belangrijksten behooren a. Eene enz. b. Ken octrooi van hertog Phiüps van Bourgondiëtot bedijking van het gors beoosten Luiveland Bruinisse gegeven te Rijssel 17 Januarij 1432 en c. Gelijk enz. (Wordt vervolgd.) Wij vernemen dat in de jaarvergadering van liet Nederlandsche Zendelings-Genootscliap, voor alle rigtingen volkomene vrijheid als be ginsel is vastgesteld zoodat dientengevolge onder anderen ook I)r. Zaalberg als directeur is herkozen. Wegens dit aangenomen beginsel heeft do heer Voorhoeve zich verpligt geacht te verklaren dat hij zijn directoraat zal neder- leggen en hebben terstond verscheidene beeren voor hunne betrekking als bestuurders bedankt. .Men meldt uit 's Hage van 23 dezer. Het 4de bat. jagers van bet reg gren. en jagers zal onder bevel van den majoor A. G. F. Reek- man den 8sten der volgende maand en het 3de bal. jagers van gemeld reg. zal onder bevel van den majoor J. D. U. Ledel den volgenden dag van hier naar de legerplaats te Alillingen ver trekken. LI. woensdag had te Goes een droevig ongeluk plaats. Het 7jarigdochtertje van J F.had bij een bakker houtskolen gehaald en men gaf het kindonvoorziglig genoegkolen mede die niet geheel uitgedoofd waren. Ongemerkt waren de kleederen van het kind in aanraking gekomen met de nog gloeijende kolen en in brat d geraakt. Door den wind op het markt plein verspreidde zich het vuur met snelheid en plotseling was het kind geheel door vlammen omgeven. De ijverigste pogingen ,onmiddelijk door voorbijgangers aangewendblusschten wel het vuur maar niet dan nadat het vreese- lijke wonden over het geheele ligchaam ge maakt had. Het ongelukkige kind is, ondanks alle middelen door de kunst aangewend aan de hekomen wonden overleden. Dezer dagen is te Werkendam de weduwe v V., terwijl zij in de haven aldaar eene deken spoelde voorover in het water geschoten en verdronken. LI. Maandag omstreeks 9 uur in den morgen werd de 20jarige dochter des landmaris P. v. K.komende uit de kerk te Lamswaarde aangevallen door een haar onbekenden rond- zwervenden landbouwersknecht. Eenige in de nabijheid werkende landlieden kwamen op het hulpgeschrei der aangevallene toeloopenen verdreven den misdadigernadat hij zijn slagt offer op den grond geworpen de halssieraden afgerukt en het aangezigt bloedend geschonden had. Den volgenden dag des voormiddags is het der policie gelukt den dader, genaamd S. L. geboortig van Stekene fBelgië) te vatten die bij eene confrontatie met de beleedigde zijne schuld erkend heeft. Door zekeren P. K. te Oldenzaallijdende aan vallende ziektewerd dezer dagen eene poging beproefd om zijn vader die nog te bed lagte dooden. Door de tusschenkomst van eenige personen gelukte het echter genoemden P. K. te binden en hem in voorloopig arrest te brengen. Uit Katwijk schrijft men het volgende Als 11. Zaturdag een jongman van 24jaren Jacob Hus zich van eene daar aangekomen bomschuit in zee had hegeven ten einde, al vorens het touw naar den wal te brengente onderzoeken of hij zonder gevaar eene mui d. i, draaikolk kon overkomen, begonnen hem wel dra de krachten te ontbreken. Terstond be gaven zich een paar rappe scheepsgezellen de stuurman der schuit en diens schoonzoon van boord in zee, hadden den jongman wel spoedig bereikt, doch waren niet in staat hem vast te houden en zwemmende naar wal te brengen zei ven in groot gevaar verkeerende, moesten zij hunnen last opgeven. Eene boot, van wal ijlings uitgezonden haalde nog ter bekwamer tijd den stuurman afzijn schoonzoon mogt ge lukkig nog weder boord bereiken Weinige uren daarna gaf de zee haren doodo op hel strand terug aan de bedroefde aanverwanten. Te Eindhoven vond dezer dagen een ar beider hij het verleggen der stadswerken een ouden geweerloop. Schoongemaakt blet-k het geweer van zeer oude dagteekening te zijn de loop was achtkantig en zwaar; aan de lade bevonden zicli op twee zijkanten twee gouden ingelegde plaatjes waarop een wapen en het woord Granville gevonden werd de pan was klein en vierkant, de haan een halvemaansge- wijze kromme beugelaan welks uiteinde zich een tangetje bevond dienende om de lont vast te houdetl de tuimelaar was van dezelfde lengte en even als een liaan gebogen Eenige liefhebbers van oudheden zijn hierdoor aange wakkerd geworden en hebben eenige arbeiders aangenomen, om verder te graven. Behalve eene massa gedenkpenningen vonden deze ook nog een bruin koperen langwerpig afgeronden tabaksdoos met geel koperen deksel en bodem. -- LI. donderdag middag werd gevankelijk van Hellevoetsluis naar Brielle getransporteerd een jeugdig meisje van fatsoenlijke ouders, die zich des morgens had schuldig gemaakt aan het stelen van geld uit de winkellade bij een tabaks- verkooper te dezer plaatse. Zekere dienstbode M. C.V. te Rotterdam, werd II. zondag morgen door haren meester betrapttoen zij bezig w as geld uit eene secretaire te stelen hetgeen ten gevolge had dat zij onmiddelijk het huis moest verlaten. Den volgenden dag om hare huur en kleederen komendeontstond er nog eenig geschil waarover de meid zich niettegenstaande men alstoen nog eenige voorwerpen van haren meester tusschen hare goederen gevonden had bij de policie ging beklagen. Hoewel de meid ontkende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaaktwerd zij daarvan overtuigd en bleek het dat zij verschillende der gestolen voorwer pen aan haren beminde had ten geschenke gegeven; zij is overgebragt naar het huis van arrest. .11. vrijdag morgen is ook de vrijer dei- aangehoudene, zekere P. v. d A.oud 21 jaren van beroep verwersknechtdie op het punt was naar België te vertrekken door de policie gear resteerd als zijnde liet gebleken dat hij mede- pligtig was aan de diefstallen en de vermoede lijke oorzaak van het onge luk van zijn meisje. Jl. Vrijdag heeft voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, onder het voor zitterschap var. den heer mr. S. Schmolck de behandeling plaats gehad van de zaak van Mijntje van den Boog huisvrouw van W. Slieder oud 38 jaren wonende te Hagestein beschuldigd van opzettelijke brandstichting in een gebouw waarbij niet te voorzien was dat daardoor eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt. Het openhaar ministerie werd in deze waargenomen door den advocaat-gene raal den heer mr. van Maanen die de schuld aan den beschuldigde ten laste gelegd volhield, en diensvolgens requireerde dat het hof haar zal veroordeelen tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf tot twintig jaren. Ambsthalve trad voor de beschuldigde als verdediger op jhr. mr. de Brauw. Het hof zal in deze zaak uit spraak doen morgen ten drie ure. Jl. zaturdag heeft het openbaar ministerie bij den hoogen raad der Nederlanden conclusie genomen in de zaak van Hendrikje Kolk requirante van cassatie tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Drenthe waarbij zij ter zake van vergiftiging van haren man is veroordeeld tot de straffe des doods. Op grond datzoo als in het proces-verbaal der teregtzit- ting vermeld is, de getuigen alleen hebben afgelegd den eed van „de geheele waarheid" te zullen zeggen en niet tevens „en niets dan de waarheid," gelijk art. 183 van het wetboek van strafvordering voorschrijftheeft de advocaat- generaal Karseboom hoezeer van oordeel dat hier hoogst waarschijnlijk aan eene schrijffout is te denken, geconcludeerd tot vernietiging van het beklaagde arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend geregtshofhebbende hij dus alleen het eerste middel van cassatie gegrond geacht. De uitspraak is bepaald op l 25 dezer. LI. Zondagavond is de 20jarige zoon van een geacht schipper te Zalt-Bommel over boord gevallen en jammerlijk omgekomen Maandag morgen is het lijk gevonden. Een jong mensch van omstreeks 16 jaren, deed 11. Zondag aan een der druk bezochte uitspanningsplaatsen buiten Nijmegen znlkeen hevigen val van den schommel dit hij den anderen morgen aan de gevolgen er van over leed. DUITSCHLAN D. Uit Rugen meldt men het volgend voor val dat met een Duitschen schooner heeft plaatsgegrepen Dit vaartuig werd in een storm- achtigen en donkeren nacht door een Deensche oorlogstoomboot genomen. Daar de wind noord westelijk was, moest de Deen het Duitsche vaartuig op sleeptouw nemen. Hij deed vier man aan boord gaan om te zorgen dat de schipper het touw niet los maakte en de vlugt nam. Zóó ging het langzaam voort. Bij eene holle zee was de nacht stik donker. Ten einde zich wat te verwarmen en welligt ook om zijn leed te ver- zetter. liet de schipper wat warme grog (rhum met water en suiker) gereed maken en bood daarvan uit hoffelijkheid ook de Deensche be zetting een dronk aan. Den Denen scheen die drank uitmuntend te smaken en de schipper kwam daarom op den inval om nog eene tweede hoeveelheid en van beter gehalte gereed te doen maken. Het gevolg daarvan was dat de Denen in een staat verkeerdendie den schipper de gelegenheid gaf om hen in eene sloep te zetten welke hij in plaats van zijn vaartuig aan het touw vastmaakte. Toen haalde hij de zeilen op en nam de vlugt. Of de Denen de ontvlugting van den schooner spoedig bespeurd hebben weet men niet dit vaartuig liep echter den volgenden morgen weibehouden de haven van Posthaus binnen. Een maand ongeveer geleden overleed te Brest een man, die omstreeks 60,000 francs naliet. Hij had slechts een erfgenaameen eenvoudig bediende zijn neef die niets bezat daar hij gewoon was des zondags de gedurende de week verdiende gelden te verteren. Na het overlijden van zijn oom haastte de jongeling zich om te onderzoeken of er ook een testament aanwezig washetgeen na drie dagen zoekens bleek niet het geval te zijn zoodat de erfenis aan hem als erfgenaam verviel. Hij was daar mede natuurlijk zeer ingenomen, zeide dadelijk zijne betrekking op en gaf zijn voornemen te kennen om Parijs nu eens op zijn gemak te gaan bezien. Eene oude dienstbode die den OV6Ï» ledene twintig jaren trouw had gediend «a dl8

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1