Sf.° 59. Zaturdag 23 «luli j. 18(54 WOENSDAG EN ZATURDAG. Kennisgeving. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen ISuitenlandsche Tijdingen e mum P RIJ S DER ADV ERTENTIEN. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT. ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post j 2,25. Inzending der Advert entten daags tevoren f voor 1 O ure* smorq De Buugemeestek van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen: dat er op Maandag den 25 dezer maand, des namiddags ten zes ure, op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden Zierikzee, den 20 July 1864. Burgemeester J.L. de JONG fc Weth. L B. Burgemeester en Wethouders van 7Ae- r ik zee brengen ter kennis van de ingezetenen dat gedurende de heerschende droogte het schuren spoelen of dweilen van stralen r stO'pen of lImkerpaden alsmede het wasschen van glazen tot nadere afkondiging verboden is overeen komstig art. 45 van het reglement van policie voor deze gemeente. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 20 Julij 1864. De Burgemeester J. L. de JONGE Weth. I. B. De Jung. Secretaris LOEWER. Omtrent den toestand der veldgewassen in Schouwen kan het volgende worden gemeld. De tarwe heeft veel geleden door de vorst* vooral de Engelsche soorten waarvan veel is omgeploegdvroeg in het voorjaar is er van de fluweelarige veel overgezaaid die algemeen zeer goed staatzoodat de verwachting daarvan zeer bevredigend is. Intusschen meent men dat de opbrengst minder dan het vorige jaar zal zijn. Men heeft in de laatste dagen de roest in de tarwe ontdekt hetgeen de goede verwachting aan merkelijk vermindert. Koolzaad is meest om gereden het weinige dat is overgebleven zal eene geringe opbrengst geven. Rogge, hoe wel niet zwaar van stroo belooft eene matige opbrengst. Garst en haver staan uitmuntend dit is eveneens het geval met boonen en erwten intusschen verwacht men dat door den buiten gewoon weligen groei en de waarneming van de luis in beide laatste gewassen de opbrengst be neden die van het vorige jaar zal blijven. Vlas is zeer verschillend geslaagd zoodat de bedongen prijzen veel uiteenloopen men is reeds be gonnen met plukken. De 3 en 2jarige meekrap staat zeer goed en doet eene tamelijke opbrengst verwachten de jonge meede had tijdens en kort na de planting met koud weder te kampen in de laatste 14 dagen is zij veel in groei toegenomen. De mangelwortel staat over het algemeen zeer goed als mede de aardappelen de vroege soorten zijn zeer goed van smaak en matig in prijs de ziekte wordt nog niet waaiv genomen. De hooilanden brengen weinig op de inzameling geschiedde in de laatste dagen onder zeer gunstig weder hetgeen aan de kwaliteit zeer bevorderlijk is, Uit Rotterdam meldt men van 19 dezer. Kapitein F. J. Cherpion gezagvoerder van het barkschip Joan van hier naar Padangte Bahia aangekomen deelt liet volgende mede „In den morgen van den 15 Junij waren wij in goeden staat zeilende op 2 gr. 30 min. NB. en 27 gr. 30 min. WL., toen wij een in brand staand schip in liet oog kregen wij brasten on- tnichlelijk tegen om liet schip af te wachten en de noodige assistentie te kunnen verleenen „Het schip genaderd zijnde, bleek het te zijn de Nieuw-llolland kapitein W. Witting van Amsterdam naar Batavia bestemd bemand met 24 koppentwee passagiers en eene Javaansche vrouw. „Wij streken onmidd-cdijk dehootom de pas sagiers en een gedeelte der equipage af te halen terwijl de kapitein en liet overige gedeelte po gingen aanwendden om een en ander te redden ten 2 ure ver[iet**n de achtergeblevenen liet schip en naauwelijks was de boot afgestoken cf de groofe mast viel over boord'en'verbreidden zich de vlammen over het geliecle schip hetwelk spoedig geheel wrak was. „Uit hoofde van hot groot aantal manschappen die wij aan boord hadden waren wij verpligt naar Bahia koers te zetten en kwamen wijden 25 Junij gelukkig aldaar aan. „Door den consnl in alles geassisteerd, hebben wij de equipage hier achtergelaten terwijl de passagiers en Javaansche vrouw bij ons aan boord zijn gebleven om de reis naar Padang mede te maken die wij eerst op den 28sten kunnen vervolgen." -Den 18 dezer is de Federale oorlogs- korvet Sacramento voor Antwerpen aange komen en zou aldaar eenige dagen verblijven. Dit schip verliet vóór 14 dagen Cherbourg om een kruistogt te doen in de Noordzee. Metis geheel als fregat ingerigtvoert tien stukken van verschillend kaliber, is 247 voet lang en beeft eene bemanning van 230 koppen de machine is van 500 paardenkracht. Het heeft geen boegspriet zijnde in den voorsteven onderwater eene sterke machine aangebragt voor het in den grond boren van vijandelijke schepen. Te Wierden (Overijssel) vond M. v. d B. terwijl hij bezig was met maaijen een nest met 16 patrijzeneijeren welke bij onderzoek bleken sterk aangezet te zijn. Hij nam ze op en legde ze zorgvuldig bij zich in de zon ten einde ze 's middags mede naar huis te nemen en ver volgens aldaar door een van zijne kippen te laten uitbroeijen maar groot was zijne ver wondering toen hij gereed om de eijeren mede te nemen, bevond dat reeds 14 kiekens ge boren en verdwenen en nog slechts twee eijeren aahwezig waren welke ook reeds aangepikt waren. Uit Heinenoordt meldt men van 18 dezer. Dezer dagen gaf eene moeder aan haar 2jarig kind en aan een ruim 3jarig kind van hare buurvrouw eenige op jenever getrokken zwarte bessenten einde de kinderen volgens de gewone wijze van sprekenzoet te houden. Dit zoêthoudend middel werkte evenwel zoo allerongelukkigst, dat beide kinderen bet weidito vreeselijk benaauwd hadden. Het kind van de buurvrouw heeft gelukkig de bessen uitgebraaktdoch bet andere is twee dagen na hevige stuipen overleden. Dit is in 1864 reeds bet tweede slagtoffer, in deze nog geene 1300 zielen tellende gemeente van de roekeloosheid waarmede men met dit zooveel rampen versprei dende vocht omgaat. Bij gelegenheid eener begrafenis op een dorp in Belgiësprak eene vrouw de navolgende lijkrede uit: Vaarwel mijn oomgij zijt heen gegaan tot vreugde van uwe drie erfgenamen vaarwel voor eeuwig! -Te Namen heeft zich een jongen van 12 jaren opgehangen uit droefheid of boosheid omdat hij een geroofd vogelnestje aan zijne zuster had moeten afstaan. Men leest in de Surinaamsche courant chl. 10 Junij „Onze lezers zullen zich herinneren dat in de twee laatste jaren in de Boven-Suriname door verschillende personen onderzoek is gedaan piaar het bestaan van goud. Ofschoon de resul taten toenmaals, uit hoofde van gebrek aan behoorlijke werktuigen en bekwame arbeiders niet zeer gelukkig zijn geweest hebben ze evenwel bewijs geleverd dat in onze bovenlan den inderdaad goudlagen voorhanden zijn Ken monster van het gevonden goud is in het laatst van verleden jaar naar Noord-Amerika verzonden en het daarvan uitgebragt rapport van deskundigen zoo bevredigend dat eenige voorname ingezetenen alhier het plan hebben gevormd om eene maatschappij tot gouddelving op te rig ten. In eene derde vergadering is naar men verneemtde onderneming meer bepaald besproken, en beslo'en binnen kort eene lijst van deelneming aan het publiek aan le bieden. Het vereischt kapitaal voorloopig op 25,00(1 bepaald zal verdeeld zijn in 250 aan- deelen a f 100. Mogt het plan door eene alge- na eene deelneming tot stand komen dan zijn de ontwerpers, voornemens geschikte personen met gouddelving bekendte emploïjeren waartoe gunstige gelegenheid bestaat." Wij maken onze lezers opmerkzaam op den bij den uitgever Plantenga te Zutphen verschij nenden Reisgids eene onderneming die wij allezins toejuichen daar zij door doelmatige inrigting volledige en naauwkcurige opgaven in eene wezentlijke behoefte voorziet, en zoowel voor het reizend publiek als voor hen die van tijd tot tijd met spoorwegen diligences of stoombooten iets te verzenden hebben bijna onmisbaar wordt terwijl de buitengewoon lage prijs alle bezwaar voor de aanschaffing weg neemt. Wij wenschendat eene steeds klim mende deelneming den uitgever beloone voor de vele moeiten aan de zamenstelling verbonden waarvan een eerste vereischte naauwkeurig- lieid der opgaven reeds dadelijk in liet oog valt. DU1TSCHLAND. Bij gelegenheid eener verkiezing te Weenen voor eene betrekkingwaarvan de begeving staat aan de leden der medische faGulïeit, schreef iemand, die zich kandidaat gesteld bad, om zich aan te bevelen, het volgende: „Geëerde collega, ik heb de eer u vriendelijk te verzoeken om bij de aanstaande verkiezing uwe stem op mij uit te brengen want anders wordt een jood gekozen." Een der personen aan wien zoodanig verzoek gerigt was vond dit zoo ongepastdat hij den brief in een der dagbladen deed opnemen onder bijvoe ging van de noodige mededeelingenzoodat niemand in het onzekere kon zijn wie de schrijver van den brief was. Onlangs is te Pesth een gierigaard over leden die schoon zeer rijk bij voorkeur geen vleesch maar beschimmeld brood at. Hij verrigtte alle huisselijke bezigheden zelf en ging nooit uit dineren om geen trek te krijgen naar betere spijzen, dan hij gewoonlijk nuttigde. Hij zou gaarne een deel van zijn vermogen aan liefdadige instellingen vermaakt hebben maar deinsde terug voor de notariële kosten. Te Laibach heeft op 1 3 dezer een lievige storm gewoed welke kort geduurd maar geduchte verwoestingen heeft aangerigt. De zwaarste hoornen werden als een riet verbrij zeld De reusachtige populierwelke liet marktplein sedert eene lange reeks van jaren tot sieraad heeft gestrekt, is uit den grond gesleurd en liet Maria-beeld, dat zeer stevig was vastgehecht op den top des gevels van de Franciscaner-kerk is voor den storm bezweken. Dit onweder ging gepaard van een hagelslag welks hevigheid alles overtrof, wat door de oudste inwoners der stad ooit van dien aard is aanschouwd. FR A NKRIJK. In de Jezuïten-kapel, rue de Sèvres te Parijs is jl. vrijdag een groot ongeluk gebeurd. Werklieden waren bezig een ladder teverplaafc- 1 sen die zwaarder was dan zij gedacht hadden en uit hunne handen viel op liet hoofd van de 77jarige gravin de Polignac, welke een stille mis bijwoonde. De slag was zoo hevig dat de gravin eenige oogenblikken later den geest gaf. De Moniteur deelt het volgende treffende voorbeeld van zelfopoffering mede. Een jongman van 18 jaren, pas van eene ernstige ziekte hersteld, wandelde jl vrijdag met zijnen vader langs het kanaal St.-Martin. De avond begon reeds te vallen. Eensklaps vernemen zij hulpgeschrei. Een knaap zich badendever loog den gronden verdween in de diepte. Dadelijk liet de jongeling den arm zijns vaders los en was, eer deze hem kon terughouden reeds geheel gekleed in het water gesprongen. Hij zwemt naar de noodlottige plekduikt grijpt den knaap komt weder met hem boven en werkt zich met hem naar den oever. Daar laat hij uitgeput den geredden knaap los, die zich nu verder zei ven helpen kon om den vasten wal te bereiken maar hij, de redder, had de kracht niet meer er uit tejsomen. Hij riep zijnen vader een laatst vaarwel toe en eer men hem te hulp kon komen, zonk hij, door den stroom medegesleeptweg en vond den dood in het kanaal. Zijn lijk zelfs kon men niet terugvin den. Hij was landmeter en had reeds zoovele proeven van uitstekende bekwaamheid gegeven dat alles hem eene schoone toekomst voorspelde Een Spaansch dagblad deelt de volgende vreeselijke geschiedenis medeVoor zeven jaren verloor zekere Lanza te Au-Reale zijne vrouw, die hem een bezit van 6000 fre naliet, welke bestemd waren voor haar eenig kind. Spoedig daarna verwijderde Lanza het meisje, onder voorgeven dat zij krankzinnig was en in een gesticht geplaatst, terwijl weinig tijds daarna het gerucht van haren dood werd verbreid. Eenige dagen geleden kwam de overheid tot de ontdekking dat het meisje in een kelder verborgen werd gehouden waar zij eenen langzamen dood sterven moest. Volgens de ontvangen aanwijzing vond men in den kelder van een onbewoond huis eene geheel naakte vrouw, liggende op eenig rot stroo met wonden overdekt en vol ongedierte. De ongelukkige kon van schrik niet spreken op het gezigt van menschelijke wezens en gaf slechts door teekenen te kennen dat zij zich schaamde zoo gevonden te worden. Door liefderijke hulp van eenige vrouwen werd zij gereinigd en ver volgens verpleegd om zoo mogelijk het uitge teerd ligchaam weder te herstellen. Volgens hare verklaring had zij volle zeven jaren aldaar doorgebragt en geleefd van zwart brood en water, het eenige dat haar vader haar had verschaft. De ontaarde vader is onmiddelijk gevangen genomen. Te Dieppe ligt thans een prachtig Engelsch jagt van ongeveer 80 ton inhoud

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1