ML? 58. Woensdag 20 Julij 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en A dministratiën Veiling Tiende—Vruchten. Binneulandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV E RTBNt IKN. Gewone 12!/s cenls de regel. Geboortelluwelijks- en Doodberiglenvan 16 regels af 1 behalve hel zegelregl. VERSCHIJNT 4 O N N E M E NTS-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenlien daags tevoren, voor Ouref smorq Bukge.mklster en Wethouders van Zie- riksee. brengen ter kennis van belanghebben den dat de openbare veiling der Tiende- Vruchten aankomende deze gemeente voor den jare en oogst van 1804, zal plaats hebben up Donderdag den 21 dezer maand des vo'ör- nnddags ten 10 ure preciesop het Raadhuis dezer gemeente. Zienkzee, den 12 «Julij 1864. J)e Burgemeester B. C. CAU. J)e Jung. Secretaris LOEWER. In eanejl. donderdag gehouden vergade ring van ingelanden van den polder Schouwen is tot ontvanger-griffier van dien polder met algemeenestemmen benoemd jhr. J. L. dc Jonge. Naar men verneemt heeft Z. M. de keizer van Kustland gedurende HDs. verblijf hij H. M. de koningin-moeder, aan vele personen rijke en prachtige geschenken ter herinnering aan HDs. verblijf hier te lande doen uitreiken. Uit 's Hage meldt men van 16 dezer. Gisteren is alhier het treurig berigt ontvangen dat H 1). II. prinses Anna van Saksen-Weimar- Eisenach (zuster van HH. KK. HH. prinsen prinses Hendrik) te Weimar is overleden. Ten gevolge van het overlijden van prinses' Anna van Saksen-Weimaris de komst van Z. D. H. prins George van Saksen-Weimar om de officiële mededeeling te doen van de troonsbeklimming van koning Karei 1 van YVurtemberg eenigen tijd uitgesteld. Ten gevolge van het bedanken van den heer H. Bax, predikant te Vuursche, voorliet op hem uitgebragle beroep naar de hervormt)? gemeente te Poortvlietclassis Zierikzee heeft de kerkeraad aldaar voor de tiendemaa! een beroep gedaan, thans op den heer C. J. Krafft, predikant te üp- en N'eder-Andel. In de omstreken van Geldrof bestaat een ond gebruik krachtens welk eene jong gehuwde vrouw verpügt is om de vrouwen der buurt waarin zij hare woonplaats vestigtop koffij met bestellen te onthalen. Eene serenade met ketelmuziek enz. is de onverbiddelijke straf welke de overtreding van deze gewoonte be dreigt. Dezer dagen had de toepassing daarvan een treurigen afloop. Toen eene trommelende en tierende menigte van buurvrouwen naderde., greep een buurman die bij het jonge paar zat, een geweer om ten einde schrik aan tejagen, een schot in de lucht te lossen. Naauwelijks was hij echter buiten de deurof het schot brandt los en treft een der toeschouwers dermate in den onderbuik dat zijn levensbehoud weinig hoop geeft. De dader, die door de justie is aangehouden isna zijne openhartige be kentenis van de toedragt der zaak, weder op vrije voeten gesteld. Men schrijft uit Haarlem van 16 dezer. In den namiddag van heden had hier een droevig voorval plaats. Van een viertal hier in garnizoen liggende infanteristen die zich met zwemmen ter plaatse waar vroeger eene zweniinrigting bestond, bezig hielden, zijn twee verdronken met name J. Andringa en A. Hoekstra. Beide miliciens hadden heden morgen met gunstig ge volg geloot zoodat zij het voornitzigt hadden eerstdaags naar limine haardsteden te kunnen terug keeren. In den nacht van II. Zaturdag ontdekten te Alkmaar twee naar hunne st'rooijen keet bij den spoorweg terugkeerende polderwerkers dat een derde pogingen deed om die met turt en stroo in brand te steken waardoor de daarin slapende lieden in dadelijk levensgevaar gebragt zouden zijn. De dader ontsnapte aan de handen zijner ontdekkers doch werd na gedane aan gifte bij de pobcie nog denzelfden nacht in eene herberg opgespoord. Hij schijnt zich te hebben willen wreken over de ondervonden weigering om in gemeenschap met anderen te werken of te wonen. Van de verongelukte personen op jl. Maandag door het overvaren van een bootje op den Verdronken Zuid-!lollandschen Waard, zijn tot heden vijf drenkelingen opgevhchtals 2 uit de gemeente .Vlade 2 van Zwaluwe en 1 van Zevenbergen. Dezer dagen is te Schiedam door dé rijks-ambtenaren eene crinoline in. beslag ge nomen waarin naar men zegtomstreeks 20 kannen vocht kunnen geborgen worden. Toen de aanhaling geschiedde, was de stop waar mede dit kunstig bewerkte vervoermiddel kon afgesloten wordendaar uitgeligtzoodat slechts eene.geringe hoeveelheid jenever daarin was overgebleven terwijl de plaats waar het gevonden werd 'voldoende'blijken opleverde dat er meer voorraad van dien drank in was geweest. De kiezersvereeniging De Grondwet in het kiesdistrict Winschoten heeft tot kandidaat gekozen voor de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer den heer prof. Jonckbloet, te Groningen. De .kandidaat van de kiezersver eeniging Vaderland en Koning te Winschoten is de heer mr. W. Woldringh griffier bij de regtbank aldaar. Volgens het Volksblad komt voor de aan staande verkiezing van een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Hoorn in aanmerking de heer jhr. mr. YV. T. Gevers Ueynoot te 's Hage. Bij de werkzaamheden aan den vloer van het auditorium te Middelburg is dezer dagen omstreeks een half el onder den grond een uit zandsteen gehouwen Christus-kop gevonden van natuurlijke grootte. Vermoedelijk is déze kop die zeer beschadigd is maar nog sporen van fijne bewerking vertoonteen gedeelte van een krucifiks hetwelk gedurende de beeldstor- ming vernield werd. Voor dit overblijfsel is in de verzameling van het zeeuwsch genootschap eene plaats bestemd. Uit Bergen-op-zoom schrijft men van 15 dezer Gisteren morgen werd bij het graven van eenen put in de pottenfabriek de Eendragt toebehoorende aan den lieer Arn. Asselbergs het geraamte gevonden van een persoon van het mannelijk geslachtmen verdiept zich in gis singen hoe dat op die plaats welke steeds be bouwd is geweestkan gekomen zijn. Den 2 dezer is namens H. van Kessel koopman te Zwolle door zijnen bediende B. van Kesselin do brievenbus van het postkantoor aldaar gestoken een ongefrankeerde briefaan bet adres van de heeren Wolf en Peereboom te Oosthuizen (provincie Noord-Holiand) inhou dende een en twintig achterstallige coupons der 3 pets. leening Mexico, in December 1851 te Mexico gesloten. Die brief behoorlijk met een ouwel gesloten is niet aan zijn adres bezorgd. Jl. woensdag nacht tusschen 12 en 1 ure is een man van 58 jaren di.e naar men verneemt in beschonken toestand verkeerde bij den olie molen op den Konsteenschendijk te Middelburg in de kade geloopen. Daar liet laag water was zou hij vermoedelijk in liet slijk gestikt zijn zoo niet, nadat hij reeds ongeveer drie kwartier uurs in gevaarlijken toestand had verkeerd eindelijk zijn geroep om hulp gehoord ware. De havenmeester P. de Vos schipper J. van Son, de knecht van laatstgenoemden alsmede de knecht van schipper O. Dolk hadden het genoegen na meer dan een half uur gezamen lijk alle mogelijke pogingen tot redding te hebben beproefd den drenkeling op den wal en vervolgens naar zijne woning te brengen. LI. Zondag is een gegageerde onderoffi cier van het Oost-Indisch leger, beschonken zijnde in zijn kosthuis naar zijne kamer te 's llertcgenboscli gaande, achterover van de trappen gestorten aan het hoofd en hals rug en borst zoodanig gekwetst dat hij Dingsdag avond is bezweken. Jl. Zaturdag avond werd te Rotterdam door een persoon, die bezig was met een haak naar vodden enz te zoeken in liet water van de vest, tegenover de Heerenstraathet lijkje op gehaald van een pas geboren kind van het man nelijk geslachtzijnde geheel naakt. Uit Mena-do meldt men In liet begin der maand February jl: is een vaartuig naar luid een jonk of kotter bij Poeloe-Tiga af- geloopen en verbrand terwijl de bemanning welke uit zes personen zou bestaan hebben, is vermoord. Ofschoon men daaromtrent nog in liet onzekere verkeert is het nogtans mee: dan waarschijnlijk dat de bemanning bestond uit Chinezen, die van eene reis van Japan huis waarts keerden. Onder de achterhaalde goe deren bevinden zich ook zilveren en koperen Japansche muntstukken. Als daders van dat feit worden opgegeven prins Matoko van Boni, te Oeki woonachtig als hooldaanleggeren eenige andere personen waarvan zich thans 13 te Menado in hechtenis bevinden. Prins Matoko heeft zich door de vlugt weten te redden. Te Bintaoena werwaartsluj zich van Oeki begeven had was hij bij aankomst van Zr. Ms. stoom schip Haarlemmermeer niet te vinden. Intus- schen worden voortdurend pogingen in het werk gesteld om den aanvoerder van die moordbende magtig te woiden en om ten aanzien van deze treurige zaak meer volledige inlichtingen te erlangen. DUITSCHLAN D. Wkknen, 16 July. De Wiener Zeitung zegt dat in de voorstellen van Denemarken aan de hoven van Weenon en Berlijn liét onverwijld staken der vijandelijkheden beloofd wordten van Oostenrijken Pruisen het aannemen van eene wapenschorsing te land en ter zee met opheffing der blokkade tot 31 Julij wordt ver zocht, met bijvoeging dat Denemarken terstond gevolmagtigde» naar VVeenen afzendtom zich hier met de Prnissische en Oostenrijksche rege ring over den grondslag des vredes te verstaan. Als eene zeldzame bijzonderheid verdient vermelding dat den 6 Junij jl. het opeenge hoopte ijs in het Ladoga-meer de scheepvaart nog belettezoo dat het verkeer tusschen Schlüsselberg en de rivier Swir nog niet kon geopend worden. Dit buitengewone verschijn sel is te verklaren door den buitengewonen noordewind die het ijs naar de zuidkust dreef. Op genoemden dag had het water in hel Ladoga- meer niet meer dan 2 graden warmte Uit Kopenhagen schrijft men van 16 dezer. De kolonel Kaufman is gisteren uit het Pruis- sisch hoofdkwartier teruggekeerd men zegt-dat hij geen wapenschorsing heeft kunnen ver werven. Bij het jongste burgemeester-banket te VVeenen had de minister van staat voh Schinerling een der redacteuren van den Wanderer tot vis fi-vis. „Wel hoe gaat het u, dr. F,.:.?" dus sprak hij den journalist op vriendelijken toon aan „O hiér zeer goed 1" antwoordde de publicistdie aan zijne mede werking aan het blad der oppositie reeds onder scheidene maanden gevangenis te danken had. „Het is ging hij voort„veel wenschelijker tegenover uwe excellentie te zitten dan tegen over haar te staan 1" Met. het ernstigste j gelaat van de wereld legde de minister daarop zijne hand op liet voor hem liggende menu en zeide op uiterst weiwillenden toon „Och neen, heer doctor; het onderscheid bestaat alleen daarindat wij heden beiden hetzelfde pro gramma hebbenhetgeen anders helaas 1 het geval niet is. Te Bielefeld stond jl. Zaturdag namiddag eene lieve 18jarige juffer op de straat bij een kinderwagentje en speelde niet de kleinen die er inzaten. Zij bukte ziclien door deze ligchaaros- beweging zette de crinoline der dame zich uit. Op dato.ogenhljk reed een kar met paard voorbij.; het wiel kwam in aanraking inet de crinoline mej. P. werd medegesleept omvergeworpen en dood opgenomen. Een knaap van elf jaar, uit Daone, district Olondino, die in de vorige maand op de Alpen in het dal Daone het vee hoedde had eenige malen een vogel van buitengewone grootte bemerkt die met buit beladen op een loodregten granietmuur neerkwam en op een duizelende hoogte in een holte verdween. Zijne nieuws gierigheid en het verlangen het nest, welks be staan hij vermoedde in bezit te krijgen brag- ten hem op de gedachte zich door middel van een uit berkentakken vervaardigden ketting dier. hij aan een uitstekenden tak vastmaakte over de rotsen neer te laten. Zoo gedacht zoo gedaan. Aan dezen ketting steeg de jongen van 60 voet boven de rotsen neermet een afgrond onder zich die 200 vadem diep is. Ilij bereikte het nest en vond daar een jeugdigen konings- arend, dien hij met zich nam en in veiligheid bragt. Nog twee maal daalde hij neder en nam twee hanen twee vossen twee hazelhoenders en een auei haan die nog geheel versch waren mede. Met dezen rijken aan den adelaar ont roofden buit beladen keerde hij in zijns vaders huis terug. De jonge roofvogel is een mannetjes- konirigsarend. F R A NKRIJK. Een winkelier in manufacturen te Parijs is op het denkbeeld gekomen om zekere stof uit te stallen onder den naam van Coutil la Pom- merais. De policie vond dat jeu de mots niet aardig en gelastte den winkelier aan de bedoelde stof een anderen naam te geven. Deze wei gerde van daar een proces, dat eerstdaags voor de regtbank van het departement der Seine zal worden beslist. Op de Beleeil-brug bij St. Hilairein Oost-Kanadais een spoortrein uit een spoor geraakt en naar beneden gestort 34 dooden en 350 gekwetsten zijn van onder de verbrijzelde wagens te voorschijn gehaald. De hoogste prijs van 120,000 francs van de loterij St.-Pointdezer dagen te Parijs gehouden is zegt men aan een bediende op een wisselkantoor daar ter stede te beurt geval-

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1