IV (V P" K Zaturdag 10 Julij 18(54 IKZEESffl MUM PB1JS DEB ADV EBT E NT IE N. Gewone 12f/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve het zegelregt V E BS C II IJ N T WOENSDAG EN ZATURDAG. A BO NN E M E NTS-P BIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor 10 nre'smorq- Efcestureneu Administratiën Veiling Tiende— Vruchten. Bui«;k.\i<-i stk.u en Wi/riioumuts van YAe- iikze.e U1!euu-en tei kennis van belanghebben den dat d op Mibare veiling der Tiende- Yruoliu-n am.komende deze gemeente voor den jare en oogst van 1864, zal plaats hebben op hut iet dag den 21 dezer maant! des voor- nml'/ags ten 10 ure preciesop het Raadhuis dezer 'gemeente. ÏJerifczee, den 12 du'ij 1864. J)e Burgemeester, 3 B. C. CAU. j)e fung. Secretaris LÓEWER. Binnenlandsche Tijdingen Den 10 dezer vertrok van Nieuwe Diep naar de kust van Guinea een zeldzaam klein vaartuig „de Concurrent." Het is niets meer dan een groute barkas. De gezagvoerder AVijtenhorstdie liet zal wagen met dit vaar- tuigje den oceaan te bevaren noemt liet een schoener-galjoot met gaffelstuig. Het is slechts 14 ton grootgaat 12 palm diep en vaart vijf koppen. Ervaren zeelieden noemen dit eene roekeloosheid. Men schrijft uit Utrecht van 13 dezer. Gisteren omstreeks 10 ure zijn alhier van 's Gravenhage gearriveerd HIJ. KK. HH. prins en prinses Frederik die dadelijk naar Emmerik zijn gestoomd om er Z. M. den keizer van Rusland te ontvangen. Tegen 2 ure kwam Z. M. de koningvergezeld van Z. IC. H. den prins van Oranje uit 's Gravenhage aan het station van den Rijnspoorweg aan om hier den hopgen gast te begroeten terwijl van Soestdijk Z IC. H prins Hendrik tot hetzelfde einde aan hot station afstapte. Z. M. werd verwelkomd door z. exe. den commissaris des konings en den burgemeester der stad. De prachtige salon- wagen waarin Z. M. keizer Alexander gezeten was. kwam hier even over 2 ure aan; de be groeting door de leden van liet koninklijk gezin was allerhartelijkst. Ten 2'/'4 ure nam Z. tyl. de keizer, Z. M. de koning aan [J Izijde, inet HH. KK. HH. den prins van Oranje en prins Hendrik over zich in een open koninklijk rijtuig met vier paarden bespannen en daartoe van Soestdijk gezondenplaats. On Ier het gejuich der menigte vertrokken de hooge reizi gers met een courier voorop naar Soestdijk. HH. ICJC. I1II. prins en prinses Frederik deden HH. MM. een eind wegs uitgeleide en keerden toen naar het liötel de la Station van den heer Wolters terugwaar zij dejeuneerden entegen 3.40 ure naar 's Gravenhage per spoortrein terugkeerden. ïlet talrijk gevolg van den keizer van Rusland, waaronder prins Dolgaroukow I, graaf Adlerberg kolonel Rijleef, hofraad Popoff, staatsraad Karellmajoors Tschernoff en Reinke kapitein Semenoffluitenant Vidder en 's konings beide adjudanten Z. M. den keizer toegevoegdkapitein baron Taets van Amerongen en de ritmeester Tolsmanamen in een tiental rijtuigen plaat*, om ook naai'het lu<tid<»ï te Soestdijk te gaan waar de keizer met zijn-gevolg tot heden nacht ien 12 ure ver blijft, ten einde dan naar I >uitschl.u;d waar de keiZ'-rin de Baden gebruiktterug te keeren. 1 >e ledei-i van het koninklijk gezin aren in Russische uniform. Z M. de keizer d'»e om hangen was niet het groot lint van de Militaire Willemsorde, is een man in de kracht des b'\ens ferm, mannelijk uiterlijk zelfs, wat men zegt een schoon man. Zeer merkte men de prachtige uniformen en luisterrijke decoratien oj) van eenige heereti van Zr. Ms. gevolg. Gisteren avond ten 9 ure zijn Z M. de koning en Z. IC. 11. de prins van Oranje van Soestdijk teruggekeerd en met een extra-trein over Rot terdam raar 's Gravenhage vertrokken waar de dooi luchtige rvi/Jgers ten ruim half 11 ure arriveerden. Bij het vorstelijk diner hetwelk des middags te Soestdijk op het paleis door H. M. de koningin moeder aan haar neef den k<-i/.er met gevolg en.de leden van het koninklijk gezin werd gegeven was het muzijkkorps der veldartillerie alhier uitgenoodi'gd eenige ihuzijkstukken uit te voeren van wélke taak de kapel .onder directie vaifdèn lie- r Rudcr>dorffzich als altijd uitste kend kweet. Voorliet vei blijf van Z. M. den keizer zijn op liet lustslot vele toebereidselen gemaakt, zoowel in de appartementen als in het Park dat ineer dan gewoonlijk door prachtige bloemen is ver sierd. Dezer dagen ontkwam te Giessen-Ourie- kerk mevrouw J. aan een ongeluk, dat groot had kunnen zijn. Zij wilde namelijk gelijk haar z'on wel eeiis deed uit een bijna vol met kruid gevuld langwerpig eau-de cologne fleschje eenig kruid op een onder een kersenboom ge plaatsten brandenden turf werpen om de vogels te verdrijven doch hield daartoe het flescbje wat al te digt bij den turf zoodat het kruid in het flescbje te gelijk met het op den turf ge- worpene kruid vlam vatte en er eene ontploffing plaats had welke bijna aan een kanonschot deed denken. Het in hare handen zijnde fleschje vloog aan duizende stukjes in de lucht doch zij zelve was tot aller verbazing volstrekt niet geblesseerd. Uit Franeker meldt men van 10 dezer Men is thans weder druk bezig met den toren der R. K. kerk op te bouwen doch de opmer king is gemaaktdatterwijl de toren omhoog rijst de kerk zachtkens aan blijft zakken. Qnder de verwijderde vreemdelingen komt in het policie voor Pierre Hermans oud 112 jaren geboren en wonende te Verviers en den 29 Junij naar België getransporteerd. Men meldt uit Zutphen van 9 Julij. Donderdag avond ging de nachtwagen als ge woonlijk van Arnhem naar onze stad. De reis was tot kwartover middernacht voorspoedig, i tot aan den oprid der lange paalbrug over de stadsweïlanden. Daar gekomen kon de voer man door de duisternis niet behoorlijk sturen zoodat een der paarden struikelde en het andere, daardoor schichtig geworden de strengen ver brak en wegrende. Door den schok viel de conducteur van den bok onder het eerstgenoemde paard maar a's door een wonder kwam hij even als de reizigers met den schrik vrij. Waar de voerman kon zijn was thans het op te lossen raadsel. Men zocht hem overal in de nabijheid en nadat men hiermede een kwartier uurs bezig was geweestvond men hem in het weiland benéden dè brug. Hij was ovér de leuning der brug geworpen en had ondanks den zwaren valgeen letsel bekomen. Intus- schen had een rijtuig uit de stad de passagiers afgehaald en hen naar de plaats hunner bestem ming gebragt. Algemeen prijst men de zorg en den ijver van de onderneming van Gend en Loos bij dit ongeval op nieuw gebleken. Uil Breda «chrijft men van 11 dezer Inden vroegen morgen van lieden ten 43/4 ure, heeft aan het overzetveer te Lage Zwaltiwe een droevig ongeluk plaats gehad. Daar het water eenigzins hol stond wig rfle de schipper een 53 tal personen mannen en vrouwen uit de g"ineenten Made en DrimmelenTerheyden ZwaJuwe enz. op dat oogenblik over te zetten rie knecht echter heeft dit ondernomen met een vliegert of veerhengst waaraan met een touw nog een kleine boot was vastgehechtwaarin een 3 5 tal personen plaats nam. Naauwelijks was men de plaat voorhij gezeild en op hetgroote water gekomen of de kleine hoot werd door een zwaar geladen kolenschip in den grond g - varen waardoor 9 personen meest vrouwen, zijn verdronken. Dit ongeluk heeft plaats ge had digt bij de plek alwaar in I860 op den 2den Pinksterdag de Capelsche stoomboot met 45 mensehen is verongelukt. Volgens een ander berigt zouden 5 mannen en 3 vrouwen zijn verdronken. Men schrijft uit Leen warden van 10 Julij. In Friesdand zijn in de nfgeloopen maand aan de longziekte gestorven 9 en ter dier zake afge maakt 9 runderen te zamen 18 tegen 39 in Junij 1863. Op nieuw werden aangetast 5 weiden, tegen 13 in Junij 1863. Het getal gezond verklaarde wei len was 13 tegen 15 fn J&Tij 1863 Van primo Januarij tot ultimo Junij 1864 was het geheel getal longziekte gevallen 249 tegen 345 in het eerste halfjaar van 1863; terwijl in het geheel werden aange tast 47 weiden tegen 68 in de eerste zes maanden van 1863. Genoemde cijfers tooneu aan dat de verwoestende longziekte onder het vee in Friesland belangrijk afneemt. -- Er bestaat, zoo leest men in een Belgisch dagblad een zeer gemakkelijk en zeer goedkoop middel om den barometer te vervangen. Men neme een halve grein kamfer evenveel salpeter en evenveel sal ammoniac. Men lost dit afzon derlijk op in zuiveren bi andewijn van minstens 18 graden hetgeen zeer spoedig geschiedt met het eerste en liet laatste minder spoedig met kamfer. Men kan de bewerking van dit laatste verhaasten door den brandewijn in warm water te zetten. Na de ontbinding vermengt men dit alles met elkander en giet het in eene eau-de- cologne fle^cli welke men toeknikt en vervol gens toelakt. Is nu de samengestelde vochtmassa helder dan voorspelt dit goed weer, is zij troebel, dan voorspelt dit regen; bevinden zich vlokken in het vocht clan voorspelt dit sneeuw bevinden zich vezels in het bovenste gedeelte van het Vocht, dan voorspelt dit wind; kleine sterren rUttig en mistig weder. Vormt zich ijs in de óhderste vochtmassa, dan voorspelt dit vorst; hoe hooger dit ijs zich vertoont des te strenger is tk* te verwachten vorst. (Midd Ot.) Dezer dagen werd er in eene Belgische stad zegt L'Etoile Beige eene wedding schap van honderd louis aangegaan over den ouderdom van mevrouw K. Een der beide personen A. raadde 40 jaren de andere B. 45; men bepaalde voorts dat de prijs aan hem ten deel zou vallen van wiens cijfers hare leeftijd liet minst verwijderd was. Het bleek nu voorts dat mevrouw K. 42 jaren oud was. Wie won nu de weddingschap? A. zou men denken. Neen, zeide B. ik heb gewonnen want mevr. K. is veel minder van de 45 jaren welke zij over drie jaren zal tellen dan van de veertig jaren, welke zij nooit meer zal bereiken. Welnu zeide A. laat ons nog driejaren wach ten sterft mevrouw K. binnen dien tijd dan win ik de weddingschap want dan zal zij zeker toch wel minder verwijderd zijn van de 40jaren welke zij reeds bereikt heeft, dan van de 45 welke zij dan nimmer zal hereiken. Daartoe werd besloten en van de beide zijden honderd louis in de consignatie-kas. gestort. üïuitenlandsche Tijdingen DIJITSCHLAN D. Uit Berlijn meldt men van 11 dezer De I Kreuzzeitung bevat een berigt uit Aalborg van lieden voormiddag waarin wordt gemeld dat gisteren de gecombineerde troepen van het tweede corps met booten de Liimfjord overge trokken zijn. Bij Aalborg bielden de aanvoeren van troepen bij voortduring aan. Het schijnt dat bet oprukken naar liet Noorden bereids een i aanvang genomen beeft. Te Padua zijn op nieuw ongeregeldheden onder de studenten ontstaan ten gevolge waar van de Universiteit gesloten is naardien een deel der studenten werd weggezonden en de meesten der overigen zich vrijwillig verwijderden. Men meldt uit Kopenhagen Het nieuwe kabinet is uit de volgende lieeren zaïnengesteld Blülnne president, von Tiliisch voor binnenl. zaken Hansen voor oorlcgLutken voor marine Heltzen voor justitie en eeredienst David voor financiën, Johannsen voor bet Sleeswijksch ministerie Moltke-Nutikan en Quaadè ministers zonder portefeuille. De Spener Zeitung bevat een brief aan getiteld blad-, medegedeeld door professor Mossmann die dezen brief heeft ontvangen van zijn zoon, passagier aan boord van de Emma Jane, een Amerikaansch schip ter hoogte van Ceylon door Semnes verbrand de brief is gedagteekend Bombay, 17 Januarij jl. en geschreven nadat de heer Mossman jr. uit de handen ontkomen was van den zeeroover Sem nes destijds nog voerende het schip Alabama. Men kan uit bedoelden brief ontwaren boe „welwillend" de zeeroover Semnes ben behan delt, die hij in zijne niagt krijgt. Toen wij door den zeeschuimer waren genomen, werd ons alles dat eenige waarde had ontroofd. De scheepsprovisie enz. werd aan boord van de Alabama gebragt en toen er niets meer tekapon vielgaf Semnes last om de Emma Jane in brand testeken. Naauwelijks bevonden wij ons aan boord der Alabama of wij werden op nieuw doorzochtwapenen messen geld enz. afgenomen. Drie dagen en drie nachten hebber, wij aan boord van den zeeschuimer doorgebrngt en vrij wat te lijden gehad den 16 zette bij ons aan Wal in de nabijheid van Bombay, wurwaarts bij ons deed overbrengen zonder zich verder om ons te bekommeren. Niettegenstaande wij aan drongen op de teruggaaf van ons geld en andere voorwerpen van waardekonden wij niets erlangen. Beroofd van schoeisel ter naauwer- noód gedekt met kleederen hebben wij met groote moeite passage verkregen aan boord van de Glocester, een Engeisch vaartuig bestemd naar Londen. FRANKRIJK. Parijs, 10 Julij. Met een zekere voldoening beeft men in Frankrijk den uitslag van den te Londen geëindigden parlementairen strijd ver nomen waar lord Palmerston in het lagerhuis overwinnaar is geweest terwijl lord Russell in het boogerhuis de nederlaag heeft geleden. Uit onsFranscb oogpnnt gezien moest dit de natuur lijke afloop der ministeriele crisis zijnwant lord Palmerston zou gaarne den oorlog gevoerd namelijk eene Engelsche vloot ter hulp van

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1