Woensdag 13 «ïulij. WOENSDAG ENZ AT URD AG. Herijk van Malen enGewiglen. N.° 56 1864 Besturen en Administratiën kennisgeving. Velling Tiende-Vruchten. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen Buiteniandsche Tijdingen PRIJS DER ADV E RTE N'T I E N. Gewone 12"s cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT. AR O N N E M E NTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlenlïén daags tevoren, voor lOure'sniorg De Commissaris des koxings in de provincie Zeeland, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van den den 1 Julij 1864 no. 70 Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 2 857 (Staatsblad no. 87); maakt bekenddat Reopening der jogt op water wild bedoeld in artikel 17 laatste lid, der voornoemde wet, in deze provincie door Gedepu teerde Staten is bepaald op Woensdag den *20 Julij aanstaande. Deze kennisgeving zal in het Provinciaalblad geplaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 4 Julij 1864. De Commissaris des Konings voornoemd R. YV. VAN LIJNDEN. Burgemeester fin Wethouders van Zis- rik-zee brengen ter kennis van de ljkpligtige ingezetenen dat tot liet herijken van alle ge- wigten lengtematen inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het groot en klein zoomede van de wissen en de strijkels door den lieer Arrondissements-IJker in deze gemeente zal worden gevaceerd in liet gewone IJklokaal op liet Raadhuis van Maandag den 11 lot Zalnrdag den 30 dezer maand van's voor- middags 9 tnl ties namiddags 1 ure op alle werk dagenen worden belanghebbenden uitgenoodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niet tot op het einde daar van te wachten waardoor ongelegenheid wordt veroorzaakt. Zierikzee den 7 Julij 1864. De Burgemeester C. J. FOKKER, Weill. I. B. De fung. Secretaris. LOEWER. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebben den dat. de openbare veiling der Tiende- Vruchten aankomende deze gemeente voor den jare en oogst van 1864, zal plaats hebben op Donderdag den 21 dezer maand des voor middags ten 10 ure precies, op het Raadhuis dezer gemeente. 'Zierikzee, den 12 Julij 1864. J.)e Burgemeester B. C. CAU. De Jung. Secretaris LOEWER. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van cle ingezetenen dat het kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeenteover liet loopend dienstjaar, op den 7 dezer maand door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie is goedgekeurd en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger dezer gemeente ten fine van invor dering ingevolge de wet. 'Lienkzeeden 12 Julij 1864. De Bur gr weester B. C. CAU. De lung. Secreiatis. LOEWER. Zierikzee 12 Julij De heer mr. B. C. Cau is in de op jl. vrijdag geliondene vergadering der provinciale staten van Zeeland, benoemd tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten met 29 van de 37 uitgebragte stemmen, in plaats van den lieer D. Uyttenhoven. AJ3 eene bijzonderheid kan vermeld worden dat onlangs op de hofstede van den lieer B. Boogerd landbouwer onder Nienwer- kerk eene hond 17 levende jongen heeft ge worpen. De stoomboot Stad Middelburg no. 1 die gisteren morgen ten 6 ure dereisvan hiernaar Rotterdam ondernam is bij mistig weder aan de punt van den noordbe* elandschen wal waar sedert een paar dagen reeds het ontbreken der zwarte boei was waargenomen, aan den grond geraakt. Het meerendeel der passagiers ten getale van vier en dertig is door de spoorboot van Middelburg, die anderhalf uur later ver trokken was aan boord genomen en voor zoo ver men dit verlangde, niettegenstaande een half uur oponthoud, bij tijds aan het spoorweg station te Bergen-op Zoom gebragt0111 onver wijld de reis naar Rotterdam of elders te ver volgen. De stoomboot Stad Middelburg 110 1 is om streeks vijf ure in den namiddag bij hoogwater vlot geraakt en heeft toen de reis naar Rotterdam voortgezet, waar zij des avondsten 10'/4 ure is aangekomen. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld dat in den tuin van den heer W. M Engelberts te Middelburg, een stamroos aanwezig is waar aan zich niet minder dan 165 bloemen en knop pen bevinden. Dezer dagen had te Goes het volgende ongeluk plaats. Een jongentje van vier jaren, dat in den zandweg nabij de voorstad zat te spelen werd door een vrachtwagen overreden en was reeds een lijk toen men het ontdekte de voerman heeft waarschijnlijk ten gevolge van zijn zwak ge/.igthet kind niet opgemerkti Het was liet eonige kind uit een vorig huwelijk van eene vrouw, wier man liet leven verloor door het instorten van een zolder in een kolen- pakhuis, waaronder bij in een kelder werkzaam was. Jl. Donderdag middag had te Batli op de reede het volgend treffend ongeluk plaats. Een der kinderen [van R. Kantersschipper voerende het schip de Vrouw Adrinnaviel in het bijzijn des vaders over boord. Deze zijn kind willende grijpen, viel bij die poging zelf over boord en verdween onmiddelijk in de diente wordende het kind door de tijdige hulp van zekeren schipper Mulder gered. Ofschoon oog.enblikkelijk alle pogingen werden in liet werk gesteld is het evenwel niet geluktden man, die eene vrouw en vijf kinderen nalaat te vinden. Den 7 dezer werd geregtelijk geschouwd een kinderlijkje, jl. maandag in eene sloot gevonden onder de gemeente Ossendreclitde moeder werd beden alhier in het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken dat deze, eene naaister te Ossendrecht dri<j weken geleden in de nabijheid van die sloot aan dat kind liet leven geschonken heeft en toen op ecnigen afstand bewusteloos gevonden is; de ongelukkige wekt om verschillende redenen het medelijden ten hoogste op. In Gelderland klaagt men bij bet begin van den zomer zeer over den last dien meikevers veroorzaken. Men toetse dien last echter eens aan het. volgende beiigt uit Bloemfontein Oranje-Vrijstraat Zuid-Afrika „Verleden jaar werd dit land zeer door droogte geteisterd. Thans hebben wij bij wijlen regen genoeg, som tijds zelf overvloedig zoo dat alles in ruimte vergoed wordt wat het vorige jaar geleden is Doch eene andere ramp schier nog erger en die zelfs veel vermeerdertis in de plaats ge treden het is die der sprinkhanen. Deze toch hebben alreeds eene geheele streek knal gevreten, zoo dat het rundvee om voedsel te krijgen naar elders moest worden overgebragt. Om maar eéne kleine schets te geven diene dat onlangs een reiziger vijftien mijlen lang door een zwerm van vliegende sprinkhanen reed waarbij hij berekende dat de zwerm wel vijf mijlen breed was Bloemfontein kwam tot nog toe gelukkig van die plaag vrij Ik zag er wtl geheele zwermen vliegende sprinkhanen van liet westen naar liet noordwestenals een broeden hand door liet luchtruim trekken doch zij dreven gelukkig zijdelings af om elders hunne verwoestingen aan te rigten." Naar men verneemt zal de bekende heer Matamoros, uit Spanje verbannen thans hier te lande vertoevende, het eerlang te YVolfhczeii te houden zendingsfeest mede bijwonen. Men meldt uit 's Hertogenboscb van 7 dezer. Ten gevolge van de eenige dagen geleden plaats gehad hebbende vechtpartij tusschen infanteristen en dragonders zijn vijf manschappen voor den krijgsraad teregt gesteld welke raad hen heeft veroordeeld te weten Een korporaal en een soldaat van het 4de reg. dragonders i?der tot 8 dagen cellulaire en mili taire detentie van 3 dagen een soldaat van het 5de reg. inf. tot 8 maanden militaire detentie en een soldaat van hetzelfde wapen tot een jaar cellulaire ge vangenisstraf, terwijl een korporaal der dragonders ter disciplinaire bestraffing werd verwezen naar den heer plaatselijken comman dant te 's Bosch. Alleen de infanteristen hebben zich onmiddelijk na de uitspraak beroepen op het boog militair geregtshof terwijl de kavaleristen in het vonnis berust hebben. LI. Maandag morgen is aan den dijk nabij Ellewoutsdijk een lijk aangespoeld dat iri gevorderden staat van ontbinding verkeerde. Te oordeelen naar cle kleederen waarmede het gedeeltelijk nog bedekt was scheen het van een visseher te wezen. Men meldt uit Makasser van 12 dezer. Volgens uit goede bron ontvangen narigt zouden er óp het eiland Loekang Loebenoorden Saleijerdoor eenige in die streken te huis beboerende inwoners vermoord zijn vijf Europeanen welke men vermoedt behoort te hebben tot de equipage van het Deensche fregatschip Jupiter, kapitein Lorenzen dat den 23sten Januarij in Straat Saleijer schipbreuk geleden beeft. Op ontvangst van dit berigtzijn door liet bestuur van dit gewest onmiddelijk maatregelen genomen om de vermoedelijk schuldigen welke door een inlander die alhier in staat van arrest en aan den bier bedoelden moord vermoedelijk medepligtig is', zijn aangegeven te apprehen- deren Volgens verklaringen van dien arrestant zouden de vermoorden zijn afgemaakttoen zij na aankomst op het eiland en na gebruik van wijn dien zij waarschijnlijk bij zich hadden in slaap gevallen waren. De lijken der ver moorden zouden in de sloep gelegd zijn en deze daarmede in zee gebragt en aan haar lot zijn overgelaten. Volgens ontvangen berigten zijn de hoofd daders en medepligtigen aan den moord met uitzondering van één die nog voortvlugtig doch bekend is gearresteerd. Dit getal boosdoeners bedraagt tien. De gevangenneming heeft plaats gehad op het eiland Saleijer, en op Loekang- Loe, in de afdeeling ooster-districten. f 11 het bezit dier misdadigers is gevonden een kist toebehoorende aan de vermoorden inhoudende verschillende zeemans kleedingstukkeneen verrekijker, een spiegel, een zakpistool, een gouden horologie-sleutel bouffantes snuiste- j rijen naaigereedschappen Europesche koperen pennen enz. De misdadigers worden aan den bevoegden regter overgeleverd. DUIT SC H LAND. De dierentuin te Berlijn is sedert een paar dagen in liet bezit van een zeer zeldzaam dier, een btiidelwolf (thylacinus cynoceplialus Dit dier leeft in de ongenaakbare binnenlanden van Vandiemensland en is bet grootste roofdier van Australië; het rigt diiar te lande vee! schade aan, door zijne nachtelijke aanvallen op de kudden. Het heeft de grootte van den Europesclien wolf, maar is korter van ponten heeft een langeren snuit en grooterehelderder bruine oogen dan de wolf; over den rug loopen evenzijdige zwarte strepen in dwarsche rigting. Het wijfje draagt hare jongen zoo lang zij zeer jung zijn, in den buidel aan der. buik ongeveer op de wijze van een kangaroe. De Denen versterken tegenwoordige do kleine Deensche eilanden Fatnö Harö en Arrö. Onophoudelijk wordt daar gearbeid aan ver schansingen en andere vestingwerken Ook worden bij voortduring troepen derwaarts gezonden. Vooral echter wordt Assens in geduchten staat van verdediging gebragt. Uit Kopenhagen wordt vermeld dat in den rijksraad het voorstel is gedaan eener leening van 20 millioen rijksdaalders ten einde te voorzien in de behoeften der verdediging des lands. Door eenige leden werd aangemerkt dat bezwaarlijk kon worden aangenomen dat dergelijke leeuing in den tegenwoordigen stand der zaak op gelijke voorwaarden zou kunnen geplaatst worden als die van 12 millioen Daartegen is aangevoerd dat Denemarken wegens de naauwgezetheid waarmede die staat ten allen tijde aan zijne verpligtingen heeft voldaan steeds een groot vertrouwen inboe zemt en dat de wetenschap dat die staat ten minste over 20 millioen aan domeinen kan beschikken bij de geldbezitters niet ongemerkt zal blijven. De brief, waarbij de inwoners van Tunis hun verlangen aan den bey te kennen gaven luidde als volgt: „Wij verlangen van U. M. onzen muscbir en heer vermindering van den druk der belastingen en de afzetting van onze caïds. Wordt aan ons verlangen voldaan dan zullen wij steeds Ur. Ms. getrouwe onderdanen zijn altoos bereid om bewijzen van gehoor zaamheid en getrouwheid te geven en ons om uwen geëerden troon te scharen. Indien echter niet wordt toegegeven aan hetgeen wij eischen wanneer men ons de schuld van het vergoten bloed van Sudi-Farliat niet vergeven wil wanneer men niet afziet van de ons gestelde

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1