Zaturdag 9 Julij. Herijk van Halen enfiewiglen. üf.° 55. 1864 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administration AANBESTEDING. Oproeping. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het xegelregt. VERSCHIJNT ABONNEMEN T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inxending derAdvertenliëndaagstevorenvoor 10ure'smorg Burgemeester en Wethouders van Zte- rikzee zijn voornemens op Woensdag den 13 Julij eerstkomendedes middagsten raadhmze aan den minst eischende t in het openbaar aan te besteden Het onderhouden, gedurende v|jf achtereen volgende jaren 9 van de klokkenaar- ea speel werken d«er gemeente 9 waarvan bestek en voorwaarden, van heden af ter gemeente-secretarie voor gegadigden verkrijg baar zijn. Zierikzee, den 29 Junij 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De fang. Secretaris 9 LOEWER. Allen die genegen zijn om naar de door overlijden opengevallen betrekking van opzigter over de begraafplaats dezer gemeente mede te dingen worden opgeroepen om zich binnen 14 dagenbij gezegeld adres aan den gemeente raad daartoe aan te melden. Zierikzee, den 4 Julij 1864. Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De fung. Secretaris. LOEWER. De Burgemeester van 7.ierikzee maak t bekend dat het primitief kohier no. 2 voorde belasting op het personeel van deze gemeente dienstjaar 18''/65 den 29 Junijjl.door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe be lastingen alhier, ten fine van invordering, inge- volgede wet. Zierikzee, den 5 Julij 1864. C. J. FOKKER Welh. I. B. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de IJkpligtige ingezetenendat tot het herijken van alle ge- wigten lengtematen inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het groot en klein zoomede van de wissen en de strijkels door den heer Arrondissements-IJker in deze gemeente zal worden gevaceerd in het gewone IJklokaalop het Raadhuis, va xt Maandag den 11 tot Zaturdag den 30 dezer maandvan 's voor middags 9 tol des namiddags 1 ure op alle werk dagen.en worden belanghebbenden uitgenoodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niet tot op het einde daar van te wachten waardoor ongelegenheid wordt veroorzaakt. Zierikxeeden 7 Julij 1864. De Burgemeester C. J. FOK K t k, Weth. I. B. De fung. Secretaris. LOEWER. Zierikzee, 8 Julij. Gisteren werd alhier gevankelijk binnengebragtde te Leeuwarden gearresteerden H. J. de Breetverdacht van valschheid ir. geschriite. Zierikzee 8 Julij. Gisteren avond tus- schen 10 en 11 ure is er een hevige brand uitgebarsten op de hofstede behoorende aan den heer F. G. Kohierlandbouwer onder Bom- menede die met zijne vrouw uitlandig is. De brand was zóó snel dat eer de brand spuiten der omliggende dorpen konden dienst doen, reeds een gedeelte van het huis benevens twee schuren en een hooiberg eene prooi der vlammen werden4 paarden en ruim een l OOtal schapen zijn daarbij omgekomen. Men verneemt echter dat van het huisraad nog veel is gered en de verzekering heeft plaats gehad bij de maatschappij „Ultra Jectum" te Zeist. De oorzaak van den brand is onbekend. 'Men meldt uit Vüssingen: Onder de bemanning, 650 koppenvan de Amerikaansché oorlogsboot Niagara bevinden zich naar wen verneemt meer dan honderd Nederlanders de commodore Cravel zelf is van Nederlandschen oorsprong, terwijl kapitein Wenslow van de Kearsarge van l'eensche afkomst is. Toer. Zr. Ms. fregat Zeeland onlangs de Kaap de Goede Hoop bezocht en daar de Alabama vond, ging iemand van de Zeeland dat schoone schip bezigtigen en daar werd hem door een der officieren medegedeelddat er 23 West-Friezen stoutmoedige zeelieden, van eene reusachtige gestalteonder de bemanning gevonden werden alsmede iemand die in ons vaderland vroeger in eene eervolle betrekking was geplaatst, maar wiens naam wij ons niet geregtigd achten hier te noemendie aan boord van het kaperschip zekeren rang bekleedde. (Amst. Ct.) In de vorige week had te Breda een voor val plaats dat schromelijke gevolgen had kunnen hebben. De kok van het aldaar in garnizoen liggende 1ste bataillon 3de regement infanterie, had bij vergissing de middag-menage, die nit bruine boonen met vet bestond in plaats van met azijn met petroleum aangemengd. Verscheidene soldaten die er van nuttigden gevoelden dadelijk neiging tot braking en be speurden een zeer bijtenden smaak gelukkig werd daardoor in tijds deze verregaande onacht zaamheid ontdekt. De Hoornsche Courant meldtdat den 1 dezer is begraven het lijk van een milicien die, zoo als hier het gerucht zegt, is overleden ten gevolge van een ongelukkigen slag, hem bij de instructie toegebragt. Dit is onjuist: de begrafenis is op maandag voorloopigbepaald want het onderzoek der geneeskundigen is nog niet afgeloopen. De overledenjongeling moet uit de Joure, Friesland afkomstig en nog niet lang in dienst zijn. Zooals ligt te begrijpen is, is het voorval op alle tongen en meest is men geneigd het ergste te gelooven. Wij hopen dat het onpartijdig onderzoek der doctoren eene andere aanleiding tot den dood zal aanwijzen. Heden avond ten ll'/2 ure sloeg eene schuit liggende in de Delfscbevaart te Rotter dam enzwaar met aardappelen beladeneensklaps geheel ten onderste boven. Het achtjarig zoontje van den schipper had zich reeds ter ruste be geven en bevond zich in een uiterst gevaarlijken toestand. Men begon dadelijk een gat in den bodem der schuit te zagen, op de hoogte waar de knaap zich moest bevinden en na bijna een uur had men het geluk hem tot ieders verbazing nog levend en ongedeerd aan zijn wanhopenden vader terug te geven. Om de ingezetenen der gemeente Weert in de gelegenheid te stellen spoedig den uitslag te weten der verkiezing van een lid voor de tweede kamer, waarvan de moesten voor hunnen kantonregter mr. Cornelis stemdenhad men bij gebrek van een telegraaf, van daar twee duiven naar Roermond gezonden. Zoodra de uitslag bekend was (1 ure 6 minuten) werden die duiven aldaar opgelaten, ieder voorzien van een briefje, en de verkiezing was ten 1 ure 15 minu'en te Weert (een afstand van 4 uren) bekendzoodat zij in slechts 7 minuten die reis hadden afgelegd. Uit Venlo schrijft men van 2 dezer. Op nieuw heerscht hier en in Roermond in hoogen graad de kwade droes onder de paarden van het garnizoen. Reeds sedert meer jaren heerscht die gevaarlijke ziekte in deze twee steden en heeft jaarlijks aanzienlijke otters aan het gouver nement gekostzoowel door het groot aantal overleden en afgemaakte als door de zeer vele onbruikbare paarden. Velen schrijven die ziekte aan liet slechte drinkwater toe. Aangaande den kindermoordwelke in de maand Mei door eene ongehuwde moeder te Tilburg zou zijn gepleegd, doet zich een zonder ling incident voor. C. V. L. bevindt ziqh voor dat feitdat zij omstandig bekend heeft werkelij k te hebben bedreven in arrest te 's Bosch en zou in de volgende week voor het provinciaal hof teregt staan nu 3 of 4 dagen geleden is de tante M. V.met welke C. V. L. eeneen dezelfde kamer bewoonde bij den brigade-kommandant der maréchaussee de verklaring komen afleggen, dat niet hare nicht, maar zij het kind heeft omgebragt. Nadat aan de justitie te's Bosch daarvan kennis gegeven was heeft deze de zaak in loco onderzocht en M. V. naar het huis van bewaring te Tilburg doen overbrengen waaruit zij zaturdag morgen gevankelijk naar 's Bosch is vervoerd. De hoogleeraar Dresse, die in de vorige week te Luik overleden is had verlangd dat zijn lijk na zijn overlijden zou geopend worden en daardoor is geblekendat deze geleerde het liatt nooit op deregte plaats heeft gehad. Tegen alle natuurwetten aan toch bevond men dat bij hem het hart aan de regter zijde van het ligchaam was geplaatst. Zijn dood echter stond met deze afwijking van de natuur niet in verband. Men verneemt dat ongehuwde personen uit Pruisen kortelings in Holland aangekomen om bij de boeren gras te maaijenallerwege schriftelijke oproeping hebben ontvangen om onverwijld naar hun land terug te keeren ten eindeer voor de krijgsdienst te worden ingelijfd. i 'bbsss=s=ssssss 11 i i 1 DUITSCHLAND. De regtbank te Berlijn heeft ingedaagd de prinses Alexandrina van Hohenlohe dewijl Je plaats van haar verblijf niet bekend is. Dit geschiedt ten verzoeke den houder eener acceptatie, ten bedrage van 1000 th.welke is vervallen en met protest in handen van den houder is teruggekeerd. Uit Berlijn meldt men van 4 dezer. Dezer dagen had alhier het volgende zonderlinge feit plaatshetwelk eene boosheid verraadtdie gelukkigerwijze tot de zeldzaamheden behoort. Een 14jarig meisje lokt een kind van 5 jaren in eene kelderwoning verbergt het onder eene menigte kleederen en linnengoed in een koffer, nadat zij vooraf het hoofd van het kind derwijze had omwoeld dat het ter naauwernood kon ademhalen. De moeder die in hetzelfde huis woont haar kind niet bespeurende op de straat waar het eenige oogenblikken te voren nog speelde zoekt het te vergeefs in de kelderwo ning waar het zich volgens opgaaf van eenige personen moest bevindenzoodat zij voor de tweede maal haar onderzoek aanving en het geluk had haar dierbaar kind, bijna gestikt in den koffer te ontdekken. De jeudige booswicht is terstond in verzekerde bewaring genomen. Waaraan de misdaad moet worden toegeschreven, weet men tot heden niet. De Deensche vloot is in de jongst verloopen tijd aanmerkelijk versterkt; zij bestaat thans uit twee linieschepen, vijf fre gatten vijf korvettenvier schoeners eene gepantserde batterijzes schroef-kanonneer- booten negen rader-stoomschepen negen kanonneerbooten benevens eenige kleinere vaartuigen. Volgens een te Krakau verspreid gerucht is de politie er in geslaagd een der werkzaamste en voornaamste aanstokers van de partij des opstands namelijk don beruchten insurgenten- overste Seifried in zijne schuilplaats te vatten. Eenige weken geleden zou hij met den bepaal den last naar Gallicië gezonden zijn om de revolutionaire organisatie, die door den staat van beleg sterk op den achtergrond geraakt was op nieuw aan te wakkeren en voor de geheel uitgeputte kas der zoogenaamde natio nale regering nieuwe bronnen te openen. FRANKRIJK. De courier de l'Escaut maakt melding van het volgende voorvalhetwelk op het kerkhof te Péronne plaats gehad en de verontwaardiging der bevolking opgewekt heeft. Kwalijk gezinde personen hebben volgens dat dagblad al de houten kruisen der graven weggenomen en er op het kerkhof zelf een groot vuur van gemaakt. Zij hebben daarenboven verscheidene graven weder effen gemaakt ten einde de sporen te doen verdwijnen. Een andgrblad voegt hierbij dat „gewijde" handen de bedoelde kruisen weg genomen en daarvan een auto-da-fé gemaakt hebben„gewijde" handen hebben den grond gelijk gemaakt om daaropluzerne (Spaansche klaver) te zaaijen 1 Slechts twee kruisen zijn toevallig aan den brandstapel ont snapt. Die „gewijde handen" schijnen vermoe delijk aan den pastoor te behoorenwant de gemeenteraad van Péronne heeft beslist, dat de kruisen zullen vernieuwd worden op de kosten van den pastoor. In Spanje heeft een dorpsgeestelijke den schoolmeesterdie woorden met hem had gehad in den bam gedaan in deze bewoordingen Vervloekt zij Augusti Vincent; vervloekt de kleederen waarmede hij zich dekt de aarde waarop hij gaat het bed waarop hij slaaptde tafel waaraan hij eet het brood en alle spijzen waarmede hij zich voedthet water en elk vocht dat hij drinkt. Dat de aarde zich opene en hem verslinde dat Lucifer aan zijne regter zijde zij. Die met hem spreki-n zullen geëxcommuniceerd worden al groeten zij hem slechts. Vervloekt zij ook zijn land geen water valle daarop en het brenge niets voortvervloekt zij het dier waarop hij rijdthet huis waarin hij woont en alles wat hij bezit. Vervloekt zijn ook zijne ouders en de kinderen die hij hebben zal deze zullen weinig in getal en ondeugend zijnzij zullen gaan bedelen maar van niemand een aalmoes ont vangen en als zij die al krijgenzullen zij toch

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1