Woensdag 29 Junij, WOENSDAG EN ZATURDAG. r¥,° 52 1864 Besturen en A dministratiên Geburen-V erhoor. Binnenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESdE tlllKIM PRIJS DEB ADVERTENT IE N. Gewone 121', cenls de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hel zegelregt VERSCHIJNT. A B O N N E M E NTS-PP.IJ S. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertcnliëndaags tevorenvoor 1 0ure'smorrj Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Overwegende dat de voorzorgen tegen brand gevaar krachtdadig behooren te worden gehand haafd. Gelet op de bepalingen der verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente, door den Raad vastgesteld den 21 tinlij en 5 November 1855. )p het voorstel van de Directie der brandweer, hebben goedgevonden 1, Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi of veldgewassen in deze gemeente te benoe men de hoeren O. L. KLOEK, D. van der MAAS, c. van dbs BOUT, I P. GERAD1S, aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om naar aanleiding van art. 21 der verordening teg'm liet broeijen van opgeslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischfe rondgangen tot inspectie bij dein en opgezetenen te verstaan met de Directie der brandweer. 2. Dein- en opgezetenen te herinneren aan de voorschriften van meergemeld art. 21 lui dende „Die in de bebouwde kom der gemeente of op de beide dijken tot aan het Sas in eenig gebouw, booi of veldgewassen opslaan moeten gedoogen dat een of meer ijzers ter lengte van twee ellen of naargelang der localiteit, daarin gestoken worden die zonder toestemming van brand- en brandspuitmeesters der wijk niet mogen worden verwijderd en ten-alle tijde voor hen toegankelijk moeten zijn. Indien bij broei- jing, i.aar meening van deze gevaar voor brand bestaat is men gehouden hunne hevelen tot verwerking als anderzins op te volgen." Weigering of overtreding van een of ander wordt gestraft met eene boete van tien gulden behoudens bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders om ten koste van den weerstrevigen eigenaar des noods met geweld te doen ver- rigten wat zij in het belang der algemeene veiligheid noodig oordeelen. En zal deze tot een ieders informatie en narigl worden geplaatst in de Courant, terwijl afschrif ten zullen worden gezonden aan ieder der be noemde. keurmeesters mitsgaders aan de Directie der brandweer respectively!* tot aanstelling en uitvoering en aan den heer Commissaris van Policie met last om de naleving dezer bepalin gen te handhaven, daartoe uitgenoodigdde keurmeesters op derzei ver rondgangen te ver gezellen en tegen do overtreders te verbaliseren. Gedaan ten raadhuize, te Zierikzeef den 25 Jnnij 1800 vier en zestig Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. Voorzitter. LOEWER fung. Secretaiis. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, roepen bij deze op allen die eenig bezwaar mogten hebben tegen de door de heeren de Bondt Co. voorgenomen daarstelling eener stoommachine in hunne Zoutziederij op den Visschersdijk alhier om op Woensdag den 29 dezer des avonds ten zeven ure in de gewone ver gaderkamer van het Bestuur op het Raadhuis te verschijnen om alsdan in hunne belangen te worden gehoord. lAerikzeey den 27 Junij 1864. JJe Burgemeester B C. CAU. j)e fung. Secretaris LOEWER. (Niet officieel gedeelte.) BErtJidsvrpfjadj-rlflig" grliotiden /{(•rikzee, d«'i» 2* .Huiitj S*$04. Voorzitter mr. B. C. CauLoewer fung. Secretaris. Afwezig de heeren mr. de Crane mr. Fokker en van der Vliet. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter geeft kennis dat deze vergadering is belegd ten gevolge van eene missive van Gede puteerde Staten begeleidende beschikking op de reclame van de wed L. van der Ploeg tegen haren aanslag op liet kohier van den hoofdelijken omslag 1864 waarbij zij van de 16 naar de 19 klasse wordt overgebragt en houdende verzoek het kohier dien overeenkomstig te wijzigen. Mij steltvoor daaraan te voldoen en het kohier mitsdien vast te stellen op 9375,30 aldus besloten. De Voorzitter brengt ter tafel een exem plaarvan het jo' gst verslag van liet bestuur der Vereeniging tot wering van Armoede hetwelk in de boekerij zal worden geplaatst. Hierna sluit de voorzitter de vergadering Dezer dagen stonden voor de arrondis- sements-regtbank te Amsterdam te regt de Hilversummers die bij gelegenheid der Novemberfeesten in hunne woonplaats de rust hebben verstoord. De hoofdpunten van aan- klagt zijn het moedwillig vernielen van glas ruiten bij zekeren Ten Have, en het mishandelen van verschillende personen. De twist in den avond van 6 December is vooral toegenomen door het aanheffen van den kreet „Leve Napoleon weg met Willem III." Thans j heeft de ui «spraak plaats gehad en zijn de acht eerste beklaagden veroordeeld tot verschillende gevangenisstraffen en is de negende vrij gesproken. Men schrijft uit Zwolle van 24 dezer' Gisteren avond verspreidde zich hier het gerucht, dat van den heer mr. J. W. Tydeman die voor den ontslagen predikant van Rijn occupeerteen telegram was ontvangen dat de hooge raad der Nederlanden eene beschikking ten zijne gunsle had genomenten gevolge waarvan hij dadelijk op vrije voeten moest worden gesteld. Toen dat gerucht meer algemeen bekend werd kwamen honderden op de been en verzamelden zich hoofdzakelijk voor bet huis van verzekering en dat, hetwelk door dedames van Rijn en Pruimers wordt bewoond. Niettegenstaandehetgedurende den geheelen avond sterk regende bleven velen tot in den vroegen ochtend van lieden den voor- maligen leeraar verwachten. Tot nu toe (1 */2 ure in den ochtend) is hij echter nog niet ontslagen. Uit Zutphen meldt men van 23 dezer. Heden avond wandelden eenige vreedzame burgers langs den IJssel, en bemerkten met schrik een man die aan een knoop van zijn jas aan een ijzeren haak onbewegelijk hangende het vermoeden deed ontstaan dat het aantal zelfmoorden nog met één was enneerderd. Doch hierin bedroog men zich daar onzo. gast die zich meermalen in staat van dronkenschap bevond ook dezen namiddag weer beschonken door welk toeval weet men niet op die onge wone plaats was komen te hangen. Toen men hem losmaakte op den grond nederlegde en weder bijbragt waren zijne eerste woorden zeer bedaard „Goeije morgen boe laat is het toch Op het postkantoot te Vlaardingcn is den 12 dezer bezorgd een briefgeadresseerd aan den heer A. G. Keijers wijnkooper te Utrecht inhoudende twee stuks dividend-bewijzen Ned. Handel-Maatscb ad f113 en een bankbiljet ad f25. Deze .brief, ter plaatse van afzending aangeteekend te Rotterdam op bet postkantoor ontvangen is heden niet te Utrecht aangekomen. Betreffende het gevecht tusschen de Alabama en de Kenrsargevermelden wij nog de volgende bijzonderheden. Zoodra de Alabama te Cherbourg was binnen- geloopen gaf de consul der Vereenigde Staten aldaar daarvan kennis aan zijne ambtgenooten in Frankrijk Engeland en Nederland. Dit bad dan ook ten gevolge dat weldra ook de Kearsarge op de reede verscheen. Dit schip werd intus schen bewaakt om te zorgen dat de bepalingen der neutraliteit niet zouden worden geschonden. Bovendien werd door de militaire autoriteiten verboden om zich naar den dijk te begeven zonder bepaald verlof Men wilde namelijk tegengaan dat door signalen aan den comman dant fier Kearsarge kennis werd gegeven van de bewegingen der Alabama, gelijk onlangs te Southampton plaats greep toen de Tuscarora aldaar door een oorlogsbodem der Geconfede- reerden werd geblokkeerd. De commandant der Kearsarge, AV in slow zond daarop eene uitdaging aan den bevelhebber der Alabama waarbij hij te kennen gaf dat de aanhangers van het Zuiden het altijd deden voorkomen alsof de kruissers fier Vereenigde Staten altijd zorg droegen om de Alabama te zoeken alwaar zij wisten dat liet schip niet te vinden zou zijn. Wat hem intusschen betrof, hij was gekomen om de Alabama werkelijk te vinden en daagde haar nu uit om den strijd aan te nemen terwijl hij er bijvoegde dat hij eene te gunstige opinie koesterde van kapitein Semnes om te onderstellen dat bij het voorbeeld van den commandant der Florida wilde volgen die na eene dergelijke uitdaging te hebben aangenomen, toch liever zijn schip had verkocht in plaats van de haven te verlaten. De kapitein Semnes liet hierop antwoorden dat hij bezig was cm kolen in te nemen dat dit voor het einde der week zou afgeloopen zijn en dat hij daarop op helderen dag de haven zou verlaten om te zien of de Kearsarge hem zijn verdere reis zou kunnen beletten. Op verzoek van den kapitein der Alabama was hem door do Fransche autoriteiten toege staan om zoo veel kolen in te nemen als hij noodig zou hebben om de meest nabijgelegene zuidelijke haven Charleston te bereiken. Nadat dit afgeloopen was besloot de kapitein Semnes om den volgenden morgen de haven te verlaten. Degeheele bemanning begaf ziebdien tengevolge op dien avond bij verschillende gedeelten naar den wal om een bezoek te brengen aan den persoon die te Cherbourg op officieuse wijze de betrekkingvan consul derzuidelijken waarneemt. Aldaar maakte elk zijn testament en stelde in handen van den consul zijn geld zijne voorwer pen van waarde en de brieven welke aan verschillende personen moesten worden toege zonden in geval de schrijver daarvan in het gevecht mogt sneuvelen. Den volgenden morgen verliet daarop de Alabama onder de toejuichingen fier bevolking van Cherbourg de haven en volgde het gevecht, waaromtrent wij reeds uitvoerige mededeeling hebben gedaan. Volgens dit officieel rapport van kapitein Semnes heeft de Alabama 30 man aan dooden en gekwetsten verloren. Toen de Kearsarge met de manschappen der Alabama welke liet na liet zinken van dit vaartuig bad ingenomen, te Cherbourg was aangekomen leverde hij zijne krijgsgevangenen over aan de Fransche autoriteiten waartoe kapitein Winslow volgens de door de Fransche regering aangenomene bepalingen verpligt was. Men heeft thans intusschen vernomen dat hij nog eenige officieren der Alabama aan boord had gehoudenzoodat de regering aan den zee-prefect te Cherbourg last heeft gegeven om te zorgen dat alle krijgsgevangenen zonder onderscheid zouden worden vrijgelaten. Kapitein Semnes is een man van ongeveer 58 jaren van een forschen Jigchaamsbonw en met een zeer energiek karakter. Hij heeft ver klaard dat hij weldra weder op een nieuw schip zee zal kiezen. Kapitein Semnes had een zonderlingen harts- togthij was namelijk zeer ingenomen met chronometers; niet alleen had hij er eene groote verzameling van t maar hij was er op gesteld om ze alle in zijne kajuit op te hangen jubt te regelen en gelijk te doen loopen. Zoo heeft hij meer dan 100 chronometers aan de kapiteins der buit gemaakte schepen ontnomen. De aanwezigheid van de Dear-hound op het tooneel van den strijd schijnt vooral te moeten worden toegeschreven aan het verlangen om kapitein Semnes te reddendaar het lot van dezen viel hij in handen der Kearsarge niet twijfelachtig zou geweest zijn. De booten van het Engelsche jagt zochten dan ook het allereerst naai' Semnes onder de drijvende manschappen der Alabama en hielden zich eerst na zijne redding met die van anderen bezig Keizer Napoleon beeft den admiraal de la Roncière last gegeven om zich te Cherbourg omtrent de bijzonderheden van het gevecht alle inlichtingen te doen gevenwelke voor de artillerie en de marine belangrijk kunnen worden geacht. De Fransche dagbladen schijnen voor bet grootste gedeelte bijzondere sympathie te koeste ren voor de „ongelukkige" Alabama welke door de „afschuwelijke" Kearsarge werd overwonnen. Deze sympathie moet deels worden toegeschre ven aan de omstandigheid dat de regerings dagbladen in den laatsten tijd de partij der zuidelijken hebben gekozen deels aan de omstandigheid dat men zich onwillekeurig voelt genoopt tot medelijden met hen die door het ongeluk tot slagtoffer werden gekozen. Men moet echter niet vergeten dat de Alabama in strijd met de op het congres van 1856 aange nomene volkenregterlijke beginselen ter kaap vaart is uitgerust en reeds zoo talrijke weerlooze koopvaarders heeft vernield en verbrand dat het eindelijk wel eens tijd werd om paal en perk te stellen aan deze onwettige handelingen van dit kaperschip. Een kaper - waarover zelfs in onze dagen nog altijd zeker romantische kleur ligt ver spreid staat toch in waarheid geheel gelijk met eene rooverbende, welke in strijd met de wet rooft, steelt, plundert en zeker niemands .sympathie bezit ten jninste verdient. (M. Ct.)

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1