lïiiitenlandsche Tijdingen Advertentiën. Zeetijdingen Beurs- eu Marktberigten Vervoer-Middelen. Men schrijft nit Zutphen van 20 dezer. Eene verschrikkelijke misdaad werd in den nacht van zaturdag op zondag, in Neede een dorp in ons graafschap, op de Pruissische grenzen, gepleegd. Een drietal mannen waaronder een hoogbejaarde meldden zich dien avond aan bij een aldaar woonachtig, rustig R K pastoor. Na, zooals men zegt, 100, benevens al het goud en zilverwerk geëischt te hebben en toen bnn dit geweigerd wasbonden zij de dienstbode vast en zochten nu door het doen van bedrei gingen den door hen gevraagden schat meester te worden; doch ook dit hielp niet. Daarop bragt een hunner met een bijl den eenvaardigen grijsaard zulk een hevigen slag toedat deze ter aarde stortte en niet weder opstond. De justitie deed na het vernemen van dezen moord ijverig onderzoek en aan haarmogt bet gelukken de vermoedelijke daders op het spoor te komen en te vatten. Zij zijn heden namiddag alhier gevankelijk binnengebragt. Gevecht tusschen de Alabama en de Kearsarge. In ons vorig nommer deelden wij mede dat het Amerikaansche oorlogstoomschip der Noor delijken, Kearsarge, hetwelk eenigen tijd op de reede van Vlissingen heeft vertoefd voor Cherbourg kruiste om jagt te maken op den kruisser der Zuidelijken, Alabama, welke aldaar was binnengeloopen. Volgens een telegram uit Cherbourg, door Le Constitutionnel medege deeld heeft er tusschen beide schepen een gevecht plaats gehad waarbij de Kearsarge de overwinning behaalde en de Alabama gezonken is met de vlag in top twee sloepen van laatst genoemde zijn door de Kearsarge ingenomen. Nadere mededeelingenberigten omtrent dit gevecht het volgende. Toen de stoomkorvet der Gefedereerden Kearsarge, met 22 stukken, op de reede van Cherbourg ten anker was gekomen zond de commandant eene uitdaging aan dien van het zuidelijk kaperschip Alabama, dat, hoewel slechts 16 stukken tellende het gevecht aannam tegen zondag morgen voor twaalf nur. Den anderen morgen ten 8 ure stoomde dan ook de Alabama tot buiten de Fransche wateren vergezeld van het Fransch gepantserd schip La Couronne, hetwelk bevel had ontvangen om te zorgen dat het gevecht niet in de Fransche wateren plaats had De geheele bevolking vanCherbourg had zich intusschen op Ie hoogste punten der kust begeven om het gevecht gade te slaan. In de nabijheid der Kearsarge gekomen trachte de Alabama het ijandelijke schip te enteren welke toeleg echter door de bewegingen der Kearsarge mislukte, ieide schepen beschoten elkander nu gedurende anderhalf uur op de hevigste wijze. Toen deed de Alabama weder eene poging om de Kearsarge ie enteren doch kreeg een kogel welke den tetel doorboorde, zoodat zij niet meer manoeu- reren kon. Nu gaf de Kearsarge de volle lag. aan den Zuidelijken kruisser, waardoor an alle kanten weldra het water in het schip drong en het binnen weinige oogenblkken zonk. hans zag men wijd en zijd officieren en soldaten Ier Alabama op de oppervlakte der zee, waarvan een groot deel door de Engelsche toomboot Dear-hounddie het gevecht had gadegeslagenalsmede door de Kearsarge 7. -Ive gered werden. Daarop stoomde dit schip weder de haven binnen alwaar het spoedig i alrijke bezoeken ontving. Onder de veertig personen van de bemanning der Alabama, welke door de Dear-hound erden ingenomen bevond zich ook de com mandant van den kaper Semr.eswelke vrij rnstig aan een zijner handen gekwetst is. De Dear-hound heeft al deze persoden naar mthampton gebragl. In het geheel heeft de labama zes dooden waaronder een officier, u tien gekwetsten verloren terwijl een officier .1 een soldaat bij het zinken van het vaartuig rdronken. Een ander berigt omtrent dit gevecht komt iet het bovenstaande niet in allen deele ereen. Wij laten dit hier insgelijks volgen. Zoodra de Alabama de haven verlaten had am de Kearsarge aanstoomen en zette koers ,r de Alabama. Op een mijl afstands van elkander opende de labama het gevecht zijn voorstuk wendde Utoen en gaf aan de Kearsarge de volle lang e deze begroeting onmiddelijk beantwoordde Reide schepen vochten niet de stuurboord- terij waardoor het manoeuvreren aan beide j len alleen bestond in het maken van cirkels, i en zulke cirkels werden gemaakt in het gevecht dat 70 minuten duurde. De Alabama ha l toen 20 schoten in den romp ontvangen en begon zeer veel water te maken van de equipage waren 8 dooden en 11 gewonden zoodat hij genoodzaakt werd het gevecht testaken. Alvo rens nog het gevecht gestaakt was trachtte de Alabama den Franschen wal te bereiken daar toe alle mogelijke zeilen en stoomvennogen bezigende, doch vergeefs het water drong zoo snel naar binnen dat de vuren uitdoofden. Van de Alabama zond men daarop eene sloep naar de Kearsage om te berigten dat het schip zinkende was en adsistentie te verzoeken ten einde de gewonden te redden. Het gelukte echter de equipage van de Alabama 'hunne eigene gewonden te redden in de eerste sloep benevens diegenen die niet konden zwemmen de overigen werden aan boord gelaten. Voor dat de sloepen konden terugkeeren verdween de Alabama in de golven. De overige equipage bestaande uit 70 koppen sprong nu over boord zich vastklemmende aan wat zij maar drijvende\onden. Thans kwam ook het Engelsche jagt Dear hound aanstoomen en was de sloepen van de Kearsarge behulpzaam in het opvisschen'van de overige manschapp n waaronder de kapitein d'T Alabama Op de navraag van de Kearsarge naar dezen laatst en berigttemen dat de kapitien niet was opgevischt. De Dear hound ging toen naar Covves op het eiland Wight en zette daar den kapitein Semnes en de verdere door hem geredde equipage een zestigtal manschap pen aan wal. De overigen bleven krijgsge vangenen aan boord van de Kearsarge De pantsering van de ICearsarge bestond uit een opstapeling van ijzeren kettingen langs de zijden zich uitstrekkende van halfweg de fok ken.'ast tot omtrent de bezaanmast, zoodat het geheele middenschip bedekt was welke wijze van pantsering veel schijnt te hebben bijgedra gen om het geschut van de Alabama onschade lijk te maken. Het geschut van de Alabamawerd veel vlugger bediend dan dat van de Kearsarge doch van de laatste veel juister. De Alabama vuurde 90 de Kearsarge slechts 3C schoten. De Alabama was een schip met barkstuig groot 1040 ton, lang oversteven 210 en in 't geheel 220 voet, breed 32 en diep 17 voet met twee machines elk van 300 paardenkracht; het dek was geboord voor 12 stukkenvoorzien van getrokken geschut. De Kearsarge is groot 1031 ton met 8 stuk ken; de zij-stukken zijn 32 ponders, en de twee groore dalgrims mi'idendeks staande 11 duim diameter, welke laatste grootendeels het gevecht schijnen beslist te hebben. Aan boord van de Alabama was buit aan goud tot een bedrag van 180,000 p. st. (Middel. Ct.) DUITSCHLAND. Uit Jutland worden zeer verontrustende berigten ten opzigte der oogmer ken des vijands ontvangen. De Pruissische officieren voeren nagenoeg overal dezelfde taal en zijn een stemmig in hunne verzekeringen dat wordt de oorlog hervat zij in last hebben dien met eene gestrengheid voort te zetten die al de tooneelen van plundering en vernieling door die reeds zoo zwaar beproefde provincie ondervonden verre achter zich zou laten. Werkelijk heeft men zich niets minder voor genomen dan het slagtvee, de paarden en alle tilbare goederen mede te voerenden oogst te vernielen steden en dorpen aan de vlammen prijs te geven. Dit klinkt gewis vreeselijk maar de verfoeide naam des generaals Vogel von Falkenstein is wel in staat om aan de waarheid dier voorspellingen te doen gelooven waarom dan ook sommige meer menschelijke Pruissische officieren de inwoners aanraden zich den tijd ten nutte te makenom hunne vrouwenkinderen en kostbaarste tilbare goederen naar de eilanden in veiligheid te brengen- F R A N K R IJ K. Parijs, 21 Junij. Alle berigten ademen een oorlogzuehtigen geest. De opperbevelhebber der verbonden legers prins Karei van Pruissen is in zijn hoofdkwartier terug gekeerd en heeft aari de chefs van alle corpsen hevel gegeven de met verlof aanwezige officieren onverwijld terug te roepen. Verder zijn, naar verzekerd wordt groote bestellingen van levensmiddelen en requisitiei? van wagens en paarden gedaan. Men zou zelfs tot het uiterste noorden van Jutland willen doordringen. Aan den anderen kant durven zelfs vroeger vredelievende Engelsche dagbladen niet meer aan eene schikking gelooven en duchten het hervatten der vijandelijkheden. De onlangs door lord Palmerston geuite woorden schijnen die dagbladen in hunne meening te versterken. Onder zoodanige omstandigheden kan men niet anders dan afwachten wat er gebeuren zal. In Frankrijk blijft men echter nog altijd eenig- zins weigerachtig om aan de hervatting der vijandelijkheden te gelooven hetwelk echter niet belet dat de stagnatie ter beurze voortduurt. De regering handhaaft onder da't alles voor het oogenblik hare onzijdigheid, maar zal daarom niet minder stout en beslissend spreken bijaldien Duitschland zijne eerzuchtige eischen al te ver wilde uitstrekken. De dagbladen hebben in de laatste dagen bij herhaling gesproken van den hercules „Damourette" die in het Hyppodrome met den mond eene ton opheft waarop een vioolspeler staat. Yoor eenige weken was die hercules nog knecht hij een wijikooper en terwijl hij de gasten vermaakte met het opheffen door middel zijner tanden van eene tafel, waarop een hunner stond kwam daar juist de directeur dier inrig- ting voorbij. Hoeveel verdient gij hier vroeg de directeur. 40 frs. per maand antwoordde de hercules. Ik geef u 100 fr. per dag hernam de directeur kom met, mij mede. En sedert dien dag verdient Damourette 36,500 fr. per jaar. Men veihaalr dat, nadat la Pommtrais hoofd van de romp gescheiden was ,een genees kundige het opnam, voor zich zette en in het linkeroor riep: „la Pommerais!" waarop het ooglid zich bewoog en de proefnemer het half doffe oog van den ter dood gebragte ontwaarde. De proef werd daarop aan de regterzijue geno men en het regier ooglid poogde zich te openen en de lip bewoog als in eene trilling. - Voor eenigen tijd stierf te Valenciennes een oud schipper in den ouderdom van 95 jaren. Sedert zijn 12 jaar had hij gerookt en hij levert dus een bewijs, dat de tabak wel een langzaam vergif is. Intusschen heeft men berekend, dat hij gedurende 75 jaren gemiddeld 78 kilo's tabak per jaar en dus in het geheel 5,850 kilo's tabak heeft gebruikt, wanneer nu die tabak op 2 francs het kilo geschat wordt, dan deed hij een kapitaal van 4,700 frs in rook vervliegen. JOiNGSTE TIJ DIN GEIN Berlijn, 23 Junij Aan de Nord Deutsche Zeitung wordt uit Sleeswijk berigtdat de troepen weder zijn opgebroken en naar het noor den zijn vertrokken om hunne positien in te nemen. Wij zijn weder genaderd aan den avond van den oorlog aangezien ook het voorstel om den wapenstilstand met twee maanden in duur te verlengen verworpen is terwijl Denemarken als eene laatste concessie de Sehlei linie blijft handhaven. Heden overleed mijne geliefde Vrouw TOONTJE MEERMAN in den ouderdom van 36 jaren en 3 maandenna een lang durig en verschrikkelijk lijden tot diepe droefheid van mij en mijn eenig Kind. Oosterland, M. L BROUWER. 21 Junij 1864. Kcnige en algemeens Kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hunnen fianK voor de belangstelling, hun betoond bij het overlijden hunner veel geliefde Kinderen. D. Q. MULOCK HOUWER, M. M. MULOCK I-IOUWER- van A vi) el Diegene welke iets te vorderen hebben van of verschmtdlgpd zijn aan den Bosdel van wijlen Vrouwe A. DEKKER J. D. van Bommenede en Zonne- mairegelieven daarvan ten spoedigste op gaaf of betalDig- te doen aan den onder- geteekende. Zieriktèe23 Junij 1864. D. VAN DER VLIET. NEDEItE. EEKEEXtGiXG tot afschaffing van ster/een drank. VERGADERING. Zaturdag 25 Junij 1864 des avonds ten 7'/, ure in de CON CERTZAAL Brouwershaven Gearriveerd 22 Junij Charlotte, A. G. Melkander, Bombaij 23 Argo J. Ankringa Bataviabeiden naar Rotterdam. 23 Catherine Boland J. Williams Charlestown, Dordrecht. 23 India, C. Vonck, 23 Susatina Johanna ,J. P. Peeters beiden van Rotterdam naar Batavia. Per het schip Argo kapt. J. Ankringa is als passagier van Java aangebragt de heer Jobs. Bejjeritick. Prijzen der Effecten te Amsterdam. den 23 Junij 1864. Nederl. Nederl. Bank 4 pOt. Werkel. Schuld. 'i'/j dito dito'- 3 B dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/2 Nederl Hijp.-Bank. 4'/j Belgié. Cert. bij Hothachild Tl2 Spanje Obligatien. 2'/a t> Portugal. Obligatien. 3 Rualaad. Obligatien bij Hope en Co. 3 dito 1828'29 5 Cert. 1840 Polen. Aandeelen 2835. Pruissen. Obligatien 1859. 3 Oostenrijk. Ob'igatien Met. Oude. 5 dito dito 2 dito Rente Arnsterd. 5 dito Nationale 18b4. 5 Mexico. Obligatien. 3 Griekenl. Oblisjatien Geld!. 1825. 5 "n Turkije. Binneul. Obligatien. gebl. k. 46'3/,a S7',s 29 64'. ti-V, 20 V, 46 'L in Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 23 Junij 1864, Twee en een 1ste kw. blank Twee en een middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en een. 1ste kw. blank Een en een, middelbare dito Een en een mindere dito Onberoofde Iste kw. blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito gullen Middelbare d»to Teelt 1864. f 20,30 21,00 - 19,30 a *20,00 - 18,00 19,00 - 20,50 k -21 ,()o - 19 50 èt 20,00 - 8 (>0 a 19,00 - 20,50 h 21,00 «9,30 b 20,00 - «8,00 h 19.00 - 0,0.) 0,00 - 0,00 a 0,00 Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 23 Junij 1864. De Red. Mudde. Oudfj Tarwe 1862 f Nieuwe dito 1863 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Corner-dito Haver 0,00 9,25 0,00 0,00 0,00 6,00 5,25 6,50 Dtf Ned. Mudde Paardeboonen t Witte dito Bruine dito Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad 3,001 Slag-Lijnzaad 6.00 12,50 9,50 0,00 7,00 0,00 0,00 o.dO 0,00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Kotterd a van Middelburg Zaturdag 25, 'smorg 6, Zondag 26, 6, Maandag 27, 6, van Rotterdam Zaturdag 25, 'smorg. 10,30 Zondag 26, 10,30 Maaudag 27, 'smidd. 12, De diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelbur,, naar Rotterdam een half uur nade afvaart der stoomboot rijde^ Retourkaartcn zijn te verkrijgen voor de Dili gence van Zierikzee naar Zijpe. dienst tusschen Goes en Rotterdam. Van Goes: Fan Rotterdam Maandag 27, 'smorg. 5, J Dingsdag 28, 'sinidd. 1, dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen j Ven Rotterdam des maandags woensdags iesdingsdags donderdagten en vrijdags 's mors. tenSnre) zaturtl. 'swore, f On. 20 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het Hotel van Veen, de9 morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en de9 middags ter l2'/a ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 4