51. Zaturriag 25 Junij. 1804 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en Administratie» kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen 8.45 PRIJS DER ADV E RTENT IE N. Gewone 12*1, cruis de regel. Geboorte-, llmvetijks- en Doodberiglev van i-6 regels af 1 behalve liet zegelregt. F E Jl SC HIJ NT. ABONNEMENT S-P P. IJ S Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor 1 i)ure\snwrg Ti v} -.i De Burgemeester van 7Aerikzee brengt ter kennis van de ingezetenen: dat er op Maandag den 27 dezer maand, des namiddags ten zes ure, op liet Raadhuis alhier, «c?wv openbare vergadering van den Gemeente-Baad zal gehouden worden Zierikzeeden 23 Junij 1864. De Burgemeetier B. O. CACJ. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering: gehouden te ïlerikzec, den HH Junij 1864. Voorzitter mr. B. C. Cau. Waarnemend secretaris Loeworcommies-griffier. Present al de leden behalve de heer de Crane, die later binnentreedt. De Voorzitter verzoekt den fung. secretaris het nieuw benoemde Raadslid jhr. A O. van den Santheuvel in de vergadering binnen te leiden. Dit geschied zijnde legt hij in handen des Voorzitters de vereischte eeden af, waarna de Voorzitter eene toespraak tot den geinstal- leerde rigt, die door dezen op gepaste wijze wordt beantwoord. De Voorzitter geeft kennis dat de secretaris door ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. De notulen der vergaderingen van 24 en 25 Mei jl. worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van regenten van het hurger Weeshuis houdende aanbe veling ter vervulling eener vacature als regentes van het burger Weeshuis mevr. douarière jhr. W. D. de Jonge geh. Badon Ghyben en mevr. E. Schunrbeque Boeije geb. de Jonge en gekozen eer.tgenoemde met 10 stemmen waarvan aan de benoemde en het collegie zal worden kennis gegeven. Tot collecteur der vischmarkt wordt benoemd P. Tuijtel thans afslager met 8 stemmen Gr. C. Bethe bekwam 3 stemmen C. Bal JCz. 1 stem en 1 briefje in blanco. De lieer van der Vliet, commissaris der vischmarkt stelt voor, alsnu uit de sollicitanten eene aanbeveling voor de betrekking van af slager te doen. Hierover discussie ontstaan zijnde wordt besloten de benoeming tot eene volgende vergadering aan te houden. Wordt medegedeeld eene missive van Gede puteerde Staten, begeleidende het koninklijk be sluit, houdende goedkeuring van den te heffen intrest in de bank van leening. Idem goedgekeurd raadsbesluit tot beschik king van 25 op de post van O. U 1863 als gratificatie voor de commiesen der plaatselijke belastingen waaraan bereids uitvoering is gegeven. Idem als boven tot verhooging van jaar wedde van den hoofdonderwijzer Rensen waarvan de noodige kennisgeving is gedaan. Voor kennisgeving wordt aangenomen de afloop van de besteding der gemeente-werken. Op verzoek van de firma de Bor.dt co. om een stukje grond van de gemeente in eigen dom te bekomen, dat zij behoeft tot plaatsing eener stoommachine in de Zoutkeeten het welk geer.e belemmering in de passage veroor zaaktwordt gunstig beschikt, ad 10 de 5 vierk. el oppervlakte, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Mr. de Crane heeft zich van medestemming ontbonden. Worden goedgekeurd de door den Gemeente ontvanger opgemaakte staten van oninbare posten van dén hoofdelijke» omslag en der houdenhelasting van 1863 en der restanten dier belasting over 1862. Bij monde van dr- Goemuns wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebragt op de gewijzigde begrooting van bet burgerlijk armbe stuur van 1863 de rekening van commissaris sen voor den straatweg naar Brouwershaven van liet Evang. Luth en R. C. armbestuur allen over 1863 tenderende tot goedkeuring. Aldus be.Jotën. Bij monde van jhr. de Jonge wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgehragt op de rekening van het harmonie-gezelschap Kunst en Eer over 1863, strekkende tot goedkeu ring. Aldus besloten. Op het verzoek tot verhooging der subsidie aan gemeld gezelschap adviseert de commissie ad hoe tot afwijzing. Hierover ontstaan discus sie» waarna de conclusie der commissie met 2 stemmen tegen (die van mrs. de Crane en Moolenburgh) wordt aangenomen. Bij monde van den zelfden wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebragt op de rekening van het pensioenfonds van gemeente ambtenaren en der bank van leeningmet reservefonds strekkende tot goedkeuring. Dien overeenkomstig wordt besloten. De heer van der Grijp vraagt, ofergeene maatregelen te nemen zijn of bestaan om te verhoeden dat voortaan niet meer iets dergelijks gebeure als onlangs is geschied namelijk dat een krankzinnige pokzieke op straat zich vertoont. De voorzitter toont het moeijelijke aan om dergelijke algemeene maatregelen te nemen of te provoceren. De heer van der Giijp verzoekt Burgemeester en Wethouders dit bepaaldelijk in overweging te nemen. De Voorzitter zegt:, dit punt bij Burgemeester en Wethouders ter tafel te zullen brengen A a nog eei.ige dissussien hierover aan welke dr. Goemars jhr. de Jonge en mr. Moolen burgh deelnemen, en gedurende welke mr. Fokker zich verwijdert, wordt de vergadering gesloten. Wij vernemen dat de calamiteuse polders Oud-Noordbeveland Hoedekenskerke Mag- dnlena- en Koude-thans zijn vrijverklaard. Iïet ware te wenschen dat dit voorbeeld navolging vond bij die calamiteuse polders wier toestand zulks toelaat. ,11. Zaturdag, den 49sten veijaardag van den slag van Waterloo waren van de Kngelsche officieren welke dien slag hebben medegemaakt, nog 137 in 'leven van hoogeren rang dan luitenant daaronder bevinden zich 21 generaals, 19 -luitenant-generaals28 generaal-majocrs 25 kolonels, 25 luitenant-kolonels15 majoors en 4 kapiteins. Men schrijft uit Texel van 18 dezer. Men zou zich schier verbeelden bij het knallen van het geschut en het snorren der kogels nabij onze wallen, door de Oostenrijksche fiotille belegerd te zijn Buiten het doorboren van het wachthuis en vlet der haringtrekkers vroeger •gemeld _^_snorde dezer dagen een kogel op de landerijen geheel huiten liet schiettraject langs de ooren van twee landlieden en een schaap en smoorde op eenige weinige schredt-n van hen in de aarde. De landlieden bekwamen gelukkig geen letsel doch het schaap is zoogenaamd mal door de suizing van den kogel. Het is wensche- lijk dat aan déze gevaarvolle schieterij een einde kome. Z. M. heeft hij besluit van 12 Junij 1864 no. 22 in militiezaken de volgende beslissing gegeven Overwegende dat aan de loting voor de Ifgtïng der nafïona le militie van dit jaar, té Utrechttwee ingeschre venen uit die gemeente deel namen de een op het inschrijvingsregister en de daaruit opgemaakte alfabetische naamlij-t voorkomende onder den naam van Jan Jongerius, de andere onder dien van Johannes Jungeriuszoon van dén adressant dat toen overeenkomstig art. 1 1 van het be sluit van 8 Mei 1863 (>taatsbl. no. 46) Jan Jongerius het eerst werd afgeroepen om een nommer te trekken niet hij maar des adres- sants zoon in de militieregisters bekend onder den naam van Johannes Jungerius, opkwam en nommer 4 2.1 trok, dat tot dus verre buiten oproeping bl,eef dat daarna bij afroeping van den naam van Johannes Jungerius niet déze maar Jan Jon gerius opkwam die liet dienstpligtige nommer 206 trok; dat het gevolg van deze door gelijkluidendheid van namen ontstane vergissing wasdat no. 206, door Jan Jongerius getrokken in het lotings- register ten name van des adressants zoon Johan nes Jungerius en omgekeerd het door dezen getrokken nommer 421, ten name van Jan Jongerius is ingeschreven dat daardoor des adressants zoon ofschoon het buiten oproeping gebleven nommer 421 getrokken hebbende, op het trekkingsnommer 206 waaronder hij in.het lotingsregister staat aan de beurt van oproeping is gekomen daar Jan Jongerius wegens broederdienst is vrij gesteld dat de vergissing ter goedertrouw is begaan en het niet billijk ware.des adressants zoon die een nommer trok dat tot dus 'verre buiten op roeping bleef, op een lager nommer door een ander getrokken tot de dienst te verpligten Gezien de tweede zinsnede van art 127 der wét van 19 Augustus 1861 (Staaisbl. no 72) Hebben goedgevonden en verstaan 1. aan des adressants zoon Johannes Jungerius óf Jongerius lóteling van de ligting der nationale militie van dit jaar uit de gemeente Utrecht ontheffing van de werkelijke dienst voor zijnen géheelen diensttijd te verleen en onder voor waarde dat die ontheffing vervalle en hij tot de dienst zal verpligt zijn, ingeval het door hem getrokken nommer 421 bij toepassing van art. 115 of 117 der mibtiewet, aan de beurt van oproeping mogt komen 2. te bepalen dat genoemde loteling niet in persoon aan de militaire autoriteiten zal worden afgeleverd maar dat zijne inlijving enkel op overgifte van staat model no. 19 voorgeschreven bij art. 43 van Ons besluit van 8 Mei 1862 (Staatsbl. no 46) zal geschieden. Zondag 12 dezer had te Nieuw-Amster dam ('provincie DrentlmJ een treurig voorval plaats eenige jongens vermaakten zich met te leeren zwemmen in den Zijtak; een zoon van H, Brunemeijer, die zich daarbij bevond, bediende zich van een eind plank, waarmede hij zich in het midden van het kanaal begaf, met het noodlottig gevolg, dat de plank hem ont gleed, en hij eenigeoogenblikken laler. levenloos uit de diepte werd opgehaald: In de vorige week reed eene cabriolet des avonds door een der buitenwijken van Antwer pen. De koetsier zag gelukkig nog in tijJs dat er een mensch dwars over den weg lag en op het oogenblik dat liet paard hem misschien zou gedood hebben had de koetsier het geluk door eene snelle wending dit voor te komen. Maar juist door die snelheid kreeg het rijtuig een schok, viel om en raakte in een sloot. De koetsier kwam met eenige kneuzingen vrij en de dronkaard, die waarschijnlijk juist zijn roes uitgeslapen had, ontwaakte doorliet rumoer en kon toen op zijne beurt behulpzaam zijn om zijn redder uit zijnen moeijelijken toestand te helpen. j Sedert eenige jaren woonde op een half uur afstands van Haaksbergen de oud pastoor Leus inet slechts ééne dienstbode. Jl Vrijdag nacht werd de pastoor door vijf vermomde kerels overrompeld die zijn geld eischten waaraan door hem bereidwillig werd voldaan terwijl hij slechts verzocht dat hem geen leed zou worden gedaan Na een bankbiljet van 1 000 ontvan gen te hebben, verwijderden zich de booswichten. Daar de maan helder scheen zag de beroofde hen na. Dit werd door hen opgemerkt zij keerden hierop terug en bragten den ongelukkige met een zwaar werktuig eenige slagen op het hoofd toezoodat hij bewusteloos ter aarde stortte, terwijl ook de dienstbode niet verschoond bleef. Weinige uren later was hij een lijk. Men schijnt de misdadigers reeds op liet spoor te zijn drie hunner moeten naar men verzekert uit Oldenzaal afkomstig en reeds vroeger in handen van den regter geweest zijn. In de vorige week zijn te Leeuwarden een paar broeders uit den kleinen burgerstand goud- en zilversmeden van beroep gearresteerd, als vermoedelijk schuldig aan het namaken van de rijks stempels op gouden en zilveren voor werpen en het ontduiken van de daarvoor verschuldigde regten. Reeds eenen geriiimen tijd moeten zij op deze wijze te werk zijn gegaan. Naardien zij daarvoor veel goedkooper dan anderen konden verkoopenhad men ver moeden stegen hen opgevat, die de zaak eindelijk aan het licht bragten. Bij het afsteken van vuurwerken waar mede ter gelegenheid der 25 jarige echtver- eeniging van MIL MM. den koning en de koningin Zaturdag avond velen zich op het daartoe aangewezen plein voor het paleis van justitie te Leeuwarden vermaakten werd een knaap van 15 jaren zoodanig door een zwermer aan het hoofd getroffendat hij onmiddelijk geheel bewusteloos ter aarde viel en in een toe stand verkeerde die het ergste voor zijn leven deed vreezen. LI. Donderdag sloeg de bliksem in het huis van F. Hummel te Smilde. Het huis is grootendeels verbrand doch bijna de geheele inboedel is gered. Elf jaren geleden is een huisop dezelfde plaats staandedoor den bliksem getroffen en afgebrand. Dien zelfden dag zijn te Slagharen twee woningen door den bliksem getroffen. Een meisje dat zich in een dier huizen bevond is doof geworden. In de provincie Groningen zijn twee paarden door den bliksem gedood. Te Gieterveen holden dezer dagen de paarden van den heer J. Nijenhuis uit het land en liepen naar de weide van T. Poelman te Bonnerveen wiens paarden daar grazende waren f eerstgemelde paarden vielen laatstge noemde aan en een dezer werd op de plaats doodgeslagen.

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1