Jtf.° 50. Woensdag 22 Junij. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen eu A dmini strat iën Kennisgeving. Bekendmaking. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZFM1HE MANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12*', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetxegelregl. V E RS C HIJ NT: A B O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdverlenliëndaagstevoren, voor lOure'smorg De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen: dat er op Woensdag den 22 dezer maand, des namiddags ten 121/2°ure op het Raadhuis alhier, icne openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden '/Aerïkzeeden 18 Junij 1864. De Burgemeester B. C, CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie- iikzee brengen ter kennis van belanghebben den dat heeren commissarissen over de Tussclienschool in deze gemeente eene zitting zullen hóuden in het locaal dier schoolhoofd onderwijzer L. Karreman op Zaturdag den 25 dezer maand des namiddags ten vijf ure tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen worden oudtrs of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te meldenaangezien tusschentijds geene kinderen op de school kun nen worden toegelaten. Zierikzee, den 21 Junij 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De Jung. Secretaris LOEWER. De Burgemeester van /.ierikzee maakt be kend: dat het kohier van het patentregt, 4de kwartaal dienstjaar 186 van deze gemeente, den 16 dezer maand, door den heer Commissaris des IConings in deze provin cie executoir verklaardop heden gesteld wordt in handen van den heer ontvanger der directe belastingen in deze gemeente, ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee, den 21 Junij 1864. B. C. CAU. Zierikzee, 20 Junij 1864. Het heeft Z M. den keizer van Frankrijk behaagd, eene gouden medaille toe te kennen aan W. A. Bowbijes gezagvoerder, benevens eene gratificatie van 200 fr-, aan F. Berwald, P. ParetM. van Duin en H. Okkerse, matrozen van den kotter Willem van Houten" der te Rotterdam geves tigde Z.-Holl. Redding Maatschappij, en zulks ter belooning van betoonden moed en inensch- lievendheid bij het met levensgevaar redden der equipage van het verongelukte Fransch schip „La Madeleine" op 5 December 1863. Uit Middelburg schrijft men van 17 dezer. Dezer dagen stonden voor de arrondissements- regtbank te Goes teregt twee boerenknechts wonende te Hoek, beklaagd van in de maand January 11, gezamenlijk en in gemeen overleg vier paarden de staarten te hebben afgesne den welke zij zich arglistig hebben toegeëigend op de hofstede en ten nadeele van hunnen meester bij wien zij tegen vast loon als knechts inwoonden. Zij werden te dier zake schuldig verklaard aan diefstal door loonbediendenen veroordeeld ieder tot eene gevangenzetting van 6 maanden en in de kosten. Tegen dit vonnis is de officier van justitie bij die regtbank in hooger beroep gekomen. De drie garnalen-visschers uit Thoien die den 16 April jl. in een hunner netten op de rivier de nieuwe Maas een balk hebben opge- vischt waaraan zich koper bevond en zich een en ander toeeigenden zonder daarvan aan de bevoegde autoriteit (strandvonder) kennis te geven, zijn door het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland schuldig verklaard aan eenvoudi- gen diefstal en ieder veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf. De arrondissements regtbank te Amster dam heeft een magnetiseur tot geldboete van ƒ25 veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen van een tak der geneeskunstde beklaagde had eene somnambule in magnetischen slaap gebragt en de geneesmiddelen opgeschreven welke zij in den slaap voor den patient opgaf. Men schrijft uit Alkmaar van 17 dezer. Deze morgen arriveerde hier eene stoomboot van Nieuwediep, waarop zich eenige officieren van het Oostenrijksche eskader, daar thans verwijlende zich bevonden met hunne dames en muziek. Na de kaasmarkt en eenige gebou wen alhier bezigtigd te hebben zijn zij heden middag geretourneerd. Uit Oud-Beijerland meldt men van 14 dezer. In de omstreken is gisteren een onweder losgebarsten gepaard met feilen hagelslag. Het veld- en boomgewas heeft daardoor veel geleden vooral het vlas is zwaar geteisterd. Ook van de veel belovende kriekenboomen zijn sommige ontworteld en de vrucht is voor het meerendeel afgeslagen. LI. dingsdag is voor het prov. geregtshof in Overijssel behandeld de zaak van den voormaligen rijks ontvanger te Gramsbergen J. S. Jzn beschuldigd van verduistering van landspenningen, tot een bedrag var. 2691.33, door hem in zijne hoedanigheid van rijks ont vanger ontvangen ter bewaring en verantwoor ding. Tegen den beklaagde werden 4 getuigen gehoordzijnde de provinciale directeur en controleur te Ommen zijn geagreëerde klerk en de logementhouder bij wien hij tijdens zijn verblijf in February jl. te Zwolle zijn intrek genomen had. De beklaagde beleed zijne schuld ten volleeenige redenen opgevende die hem tot het wanbedrijf geleid hadden. Door het openbaar ministerie werd lij monde van den advocaat-generaal mr. D. Fockemagerequireerd tot de schuldig verklaring van den beklaagde, en de toepassing eener tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. De verdediger van den beklaagde, mr. L. Hertzfeldkon weinig te zijner verontschuldiging bijbrengen en bepaalde zich hoofdzakelijk er toe om zijne cliënt de clementie van den hove aan te hevelen door de toepassing eener geringe straf, daartoe mede aanleiding vindende in een arrestin dergelijke zaak voor eenigen tijd gewezen door het prov. geregtshof in Noord-Brahand. Als eene bijzonderheid wordt nit een brief van Batavia van 29 April jl. medegedeeld dat voor de werkzaamheden aan den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden die voor eenigen tijd begonnen zijn zich zoovele inlandsche werklieden die op taak en dus in vrijen arbeid werkenhebben aangeboden dat de helft daarvan slechts kon aangenomen worden. Te Hoorn werd den 15 dezer vóór de opening der stembussen eene missive gelezen van het stembureau van het eiland Urk waarbij te kennen werd gegeven dat niet één kiezer opgekomen is om zijne stem uit te brengen en dat deswege de stemopnemers ook hunne stem niet uitgebragt hebben. Men meldt uit Haarlem van 17 dezer. In de Hertenkamp zijn reeds toebereidselen gemaakt ten behoeve van de avondbijeen komsten van de leden van het Nederlandsche Landbouwkundige Congres waarvan de negentiende algemeene vergadering in deze stad zal worden gehouden. De leden zijn uitgenoudigd om zich in den achtermiddag van 20 Junij op het raadhuis te vereenigen voor de vorming der afdeelingende verkie zing van de leden der besturen en de bepaling van de volgorde der werkzaamheden terwijl de opening van het congres is vastgesteld op 21 Junij, des namiddags ten een ure, in de Doopsgezinde kerk. De dag van 23 Junij zal ook zijn gewijd aan het bezoeken van de Haarlemmermeer en het kennis nemen van al hetgeen aldaar is en nog steeds wordt verrigt en beproefd tot bevordering van het bedrijf van den landbouw. Men stelt zich voor, de leden van het congres daar ter plaatse regt feestelijk te ontvangen. Aldaar zal ook by deze gelegenheid de eerste seinpaal worden opge- rigt voor den spoorwegwelken men zich voorstelt dat door dezen polder van Am sterdam in de rigting van Leyden met zijtakken naar ZandvoortBreukelen en Gouda zal worden aangelegd. Men schrijft uit Utrecht van 17 dezer. Ter teregtzitting van het kantongeregt alhier werden heden 42 personen ter zake van dronkenschap veroordeeld Te Brussel wordt veel gesproken over een paar feiten welke de algemeene verontwaar diging hebben gaande gemaakt. Zie hier wat er is gebeurd. In de omstreken van Doornik viel voor eenige dagen eene vrouw in een water put. Zij trachtte zich te redden maar mogt hierin helaas niet slagen; hare kreten werden door niemand gehoord. Zij was natuurlijk ge storven zonder de genademiddelen der kerk te hebben ontvangen en de pastoor die daarbij aannam, dat zij zich om't leven had gebragt gelastte dat zij niet in gewijde aarde mogt wor den begraven. Men kan dit billijken aangezien de kerk zulks voorschrijftmaar waarom nu het lijk over den muur van het kerkhof moest worden geworpen dit is onverklaarbaar. De burgemeester zelf schijnt niet in staat te zijn ge weest dit schandaal te beletten. Het gegeven voorbeeld scheen der navolging waardig geacht te worden want weinige dagen daarna moest in Saventhem een plaatsje in Zuid-Brabanteen zelfmoordenaar worden ter aarde besteld en met zooveel geweld werden de laatste overblijfselen over den muur geworpen dat de planken der kist uiteensprongen. Om het feit nog afschuwelijker te maken had men voor de begrafenis het uur gekozen waarop de gemeente zich ter kerke begaf. De school jongens speelden daarbij eene groote rol en er hadden tooneelen plaats zoo als slechts het meest aangehitste fanatisme te aanschouwen kan geven. Blijkens berigten nit China van 29 April, is kolonel Gordon van zijne wonden in zooverre hersteld dat hij het opperbevel weder heeft kunnen aanvaarden. Men wil dat de Taïpings geheel verdrongen zijn. Slechts enkele steden zijn nog in de magt der oproerigen en men hoopt dat ook deze spoedig onderworpen zullen wezen. Men schat den daarvoor benoodigden tijd op vier maanden. DUITSCHL AN D. Dezer dagen zal te Weenen de jaarlijksche aanbesteding plaats hebben van het verdelgen der ratten in de kasernen en het tuighuis. Voor de kasernen is gedurende de jongst verloopen jaren daarvoor 356 florijnen betaald. Men schrijft uit Weenen Alhier had eene zonderlinge plegtigheid plaats, namelijk de toediening van den doop op bevel der policie dewijl de vader van den jeugdigen burger weigerde hem te doen doopen. Nadat de doop plaats had gehadwerd het kind onder toezigt j van den commissaris van policie weder ten huize van den vader gebragt. Zeker een uitlokkend voorbeeld van de vrijheid die men in Oosten rijk geniet. De Norddeutsche Zeitung meldt uit Tondern het volgende: „Volgens berigten van het eiland Sylt is dit reeds sedert eenige dagen doer Deensche militaren bezet. Dingsdag avond is een flotille kanonneerbooten voor Keitum verschenen's nachts is commandeur Hammer met een gedeelte der bezetting geland en omsingelde Keitum. Daarna liet l-.ij zeven patriotten van hun bed ligten. De namen der gearresteerden zijn: Hendrichs, Simonsen, twee broeders Blieckensdr. Jenner Prott en Hein. Zij zijn aan boord van het stoomschip Lym-Fjord gebragt en naar Kopenhagen gevoerd. De landvoogd is geschorst wegens verzuim in de uitoefening van zijn ambt en Keitum in staat van beleg verklaard." Uit Dresden, waar zich zeer vele Polen ophouden is de aandacht der Beijersche regering er op gevestigd dat zij eene demonstratie tegen keizer Alexander tijdens diens verblijf te Kis singen beoogenweshalve die regering buiten gewone maatregelen van voorzorg genomen heeft, onder anderen door een veertigtal gensdartnes naar die badplaats te zenden. Van Memel is berigt ontvangen dat de heer Behrens, eigenaar van de Pruissische hark Alma, van Antwerpen naar New-York, die onlangs door de justitie te Memel gearresteerd werd te gelijk met den kapitein en stuurman van de Alma, als beschuldigd van medepligtig- heid aan het zinken van bedoeld schip ten einde de assurantie-penningen magtig te worden in de gevangenis eene poging gedaan heeft om zich van het leven te berooven en in gevaar lijken toestand verkeerde. Meyerbeer heeft aan elke zijner twee dochters eene jaarlijksche rente van 15,000 thaler en aan zijne vrouw eene van 25,000 th. nagelaten. In het testament is niets bepaald met betrekking tot zijne bedienden waaronder verscheidene die vele jaren bij hem zijn werk zaam geweest. De wed. Meyerbeer verlaat Berlijn men weet echter niet waar zij zich gaat vestigen. Men schrijft uit Wiesbaden van 15 dezer. De politie alhier heeft de eigenaars van loge menten badhuizen en gemeubeleerde kamers, onder bedreiging van straffen, gelast, een wakend oog op de komende en vertrekkende Polen te houdenen uiterlijk binnen een half uur bij de directie der politie opgaaf te doen van iederen Pool die hier aankomtof van hier afreistin het laatste geval met bijvoeging van de plaats werwaarts hij zich begeven heeft. Dit bevel zou op verlangen van den Russischen gezant gegeven zijn, die vreest dat de Polen zich de aanwezigheid van den czaar inDuitsch-

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1