EDIHILIMTIC Advertentiën. ZIERIKZEE. in de Concertzaal. Zeetijdingen Bears en Marktberigten Publieke Verkooping. Pakhuis met Kantoor Vervoer-5!iddeleri. twaalf uur het schavot op te slaan, waarop de menigte zich in digte rijer, daaromheen schaarde. De gewapende magt drong echter de menschen massa tot op behoorlijken afstand terug. Gedu rende dengeheelen nacht groeide nu de menigte op de executie plaats aan en toen de morgen aanbrak schatte men het aldaar verzameld aantal menschen op veertig duizend. Ongeveer ten drie uur in den morgen was het schavot geheel opgeslagen en kwam de beul van Parijs bijgestaan door den beul van Versailles zich vergewissen omtrent de goede werking van het werktuig. Ten vijf uur in den morgenstond kwam men nan dr. Couty de la Pomtnerais in zijne cel kennis geven van de verwerping van zijn verzoek om gratiehetgeen hij met de meeste bedaardheid vernam. Men ging vervolgens over om hem het haar a( te snijden en onder steund door den geestelijke en een der gevan genbewaarders naar liet schavot te geleiden Aldaar aangekomen begonnen zijne krachten hem te begeven en wankelde hij. Eenige weinige oogenblikken later was de executie vol- bragt en ging 'de verzamelde menigte in stilte uiteen. Er wordt ook over anders niet gesproken dan over de voltrekking der doodstraf aan den berucht geworden dr. de la Pommerais, en men verhaalde elkander tot in de. kleinste bijzonder heden al wat men is kunnen te weten komen omtrent de laatste oogenblikken van den onge lukkige. Slechts een half uur vóór dat de guillotine zijn levensdraad .afsneedkwam de direcieur der gevangenis in zijne celom hem aan te kondigen dat zijn verzoek om gratie was verworpen en hij ten zes ure aan den scherp- regter zou worden overgeleverd. Met vaste ■stem antwoordde de la Pommerai3, die goed scheen gerust te hebben: Ik ben bereid. Ver volgens had hij gedurende verscheidene minu ten een onderhoud met den aalmoezenier waarbij niemand anders tegenwoordig was. Men wil weten dat de veroordeelde in de oogenblikken zijne afschuwelijke misdaad zou bekend hebben. Trouwens moet bij nog aan den chef der veiligheidspolitieop diens vraag of hij de eene of andere mededeeling alsnog te doen had ontkennend geantwoord hebben. Gisteren avond zou hij voorts, toen de directeur der gevangenis wenschte te vernemen of hij de troostmiddelen der godsdienst verlangde, dezen hebben toegevoegd: „Bah, de godsdienst, dat is goed voor kinderen Toen de beul en zijne handlangers zich bezig hielden met de laatste toebereidselen bekend onder den naam van.„Ia"-6i!etle," (hetafsnijden van het haar, hemdsboord enz.) las de aahnoe- ziener hem een brief van zijne vrouw voor, waarnaar de veroordeelde met aandacht luisterde: vervolgens kuste hij een haarlok, welke hij den priester ter hand stelde met de woorden: „Voor mijne vrouw." Vijf minuten vóór zes lure gingen de deuren der gevangenis open, en onder de zeer talrijke volksmassa steeg een kreet op: „Daar is hij!" terwijl de piketten kavalerie alle moeite hadden om zoo vóór als na de voltrekking van het vonnis het gedrang tot aan den voet van het schavot met geweld te keer te gaan. Alvorens met vasten tred de trappen van het schavot te beklimmen, sprak de la Pommerais nog zacht met den priester en kuste hem liet aangebodene crusifix Met klokslag van zes ure was de menschelijke geregtigbeid bevredigd. De aalmoeziener moet zich ten aanzien van de laatste woorden door hem met den ongeluk- kigen gewisseldhebben uitgelaten „dat bij over hem tevreden was." Kiezer Napoleon heeft dezer dagen een groot gevaar geloopen. Zijn gezondheidstoestanden zijn temperament maken vele iigchaamsoefenin- gen voor hem noodzakelijk. Zoo houdt hij zich b. v. in evenwigt en loopt door middel van lange houten schaatsen op bet water. In dit zómer-schaatsenrijden is hij zeer bedreven en gewoonlijk gelukt het hem op die wijze, met veel behendigheid op een breeden en diepen vijver van het kasteel te Foritaineblean vooruit te komen. Voor eenige dager, was hij hiermede bezig toen hij plotseling het evenwigt verloor, en zoo snel onder de oppervlakte des waters geraakte dat hij naar den bodem zonk. Ver scheidene schuitjes moesten te water gebragt worden en met zeer veel moeite werd de keizer meer dood dan levend gered. Aan hoe weinio- hangt toch het lot van siaten en rijken En wat zou in Europa gebeurd zijn, indien Napoleon III verdronken ware!" Rusland heeft in zijne voeten twee dorens die het beletten te loopenCirkassië en Polen. Wat Cirkassië betreft is de doren er uitgerukt; de oorlog die meer dan vijftig jaar duurde is geëindigd met de vernietigingen verspreiding der bevolking. In Europa gaat een algemeene kreet van afkeuring op over de uitvoering dei- bevelen tot wier naleving grootvorst Michael gedwongen is. De verontwaardiging is bijzon der groot in Engeland. In een der voornaamste gezelschappen van Londen hebben zij zelf de woorden gehoord, die, wierden zij openbaar gemaakt, 111 Rusland eenegroote verbittering zouden te weeg brengen. En toch beoordeelen de Engelschen Rusland verkeerd. Uit echte bescheiden, die voor mij liggen blijkt, dat de aanzienlijke landverhuizing der Cirkassiers een govolg is van niets anders dan van hunne weigering om zich aan de ltussen te onderwer- 1 pen ofschoon deze hun vruchtbare gronden in Kuban hebben aangeboden. De Cirkassiers verkiezen liever naar Turkije te gaanhetzij zoo, maar de schuld hiervan ligt niet aan de lïussen die in deze omstandigheid zich niet zoo onmensclielijk getoond hebben als men voor geeft. Waarom kan ik ten aanzien van Polen niet hetzelfde zeggen? In dat land nemen de zaken helaas 1 een ernstiger keer. Nu het toch eenmaal uitgemaakt is dat Polen niet moet bestaathad men daar de opstand is gedempt menschelijker moeten handelen en niet al die landsinstellingen omverwerpen. Ik begrijp zeer goed dat de Poolsche ambtenaren worden wegge zonden ik geef toe dat bet bestuurzonder eenige uilzondering, in banden der Bussen moet zijn maar niet te regtvaardigen is, in mijn oog dat wegvoeren der inwoners bij massaas die verbeurdverklaring van goederen en die vernietiging der katholieke godsdienst. In alle landen is de godsdienst een krachtig element van invloed en sterkte. De strijd tussclien het Rootnsche Katholicismus en het oostenrijksche katholicismusd. i. de Grieksche kerk is voor een goed deel oorzaak van den eeuwenouden afkeer die tusschen Rusland en Polen bestaat. Voornamelijk de godsdienst hielp de Russen in 1612 de Polen uit Moskou te verjagen; de oodsdienst redde de Russische nationaliteit door haar te beletten Poobch te worden. Keizer Alexander begrijpt dat ook de godsdienst de voornaamste hinderpaal is geweest waardoor- Polen niet Russiscli gemaakt kon worden. Maar thans heeft den czar een verschrikkelijk en tevens onherroepelijk besluit genomen. Men spreekt van de verbeurdverklaring der Katho lieke kloosters, en van meer andere maatregelen geschikt om het groote doel te bereiken dat de regering te St.-Petersburg zich gesteld heeft. Maar zal zij in hare plannen slagen Zal zij aan Polen zijn kenmerkend karakter en zijne natio nale elementen ontnemen Ik geloof liet niet. Uit Algerie komen berigteu in van over winningen. De Moniteur Algérien van 9 dezer bevat een berigt van den generaal Déligny waarin deze meldtdat de Arabieren in het Zuiden den strijd opgeven. De generaal Jnssuf verwoestte het dorp El-Maia omdat het levens middelen aan de opstandelingen bad geleverd en generaal Rose sloeg een derden aanval van den vijand te Dar-ben-Abdallah na een levendig gevecht af. De vijand verloor 2Ü0 man aan dooden en een vaandel de Franschen hadden slechts vijf gewonden. Een bijzondere brief uit Algerie hangt een hartverscheurend tafereel op van de gruwe len die door de opstandelingen worden gepleegd. Een karavanserailtussclien Algiers en Oran gelegen is door de Arabieren verbrand gewor den nadat een twintigtal mannen vrouwen en soldaten geweigerd hadden dien post over te geven. Een der slagtoffers, die in hoogst zwangeren toestand verkeerdewerd op on- mensclielijke wijze mishandeld, even als een veertienjarig meisje, dat zij ten slotte ophingen- De oogst is op verschillende plaatsen verbrand en de telegraphische gemeenschap afgesneden, GROOT-BRLTTA NNI EK. Jl. Dingsdag avond ten 8 ure heeft op den South Western Railway een versckrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een buitengewoon lange trein, van de wedrennen van Ascot komende en opgevuld met reizigers stootte bij het station Egham tegen een anderen trein in dezelfde rigting, doch op het oogenblik dat deze zich pas in beweging had gesteld. Vijf personen zijn gedood en niet minder dan twintig of vijf-en- twintig gekwetst, terwijl twee waggons ver brijzeld waren. De administratie had te Ascot een aanzienlijk aantal wagens bijeengebragt en treinen van vijf tot vijf minuten georganiseerd. Het ongeluk heeft plaats gegrepen ten gevolge van het oponthoud van eenige minuten dat een dezer treinen bij het statiou Egham ondervond. Den dag daaropvolgende had er op denzelf den weg weder een botsing plaats waarbij men gelukkigerwijze geene menschênlevens te be treuren had. Men meldt uit New-York van 1 dezer- Het korps onder Lee dekt Richmond. Generaal Sgerman beeft de Zuidelijken bij Dallas geslagen; de laatstee verloren bij die gelegenheid 2800 man. Maandag avond viel Lee den Noordelijken generaal Warren bij Sliady Grove aan doelt werd door dezen teruggeworpen. Buttler.die insgelijks een aanval der Noordelijken terugsloeg, vereenigde zich met Warren. JONGSTE TI J DINGEN Londen 13 Junij. In de laatste zitting der conferentie heeft de heer von Beust eene ver klaring afgelegd het beginsel inhoudende dat geen enkel gedeelte van Sleeswijk aan Dene marken moet worden afgestaan alsvorens de daarover geraadpleegde bevolking daarint zal hebben toegestemd. Berlijn 13 Junij Gisteren middag werd een langdurige ministerraad gehouden en des avonds ontving de koning den minister-presiden en vorst Gortschakoff bij zich en onderhield zich langen tijd met deze. Vorst Gortschakoff zet morgen ochtend vroeg zijne reis naar Kissingen voort. Heden middag had eene zitting van den miiiis- sterraad in bet paleis des konings plaats. Ioyos 11 Junij. Door den ontzettende aan was van de Rhone met 3 Ned. el zijn er ver schillende onheilen veroorzaakt. Bevuilen van eene doode DoclUt s*, J. II. MES-Tachi. Eenige Kennisgeving. VOOR Op Donderdag: 10 Junlf 1864, des avonds ten half acht ure 9 Wijk D, No. 295. Nadere informatien zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. Brouwershaven Gearriveerd: 11 Junij. Jedo T. van Rossen, 11 Eduuard en Maria, A. van der Kolff beiden van Batavia. 11 County of Ayr, D. W. Nicol Banjoewangie 11 Manilla de A'catena Manilla 12 Medea A. W. F. van Teutem Batavia 12 Johann Martin, A, Möller', New- York aden naar Rotterdam. 12 Bertha D, G. Williams Pentowan, Dordrecht. Per het schip Jedo kapt. T. van Rossen zijn als passagiers van Batavia aangebragt mejufvrouw Curie en kinderen, benevens 7 gepasporteerde militairen. Per liet schip Medeakapt. A. W. F. v. Teutem, zijn als passagiers van Java aangebragt: de heer en mevr. Buln en familie; de heer en mevr. Munder; de heer en mevr Eei dmen en familie de heer en mevr. Dungebelle en familie; de jonge heer Lomen; mevr. Riemsdijk en familie; de heerGijzelaar4 gepasporteerde militairen en 4 Javaansche bedienden. 89',',. De Notaris Mr. J. J. ERME- ï&t.*—CJb RINS zal, ten verzoeke van de Erven Mejufvr. de Wed. H. Rombouts op Maandag den 27 Junij lt>64 en volgende dagec 's morgens ten 9 ure in bet Winkel huis op de Melkmarkt te Zierikzee presen teren te verkoopen Eeue groote partij ouder- en nieuwerwets Porcelein fijn Kristal, fülaswerkbestaande in BIER- WIJN- en LIKEUR-GLAZEN KARAFFEN enz. wit steunen /Aar dewerk en hetgeen verder te Koop zal worden aangeboden. Donderdag den 23 Junij van 11 tot 2 uur K ij k d a tf voor de Buitenlieden en Zatur- f dag 's morgens van 10 tot 12 uur en 's na middags van 2 tot 4 uur al r/ em eene K ij kdaif. De. Notaris D Q. de JONGE van der HALEN, zal, ten ver zoeke van Mr. J. W. D. van DONGEN op Maandag den 20 Junij 1864 des middags ten 12 ure, in het Hotel „van Veen" op de Oude Haven te Zierikzee, publiek presen teren te verkoopen Een kapitaal hecht sterk en ruim en uitmuntenden KELDER, staande aan de Nieuwe Haven bij het Karstijl te Zierikzee b 3 4'/a 4 4 6 4 5 2'/a 5 5 5 3 3 3 3 (i 5 Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 13 Junij 1864. Nederland Werkelijke Scuuld 2*/a pCt.i'621/, dWo dito 3 dito dito 4 Amortia. syndic. 3Va Rusland bij Hope 1798/1816 5 dito 1828/1829 5 bij Stieglitz. 5de leen. 5 dito 6Je leen. 1855 Leeuing 1859 Leening I860 dito bij Hope Cert van as9. Poolsche schatkist oblig. Aandeel groote Rass. spoorweg a/236. Oostenrijk Weenerbank, bij Goll en Co. dito dito Metaliek dito dito, rente Amsterdam ditD, nationale Weener-aaud. a fl 500L. 1800 5 Portugal Buitenlandsch van 1853 dito van 1856 a 1863 Spanje Buitenlandsch Binnenlandsch Buitenlandsch 3°/0 nu Turkije Binnenlandsch griekenl. Blaauwe j^exico. '8% 47 47'/, 42'/, ROTTERDAM, 13 Junij. TARWE. Zeeuwsche, Vlaamsche eti Overm. weinin aangevoerd en 20 ct. hoogergoede en puike van 9,10 to* f 9.10-, mindere van f 8,50 tot f 9. ROGGE Overm. Zeeuws, en Vlaams 20 ct. hooger van f 6 tot 6,70; mindere f 5,80 tot f 6,10. GKl'ST Vlaamsche Zeeuwsch en Overm. zoo zomer als winter van f 5 tot 6,20. HAVER. Inl. korte 30 ct. hooger van 4,25 tot 5,20; lange vau f 3,80 tot 4,70. KllWTKN. Nieuwe groene van f 7 tot f 7,75; groote f 8,50 tot f 10. B')ONEN n. witte, van f 14 tot. 16.50 dito bruine f 9, tot f 13, PAARDEN BOON KN. 20 ct. hooier van 6 tot 6,30. MREKRAP. Werd hedcu weinig aangeboden. Prijzen blijven va6t en de handel was niet groot. «g I- .-I."1 Stooinbootdienst tussclien M i d d e I b u r g en K o t t e r d a rn. van Middelburg Dingsdag 14. 'sraorg Woensdag 15, Douderdag 16, van Rotterdam. 7, I Dingsdag 14, 'smidd. 2j 8, I Woensdag J'3, 2, 9, J Donderdag 16, 3', De diligeuce zal van Zierikzee 2 uur na dé afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur nade afvaart der stoomboot rijden Retourkaarten zijn te verkrijgen voor de Dili" ence van Zierilczee naar Zijpe. dienst tusschen Goes en Rotterdam. Van Goes: j Van Rotterdam 15, 'sraorg. 7,30 Donderdag 16, 'smidd. 2, dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen 1 j Vr.n Rotterdam: des inaandagswoensdags I desdingsdags donderdagten en vrijdags 'smorg. tcuNnrc I zat'urd'smorir. 1011.20 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het Hotel van Veen des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten f2ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Dnikkerij van de Erven A. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 2