MT.° 48. Woensdag M Jim ij. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en A dministratiën Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen TJBuitenlandsche Tijdingen ZIEIIKZHSCIE C01IRANT PRIJS DER ADV ERTE NT IE N. Gewone 12'', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT. A B O N N E M E N T S-P P.IJ I Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,'25. Inzending derAdvertenliëndaagstevoren, voor 10iire'smorg l)e Burgemeester van Zierikzee maakt be kend dat de twee kohieren (primitief no 1 en van drie maanden regt no 7) voor de belasting op het personeel van deze gemeente dienstjaar 1883/e4 den 3 en 7 dezer maand, door den lieer Commissaris des Koningsin deze provincie zijn executoir verklaard en op heden gesteld worden in hapden van den heer Ontvanger der directe belastingen in deze gemeente ten iine van in vordering ingevolge de wet. VAeril'nee, den 13 Junij 1861. B. O. CAD. ES et /.'veilde en wsell Niizijllfvegt. Nog vol van het genot dat de 1ste feestdag ons schonk vond de 2de feestdag des morgens ten 9 ure weder een tai.iijk publiek in de nieuwe Kerk vergaderd ter bijwoning van de repetitie voor de uitvoering van dien avond. Die uit voering was zeer schoon en het publiek was voi enthousiasme. De Symphcnie Eroica van van Beethoven ien Sommernachtstrnum met koor en verbindenden tekst van Mendelsohn Bartholdy ende 103de Psalm van Fesca, werden volgens het programma ten gehoore gebragt. Het geachte lid van het gezelschap E. N. Z IC. die het declamatorischegedeelte van de Sommer- nachtstraum welwillend had op zich genomen heeft aanspraak op erkentelijkheid want zijne taak was verre van gemakkelijk en bij die erken telijkheid komt hem ook allen lof toe daar hij die taak Verdienstelijk heeft volbragt. Wat niet op het programma voorkwam en het publiek aangenaam verrastte was de aria uit de Mitrane van Kossigecomponeerd in 1G86, die door mevr. Coltin-Tobisch heerlijk schoon werd ge zongen en gewaarwordingen verwekte die zich niet beschrijven laten. De daverendste toe juichingen vielen haar dan ook ten deel. Zoo menigmaal aan het 7de Zeeuwsch Muzijkfee-t wordt teruggedacht, zal die aria wel niet het laatst in herinnering komen. De heer G. J. Korsten heeft bij de repetitie van vrijdag voor middag eene photografïe van het werkend per soneel vervaardigd het is niet te verwonderen dat als men van de muziek vervuld is, men niet de noodige bedaardheid bezit die er vereischi wordt om zich te laten photograferen. Van dïSdr dat niet ieders beeld even duidelijk daarop voorkomt, Aan den photograaf is 'dit niet te wijten daar zijne bekwaamheden genoeg be kend zijn gelijk overigens ook deze photo- grafie daarvan getuigt. Des middags na het einde der repetitie deden eenige artistes een kleinen rid daartoe uitgenoodigd door jhr. W. M. ïl. de Jonge, en werden op diens buitenverblijf „Mon Plaisir" onder Noordgouwe regt gul en gastvrij onthaald. De ure da£r doorgebragt was wel eene pleizirige ure en tal door allen die haar bijwoonden lang met ngenomenheid in aandenken worden gehouden. Jes avonds na de uitvoering vereenigde nien zich in de Concertzaal. Na zooveel inspanning is ontspanning iets onbeschrijfelijk aangenaams en onder velerlei genot bleef men cUdr eenige uren vertoeven. Terwijl wij dit schrijven is het Zevende Zeeuwscli Muzijkfeest ten einde. O voorbij - dat woord geeft geene aangename ge waarwordingen als het iets geldt dat veel waarde had en veel te genieten gafmaar al is het feest nok voorhij - het is toch niet spoorloos verdwenen het heeft indrukken achtergelaten die niet ligt zullen uïtgewischt wordenhet heeft genoegens geschonken welke men niet gaarne vergeten zou. Veel dank is daarvoor ver schuldigd aan zoovelen die tot het feest hebben medegewerkthet allereerst aan den heer C. Eisner die als directeur zoovele zorgen daar voor heeft gehad en zooveel lof heeft ingeoogst aan het feest-comité dat geen tijd moeite of opofferingen heeftont zien, om het fees! waardig lijk te vieren en zich nu verheugen mag dat zijne pogingen met den besten uitslag zijn be kroond aan de commissarissen van ordedie alle eer van hunne vele bemoeijingen hebben Mogen nu ook de vruchten niet achter blijven die men van zulk eenfeest billijk ver wachten mag: aanwakkering der liefde tot de toonkunst ijver bij hare beoefenaren aan moediging en ondersteuning bij het publiek dan zal gewis dit Zevende Zeeuwsch Muzijkfeest nog door velen achtervolgd worden en elke volgende uitvoering blijken geven dat de leuze der Zeeuwen ook op het gebied der schoone kunsten is Vooruitgang." Zierikzee, 14 Junij. Le Roi est mort, vive le Roizoo roep ik onwillekeurig uit nu in onze stad het eene feest niet voorhij is of liet andere is aangebroken Gold het de vorige week, toonkunst nu geldt het Landbouw en Veeteelt. De Maatschappij van Landbouw viert op de dagen van 13, 14 en 15 dezer hier haar feest een feest toch is het voor haar, hare algemeene vergadering en tentoonstelling te houden. Gis teren namiddag kwam het hoofdbestuur ten huize van den kastelein Zandvoort bijeen. Heden morgen worden de aangeboden werktuigen in tegenwoordigheid der inzenders beproefd het geen des namiddags zal herhaald worden in tegenwoordigheid van het hoofdbestuur en de leden terwijl het ook voor het publiek toe gankelijk is gesteld tegen betaling van 25 ct. Wij hopen in een volgend nummer daarvan zoo mede van de algemeene vergadering die des voormiddags is gehouden een en ander mede te deelen. Ten gevolge van de betreurenswaardige vechtpartij die tussohen eenige manschappen van verschillende wapenen te 's Hertogenbosch in garnizoen liggende, 11. zondag heeft plaats gehad en waarbij een korporaal van de patrouilles zeer ernstig en nog vijf dragonders insgelijks gewond zijn, heerscht aldaar ter stede eenige spanning,- ook onder de burgerij, waarvan eenige leden deel hebben genomen aan die schermutseling. Tot handhaving der goede orde heeft men de hoofdwacht tweemaal versterkt en nu en dan patrouilles uitgezon den. De markt was 11. zondag en ook dings- dag avond als bezaaid met menschen van allerlei klassen. Dezer dagen had te ITansweert eene zeer ongewone vertooning plaats; een paard wan delde over de daken. Aan den dijk aldaar zijn twee woningen achter elkander gebouwd en eene hoogte op den dijk maakt het mogelijk om op de daken dier woningen te komen. Een paarddat men vruchteloos poogde in handen te krijgen nam in de engte gedre.vt n derwaarts de toevlugt, ging van het eene op hei andere dak over en zakte toen met de voorpooten door deze rieten bedekking waardoor het mogelijk/ werd om, schoon niet zonder groote bezwaien den viervoetigen wandelaar weder magMg té worden. Ken Belgisch blad deelt weder een voor beeld mede van de verderfelijke gevolgen der crinoline-mode, ditmaal overgenomen uit een Amerikaansch blad. Kene jonge vrouw Apnar-'l Ballisson, nog maar weinige maanden gehuld, werkzaam in eene kleederen wasscherij kl am onverhoeds door hare crinoline in aanraking met het rad van eene mangelmachine.; Het werktuig, dat in vollen gang was, \\^nt$lt,; vijftig malen in ééne minuut om. Aleii had i'ïjp minuten 'noodig cm het te doen stilstaan. liét laat zich begrijpen dat de ongelukkige jammer lijk verminkt opgehouden had te leven. Het blad waarin dit treurig voorval wordt vermeld dringt er op aan, dal de dames de crinolines zullen afschaffen; het had er kunnen bijvoegen dat de zucht der mindere standen om de dwaas heid van anderen natevolgen tot zulke gevolgen leidten dat het zeker de dwaasheid ten top,.is wanneer den werkenden stand zich zelfs hij d,en arbeid als de hoogere standen opsiert. 7 De officier van justitie te Roermond berigf, dat oplangs door de ijverige bemoeijingen van den commissaris van policie te Venlo 3 val- sche coupons 2/2 pet. Ned. schuld, van 6 maanden rente, verschenen 1 Jan. 1864 en betaalbaar bij deheeren Chr Oortman en Zoon, zijn ontdekt en aangehouden. Die coupons zijn zeer goed bij den eersten oogopslag kenbaar hoofdzakelijk aan het slechte papier het ont breken van het watermerk de slechte en onre gelmatige druk of lithographie de nummers zoowel boven als onder, die er blijkbaar later op gedrukt zijnen aan het woord annonee in plaats van annonce, enz. Zij dragen allen het nummer 98 van onderen. Gezegde valsche coupons schijnen in Pruissen vervaardigd en behalve te Venlo ook onlangs te Maastricht 's Gravenhage Utrecht Arnhem en Deventer uitgegeven te zijn. Te Dusseldorp zijn reeils twee personen aangehouden die de bedoelde 3 valsche coupons te Venlo hebben uitgegeven. Dezer dagen heeft zich eene dienstmaagd van den landbouwer YVolfertonder de gemeente Hoek in den stal door middel van ophanging van het leven beroofd. Meu weet de reden niet welke haar tot deze zaak heeft gebragt. - Te Oostburg is in den loep der vorige week eene geheel witte spreeuw gevangen nabij de Hervormde kerk, waar hij denkelijk was uitgebroeid. In het algemeen slagthuis te Rijssel heeft dezer dagen het volgende voorval plaats gehad Sedert eenigen tijd bespeurden de slagters dat een kwaaddoener zich ten hunnen koste van het noodige voorzag. Nu eens stal hij de nieren van een schaap, dan eens bemagtigde hij het edelste van een vet kalf, terwijl hij mede de lamsbouten niet met vrede liet. De slagters kwamen bij elkander en besloten dat men den dader eens goed in het oog zou houden. Een van hen zou zich op een soort van kast verber gen waarvoor vleesch en andere voorwerpen gesteld waren. Zoodi a de dief verscheen had hij slechts een sprong te doen om dezen te bereiken, De dief bleef niet uitende slagter die op post gesteld was, te ijverig voor zijne taak sprong uit zijn schuilhoek doch bleef met zijne kleeren in een vleesch haak hangen terwijl de dief gelegenheid had te ontsnappen. De hangende slager zag hem lagchende zich verwijderen. Als eene bijzonderheid Wordt uit Gro ningen, gemeld dat bij den landbouwer G. Haverkamp, aan den Wolddijk onder Noord- woldeop den 7den Junij een veulen gebo ren is welks moeder thans 24 jaren oud is en voor dezen nooit een veulen heeft gewor pen. Dit is te meer merkwaardig omdat het paard voor eenige jaren onder de hard dravers bekend was onder den naam van Lietce en 4 prijzen en premien behaald heeft. DUITSCHLAND. In Wiesbaden is een bevel afgekondigd waarbij jongelingen beneden de 18 jaren ver boden wordt koffijhuizentapperijen ofbier- j knippen te bezoeken. Ingeval van overtreding zullen waard en gast naar gelang van omstan digheden worden gestraft. Den 22 Mei 11. werd de raadsheer Muller, inspecteur der douanen te Aarhuusin hechtenis genomen en in de gevangenis geworpen wegens zijne weigering tot terugbetaling der som van 3200 Pruisische thaler die in de kas der administratie gestort was, tot dekking der ver schuldigde reg^n voor eene te Flensburg aan het adres van?'den Pruisischen intendant ont scheepte partij koopmansgoederen. Later ver nam men dat de generaal von Falkensteir.niet voldaan met die willekeurige handeling en om den heer Muller tot het intrekken zijner weige ring te dwingen hem op water eu brood heeft doen zetten, en derhalve niet geschroomd heeft, te midden, der wapenschorsingeen achtens waardig ambtenaar wiens geheele misdrijf in da getrouwheid aan zijnen pügt bestond als een gemeenen boosdoener te behandelen. Ta schandelijker was deze daad, omdat de heer Müller een zeventigjarig grijsaard iswiens zwakke gezondheid hem dien voorgeschreven leefregel niet lang zou hebben doen overleven Daarom heeft de commissaris des konings in Jutland, in overleg met den inspecteur-generaal der douanen dan ook besloten onder voorbe houd der regten van het beheer de 3200 thaler voorloopig terug doen geven en eerst toen is de lieer Müller in vrijheid gesteld en aan de zijnen wedergegeven. F R A N K R II K. Parijs 9 Junij, In weerwil van het vroegé ochtenduur, waarop héden aan la Pommerais op het plein de Ia Koquette de doodstraf vol trokken is werd die strafoefening nogtans van o o verre bijgewoond door eene groote menigte volks voor het meerendeel uit vrouwen be staande. Alvorens hij naar de strafplaats geleid werdheeft la Pommerais zich een lok van zijne haren doen afsnijden met last om die ter hand te stellen aan zijne echtgenoot. Nog voor keizer Napoleon het verzoek om gratie van den geneesheer Couty de la Pom merais had verworpen verzamelde zich sedert de laatste twee dagen eiken morgen eene groote menigte op de place de la Roquette alhier, in de hoop dat de executie van den ter dood veroordeelde zou plaats hebben. Bij die gele genheid heeft er eene zeer ernstige botsing plaats gehad tusschen studenten en werklieden welke laatste eenige grisettes hadden beleedigd. Daar de verwerping van het verzoek om gratie eergisteren morgen heeft plaats gehadis dr. Couty de la Pommerais gisteren morgen geëxecuteerd. Van eergisteren avond 9 uur was de place de la Roquette door eene talrijke menigte nieuwsgierigen bezet, welke eene plaats zochten te erlangen om de executie te kunnen bijwonen. Bij fakkellicht begon men ten half

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1