8 nr.0 4i Zatunla Jtinij. WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen eu A dministrat ien - Bekendmaking. Schouwing op de Wegen. Binnenland se he Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen DUIT SC II LAN I). tt" PRIJS OER ADV ERTENTIEN. Gewone 12!/s ccra/s de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van i6 regels af 1, behalve het zegelreat. VERS CflfjNT Per drie Inzending A BONNE Hf ENTS-P P.FJ S maanden f 2.Ö0. Franco per post f 2,25. der Adverti nii'ên daags tevorenvoor 1 Qurë'smorg i rtg> ee i l e V eTïofep» er». Burghmeester en Wethoüdbrs van Zie- rikzee. Gezien liet besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie dato 0 dezer maand (Provinciaalblad no. 44.) Brengen ter kennis der verlofgangers van de Militie te land, die zich in deze gemeente bevinden en beliooren tot de ligtingon van i860, 1861, 1862 en 1863 voor zoover zij vóór den 1 April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, dat het onder zoek van gezegde verlofgangerste houden door den Militie Commissaris alhier zal plaats hebben op Maandag den 13 Junij 1864 des voormiddags ten 10 ure vóór het Raadhuis en roepen hen mitsdien op, om op gezegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zijn met herinnering aan de volgend» bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 ("Staatsblad no. 72 1. de ^verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag,-waarop hem de verlofpas is uitgereikt bij den Burgemeester zijner woonplaat aanten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133) 2. de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zie h' vestigt meldt hij zich aan bij den Burgemeesler dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 3. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende wie;- weken bniten 's lands begeven (Art. 13(5.) i. de verlofganger die art. 133 134 en 136 niet naleeft wordt in werkelijke dienst geroepen en gedurende drie maanden gehouden... (Art: 137); de verlofganger van de militie te land die bij openbare, kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-commis saris te worden onderzochtverschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met vcrlo medegegeven vau zijn zakboekje eu van ziju verlofpas (Art. 1.38, 139 en 140); 6. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire regtsplegiug' en tupht onderworpenyonder anderen gedu rende den tijd, dieu het onderzoek voorden Militio-com- missaris duurt, en, in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is (Art. 130) 7. behoudens het bepaalde bij art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagQu te ondergaaudn de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huns van hswaring of arrest door den Militie-commissaris worden opgelegd aar. den verlofganger '1. die zonder geldige'redenen niet bij het onderzoek ver schijnt 2 die daarbij verschenen zijnde zonder geldige redenen niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voor werpen 3. wiens klceding- en uitrustingstukken bij liet onderzóék niet in voldoenden staat worden bevonden.. 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aaneen ander be- hoorende als de zijne vertoont. (Art. 141); 8. onverminderd de Btraf in het voorgaand artikél vermeld is de verlofganger verpligtop den daartoe door den Mi litie-commissaris te bepalen tijd en plaatsen op de in art.. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143) 9. de verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4 van art. 141 bedoeld of uiet overeen komstig art. 143 voor den Militie-commissaris verschijnt, of, aldaar herschenen zijnde ,in het geval verkeert sub. 2 en 'o. van art. 141 vermeld wordt onder de wapenen geroepenen van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144); 10. de verlofganger, die uiet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld Art. 145); 11, elk die voor de militie is ingeschreven en ieder die daarbij is ingelijfd kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften tot eene vrijwillige-verbindtenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemagt., het korps mariniers hieronder begrepen bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen plaatsvervangers echter niet bij de zeemagt of bet korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74); 12. aan de bij de militie té land ingelijfd en", die verlangen na volbragtc oofcning9tijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrij williger te verbinden., wordt zulks vergund. (Art.. 126) En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd, aan geplakt en in de courant geplaatst. Zterikzeedon 18 Mei 1864. De BurgemeesterJ B O. CAU. De Secretaris J. P N- ERMERINS. Burgemeester en Wethouders vanZie- rikzee maken bekend: dat op Woensdag den 22 dezer maandeene ctlgcjuwnc schou wing zal plaats hebben over al de Buurtwegen en Voetpaden in deze gemeente en worden de wegplig-tigen of gelanden bepaaldelijk ook die van den A a af weg die van nu af aan daarmede weder als vroeger worden belastmitsdien aange zocht om ieder voor het zijne te zorgen dat op den bepaalden dag, de wegen voetpaden slooten heulen en duikers in behoorlijken staat yan onderhoud bevonden worden, overeen komstig de bepalingen van het reglement op het befieer,ond er houd en de polieie der buurtwegen en§ voetpaden in deze provincie goedgekeurd bij Koninklijk besluit an den 4 Augustus 1838, no. 106. bin opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd aan geplakt en in.de Courant.geplaatst. Zierikzeer den 1 dun ij 1864. /Je Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. S; ERMERINS. Biet '/.«'Viifit» /veuuseli ITIuzif Ufee»t. Niet om een verslag van de repetition en' uitvoering te geven ditzoo als wij gezegd hebben laten wij gaarne aan bevoegde beoor deelaren over maar om hulde te brengen aan het feest en aan de kunst, vatten wij de pen op. De jongste dagen vervulden óns reeds met feestelijken zin toen we dat groote aantal meesters en dilettanten, die lieve bruinen en blonden ontmoetten van elders herwaarts geko men om feest te vieren van welke we velen als feestgenooten van 1858 herkenden. Hoe aangenaam is het ook voor de elders wonende zelve nu ze als kunstvrienden en vriendin nen elkander hier ontmoeten. Die blijde betui gingen van welkomst en wederzien 'zijn wél- een schoon voorspel van het feest. Het behoort tot de harmonie des werkelijker! levens. En als we dan vragen: waaraan hebben wij dit feest dank te wijten clan kan het antwoord niet anders zijn dan aan de liefde tot de edele t<mn- en zangkunstdie in zooveler liart brandt. Die liefde toch heeft de Vereeniging der Zeeuwsclie Muzijkfeesten in het leven geroepen en stand doen houden, en heeft geene moeite en opoffe ringen ontzien, gelijk ook nu weder, om zulke feesten voor te bereiden. Het bewustzijndat men zijne gaven en tijd aan eene edele zaak wijdt en dat door feesten als deze kunstzin, en kunst talent worden aan gekweekt, is voorzeker de beste belooning voor allen die daaraan op eenige wijze medewerken of hunne zorgen wijden. In de keuze van solisten is men zeer geluk kig geweest. De heer Th. Göbbels die voortreffelijke tenor-zangei:.was reeds hier met lioogen lof bekend. MejuFvrouw Kersjes (sopraan)en mevrouw Oollfn Tonisch (alt)hebben den uitbundigste!) bijval verworven dit was reeds liet geval bij de 'repetition1 van woensdag avori-1 en vrijdag morgen, die voor liet publiek toegankelijk waren en nog veel meer bij de uitvoering op donderdag avond. Onze verdienstelijke muziek directeur de' heer O Eisnerziet met dit feest, weder een nieuwen parel aan zijne kroon gehechtwant op voortreffelijke wijze kweet hij zich van .zijne gewigt^olle. taak. Vooral voor hem mag liet thans in vollen nadruk een feest heeten want de talrijke tzorgeu die daaraan voor hem verbonden waren zal elk die maar eenig besef heeft van muzijkale uitvoe ringen op zulk een groote schaal als deze ligt begrijpen. Het publiek heeft zich niet onbe tuigd gelatenom hare sympathie te doen blijken daar het in grooten getale niet alleen de repetitienmaar ook de uitvoering bijwoonde. Het muzijkfeest werd ook nog opgeluisterd door een orgelconcertdat de heeren Ezerman organisten te Alkmaar en te dezer stede (vader en zoon), zoo welwillend waren op donderdag middag te geven. Van den vrijen toegang werd ook door minvermogenden gaarne gebruik gemaaktzoodat het kerkgebouw vol was. Het bleek weer hier hoe gaarne pok de mindere stand muzijk hoort, eu hoe het geven van vol ks-co peer ten eene zaak is, die wel navolging en aanbeveling verdient. De lieer H Geul van Dordrecht, gaf geerlijke proeven van zijne talenten als violoncellist. Dit gaf eene aange name afwisseling aan het schoone orgelspel van de heeren Ezerman, wier kunstijver en talen ten allen lof verdienen. De eerste feestdag en voorahde avond.van dien dag zal niet ligt uit het geheugen der kunstminnaren gewischt worden. I - Jii het vólgende nummer hopen wij nog eenige regelen aan den tweeden feestdag te wijder. Ji. Zondag .namiddag Ji.eeft te Middelburg een ..droevig ongeluk plaats gehad.. Ren I 7 jarig jongeling was met eenige makkers, in eene boot gezeten in cle haven gaan spelevaren. Bij het verrigten van eene óf andere werkzaamheid verloor hij het evenwigt en viel ovér boord. Eerst na verloop van een half uur mogt het een drietal schippers, die inmiddels met'eene* boot waren toegeschoten gelukken den drenkeling uit het water te halen hij was echter reeds een lijk zöodat de spoedig toegebragte geneeskun dige hulp geheel vruchteloos was. '-— Men schrijft uit 's Uertogenbosch van 6 dezer. Gisteren avond viel hier eene zeer ern- stigë vechtpartij voor tusschen dragonders en infanteristen van het garnizoen. Daarbij is een ruim gebruik gemaakt van de sabel zoodat een vijftal meer of minder ernstig gewond naar liet hospitaal is-vervoerd. Sterke patrouil les doorkruisten heden avond de stratenomdat men voor herhaling van het gebeurde vreest. Het is te bejammeren, dat het den militair vergund is ook buiten dienst wapens te dragen daar, zooals de treurige ondervinding bewijst, daarvan door hem zoo dikwijls misbruik gemaakt wordt. Men schrijft uit Texel van 6 dezer. De bombardements-exercitie der Oostenijksche vloot bij onze walleri duurt dagelijks voort zonder evenwel belangrijke schade te ver oorzaken. Slechts een kogel trof en doorboorde het wachthuis der haringtrekkers alsmede een daarbij liggende- vlet. Naar men verneemt zal de eigenaar schadevergoeding daarvoor vragen, LI. Pingsdag had in. de gemeente Steen- wijkeryvoH het volgend ongeluk plaats. Terwijl men bezig was op het heideveld uit eene kuil zand te graven stortte de luiil itiwaardoor een jongeling, A. Bagchus genaamd, van omstreeks 19 jaren onder de. zandlagen die van boven naar de diepte kwamen vallen zoodanig bedoD ven geraakte dat hij plotseling van het leven werd beroofd en men hem levenloos onder het bedolven zand heeft weggehaald. Uit s' G.ravenhage wordt ons gemeld, dat aldaar in .goed. onderrigfce kringen liet gerucht in omloop is dat de lieer Betz eerlang als minis ter van fmantien zal aftreden en vervangen wor den door den heer van Bosse. Men meldt uit Harlingcn van 4 Junij. De aanvoer van vee om naar Londen en Hul] verscheept te worden was hier gisteren en heden zoo grootdat de stoomboot. Nora kapt. Prouten hier heden avond arriveerde om het door de Lion kapt. J. Manning, bestemd naar Londen achtergelatene (meer dan 500 runderen) af te halen en de stoomboot Minis ter Thorbecke kapt.J A.Steeksma, hier van Amsterdam verwacht wordt, zoo zij nog iets laden kan om het achtergeblevene van de Alert, kapt. Dawson mede te nemen, Zoo het schijnt is de voorraad materieel bij onzen spoorweg niet groot genoeg om al het vee te vervoeren daar er nog zeer veel langs den straatweg vervoerd wordt. LI maandag namiddag werd dö gemeente Sprang door eene zeer verschrikkelijke ramp getroffen. Ten 3 ure ontstond er branddaar de vlammen door den noord westen wind werden aangeblazenalles droog en bijna geen water voorhanden was, stonden in minder dan een half üur tijds twaalf huizen en drie schuren in volle vlamen niettegenstaande de ijverige burgemeester met het brand wezen ten spoedigste op de plaats der ramp werkzaam waren was er bijna aan geen blusschen te denken. Men heeft nogtans met groote inspanning van krachten trachten te behouden wat te behouden was in een half uur lag alles in de asch bijna niets is kunnen g.ered worden. Verlies van menschen- levens heeft men niet te betreuren en het vee was in de weide. Hartverscheurend is de hoogst, "?eurige toestand van een groot gedeelte der dorpsgenoofen die letterlijk alles hebben verlore.n., Ken Indisch dagblad deelt de volgende treurige geschiedenis mede. Een Javaan in de. dessa Koedoe (Samarang) had zijn zoon S.owidjo die vlagen van krankzinnigheid had ten zijnen huize in een blok gezet en 8 dagen gevangen gehouden. Toen wist de ongeluk kige zich te ontslaan viel inet een bijtel gewa pend woedend op zijn vader aan en bragt hem een doodelijken slag toe. Hij poogde daarna nog ajxdérten te wonden en toen. hem. dit.niet gelukte stak hij vier huizen waaronder dat van zijn vader in brand. Het is de,.politie gelukt den ongelukkige spoedig in handen te krijgen en hem onschadelijk te maken. weenen 7 Junij. In de gisteren gehouden zitting der conferentie hebben de Duitschegevol- magtigden ad referendum genomen het voorstel tot verlenging der wapenschorsing met veertien dagen onder voorwaarde datwanneer do demfircatie-hjn binnen dien tijd niét,was vastge steld, de vijandelijkheden bij het verstrijken van

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1