Woensdag 8 «lunij. WOENSDAG Eft! ZATURDAG. r46 1864 Besturen en A dministrat iên Schouwing op de Wegen. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJ S DER AD V E RTE NT I E JV. Gewone 121', cenfs rfe rege/. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve liet zegelregta VERSCHIJNT. ABO NN E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Adv er lenliën daags tevoren voor 10 nre'smorq Burgemeester en Wethouders vanZ.V- rikzee maken bekend: dat op Woensdag den 22 dezer maandeene nIr/rBltrfsir xchoti- uiiny zal plaats hebben over al de Buurtwegen en Voetpaden in (leze gemeente, en wordende wegpligtigen of gelanden, bepaaldelijk ook die van den Kualwegdie van nu aj aan daarmede weder als vroeger worden belastmitsdien aange zocht om ieder voor het zijne te zorgen dat op den bepaalden dag, de wegen voetpaden slooten heulen en duikers in behoorlijken staat van onderhoud bevonden worden, overeen komstig de bepalingen van het reglement op het beheer, onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie goedgekeurd Uj" Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838, no. 106. tin opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd aan geplakt en in de Courant geplaatst. Y.ienkzee, den 1 Junij 1864. J)e Burgemeester B C'. CAU. ite Secretaris .1. F. N. ERMERINS. De B urg km e ester van Zierihzee. Gelet op het wcn«clielijke dattot voorko ming van verwarring en ongelukken bij gele genheid van het bezoeken der Nieuwe Kerk op het aanstaande muziekfeest alhier eenige voor zorgen worden in acht genomen. Heeft goedgevonden te bepalen: dat op Don derdag en ViijJag den 9 en 10 Juni) a. s.bij gelegenheid der fees tuit voeringen des avonds alle rijtuigen bij het brengen van personen waar die Kerkdoor de Poststraat en ledig door de Meelstraut zullen rijden terwijl hij het afhalen van personen na de uitvoeringen van de Kerk weder door de Pontstraat en Pdig daarheen door de Meel* fraai moet worden gereden. Wijders wordt een ieder uitgenoodigd om zich bij die gelegenheid stiptelijk te gedragen naar de aanwijzingen die tot bewaring van orde en regel door de policie zullen worden gegeven. 7Aerikzeeden 1 Junij 1864. De Burgemeester voornoemd B. O. CAU. Zierikzre 7 Junij. Het is onze stad reeds aan te zien dat er feestvreugde is. Het vlaggedoek wappert vrolijk uit vele woningen, maar ook al ware dit niet zoobet groote aantal vreemdelingen dat gisteren is aangeko men zou het u doen vermoeden dat er feest zal gevierd worden. En inderdaad - een schoon en heerlijk feest is op handen of laat ons liever zeggenis reeds aangevangen. Het Zevende Zeeuwsch Muzijkfeest is ddar. Van heeler harte welkom noemen wij het en welkom ook allen die van elders zijn ge komen om het door hunne gaven of door hunne tegenwoordigheid op te luisteren. Niet vergeten zijn wij het genot dat het hier in 1858 gevierde Muzijkfeest schonk; niet ver geten ook dat veel lof toen aan de uit voering is gegeven. Volgens hetgeen wij van bevoegde beoordeelaren vernamen zal deze uitvoering van geene mindere gehalte zijn der halve zal ieder, die slechts eenige liefde voor de edele kunst bezit niet verzuimen die uitvoe ring of de repetition of beiden bij te wonen. Dat de repetition door een buitengewoon talrijk publiek zullen bezocht worden is zónder twijfelt! nn de entree voor deze slechts 50 cent bedraagt zoodat bijna ieder daarvan profiteren kan. Wij wenschen het feest de schitterendsten uitslag toe en zullen gaarne van bevoegde beoordeelaren een verslag van de uitvoering ontvangen. Zierikzre 6 Junij. Naar men verneemt zal de tentoonstelling van landbouwwerktuigen in de volgende week alhier te houden in menig opzigt uitmunten. Buitengewoon groot toch is het getal werktuigen dat ter bezigtiging zal gesteld worden terwijl zij evenzeer rijk aan verscheidenheid zal zijn. Wij meenen daarom wel te doen de aandacht van belanghebbenden en belangstellenden hierop te vestigen. Naar men verneemt zal er donderdag middag e. k. na afloop der orchest-repetitie eene orgelbespeling in de Nieuwe Kerk plaats hebben door de heeren Kzerman (vader en zoon), aanvang 1 uur. Toegang aan de zijde van den toren. -Met genoegen deel en wij mede dat he* nader onderzoek omtrent de zaak van den schip per, die vrijdag namiddag, dadelijk bij zijne aankomst te Zutphen werd gearresteerd onder vermoeden in dronkenschap den dood van een zijner kinderen te hebben veroorzaakt zijne onmiddelijke in vrijheid stelling ten gevolge heeft gehad. Uit het verhoor is gebleken dat ja een der kinderen, een dochtertje, over boord is gevallen dóch volgens de eigen getuigenis van het kind zonder iemands schuld, terwijl het dadelijk door den broeder werd gered. Als bewijs van zeldzame krachtinspanning wordt gem<-ld, dat zekere veenarbeider te Appel scha in Friesland in één dag dertig stok turf heeft gegraven te merkwaardiger wanneer men bij ervaring weetdat liet turfgraven een aller zwaarst werk is. Dezer dagen Ireeft zich te Maastricht een nieuw bewijs voorgedaan hoever de schraapzucht gaan kan. Kene bekende bedelaarster kwam van hare tournée zoo ontdaan en afgemat te huis, dat eene goedhartige buurvrouw haar aanraadde zich door een warme kop koffij wat te vei kwik ken toen zij verklaarde daarvoor geen geld te hebben bezorgde die vrouw echter de verkwik kingen zette zich terwijl de bedelaarster dronk, op de kist van hare buurvrouw neder. Zij werd evenwel door de weinig erkentelijke bedelaarster vrij bits daarvan afgejaagd, l. e vrouw verliet daarop het armoedige kamertje. Toen zij den volgenden morgen eens wilde zien hoe hare buurvrouw het maakte vond zij deze dood over de bedoelde kist liggen later werd die kist geopend en onderzocht en daaruit kwamen tot verbazing der omstanders eenige hoi.derde guldens in allerlei muntspeciën te voorschijn alleen aan centen was er voor meer dan 800 voorhanden. Het hoog militair geregtshof heeft 11, donderdag uitspraak gedaan in de zaak van den kanonnier de G die bij gelegenheid van zamen- scholingente H.in December 11. den heer v. O., kapitein der dd. schutterij die zich in uniform gekleed en met de distinctieve telkenen van zijnen rang voorzien, met een gedeelte zijner compagnie aldaar bevond met woorden grove lijk beleedigde en beslist dat genoemde kanon nier zich daardoor niet. heeft schuldig gemaakt aan het militaire misdrijf van insubordinatie maar aan het burgerlijk misdrijf van liet be- leedigen met woorden van een bevelhebber der gewapende magt in de waarneming zijner be diening. De beslissing is voor de verhouding van de schutterijen en liet leger tot elkander van groot gevvigt. Uit het Westland wordt berigtNadat op vrijdag 20 Mei jl. van hier twee sclieepsvrachten aspersies te gelijk wat zeldzaam gebeurt naai' Amsterdam waren verzonden wordt de ver zending van, dat gewas.,met kleine tu«schen- poozen thans vrij geregeld voortgezet. De ge ruchten dat door den hevdgen N..W. wild van maandag daaropvolgend het loof van de aard appelen geheel was zwart gewaaid zijn gedeeh telijk aan te nemen echter niet in die mate als gemeld is terwijl de nachtvorsten weinig of geen invloed hebben gehad. De aardappelen hebben zich intusschen reeds veel hersteld en zullen door het een en ander naauwelijks 14 dagen achter zijn. Gisteren middag zijn van hier 40 achtendeelen met aardappelen naar Am sterdam vervoerd. Overigms staan de veld gewassen over het algemeen naar wensch. Dezer dagen is vermeld dat er ongunstig vermoeden bestaat omtrent het zinken van do Pruisische bark Alma gezagvoerder VValilsdorf, van Antwerpen naar New-York bestemd op de hoogte van deSorüngs bij volkomen stil weder. Deze zaak is thans voor de regtbank in Fngdand aanhangig. Henrich Kolin timmerman vu:i de Alma beeft verklaard dat hij op aandrang van den gezagvoerder en den stuurman maat regelen genomen had om het schip te doen zinken die maatregelen hadden bestaan in het uitzagen van een stuk hout en het weder iuplaat- sen daarvan op zoodanige wijze dat het. zo-uler veel moeite uitgestoten kon worden terwijl hij bovendien het schip tus^chen de groote- en bezaanmasten, beneden de waterlijn, op drie plaats en met een avegaar geboord had. Den 28 Mei heeft bedoelde timmerman een nieuw verhoor ondergaan waarbij hij in zijne bekentenis volhardde.. I)e Alma was voor 3000 p. st. ver zekerd terwijl de kosten van reparatie te Kams- gate 3000 p st. bedragen hadden waarvoor bodemarij genomen .was zoo dat in het geheel 6000 p. st. op het schip en 2500 p st. op de lading verzekerd was. De heer Dewis die voor de assuradeuren optrad verklaarde dat regtsver- volging was ingesteld tegen den heer Behrend eigenaar van de Alma en tegen (hm gezagvoer der en stuurman, die allen in Pruissen aange houden waren. Hij zeide dat de zaak thai s een groot kommerciëel belang verkregen had daar de aanklagers onlangs hadden vernomen dat de Alma liet vierde schip was aan gemelden eigenaar behoorende en door den gezagvoerder Wahhdorf gevoerd dat binnen de laatste twee a, drie jaren was gezonken al welke schepen zeer hoogwaren verzekerd. Men schrijft uit Ternafe: Op den 13 Maart kwam een Sangireescli vaartuig op de reede alhier, beladen met olie aan boord heb bende zes geblesseerden. 1 Ot vaartuig is slaags geweest met zeeroovers (ligt bij de eilanden Tijfore en Map vlak achter den berg van Ter- nate waarbij de Sangïrezen drie man hebben verloren. Van deze zes geblesseerden is er een, die deerlijk gewond was door ijzeren harpoenen, welke de doctor uit de wonden heeft moeten halen overleden. F enige dagen na dat ge vecht hebben zich roovershoogst, waarschijn lijk dezelfde, in de omstreken van Nakian ver toond. De stoomboot Reteh is op verzoek van den resident ze gaan opsporen. DU1TSCHL AN D. Men schrijft in de courant van Silkeborg in Jutland Het was 9 ure in den morgen toen eenige dragonders van het Ode dragonder-rege- ment 1ste escadron te Taastrup op een kwart mjjl van plorsens gelegen kwamen en aan een man vroegenof er Duitschers inde stad waren hetgeen hij ontkendedaarom wilden zij af stijgen om eene verfrissching te gebruiken maar terstond kwamen 6 vijandelijke ruiters die zich in een hooischuur verborgen hadden op hen afen daar de dragonders meenden dat meer vijanden zicli in de schuur verborgen had den besloten zij te retireren. Het gelukte ook aan de dragonders om te ontvlugten op een na, Niels Peter Christiansen genaamd zijn paard wilde niet meer, het was misschien getroffen door een van de vele kogels die om hem heen vlogen. De dappere dragonder maakte daarom front tegen de 6 vijandelijke ruiters en begon een strijd tegen hen allen. Den luitenant hieuw hij dadelijk het hoofd af, en het zelfde deed hij een van de soldaten daarop kloofde hij het hoofd van een derde en hieuw den arm af van een vierde. Ondertus6chen hadden de twee ach tersten zich den tijd te nutte gemaakt om hunne karabijnen te laden, zij renden op hem toe en riepen dat hij zich over zou geven maar dat «ilile de dappere dragonder niethij verklaarde liever te willen sterven dan zich over te geven. Daar zijn pistool niet geladen was en do partij dus ongelijk was beproefde liij te ontsnappen en dit was hem bijiia gelukt, toen iiij even buiten de poort van Hersens in de horst getrof fen werd door een kogel die dadelijk een einde aan zijn leven maakte. De twee vervolgers waren volgens het zeggen van ooggetuigen zoo laag van het lijk drie diepe sneden in den rug en een in den arm te geven en hem uit te plunderenzoo dat de aangekomen Duitsche officier tusschenbeide moest komen om hen te verhinderen de laarzen van het lijk af te trekken. In Horsens was er groote bekommering over den dood van dezen dapperen krijger ja zelfs de vijand toonde, dat bij zulk een dapperen tegenstander op prijs wist te stellen door zijne kist met bloemen te versieren en de Deensche wapenbroeders toe te staan om hem met hun vaandel naar het graf te voeren. De met kran sen versierde kist werd door wapenbroeders ge dragen begeleid door een muzijkcorps en een zeer groot gevolg van de kloosterkerk tot aan het kerkhof en van daar door de Pruissen naar het graf, waarbij twee Deensche predikanten spraken. De in Horsens aanwezige Duitsche generaals en hoofdofficieren volgden de kist achter den broeder en den stiefvader uit Silke borg, en toen de predikant aarde op de kist ge worpen haddeden zij hetzelfde. GROOT-BRITTA NN IE N. Londen, 28 Mei. De jongste gebeurte nissen in Amerika zijn wel waard om er eene retrospective beschouwing aan te wijden. De telegrammen toch welke van het tooneel des oorlogs gewerden, waren ongewoon kort en boezemden weinig ver trouwen in, omdat de ondervinding eenmaal geleerd heeft ze te wantrouwen. Den 4 Mei is een nieuw bedrijf begonnen van het bloedige drama dat in de nieuwe wereld wordt afg •-

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1