WOENSDAG ENZATURDAG. 44 Besturen en dministratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PR/JS OER ADVERTENTIES. Gewone 12", cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve het segelregt. VERSCHU NT. ABO N N E M E NT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. -Franco per post f 2,25. Intending der Advertmtiëndaagslevoren, voor 10ure'smorg Burgemeester en Wethouders van Zie- ritzee brengen ter openbare kennis: dat liet kobier der hoofdelijke belasting van deze ge meente over liet loopend dienstjaar, door den Rand i&vastgesteld en van Maandag den 30 dezer gei/arende acht dagenop de gemeente secretarie ter lezing ligt ingevolge de wet. 'Lterxkzecden 26 Mei 1364. J)e Burgemeester B C. CAU. i/e Secretaris .1. P. V ERMKBINS. Q -.4 Burgemkesteu en wethouders vail Zie- rikzeebrengen ter kennis van de daarbij belang hebbende veehouders en veerschippersdat door heeren Gedeputeerde Staten dezer provin cie bij bon besluit van den 13 dezer houdende tijdelijk uitzondering op eenige bepalingen van het reglement tot voorkoming van de versprei ding der longziekte onder het rundvee, is bepaald 1 Dat het voor de aanstaande tentoonstelling van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt, welke op den 13, 14 en 15 Junij eerstkomende'Vi deze gemeente, zal gi-houden worden bestemde vee vrij en onverletherwaarts over de veeren in deze provincie zal mogen vervoerd worden, m et een bewijs van den Burgemeesterder gemeente in de provincie, alwaar de eigenaar of bruiker woonachtig is waaruit blijkt dat het bewuste vee aldaar te huis behoort en werkelijk voor die tentooiistellingbestemd is. 2 Dat bet alzoo aangebragte vee, terstond na de aankomst in deze gemeente door den provincialen veearts der 2do klasse, den heer Ch.M AZURE, zal worden onder zocht en door dezen voor elk stuk vee dat door hem gezond wordt bevonden, eene ver klaring deswege aan den eigenaar of bruiker zal worden uitgereiktzullende zoodanig gezond verklaard vee alleen met ander in aanraking mngen worden gebragt, terwijl daarentegen het vee hetwelk ziek zal be vonden wot'dendadelijk in eenen vo'ko- men staat van afzondering zal moeten ge houden worden en geheel aan debepalingen van het bovengenoemd reglement onder worpen zal zijn. 3 Datna den afloop der veeschouwing, bet bedoeld» vee, voorzien van het gemelde gezondheids bewijs, wederom zonder aan eenige verdere formaliteiten onderworpen te zijn naar alle gedeelten dezer provincie zal mogen worden vervoerd en 4 Dat het evengemelde gezondheids bewijs tot het voorgestelde doel echter niet langer dan vijf dagen te rek-nen van den dag der voor-chreven tentoo stelling en mitsdien slechts tot en met den 20 Junij zal geldig zijn. Eindelijk dat bij en na den tij l voor de ten toonstelling bepaald meer dan gewoonlijk de beweging langs de overzetveren zal worden in het oog gehoudenopdat van hetgeen in dezen is bewilligd geen misbruik worde gemaakt om de bestaande bepalingen tot voorkoming van bet inbrengen en verspreiden der longziekte te ont duiken of te veronachtzamen. 7iierikzec, den 25 Mei 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Dezer dagen is aan de fabriek van de heeren Christie en zn.te Rotterdam, een ketel- maker van Gent genaamd, terwijl hij in de machine werkzaam was dooreen rondsel aange pakt, waardoor hij eenige malen is rondgeslin gerd vóór dat men de machine kon stoppen. Dit rondsel was hoog aan de zoldering, zoodat de man telkens met zijne beenen tegen de bulken geslagen werd. Ilij is zwaar gekneusd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel övergebragt. Het: is te verwonderen dat hem niet veel grooter ongeluk is overkomen Den 26 Mei had in de Doelstraat te Dordreclït het volgende vreeselijk ongeval plaats. Eene reeds bejaarde vrouw, welko zich allee»-te huis bevond, is, naar men ver moedt door het vlam vatten eener stoof waarop zij gezeten was, bijna geheel verbrand. Wel heeft de ongelukkige nog enkele woorden ge sproken, nadat de spoedig toegesnelde buren de om haar ligchaam woedende vlammen hadden gebluschtdocli reeds op weg naar het gasthuis, waarheen men haar eenige oogen- blikken later vervoerde, is zij aan de bekomen wonden overleden. In den namiddag van den 23 Mei is de gemeente Lieinpde een welvarend dorp van slechts 1341 zielen, het slagtoffer geworden van een feilen brand, die in een betrekkelijk kort tijdstip 14 huizen de pastorie en de R. C. kerk in de asch legde. De brand zegt men is aangekomen in de broodbakkerij van van den Broek. Door den hevigen winddie nu er, dan tot storm oversloeg, deelden de vlammen zich als een vliegend vuur mede aan al de in den omtrek staande gebouwen zoodat aan geen blussehen te denken viel. LI. maandag lag het Ned. schip Alida kapt. Nagel, van de middeland-che Zee naar St. Petersburg bestemd op de reed1* van I 'elfzijl ten anker. De kapitein had zich naar VVjlder- j vank begeven om zijne vrouw te halen en had j de zorg vcor schip en lading aan zijn stuurman opgedragen die zich met nog twee matrozen en een jongentje van 14 jaar aan boor 1 bevond. Ter gelegenheid van het vijftigjarig verlossings feest van Delfzijl had de stuurman de onvoor- i' zigtigheid zich met de twee matrozen naar wa] 1 te begeven en het jongentje alleen aan boord te laten. In dien tusschentijd kwam uit bef N' N. O. een hevige storm opzetten waardoor het schip driftig werd, van zijn anker los raakte en met zijn ladingen het in duizend angsten vei koerende kind aan het woedende weder werd prijs ge geven. Honderden toeschouwers zagen met belangstelling dit schouwspel aa i op de kaden van Delfzijl. Het 6chip sloeg ui meer en meer naar den dijk van W ei werd tot'dat het aan den grond geraakte. Zoowel door d n stuurman en de beide matrozen als door de bemanning van liet Hannoverscb stoomboot Kronprinses in Marie werden alle pogingen in het werk gesteld om het schip te bereiken maar te vergeefs. Eerst later gelukte bet met de loodsboot hei in gevaar verkeerende schip te naderen en den knaap uit doodsgevaar te redden. Het schip is des naclt's met hoog water vlot geraakt. LI Vrijdag nacht heeft het in den omtrek van 's Hage zoo sterk gevrorendat de melk beesten bij het aanbreken van den den dag in de weide stonden te rillen en de melkblokken en hekken zoo wit waren als in den winter Het gevolg van deze en voorgaande nachtvors ten is dan ook dat het gras in het minst niet groeit en de beesten veel minder melk dan ge woonlijk geven, terwijl de groenten schaarsch en duur blijven. Men meldt uit Ziitphen van 27 Mei. Heden namiddag waren aan den I.lsselkant vele menschen op de been ten gevolge van liet in hechtenis nemen van een schippereen «ogen blik nadat Lij uit Doesborgli was aangekomen. Volgens zeggen wordt hij verdacht gehouden twee zijner kinderen over boord te hebben ge worpen terwijl hij in beschonken toestand ver keerde. Het eene, een knaapje, is gered, 'terwijl het tweede, een meisje is verdronken. Het lijkje zon reeds te Dieren zijn opgevischt. In den vroegen morgen van jl. dingsdag is te Raalte per lijkkoets doorgevoel d het lijk van mevrouw v. d W (geb. van Duren) om te Deventer begraven te worden. Later op deit dag is iemand onder Hellen doorn, dien men voor den vermoedelijken dader van den moord hpudtvan daar gevankelijk naar Deventer övergebragt. Toen gepasseerde zaturdag van wege het katongeregt aldaar, de verzegeling op Doescate of Duivencate plaats had is onder de bedstede, waarin mevrouw met vijf of zes van bare bonden sliep eene som van ongeveer 36,600 aan zilvergeld gevonden dat men wegens de groote onzindelijkheid, voor een ge deelte met een schoffel heeft uitgeschept. In een ouden trommel vor.d men aan goudgeld (gouden penningen) ongeveer ff.000oude acht-en-twintigen ongeveer 1200 stuks, een zak met verschillende en oude muntspeciën, w-gende cirka 7 N ed. pond enz. Men vermoedde wel dat mevrouw een aanzienlijken schat in huis had. Hoe groot hare nalatenschap is kan men niet bepalen. Het zal zeker eenige tonnen gouds bedragen. De verslagene was bekend door hare groote gierigheid. Het gelukte dezer dagen den controleur bij 's rijks belasting Hou wink te Enschedé, eene nieuwe en vindingrijke wijze van smokkelen van sterken drank te ontdekken. Deze ambte naar bemngiigde namelijk in de nabijheid der grenzen eenen buitengewoon dikken bond en wiens huid bij nadere beschouwing bleek te bestaan uit een pakje, dat netjes vervaardigd, natuurlijk gevervd en onder den bu k digt ge maakt was en waaronder zich ter weerszijden des Jigchaams ,eene blaas met sterken drank gevuld, bevond Iri de vorige week is een meisje van 4 jaren een dochtertje van een arbeider op bet Rheezer- vee te digt bij den veenbrand die in de nabij heid der woning wasgekomen en deerlijk verbrand LI maandag heeft te Geffen een droevig voorval plaats gehad. Een jongen van 13 jaren, genaamd v. d. Heyden Evertz.wilde vogelen van den gemeente toren uithalen hij beklom den torentrap om des te gemakkelijker er bij te komen. Toen de jongen niet huiswaarts keerde heeft men gedurende de nacht vruchte loos g '/.ncht Den volgenden morgen toen de koster de klokken ging opwinden vond hij hem daar h-veulo s op den zold-r liggen. Men ver moedt dat hij uit den toren is dood gevallen. Per telegraaf via Soerabaija zijn tijdingen ontvangen omtrent den stand van zaken in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo loopende tot 1 April. Op den 6 Maart werd ter hoofdplaats Band- jerma-ing het lx rigf ontvangen, dat in den nacht van den 3den op den 4den bevorens doof de kóelis van twee transport pi aauwendie bij eene onbewoonde plaats "p de Doesoen tusschen Mergkatib en Montallat stil lagen een moord aanslag is gepleegd op de militairen welke die praauwen tot escorte waren medegegeven met het ongelukkig gevoldat een afijn1.-onder officier een korpoiaaltwee iulandsrhefuseliers en eene inbindsche vrouw daarbij het leven ver loren. De moordaanslag is geen feit van poli tieke beteekenis maar moet worden beschouwd als eene w raakoefening van bedoelde koelies wegens mishandelingen, die hun zouden zijn aangedaan. Maatregelen zijn door het bestuur genomen om de zaak te onderzoeken en de inoordenaats zoo mogelijk in honden te krijgen. In het Margasarische werd op den 13 j Maart gevankelijk aan het bestuur overgeleverd de Iioofdmuiteling Goesti Hasam (Pangeran Toea)dien men reeds overal dood waande. Twee inlanders die genoemde piuiteling vroeger hadden gehuisvest en bevreesd waren om deswege door het bestour te worden vervolgd, hebben zijne schuilplaats opgezocht en hem uit geleverd. Hoezeer in den laatsten tijd zonder aanhang is zijne gevangenneming met liet oog op den grooteii invloed dien Ilij steeds op de bevolking wist uit 'e oefenen, vati zeer veel gewigt Vermits bij is uitgesloten van de in het laatst van 1 862 uitgevaardigde algemeene am nestie zal genoemde opstandeling voor den i krijgsraad te velde teregt staaneven ais ook de onlangs opgevatte beruchte muiteling Sultiian Koening alias Sambang. FR ANK RIJK. In den laatsten tijd werd dikwijls, maar altijd sleihts met korte woorden melding gemaakt van de zaak Lesurqueseen omstand g en geregeld verhaat djarvan leest men thans in de Atnslerd Courant. Den 3 Floréal van het jaar IV der fransche re publiek, of na de gewone tijdrekening op 22 April 4 796, kwam een 33jarig n.an, blond en Jazef Le surques geheetendie een jaarlijk-ch inkomen van 15,000 francsbezat, met zij te vrouw en drie kin deren uit zijn geboortestad, Ponai, te.Parijs aan, •dat hij zich lol nieuwe woonplaats gekozen had, om ■zijnen kinderen aldaar een regt goede opvoeding te kunnen geven. Den dag na zijne aankomst bezocht hij zeketen Gnesuo uit Donai, dia zich destijds te Parijs bevond, on hem voor den volgenden dag bij zich te ontbijten vroeg. Op dal ontbijt was ook zekere Couriol genoodigddien Lesurques bij deze gelegenheid voor de eerste maal zag Den 8 Floréal 's morgens, reden vier heeren, waaronder zich Couriol en een blond man bevonden, door de barrière van Charenton Parijs uit; zij gebruikten het middagmaal te Montgeron en reden vervolgens naar Lieursaint, waar de blonde man gewaar werd dal het kettingje waarmede een zjjner spoten aan zijne laars was be vestigd. stuk was. Hij hield derhalve voor een koffij. huis stil, en liet zich aldaar bindtouw geven om het gebrokene te herstellen,, terwijl zijne reisgenooten naar een logement reden Daar hij wat onhandig hij zijne reparatie te werk ging, kwam het dienstmeisje hem te hulp, en maakte de spoor weder aan zijne laars vast. Dadelijk daarop volgde hjj zijne makkers, en nadat zij zamen wat wijn gedronken hadden, zetten zij de reis voort. De blonde ruiter scheen echter al zeer door het ongeluk vervolgd te «orden, want spoedig bemerkte hij dal hij zijnen degen, dien hij zoowel als zijne reisgezellen droeg, in het logement te Lieursiint vergelen had. Hij reed terug om hem j le halendronk met een in die herberg nog een j glas brandewijn en galoppeerde daarop weg om de

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1