JL N." 42 Woensdag a Mei. I8l>4 r n Besturen en A dministratién AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen WOENSDAG EN ZATUROAG. Buitenlandsche Tijdingen 11) de ilie; lie rde em, •gt: van iin- slit- ;he- uga ns age PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 121', cent* de regel. Geboorte-Huwelijks- en Uoodberigten van 16 regels af 1 behalve hel xegelregt. 5,o(» ri.ói) 'J,oo o.oo 0,50 0,00 0,00 oO.OO 0,00 8,30 8,30 10,30 wurg'kmkesreh en Wethouders van Zie- ..zijn voornemens op. Woemdqg den' 1 'Jurivj fjtiJielaatide.i des middag*ten RdadhxtizéIn het i openbaar aan de minste inschrijvers aantebe- sieden De noodige yernieuwingen en lier stellingen met liet gewoon jaarlijksch onderhoud der ge meente werken en gebouwen Ingevolge het bestek en de voorwaarden waarvan exemplaren verkrijgbaar zijn ter secretarie van den 21 dezer af, terwijl de aanwijzing door den gemeente-bouwmeester geschieden zal op Dingsdag den 24 dezer maand des voor middags ten e(f nre te beginnen. 7*ierik:ee, den i8 Mei 1864. 1 Je Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De gewestelijke Vereeniging van hetNeder- landsche Onderwijzers Genootschap Zeeland, hield hare jaariijksche algemeene vergadering op Donderdag 19 Mei 18fi4 te Middelburg onder 't presidium van den heer W. Aueb, hoofd onderwijzer aldaar, eo werd bijgewoond door een 1 2tal onderwijzers benevens 2 leden der schoolcommissie van Middelburg die echter (ter zake van het vergel'jkend examen van hoofd-onderwijzeressen) eerst na de pauseter vergadering verschenen. De 1ste, 2de, 4de en 5de schooldistricten waren respectivelijk vertegenwoordigd door de lieeren J. M. de Ruijtervan Serooskerke, J. de Man van Middelburg VV. Swart van Goes en J. C. ReijersJCz., van IJzendijke. Het 3de en 6de schooldistrict, hadden noch afgevaardigden gezonden noch hunne plaatsvervangers eenige lastgeving doen toekomen en waren dus niet vertegenwoordigd. Na opening der vergadering door den Voorr zitter met eene korte toespraakwerden de notulen gelezen en goedgekeurd. De secretaris deed daarop verslag van den staaf der vereeniging over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat zij thans telden 16 afdeelin- gen, 212 leden 38 ahonnenten 68 betalende, 5 algemeene en 9 honoraire leden alsmede 17 voorstanders van het volks-onderwijs. Ten vorigen jare waren slechts 15 afdeelingen 179 leden, 42 ahonnenten, 64 betalende, 5 algemeene en 9 honoraire leden met 7 voor standers, zoodat de vereeniging alle reden heeft om zich over uitbreiding en toeuemenden bloei té verheugen. Als een bewijs van hooge belangstelling voor het onderwijs in de eilanden Schouwen en Dui*eland werd in dat verslag als een opmerkelijk feit medegedeeld dat meer dan de helft der 17 voorstanders in het 2de schooldistrict woonachtig waren. V E R S C H IJ IV T Per drie .4 B 0 N N E M E N T S-P P. IJ S. maanden (2,00. Franco per post f 2,25. Intending derAdverlentiëndaagsievorenvoor 10ure'smorq Het Zeeuwsche Uitkeerings-Fonds bestond uit 32 leden, die te zamen contribueerden ƒ73,50. Verder bleek, dat, bij overlijden uitgekeerd wordtvoor deeerste klassstellende 18 leden,(77 voorde tweede klasse, tellende 4 leden f 68 voor de derde klasse, tellende 3 leden, 57 voor dè vierde klassetellende 2 leden44.50; voor de vijfde klasse tellende 3 leden,/ 31; en voor de zesde klasse, tellende 2 leden 16. De in kas zijnde gelden ad (80.15 waren door het bestuur in de spaarbank geplaatst. De rekening sloot met een voordeelig saldo van f 58.055. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering van het Genootschap, die dit jaar te Leeuwarden zal gehoudep worden, werd de heer J. M. de Ruijter, met overgioote meerderheidvan stem men eii tot' zijn plaats ver Wïrgèrde heer Hoöre, bij acclamatie benoemd. Wijders overgaande tot bepaling in welke der zes schooldistricten, gedurende de eerstvolgende 3 jaren het bestuur der gewestelijke vereeniging zal gevestigd zijnwerd daartoe het 2de school district (Zierikzec) met 116 tegen 36 stemmen aangewezen. Op Goes waren 36 stemmen (door 't tweede district), uitgebiagt. De voorzitter deed daarna eene lezing over de school bibliotheek, zooals die op-zijne en èe'nige andere scholen te Middelburg bestond. De-Dele praétiselie werken op-de.ervaring ge grond, maakten die lezing in der daad belang rijk, en verwierven den spreker de meestmoge- lijke blijken van goedkeuring der hoorders. Eindelijk werden de punten van den beschrij vingsbrief itesGenootschaps behandeld. Daarbij werd onder anderen bepaald dat voor de volgende algemeene vergadering Zierikzee als plaats en de maand Julij als tijd werden aange wezen. Aangaande het voorstel om het hoofdbestuur alsnog bij exceptie te Amsterdam gevestigd te houdenwerd-met algemeene stemmen bepaald dat daartoe art. 53 der wetals rigtsnoer van stemming zou dienen. Om evenwel op elke eventualiteit voorbereid te zijnwerd tevens bepaald in welke provincie (in geval Noord- Holland werd afgewezen of zich eene benoeming niet liet welgevallen) bet hoofdbestuur zou gevestigd worden; Utrecht verkreeg daartoe 104 en Overijsel 48 stemmen. De voorzitter sloot daarop de vergadering en betuigde zijn dank voor de medewerking die hij steeds had ondervonden en uit te den wensch,. waarmede ook dit korte verslag geëindigd wordt dat deze vergadering het hare jnoge hebben toegebragttot verheffing van den onderw ijzers standtot bloei van het onderwijs tot heil van de vaderlandsche jeugd. In bet dorp Thienen (België) had dezer dagen een droevig voorval plaats in de kalk ovens van den heer Masson aldaar. Volgens gewoonte waren de werklieden gedurende den sclioftijd op een der ovens gaan zittenom hunne boterhammen op te etentoen eensklaps de oven instortte en twee der arbeiders in de brandende kalk nederstorlten. De anderen die het gevaar waren ontkomen wendden alle pogingen tot redding aan, doch te vergeefs: uien baalde slechts twee onkenbare lijken op. Een knecht van den heer Masson, die bedlegerig was, deze ramp vernemende, ontstelde zoodanig dat hij ëenige oogenblikken later den geest gaf. Op den spoorweg van Namen naar Givet beeft jl. dingsdag namiddag een ontzettend ongeval plaats gehad. De trein welke ten 2 ure 20 minuten Namen verliet is onder Godinne aan eene bogt gederailleerd waardoor vier wagens losgeraakte!) en van eene hoogte van. 12 Ned. ellen nederstorten. Twee dames werden daarbij gedood, terwijl de overige vijf t reizigers gelukk'g waren er in 't geheel slechts 7 personen in met eenige wonden en den bevigvn schrik vrijkwamen. Dé oorzaak wordt toegeschreven aan liet ontzetten der rails •door de hevige warmte en anderdeels aan de ongemeene lengte van de zomer-Ir rline voor de eerste klasse in de gemeente Graanw in Zeeland heeft den 15 dezer ter gelegenheid der kermis, eene erge vergissing met petroleum plaatsgehad. Eene kruik, gedeeltelijk met zulk vocht gevuld en die in eene tapperij op het buffet was gebragt tot aanvulling der lampen w-as d'>or een der bedienden met bier vol getapt. Aan twee bezoekers werd ieder een glas biervan toege diend. OnmidJelijk na daarvan gedronken te hebbengevoelden zij de ondragelijkste pijnen in hunne ingewanden. Een opgevolgd gebruik van melk bad bij den eene de min of meer in beschonken toestand verkeerdeeen heil zaam braken ten gevolge; bij den andere werkte dit niets uit en is diens toestand tot dusverre zeer gevaarlijk. Men schrijft uit Leiden van 20 dezer. Gisteren is hier een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Een jong knaapje, het 5jarig kind van zekeren v d. U pwich, bevond zich al spelende bij de draaibrug over den Ouden Singel aan de Turfmarkttoen deze'voor een doorvarend schip geopend werd. liet WAagdezicljLb.ii_4l8-gluit.ing. te (ligt en vieltoen de brug bijna gesloten was voorover, niet dit ongelukkig gevolg dat het hoofd van den kleine, zonder dat iemand in staat was dit te belettentusschen beide deelen der brug geraakte en bijna geheel verpletterd werd. Bij arrest van den hoogen raad vanjl. vrijdag is de staat der Nederlanden veroordeeld geworden om aan D. Valentijn te Meppel te voldoen de som van zeventig gulden met de rente daarvan ,als schadevergoeding wegens het doen plaatsen voor de woning van gemelderi Valentijn van een paal voor den rijkstelegraaf. De staat heeft zich in deze op verjaring beroepen ingevolge de wet van 1850 (Staatsblad no. 51), doch de hooge raad heeft beslist dat in easu van geene verjaring sprake kan zijn omdat zij ingevolge voormelde wet alleen kan worden ingeroepen en toegepast bij pretentiën betreffende leverantiën ten behoeve van het rijk, hetgeen bij de onderwerpelijke vorderingen niet het geval is. LI. woensdag avond, ongeveer half tien ure had er een moordaanslag plaats op mevrouw v. d VV.wonende op Doescatetusschen het N ij verdal en Hellendoorn Een geweerschot werd op haar gelosttoen zij zich buiten bevond. Deze dame houdt er eene menigte honden op na waaronder van de kwaadaardigste soortzoo dat bijna geen mensch het waagt om op haar erf te gaan zonder gevaar te loopen van gebeten te woiden. Zoo gebeurde het voor ongeveer vijf weken (lat een jongen van het Nijverdal door zijne moeder naar Hellendoorn werd gezonden om voor zijn vader die ziek was medicijnen te halen. Op zijn weg werd de jongen door 2 of 3 honden van mevr. v. d. W. aangevallen en zoo danig aan armen beenen en hoofd gewond dat hij heden nog in een bedenkelijke!) toestand verkeert en ware hij niet door menschen gered, dan zou hij door de honden verscheurd zijn geworden. Evenwel moeten sommige van die honden nu en dan nog losloopen en naar men verneemt, ook weder enkele aanvallen gedaan hebben. Het geval van den 14jarigen jongeling is in behandeling bij de regtbank te Deventer geweestof is nog in behandeling. Wat nu de reden van den moordaanslag mag wezen weet men nietmaar wel dat mevr. v. d. W. alge meen onbemind is zoo om hare honden als om andere reden. Naar men verneemtis zij reeds donderdag overleden. FIUNKK IJK. Een der passagiers van den ballon l'Aigle heelt aan Le pays een verhaal inudegede ld van de volkomen geslaagde luchtreis, onder directie van den heer Eug Goilard. Wij lezen daarin de volgende bijzon lerheden „Ten vier ure plasregen. „Ten ze< ure is liet mooi weer en stil," riep Godard: „waarschuwt de passagiers dat wij ten zeven uur vertrekken." Ten zes ure precies begon men, in tegen woordigheid van verschillende aanzienlijke geleerden te stoken „Ten zes uur vijf en veertig minuten verhief l'Aigle zich in het luchtruim onder de toejui chingen der genooiligdeii en der menigte die de boulevards en de naburige huizen bedekte. „Zes uur vijftig minuten. Wij gaan ter linker zijde l'arc de l'étoile voorbij. De rijtui gen jn de laan van liet keizerlijk paleis schijnen kruiwagens te zijn Een tegenwind vo-rt ons naar het oosten. Wij gaan over de esplanade der invaliden. „De da.-en volgen elkander op et! .gelijken niet -op elkaar," zei Je Godard lagchende. liet geluid van een hoorn wordt gehoord Een bos stroo wordt in het fornuis geworpen. Wij bereiken 1.800 ellen. Het onmetelijk Parijs, zijne monumenten zijne wandelingenWelk eene bespotting.' Het is een plan a relief om in den zak te steken „Zeven uur twintig minuten. Wij zijn de wijk St. Germain overgetrokken. Eene kleine waterstroom doet zich voor, waarin l'Aigle zich behaagziek spiegelt. Wij zien elkander in den waterplas en het schijnsel van het vuur van den calorifè.-e weerkaatst er zich in gelijk bran dende punch. „Zeven uur vijf en veertig minuten. Men is boven het fort fssy De zon gaat onder zij verdwijnt ter linker zijde van denMorït- Valerien. ,Wij dalen de soldaten van het fort loopen toe. „Leve de keizer 1" roept Godard. „Leve de keizer!" antwoordt men beneden. Daal af I" roepen de officieren „daal af I" Maar de bastions en de grachten maken het afdalen gevaarlijk. Ken herhaald hoorngelnid en de stokers werpen hunne stroobossen l'Aigle stijgt tveder met snelheid onder het gejuich der toeschouwers. Wij gaan het fort voorbij. De zon verschijnt op nieuw. Wij zijn hoog genoeg gestegen om haar nog te zien en twee raaien zien wij haar ondergaan. De Mout Valérien is plat geworden; hij smelt zamen met de groene bosschen der omstreken. „Zeven uur veertig minuten. Het kasteel van Meudon vertoont zich ter regter- Clamart ter linkerzijde. De nacht breekt aan men moet zich tot de nederdaiiug gereed maken. „Zeven uur vijftig minuten. Wij bevinden ons tusschen Clamart en Plessis-Picquet bezaaide velden omringen on-'in de laagte zien wij een weg. „Laat ons dalen zegt Godard. l'Aigle is zoo goed zamen gesteld dat hij zelfs niet heeft rondgedraaid. De positie der reizigers is zoowel bij het vertrek als bij de aankomst de zelfde gebleven. Op 80 ellen hoogte werpt men het touw uithetwelk door de boeren ge grepen wordt. Het valscherm wordt zachtkens geopend en ten acilt ore betreden wij den grond zonder den minston schok. „Acht uren tien minuten. De ballon is in de lucht in evenwigt en houdt zich boven den schuit. Hij bleef alzoo gereed om weder te de Vos

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1