N.0 41 18(54 WOEISOJG EIZATURDA6. r£i\tuning 21 Mei. liestu ren eu A dministrat i e 11 Bekendmaking. ft BKSTfcl)! l\G. Bekendmaking. Bekendmaking. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12*cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1—6 regels af 1 behalve liel zegelregt. VERSCHIJNT. A B O NNEU E N T S-P B IJ S Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 2.25* Inzending der A dvertentïén daags tevorenvoor 1 O ure" smorq Burgi'Mkesteu en Wethouders van Zie- rikzee verwittigen de ingezetenen c:at het jaarlijkseh verslag van den toestand dezer o'onieeiite over 1863thans in druk ver krijgbaar is gesteld tegen 40 cents per exeinpla.-.rter secretarie dezer gemeente. Lier ik zee den 14 Mei 1864. De Bucq ei nee. si er 15. C. CAU. De Setr<ftn'is J. P. N. ERMERINS. Bukgeméester en Wethouders van Zie- rikzee zijn voornemens op Woensdag den 1 Junij aanstaande des middags, ten Raadhuizein het openbaar aan de minste inschrijvers aantebe- steden X>e noodige vernieiiwingen eii herstellingen met liet gewoon jaarlijkseh ondex-lioncl der ge meente werken en gebouwen ingevolge het bestek en de voorwaarden waarvan exemplaren verkrijgbaar zijn ter secretarie van den 21 dezer af, terwijl de aanwijzing door den gemeente-bouwmeester geschieden zal op Dingsdag dén 24 dezer maand des voormiddags ten elf ure te beginnen. Zierikzce, den 18 Mei 1864. ■De Burgemeester B. O. CALL De Secretaris ,L P. X. ERMERINS. Burgemeestk.u en Wethouders van ZAe- rikzeemaken bekenddat het kohier der belasting op de honden in deze gemeente dienst jaar 1864, dóór lieèren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd op heden wordt gesteld iïi handen van deii héér gemeente ontvanger 3 ten fine van invordering ingevolge de wee. Zier ik zeeden 18 Mei 1864. De Burgemeester B C. CAÜ. De Secretaris 4. P. N. ERMEKINS. Verlofgangers Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie dato 6 dezer maand (Provinciaalblad no. 44.) Brengen ter kennis der verlofgangers van de Militie te land, die zich in deze gemeente bevinden en behooren tot de ligtingen van I860, 1861 1862 en 1863, voor zoover zij r voor den. 1. April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, dat het op.der- ^z.ook van gezegde verlofgangerste honden door den Militie Commissaris alhier zal plaats hebben op Maandag den 13 Junij 1864 des 'voor middags ten 10 ure vóór diet Raadhuis en roepen hen mitsdien op om op gezegden dag en uur tel aangewezen plaats tegenwoordig te zijn mét herinnering, aan de volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 ('Staatsblad no. 72 1.. «.te verlofganger iiicldt zich binnen dertig .dagen na.cl.en dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester .zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gexiev teekene (Art. 133); 2. de verlofganger, die zicli in eene andere gemeen te gaat vestigen geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen 11a den dag, waarop hij komt ai de gemeente waarin hij zich vestigt, meldt hij zich, aa"n bij" den Burgemeester dier gemeente ten einde deze ?.iju verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 3. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Ooi log niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven (Art. 136., 4 de veilol'gnriger die art 133, 134 en .136 niet naleeft wordt in werkelijke dienst geroepen en gedurende drie waanden gehouden. (Art.. 137);' 5. de verlofganger van de militie te land die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-cominis-, sari» te worden onderzocht verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en -voorzien van de kleeding-en uilrus|ingstukken hem hij zijn vejtrek met verlof medegegeven, van zijn zpkboi'kjè en van. jyjn verlofpas. (Art. 138 ,139 en 140); 6 de verlofganger van dé-militie te land is; afin de mi\itaiie' regtspleging en tucht onderworpen oniler anderen-gedjT: -reilde den tijd", dïèn hel; onderzoek voor den Militie-com missaris du lU'ten, 'in lipt algemeen .wauDeer.hij in .uniform gekleed is. (Art. 130); 7. behoudens het bepaalde bij art. 130 kan een arrest van twee tot zes Hagen, te ondergaan iïi de naastbij gelegen provoost of hot naastbij zijnde huis van bewaring of arrest door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: Lelie zonder geldige redenen niet bij het onderzoek ver schijnt 2 die daarbij verschenen zijnde zonder geldige redenen niet vooizien is van de bij art. 140 vermelde voor werpen 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden •4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander be- hooiendeals de zijne vertoont. (Art. 141); 8. onverminderd de straf in liet voorgaand artikel vermeld is de verlofganger verpligt., op den daartoe door den Mi litie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143) 9. de verlofganger die zich bij herhaling schuldig mankt aan het feit sub 4 van art. 141 bedoeld of niet overeen komstig art. 143 voor den Militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert sub 2. en 3. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepenen van drie tot zes maand.en gehouden. (Art. 144); 10. de verlofganger, die niet voldoet ai.n eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld (Art. 145) 11. elk |die voor de militie is ingeschreven en ieder die daarbij is ingelijfd kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften tot eene vrijwillige verbibdtenia voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemagt, het korps mariniers hieronder begrepen bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzecsche bezittingen plaatsvervangers echter niet bij de zeemagt of het korps mariniers gedurende liet eerste jaar vanjhunnen diensttijd. (Art. 9 en 74); 12. aanjde bij de militie te land ingelijfdén, die verlangen na volbragte oefeningstijd minstens voor zes maanden' onder de wapenen te blijven of- te komen zonder zich als vrij williger. te verbinden wordt, zulks vergund (Art. 126 En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd, aan geplakt. en in de courant geplaatst. '/miihi.ee,den 18 Mei 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De Secreiaris J. P. .V. ÉR MER I.VS. De Burgkmkkster van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen: dat er op Dingsdag den 24 dezer maand, das namiddags ten zes ureop het Raadhuis alhier eene o-penbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden tuorden. '/ierikzee, den 20 Mei 1864. De Burgemeester, B. C. CAU. Zikrikz! E 17 Mei 1864. Bij herstemming tusschèn de hceren jhr. A. O. van den Sant- heuvel en J. E. dé Dóes, is op heden tot lid van den Gemeente-Raad alhier gekozen deeerst- genoëmdë met 151 stemmen. Er wareninga le - verd 181 stembriefjeswaarvan 5 van onwaarde, alzoo geldige 176.. Op den heer de Does waren 25 stemmen uitgebragt hij had bij adve.-tcntie verzocht niet verder bij deze verkiezing in aan merking te komen. Dezer dagen legden twee kinderen van den tappet: G J. Bouwhuis onder Tubbergcn in het veld zijnde tol het hoeden van vee, een vuurtje aan en vermaakten zich op die wijze met liet ongelukkig gevolg echter, dat het jongste dier kinderenzijnde een me'wje van 8 jaren te digt bij hét vuur kwam en hare kleedenn vuur vatte. In een oogenblik tijds stonden deze in volle vlam, en zekerlijk zou zij jammerlijk zijn omgekomen ware het niet dat het andere kind zijnde een jongen van 12 jaren, de tegenwoordigheid van geest had gehad haar onmiddelijk in het nabij zijnde water te serpen. Thans bestaat er nog hoop op herstelhoezeer het ligchaam van hét kind op vele plaatsen deerlijk met brandwonden is bedekt. De Arnhemschö courant deelt het vol gende mede: „Zr. Als. transportschip Heldin vertrekt 15 dezer van het Nieuwe Diep naar Oóst-lndië. Naar wij vernemen is er nog al eenige vrees voor-, ziekte onder de bemanning, altijd die beneden den graad van officier Een zeergroot deel van het schip is ingenomen door machine- doelen voor de Merapi de oificieien occuperen in den regel op iederen oorlogsbodem een overwegend groot deel van do scheepsruimte zooclat er zooals zich laat derken een betrek kelijk klein deel van de overige ruimte overblijft om het detachement -mariniers groot 87 man, benevens liet overige mindere scheepsvolk te bergen de mariniers slapen in hunne matten naar men verzekertvier boven elkander zoodat de onderste man niet anders dan met de knieën aan de kin kan slapen, liet schip is voor 120 koppen ingerigt en er zullen er 170 mee worden overgevoerd; niet geheel ongegrond is dus de vrees voor ziekte." Men meldt uit uiteenwijk van 11 dezer. Gisteren namiddag, ruim 1 ureis door eene diligence, komende van Meppel en gaande naar lieerenveen een lief aanvallig kindje van twee én een half jaarhetwelk op de straat speelde overreden; het linker voorrad verpletterde het hoofdje zoodat het op dé plaats dood bleef'de moeder, wélke in vergevorderde zwangerschap verkeerde was radeloos, terwijl de vader een oppassend werkman, op den stoomhoutzaag- nioïen alhier mede wanhopend was scliier.de gelieele stad nam deel in hun bedroevend verlies: voorzeker een waarschuwend voorbeeld opi toch vooral geen jonge kinderen zonder opzigt te laten. Men meldt uit Assen van 14 dezer. Het hóf van Drenthe heeft heden bij een uitvoerig arrest Hendrikje Kolk schuldig verklaard haar nian door arsenicum te hebben vergiftigd en haar veroordeeld tot de straffe'des doods uit te voeren binnen deze stad. Hare zuster Margje, beschuldigd van medepligtigheid is wegens onvoldoende bewijzen weder in vrijheid gesteld. Het geregtelijk geneeskundig onderzoek in deze zaak is geschied door de heeren dr. J. M. van Bemmelen en H. T fvuijgcrte Groningen. Le Nouvelliste van Gent berigt dat sedert eenige dagen een aantal genie-soldaten ijverig in de weer zijn bij het tolhuis te-Sas van Gent zeer diepe uitgavingen indoen. Door middel van buskruid zal mén de steef.en laten springen ten einde aldaar aanstalten te maken voor het te graven kanaaldat gemeenschap moei hebben met dat van Brugge, opdat schepen voor de groote vaart langs Ostciide zouden kunnen gaan zonder Neuzen le behoe ven aan te doen „en ten einde bevrijd te zijn van de hooge regten door Nederland opgelegd." Ook spreekt men er van om van B: ussel eene zeehaven te makenWat meer zegt, men be weert dat de gelden voorliet reuzenwerk reeds door een bankiershuis beschikbaar zijn gesteld. Uit Curasao meldt men van 22 April. De geëmancipeerde!) godragen zich rustig maar wij gevoelen degelijk, dat het thans een tijdperk van overgang is in liet maatschappelijk leven van de arbeidende klasse; hoe lang dat duren zal is nog niet :e voorzien want die men- schen hebben geen besefdat zij zedelijk ver- piigt zijn te volbrengeu datgene waartoe zij zich verbonden hebben en bekreunen zich niet oni de schade, welke aan anderen dikuijls wordt veroorzaakt door hunne trouwelooze hande lingen. In de republiek Venezuela heerscht tegen woordig rust en orde; maar hier en daar ont breekt het toch r.ieL aan oproerige bewegingen zou was gisteren avond oproer aan boord van een Venezuelaansch oorlogsstoomschip in dezo haven. De bemanning schreeuwde weg met den kommandant weg met den gouverneur van Maracaibo en stelde een generaal die. vroeger gouverneur van Maracaibo geweest is en toevallig op dit eiland was aan als komman dant van het schip. De wettige kommandant heeft zich geadresseerd aan onzen gouverneur en daarop is de procureur des konings met eene gewapende sloep van Zr. Ms. stoomschip Cor nell's Dirks aan booid van den Venezuelaan gegaan en heeft de orde hersteld door den wet tigen kommandant weder in zijnewaardigheid te bevestigen en nen generaal usurpateur mede naar den wal te nemen. (U. D.) Uit Paramaribo schrijft men van den 20 April Den 9 April is ter reede gekomen Zr. Ms. stoomschip Soestdijk, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. R. A. Idouck van Helievoetsluis alles wei aan boord Den 16 April is Zr. Ms. stoomschip Dommel weder naar Nederland ver trokken. Het nieuws is hier schraal alles gaat hier zoo langs het walletje overal rustig maar ook nergens voorspoedig emigratie nihil. De drie koloniale stoombooten defect zijnde zoo gaat voorloopig een der oorlogschepen met de mail naar üemerary. Van daar meldt men dat zondag den 3 April op het middaguur het geroep van brand aller- wege opging In een klein huisjein du South. Street gelegenbarstten de vlammen in felle woede uit en binnen weinige «ogenblikken verspreide zich liet vuur langs deze gelieele straat, en sloeg tot de schoons met groote magazijnen bebouwde Waterstreetover. Vreeselijk woedde liet vernielend elementwaarbij de verwarring die de menigte bezielde niet einig toebragt om het gevaar te vergrooten. De helft van de Waterstreet en de huizen in liet achtergedeelte waar de brand ontstaan was werden eene prooi der vlammen. De snelheid waarmede bet ver nielende vuur zich uitbreidde was onbegrijpelijk, en dikwijls kon men niet nagaan welken loop het eensklaps nam. Van de Southstreetwaar de brand begonnen was, breidde die zich naar de Regentstreet uitwaar hij met nog grooter woede en kracht zijr.e verwoesting voortzette. Welhaast lagen de huizen tnssclien de Regent-

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1