Bil i ten I a n dsche T ij dingen Advertentie». Zeetijdingen Beurs- en Marktberigten Vrervo er-middelen. Lehman na een naauwkeurig gehouden onderzoek door den krijgsraadwegens het plegen van hoog verraad en het trachten van het omverwerpen van het wettig Neder- landsch gouvernementveroordeeld tot de stratïe des doods met den strop welk vonnis den 27sten February op de Along Along van de hoofdplaats Martapoera in tegen woordigheid van duizenden bewoners yan die plaats en omstreken ten uitvoer werd gebragt. Lehman betoonde zoowel bij de bekend making van het vonnis als bij het ondergaan van de doodstraf, do grootste gelatenheid en kalmte. Generaal Neal Dow uit dé krijgsgevan genschap ontslagen. Met blijdschap mogen, wij mededeelendat onze dappere generaal Neal Downa eene krijgsgevangenschap van 9 maandentegen een ander generaal der Zuidelijke is uitgewisseld geworden. Den 19 Maart 11. kwam hij te Washington terug en werd met groote vreugde in het congres verwelkomd. Van daar reisde hij naar zijne woonplaats Portland (Maine) eu de ontvangst hem daar bereid getuigt van de hoogachting die hem door zijne medeburgers wordt toege dragen. Een dagblad dier plaats beschrijft dien intogt als volgt: „Na eene afwezigheid van 27 maanden waarvan 9 in krijgsgevangenschap te Kichmond doorgebragt, kwam generaal Neal Dow den 2ff Maart weder hier terug. Eenine beschik- kingen waren in der haast genomen om hem te ontvangen. Eene commissie uit den gemeente raad g:ng hem op een station ver buiten de stad te g.-moet. Toen de trein te Portland aankwam werden saluutschoten gelost en het klokkenspel deed zich een half uur lang hooren. De burgemeester met den raad der stad heette hem welkom aan het stationvan waar hij onder luide kreten der talrijk zaamgevloeide menigte bij het wuiven der zakdoeken van de dames, verder zijnen weg in een open rijtuig gezeten vervolgde. Vijf compagniën van het naburige garnizoen stonden onder de wapenen en vormde een escorte bij den stoet van rijtuigen, waarmede hij tot zijn eigen woning werd begeleid. De openbare gebouwen en honderde paticuliere huizen waren met vlaggen versierd. In de haven heschen ook de schepen hunne vlaggen in top. De generaal beantwoordde alle die bewijzen van deelneming met hartelijk heid. Hij scheen in goeden welstand, hoewel veel vermagerd naar het uiterlijk. Nog zal et- morgen avond een meer officiële welkomst in het raadhuis plaats vindenwaarbij de burge meester zal voorzitten en een der geestelijken het woord voeren." Brief van generaal Neal Dowaan den secretaris van de Al.ance" te Manchester. Portland, Maine, 23 Maart 1864. Waarde heer Barker! Ik weet helgij zult u verheugen om mijn schrift weder te zién en den datum op te merken, niet meer uit het land van den opstand maar uit mijn eigen dierbare woning waar ik gisteren na eene afwezigheid van meer dan 2 jaren terugkeerde. Mijn eerste vrije uur geef' ik aan u en mijne Engel- sclie vrienden van welke velen ik weet het belangstellen in mijn welzijn en veel meer nog dat van mijn vaderland, in vergelijking waarvan alle persoonlijke belangen als niets zijn in mijne schatting. Ik verheug mij in mijne herkregen vrijheidvoornamelijk omdat ik daardoor mijne zwakke hulp weder geven kan aan de groote zaak waaraan ik mij verbonden heb en u tevens, met zoo vele andere persoon lijke vrienden en duizende toegenegen harten dank mag zeggen voor alle bewijzen van deelneming, in woord en daad mijnen landge- noolen betoond, die, strijden voor beschaving menschelijkheidvrijheid en Christendom waarvan de weldaden over geheel de wereld zullen worden ondervonden maar waarvoor wij alleen den vreeselijken prijs in geld en bloed betalen In mijne donkere gevangenis in het land van ketenengeesselslagen en tranenzag ik belang stellend uit naar alles wat in uw land over opze zaak werd gesproken. Hoe verblijde ik mij :e ontwaren, dat de Engelsche natie het ware karakter van den gednchten oorloghier gevoerdbegon te begrijpen en met ons instemde, die zulke groote opofferingen tot welzijn der menschbeid doen. Gij zult u verheugen te weten dat de oorlog haastig ten einde spoedt. Ik was 8: maanden lang in den rug van het leger der opstandelingen gelegerd en had veel gelegenheid om met hunnen toestand en hulpbronnen bekend te worden en tevens iets van de gezindheid van het volk te vernemen. Ik meen met volle vrijmoedig heid te mogen zeggen, dat de aanstaande veidtogt, mogt die met goeü gevolg door ons gevoerd worden, de laatste wezen zal. Het bestuur der opstandelingen kan dien niet overleven. De finantien zijn hopeloos het crediet is vernietigdgeen dollar is er meer. in de schatkistmet uitgifte van eenig niets waardig papier worden de geldaanvragen vol daan. Elke tak van nijverheid is dood. De katoen-suiker- en tabaks-cultuur de eenige steun der slavenstaten met uitzondering van den gewonen landbouw voor eigen onderhoud en de slaven-oogsten hebben opgehouden. Alle takken van handel in de Zuidelijke Staten daarvan afhankelijk, 'zijn met deze te gronde gegaan. De vermogenden zijn bijna overal door den oorlog verarmd en de middel- en lagere standen zijn tot den bedelstaf vervallen. De groote uitgaven van het gouvernement hebben bijna al het geld opgemaakt en de opstand heeft de groote bezittingen in mensclten- vleeschnaar berekening op 25 honderd millioen dollars te schatten geheel vernietigd, zoodat de slavenhoudende staten op dezen oogenblik geheel onvermogend en bankroet zijn door de dwaasheid en verdorvenheid hunner overheid. Van de slaven-staten bezetten wij thans geheel Delaware, Maryland Missourv, Ken tucky en Arkansas. Wij hebben tevens het grootste deel van Louisiana, geheel westelijk Virginia met de sleutels van alle hare betaalbare waters. Wij hebben daarenboven belangrijke positien in Noord-en Zuid Carolina Georgië, Florida, Missisippi en Texas, alle havenplaatsen der opstandelingen totaal slui tende met uitzondering van Wilmington in Noord-Carolinaterwijl de opstandelingen geen voet grond van het vrije territoir bezitten. In Missouri, Delaware, Maryland Louisiana is in praktijk de slavernij afgeschaft, en spoedig zal dit wettelijk aldaar plaats hebben zoo als reeds in westelijk Virgiuie is geschied en binnen weinige weken in Arkansas zal plaats hebbende streek waar mr. Beèclier Stowe haar leger schetste, een staatwaar de slavernij wreeder was dan in eenig ander oord hier en elders. Toen ik ruim 2 jaren geleden van hier ver trok was de openbare meening in het noorden nog zeer verdeeld omtrent de doelmatigheid en voegzaamheid om de zwarten als soldaten te gebruiken. Nu is dienaangaande geen verschil. Zij zijn ten zeerste betrokken in den afloop van den oorlog. Zij zijn sterk en gehard tegen ontberingen en vermoeijenissenzij laten zich gemakkelijk tot goede soldaten opleiden en zijn bereid en willig om te helpen in liet groote werk hunner vrijmaking Zij hebben in deze onze beste verwachtingen overtroffenen het gouvernement heeft dan ook besloten om hen in grooten getale in het leger op te nemen. Reeds sinds lang werden zij in zeedienst met goed gevolg gebruikt. Zijn zij eenmaal aan de militaire dienst gewoon dan is het wel onmo gelijk bun weer tot slavernij terug te brengen. Bijzondere vereenigingen ijveren met de rege ring in het onderwijs voor de geëmancipeerde zwarten, waarvan er velen geregeld onderwijs in het lezen, schrijven, rekenen en andere vakken ontvangen. De berigten melden, dat de kleurlingen onder de kweekelingen bij de blanken op dezelfde plaats niet achterlijk zijn. Ons volk doet het mogelijke om de zwarte bevolking tegen een terugkeer tot de slavernij te vrijwaren, en wij beschouwen de afschaffing daarvan ook als zeker. Zoo als de zaken nu staan is geen terugkeer van de staten der opstandelingen in de Unie mogelijk zonder de afschaffing der slavernij. Hoe ontzaggelijk de kosten van dezen ocrlog ook zijn in geld en bloed, wij zien toch reeds dat de uitkomst alles zal vergelden. Nader schrijf ik u eenige bijzonderheden mijner gevangenschap. Voor ditmaal genoeg met in het algemeen alleen dit getuigenis dat dat slavendrijvers barbaren zijn en dat onze gevangenen vreeselijk van honger en koude hebben te lijden. Persoonlijk had ik minder te klagen dan vele mijner medegevangen offi cieren. Mijne vriendelijke groete aan allen. Neal Dow. (Volksvriend.) DUITSCHLAND. Eene depêche uit Cuxhaven van den 11 dezer zegt Omtrent het bekende jongste zeegevecht, dat het Deensche fregat Niels Juel op het punt was om voor het nog alleen strijdend Oostenrijkse!) fregat Scharzen- berg de vlag te strijken maar die weder heesclt toen het den brand in den fokkemast bemerkte. Het manoeuvreren van liet Engelsclt oorlogschip Aurora belette liet daarop vol gend fregat Radetzky nog langer aan den kamp deel te nemen Een Deensch fregat heeft, zegt men, eene 14 voeten lange ope ning bekomen, en is in zinkenden toestand noordwaarts afgedeinsd. De Pruissische kanonneerbooten lagen zoodanig geschaard dat geen enkel schot haar trof, terwijl daaren tegen al hare schoten treffen moesten. In Silezië is in de eerste dagen dezer Mei maand een knaap, die door zijne ouders van Mondschau naar Trashenberg gezonden was op zijne terugwandeling in het bos oh bevroren zonder dat men er in geslaagd is hem in het leven te behouden. Door liet hoofd van het gemeentebestuur eener kleine plaats in Dujtschland werd dezer dagen de volgende snedige verordening uitge vaardigd „Vermits het ons ter oore is gekomen dat het vee in de stallen met brandende sigaren en pijpen wordt gevoedertzoo wordt mits deze ter openbare kennisse gebragt dat eene derge lijke handelwijze in 't vervolg strengelijk is ver boden op eene boete van 30 kreuzer. Eene belooning van 50 tbaler wordt uitgeloofd aan dengene door wiens verklaringen de stichter van den op 4 January jl. bier plaats gehad hebbende brand zal worden uitgevonden ten fine van voorbeeldige straffe. Eene zelfde belooning zal worden toegekend voor iedereu brand die in de toekomst hier door moedwillige brandstichting mogt ontstaan de uitgeloofde sommen uit te keeren door de stedelijke brandkas." FRAN K RIJK. Parijs, 11 Mei. Al onze dagbladen zijn opgevuld met zeer uitvoerige verslagen omtrent het vergiltigings-proces tegen doctor la Ponime- rais. Hoezeer die verfoeijelijke booswicht allerlei uitvlugten zoektblijft men algemeen gelooven dat hij ter dood zal veroordeeld worden. Iemand., die het kinderfeest in den tuin der Tuileriën bijwoonde zeide dat hij getroffen was door de verandering in 's keizers voorkomen. Napoleon III ziet er zeer slecht uit en schijnt zwaar te lijden; hij is geel,van kleur, heeft ingevallen wangen en een gerimpeld voorhoofd loopt onvastzijn hoofdhaar is niet zoo, als het nog kort geleden was zijn oog is Hete zijn huik zwelt hij is blijkbaar zeer zwak en moet op iemand steunen als hij opstaat. De herigt- gever voegt er hij „Toen ik dién man luid ge zien zeide ik tot mij zeiven neen er komt geen oorlog, de vrede is verzekerd want Napoleon heeft te veel aan zich zelvente denken." GROOT-BRIT TA NS IE IV. Eerstdaags zal te Londen zekere heer Samuel Crowther als priester en zendeling der Anglikaanscbe kerk geordend worden. Deze leeraar is een negerdie lange jaren slaaf is geweest. Engelsche zeelieden hebben in der tijd zijne vlugt begunstigd en hem op hun schip opgenomen. Daar leerde hij den bijhei kennen om na eenig onderrigt te hebben ontvangen zijn geheele verder leven aan de zendingszaak op Afrika's westkust te wijden. Na zijne orde ning vertrekt hijals hoofd der Anglikaanscbe kerken op die kust weder derwaarts. Als een staaltje hoever de Amerikanen het met de uitvinding van canards reeds gebragt hebben kan het berigt dienen dat Crockett de bekende dierentemmer naar het voorbeeld van Blondin de Ningare passeren zal over een koord tusschen de beide oevers gespannen hij zal den overtogt evenwel niet te voet doen maar gezeten op een daartoe afgerigten leeuw. En als of die canard nog niet gekruid genoeg ware voegt het berigt er hij, dat de bedoelde leeuw een volgende maal zijn meester in den muil zal nemen om Item aldus langs het koord naar de overzijde te dragen De inwoners van de Kaap-Verdische eilanden lijden steeds verschrikkelijk door hongersnood. De bevoikiog der eilanden be draagt 70,000 zielen doch men schat dat dit aantal zeer spoedig op twee derden zal zijn terug- gebragt indien het Portugesche gouvernement geene krachtige maatregelen neemt om het on heil te keeren. lieden overleed, tot onze innige droelheidten onzen Huize, onze waar le Vader ea Behuwd-Vader T. J. SCHOT, in den ouderdom van 73 jaren. Een lang durig en smartelijk lijden maakte een einde aan zijn voor ons zoo dierbaar léven. Zierikzee E! W. MUS, 15 Mei 1864. o. MUS-Schot. Ieder die iets te vorderen heeft van- of' verschuldigd is aan Mejufvr uw CORNELIA van DOES BURG, Wed. van L van dek Ploeg te Zierikzeegelieve daarvan vóór of op den 27 Mei 186,4, opgfave of betaliiiip te doen aan den ondergeteekenden bij dispositie der Arromlissernents-liegtbank to 'Aierikzee van den 13 Mei jl., benoemd lot bewin I- voerder over hare goederen. Bi KRMERbNS-, Procureur. Huo.UWKrsuavi.n Gearriveerd: 13 Mei Thor, C. S. Hull Christiana, Dordt". 13 Margare'.h t11. Tering, Maiyanilla, Rotterdam. 16 M ars T. Cuinming Xeïv-Ca-'tl t Dordrécht. 15 Uitgezeild: Cornells AntonioA. K. Bóuten Rotterdam Butivia. o Prijzen der Effecten te Amsterdam. n den 14 Mei Ï804. li Nederland Werkelijke Scnald 2</.;i>Ci c.3', 102 Va rilczc dito dito 118/, kj n si dito dilo -4 A mort is. syndic. •3 '.'3 open Rusland bij Hope 1798/1816 5 96 Vg stede dito 1H2S/I829 5 bij Stieglitz. 5de leeu. 5 1 dito 6de leen. 1885 5 Lecning 1859 Leening 1860 'KU - dito 4 bij .Hope •V rnne1 Cert van ass. tl 48'/, Poolsehe schatkist oblig. i waar Aandeel groote Russ. spoorweg yioo secre f 236. 5 Oostenrijk Wcenerbank, bij Goll en Co. 5 65 Uj aanw dito dito 4 59 V4 gesel Metaliek 5 des v dito 2'/., dito, rente Amsterdam 5 8p;/a ditj, nationale R f Weoncr-aand, li fl 500, L, I860 5 Portugnk Buitenland sell van 185.3 dito van 1856 1 s6.3' 3 low. 3 Spanje Buitenlandséh .3 Binnenlandse!» 3 Buitenlandsch 3°/ö nu 2 21 *5 Turkije Bin uenliuidsch 6 Grieken}. Blaauwe 5 Mexico. .3 Stoombootdienst tusschen M i d <i e I b u r g en K o.t ter d a rn. van Middelburg van Rotterdam- Donderdag 19, 'smorg. 10, Woensdag IS, 'smorg. 0, Vrijdag 20. 10,30 Vrijdag 20. 7, Zaturdag 21, l!, Zaturdag, 21, 7, De diligence zal var. Zierikzee 2 uur ini de afvaart der stoomboot van Botterdam naar Middelburg ei< van Middelburg naar Botterdam een half uur nade afvaart der stoomboot rijden RetourkaarteB 7.ijn te verkrijgen voer de Dili gence van 7,ierikzee naar Zijpe. dienst tusschen Goes en Rotterdam. l7an Goes: Van Rotterdam - Woensdag t8, 'smorg. 10, Donderd. 19, 'sinorg. 6, dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen j Van Rotterdam: de.s inanndag9 woensdags deadïngsdaga donderdagen cn vrijdags 'smorg; tenfc ure za'.urd. 'smorg. 10 ti. 20 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het Hotel vanVeen, des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en de.9 middags ter 12b, nre voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 2